Střih na volnou kombinézu, třeba ze softshellu. V mnoha variantách.

Kombinéza je variantní střih, ze kterého můžete ušít několik druhů kombinéz. Není to však střih pro začátečníky. Jak na šití, tak na vytahování z přílohy! Vše jsme dokonale do detailu popsaly, ale přesto není střih určen pro ty, co šít začínají.

Střih vychází z bundy s raglánovým rukávem a byla mu ponechána možnost variantních kapucí. Též i variantních těl. Kombinézu můžete šít s různými druhy zdvojených kolen. Má kapsy, ale lze ji šít i bez kapes, střihový díl obsahuje obě varianty.

Střih je ve dvojvelikostech: 74/80, 86/92, 98/104, 110/116, 122/128.

Šít můžete různě obtížné varianty šití, není vhodná pro ty, kteří vůbec nic neušili, ale některé verze šití jsou možná jednodušší jak bunda:-)

Střih je zpracován ve verzi širší a užší.

Střih byl pečlivě otestován několika testerkami s dětmi v různém věku. Drobné úpravy byly navrhnuty, ale protože se v podnětech neshodly a někdy byly názory i protichůdné, rozhodla jsem se zpracovat verzi užší a širší s doporučením, aby si každý měřil své dítě a potřeby a podle toho případně střih drobně doupravil.

Potřeby se liší zejména u maminek, které mají děti s látkovými plenkami. Obecně děti s plenkami. Některé dítě nosí plenky při velikosti 116 a jiné jsou bez plen už v 74.

Střih:

Střih lze koupit ve verzi širší a užší:

kombineza_sirsi2

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

kombineza_uzsi_2

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

 

Pokud máte střih na raglánovou bundu v širší či užší verzi, můžete si dokoupit pouze upgrade:

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obsahuje i přílohu na dva způsoby polohování – celá bunda z jedné látky / bunda ze dvou látek.

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte).

Střih obdržíte též ve formátu A0 (2 strany A0 – jedna obsahuje tělo, jedna kapuce), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. 

Obě verze jsou v černobílé i barevné variantě.

Varianty střihu:

 

Kapuce a rukávy jsou shodné s těmi z bund s raglánovým rukávem (užší k užší / širší k širší). A všechny kombinézy mají kombinovatelné kapuce (tedy lze ke kombinéze šít menší, střední i větší kapuci).

K užší i širší verzi kombinézy si rovněž můžete dokoupit upgrade na špičatou kapuci!

Upgrade: Špičatá kapuce (k bundě/vestě/kombinéze) 74 – 164

Spodek kombinézy můžete zapravit podle svých představ, stejně jako třeba softshellové kalhoty.

Rozměry a spotřeba:

Součástí střihu je schéma polohování.

Rozměry kapuce:

 

Jak upravit kapuci

Nejčastější chyby: Kapuce nesedí / jak upravit kapuci

Výběr vhodné velikosti:

Střih širší je vhodný i pro zimní podvlékání. 

Střih užší je vhodný pro letní nošení a štíhlé děti. Moje děti nosí na tlustý svetr v zimě a to dokonce i vel. 98/104 při velikosti dítěte 116 🙂

Střih již není třeba zvětšovat jako je to ve videu! Pouze, pokud máte dítě, které má širší ruce nebo obvod přes prsa či pas.

Vždy před šitím si střih změřte a porovnejte s velikostí aktuálně padnoucího oblečení!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Střih je v pase mírně projmut (míry jsou v tabulce). Kdo má radši bundu rovně a nebo má dítě s bříškem, tak si může střih upravit spojením průramků. Výsledná bunda tak bude mít šířku v pase stejnou jako je šířka uvedená v průramcích.

