Krejčovská křída je nezbytnost, bez té se při šití neobejdeme. Pokud ale budeme šít více typů materiálů, bude se hodit mít více typů těchto “přenášecích” a “kreslících” pomůcek, protože každý materiál je jiný a je na něj vhodný jiný typ “kreslítka”.

Video, kde ukazuji jednotlivé typy na úpletu a tkanině:

Křídy

Křídy se velmi liší svou prášivostí, měkkostí, lehkostí a lámavostí.

Klasické krejčovské křídy z galanterie jsou drobivé, lámavé a rychle se ztupí, ale používám je velmi často pro jejich lehkost a dobrou dostupnost (ty mají snad všude:-). Dále můžete koupit takové hutnější křídy (nyní mám od firmy Prym), ty jsou na první pohled jakoby “mastnější a lesklejší” než ty klasické prášivé křídy (ty jsou podobné těm, co se s nimi kreslí na tabuli). Tyto hutnější křídy jsou v barvě sytější a v čáře ostřejší – velmi dobře kreslí jak na úplet, tak na tkaninu. Bohužel jsem nenašla nějaké pojmenování typů kříd. Podívejte se na video:-)
Tyto hutnější a mýdlové křídy skvěle kreslí i na úplet, pokud je namočíte do vody. Při přenášení máte tak malou mističku s vodou a hranu křídy maličko vždy omočíte ve vodě.
Dále pak mýdlové křídy, které jsou skvělé na tkaniny. Je to levná alternativa – stačí použít zbytek běžného tuhého mýdla, nůžkami nebo nožíkem naostřit hranu. Jdou snadno vyprat.

Křída ze zbytku mýdla, foto od čtenářky.
Klasické křídy jsou skvělé na delší tahy (obkreslování střihových dílů atp.), na jemnější práci (zanášení značek ze střihu, značek na knoflíkové dírky, kreslení aplikací…) jsou vhodnější křídy, které lépe sednou do ruky a lze využít v práci s nimi jemnější motoriku. To jsou tzv. křídy v tužce.
Křídy v tužce se též liší v tuhosti. Ty tužší moc na nic nemalují, jen na velmi tuhé materiály, nemám je ráda. Raději mám tužky měkčí. Dělají se různé barvy. Vhodnější jsou na tkaniny. Mám ráda od firmy Clover a Amann. Vyrábí se též moderní tužky typu “verzatilka”, kam se plní tuhy. Musí se ořezávat a celkem rychle se tupí. A též ve formě mikrotužky, která je bezkonkurenční na aplikace, a hlavně se nikdy neztupí!

Fixy

Na úplety jsou nejlepší fixy, buď speciálně na textil a nebo obyčejná fixa dětská – musí být ale pratelná! Fixy skvěle vynáší linii šití i na pružné materiály a hlavně se “neopráší”, drží, dokud je nevyperete.
Mizící fix je super třeba na PUL nebo aksamit, když si značím, kde mají být patentky atp. Mizí někdy tak rychle, že než udělám díru šídlem, nic tam není:) Ale perfektní záležitost, určitě využijete.  Nevýhoda je, že velmi brzy “zaschne”.

Rádýlka

Dále se mohou hodit rádla, rádýlka (dělají se zubatá s ostrými zoubky, s tupými zoubky i “hladká”) a tzv. křídová rádýlka (na fotce výše), která jsem si velmi oblíbila. Skvěle a rychle se s nimi nanáší linie střihu, ale riziko je, že mají vyšší prášivost (z některých materiálů tedy rychle “opadají”).

K rádlu potřebujete kopírovací papír na střihy. A nebo se dá využít k nanášení tam, kde vydrží jeho “dírky” i po manipulaci. 

JAK KRESLÍ?

Tkaniny

Na tkaniny je nejlepší klasická křída, mýdlová křída, ale též křídy v tužce. Na velké střihy je skvělé křídové rádlo, jen pozor, v místech značek pro sesazení atp. použijte raději trvanlivější křídu, protože se linie brzy vypráší. Na dlouhé tahy je ale bezkonkurenční.

Zleva: křídové rádlo Prym, klasická prášivá křída z galanterie (růžová), mýdlová křída (žlutá), Prym křída (bílá), Fix Prym (tmavě modrý), Prym tužka “verzatilka” s náplněmi (zelená), Prym mikrotužka.

Úplety

Na úplety se hodí fixy a hutnější, jakoby mastnější, křídy. Pod tužšími křídami se úplet hrne a měkké prášivé se zase bohužel brzy vypráší a nezbude po nich ani stopa.

Zprava: křídové rádlo Prym se žlutou náplní, Prym tužka “verzatilka” s vyměnitelnými tuhami (zelená), Prym hutnější křída (modrá), klasická křída z galanterie (růžová), mýdlová křída (žlutá), fixa (modrá).