Popis úpravy: 

1. Spojíte rovnou čarou průramek a konec bundy.

2. Posunete výkroj kapsy.

3. U kapsového váčku spojíte opět oba konce rovně.

Kapuce:

Kombinézy mají různé velikosti kapucí (užší má malou, širší má střední), které můžete měnit formou upgrade za jinou velikost. Více o tomto tématu a o tom, jak si kapuci upravit, a o rozměrech kapucí najdete zde:

Jak upravit kapuci

Materiál:

Kombinéza je volného střihu a je určená jako vrchní vrstva. Tedy na podvlékání, při dobře zvolené velikosti i na podšívání. Šít lze ze softshellu, šusťáku, teplákoviny, veluru, wellsoftu, coralflízu, minky, … Je určena spíš pro silnější materiály, není to overálek na tělo.

Můžete si rovněž pročíst přímo souhrnný článek na toto téma:

Z čeho šít kombinézu

Jak šít softshell

Pomůcky:

Jehly vhodné na šitý materiál, případně lemovací pruženka (lze jí začistit zip, kapuci….). Délky zipů jsou uvedeny v tabulce.

Zipy:

Zipy doporučuji použít kvalitní, já používám skoro výhradně zipy od firmy YKK, vyzkoušené mám i zipy Opti, obojí jsou kvalitní a nerozpadnou se, neutrhnou se.

Kvalitní zipy koupíte ve spřáteleném obchůdku na Biaska.cz, Batani.cz nebo YKK zipy.

Zipy z levných zdrojů se mi velmi neosvědčily, poruchovost u mě byla 90%. Z levných zipů jsou nejlepší zipy VTC spirálové. Kostěným levným se vyhněte obloukem. Nerozpadnou se zipy kovové.

Video: Zipy – druhy, zkušenosti, kde koupit

Stahování na olivky:

Fotonávod na bundu s kšiltem a podsádkou obsahuje téže návod, jak ušít stahování na olivky. U olivek pozor na jejich bezpečnost. U krku malých dětí mohou způsobit opravdu nepříjemné úrazy (ohroženy jsou oči, krk, hrozí udušení, švihnutí do obličeje…), proto kupované bundy pro děti nesmí mít šňůrky a stahování. Já pro své děti (ty větší) šiji tak, jak je v návodu na bundu s kšiltíkem. Tedy schované dovnitř, žádné konce ven, ven jen očko. Takto se nám žádný úraz nepřihodil, tkaničky jsou vždy schované uvnitř bundy (dole) a v tunýlku (u krku). Další způsob je šít stahování napevno, tedy prádlovou gumičku do tunýlku (najdete ve videonávodu na jednoduchou bundu).

Nikdy nešijte tkaničky, které koukají koncem z bundy ven! Více zde:

Tkaničky na oblečení pro děti

Další materiál (na stahování bundy): Prádlová guma / kulatá guma 3 mm + 8 průchodek 5 mm a 4 olivky na dvě dírky nebo s větší dírkou, kam se vejdu dvě tkaničky (tam a zpět).

Užitečné odkazy:

Fonávod:

Zde najdete čtyři různé fotonávody na odlišné varianty kombinézy.

   – Kombinéza se šikmým zipem a zdvojenými koleny

   – Kombinéza se šikmým zipem – celopropínací

   – Kombinéza s nedělitelným zipem a dvojitou kapucí (teplákovina)

   – Kombinéza se zipem uprostřed

Kombinéza se šikmým zipem a zdvojenými koleny:

Připravíme si střihové díly. Přední díl upravíme podle varianty, kterou chceme šít (zdvojená, nabíraná kolena, zip šikmo či středem….).

Pro tuto variantu mám připravený jeden přední díl vcelku a zrcadlově otočený druhý, tentokrát přestřižený na zip. Více ve videu zde.

Připravené díly. Zadní díly jsou dva zrcadlově střižené, bez přerušení. Nohavici přední i zadní při stříhání přizpůsobíme tomu, jak ji chceme zakončovat.

Viz tento nákres:

Zde vidíme přední díl s otvorem na zip (a z toho plynoucím přestřižením nad kolenem) a zrcadlový přední díl střižený vcelku.

Připravíme si i díly kapuce a rukávu.

K přednímu dílu s přestřižením na zip si dále připravíme díly podsádky – do kapucky i na obě strany otvoru pro zip. Podsádky můžete šít třeba z letního softshellu, aby byla kombinéza co nejměkčí.

Sešpendlíme (nebo sesvorkujeme) si sedový šev zadního dílu a také středový šev mezi předními díly – jedním celým a jedním zbytkovým, do kterého potom přijde vsadit zip.

Sešitý přední díl.  Přídavky složíme na jednu stranu a proštepujeme. Ideální je složit přídavek švu v předním díle na opačnou než v zadním, velmi si tím usnadníme následné sešívání vnitřní nohavice, nebudeme mít tolik vrstev na sobě. V předním díle štepujeme směrem k rukávu.

Sešité zadní díly.

Na fotce vidíte, že švy jsou složené a proštepované každý na jinou stranu.

Softshell můžeme ozvláštnit i aplikacemi. Před šitím si můžete aplikace na díly přilepit buď obyčejným lepidlem na papír (typu Kores), nebo třeba kouskem pásky Stylefix či Wonder Tape (ta se dá vyprat).

Hotová aplikace – našitá duhovou žíhanou nití.

Připravíme si všechny díly kombinézy k sešití “dokola”. Já jsem šila rukávy ze zbytků, nejdříve jsem si tedy sešila rukávy do konečné podoby a navíc vložila reflexní paspulku.

Detail reflexní paspulky, jak s ní pracovat se dozvíte zde. Já u dětského oblečení docela často jednoduše pinzetou vytáhnu zevnitř paspulky provázek, aby byla měkčí.

Podle značek pro sesazení rukávů díly sešpendlíme/sesvorkujeme a sešijeme. Proštepujeme i švy mezi rukávy a tělem, přídavky skládáme směrem do rukávu.

Sešijeme si rovněž i kapuci. Vždy je důležité mít kulatý díl nahoře, jinak se může stát, že nám vyjde každá strana jinak. Více zde.

Kapuci rovněž proštepujeme, přídavky směrem do rovného středového dílu.

Nyní všijeme do kombinézy kapuci. Naznačíme si střed zadního dílu a střed rovného dílu v kapucce a od tohoto místa rovnoměrně bez natahování sesvorkujeme na obě strany. Pokud jsme nikde neudělali chybu ve stříhání a odšili jsme všude tolik kolik jsme přidali, vyjde nám to přesně. Více v článku v užitečných odkazech. Kapucku přišijeme a opět proštepujeme.

Kombinéza začíná dostávat tvar:-)

Připravíme si podsádky. Ideálně přímo takto na kombinéze si je nachystáme, abychom je měli správně poskládané a otočené, ukazuji ve videu. Podsádku můžeme také začistit, buď jen objet na overlocku, nebo olemovat lemovací gumičkou či šikmým proužkem…

Jdeme všívat zip. Zde na fotkách vidíte přípravu dílů pro všití zipu před sešitím. Ve videu to dělám až po sešití, tedy v této fázi. Připravím si pásku Stylefix (lépe drží, ale zůstává pod zipem navždy) nebo Wonder Tape od Prym (hůře drží, musí se opravdu pečlivě přitlačit, ale vypere se) a zip.

Na líc předních dílů v místě kam budu přišívat zip si nalepím pásku (toto je páska Wonder Tape).

První polovinu zipu rovnoměrně nalepím na pásku, ze které jsem sundala papír (na druhé části ho ponechám!). Můžu si zip ještě pojistit svorkami, než ho dám do stroje.

Pokud chcete zip podkládat, připravte si nyní podložení. Konkrétně na takovéto dvojvrstvé odšívané podložení se nehodí zimní softshell, je příliš tuhý a tlustý. Já jsem použila softshell letní. Šít můžete různými způsoby, já šiji tak, že při odšívání hrany krytky si do ní všiji “pracovní tkaničku”, díky které mi potom i takový úzký pruh jde snadno obrátit. Více ve videu zde.

Již otočená krytka zipu. Tkaničku následně odstřihnu a odpářu a krytí zipu ještě prošiji z líce.

Pokud tedy budeme chtít vkládat podložení zipu, které bude zároveň překrývat zip shora u krku, musíme si ho nalepit (nebo jinak připravit) pod zip, ukazuji to ve videu zde.

První část zipu máme našitou, se zapnutým zip si pečlivě nalepím i druhou stranu zipu a taktéž přišiji.

Zip mám z rubu všitý. Krytka zipu mi zatím směřuje takto nahoru do kapucky.

Kombinézu otočím, podkrytí zipu srovnám správně tak jak má být a přidám připravenou podsádku.

Sesvorkuji nebo sešpendlím kombinézu s podsádkou, tak, aby hezky švy seděly na sebe. Nenatahujeme! Podsádku přišijeme v místě přišití zipu nebo mírně blíže k zipu (je možné šít podsádku i zip v jednom kroku, ale pro začátečníka to může být složité).

Podsádka je všitá.

Po otočení na líc vypadá kombinéza takto. Nyní si připravím gumičku na stažení kapucky.

Gumičku všívám takto napevno do míst, kde chci kapucku mít staženou. Zapošiji začátek a konec gumy, zbytek je nyní volný, poté jej všiji do tunýlku.

Nyní celou kombinézu prošiji po líci. Šiji zipovou patkou, hlídám si správné směrování podsádky dovnitř a naopak krytky zipu ven. Šiji dlouhým stehem. V momentě kde se dostanu ke kapucce, srovnám si gumu, abych si ji neprošila. V tomto kroku šiji v okraji kapucky! Po došití vyměním patku a prošiji už jen kapucku v kraji podsádky, abych vytvořila tunýlek, ve kterém bude stažená guma. Můžete se podívat do videa.

Momentálně by měla kombinézka vypadat takto. Budeme přišívat zdvojená kolena. Konec “nohavice” se zipem jsem si začistila na overlocku.

Zbytek nohavice i zdvojené koleno si přisvorkuji na místo (můžete si oba tyto díly předem v kraji sešít).

Nohavici jsem sešila z líce proštepovala směrem dolů, se zipem to ani jinak nepůjde.

Podle již našitého kolene si od rozkroku odměřím druhé zdvojené koleno (ve střihu jsou značky, ale znáte to, jedno měř,…;-) ). Našiji z líce založené koleno a totéž udělám s oběma koleny i ve spodní části (zde můžete například vložit navíc reflexní paspulku).

Sešijeme boční švy kombinézy. Můžeme i proštepovat nohavice.

Boky sešity.

Zbývá sešít vnitřní nohavice.

Téměř hotovo! Zbývají náplety (pokud šijeme variantu s náplety).

Připravím si náplety do rukávů i nohavic. Odměříme tak, aby byly akorát na stažení, je to individuální. Délku já dávám na nohy zhruba 2 x 7 cm a na ruce 2 x 5 cm. Šila jsem rovným stehem a na koncích zapošila, aby se při přišívání nepáraly. Přídavky skládám od sebe, aby byly jemné, měkké.

Náplety si vešpendlím / přisvorkuji a všiji.

Hotovo!:-)

Kombinéza se šikmým zipem – celopropínací:

Připravím si střihové díly. U této varianty budou rukávy a nohavice jednoduše založené, přidám tedy na založení. V otvoru pro zip nepřidávám, protože kombinéza bude bez podsádek, u zipu i v kapucce lemovaná lemovací gumičkou. Stejně tak tedy nepřidávám v obličejové části kapucky.

Analogicky dle předchozího návodu sešiji a proštepuji jednotlivé díly. Připravím si zip a lemovací gumičku.

Olemuji kolem dokola celou kombinézu – od jedné nohavice, přes kapucku, po druhou nohavici. Část, kde bude všit zip, nenatahuji, ta musí být zcela rovná! Naopak v kapucce můžu natažením gumičky regulovat, jak moc chci kapucku ve výsledku staženou.

Lemovací pruženkou můžete obšít i samotný zip. Rovněž si, pokud chcete, připravte a olemujte podkrytí zipu. V tomto případě jsem použila pouze jednu olemovanou vrstvu zimního softshellu.

Připravíme si do kombinézky zip a pod něj také podkrytí.

Zip přišiji, šiji co nejvíce v kraji u zipu.

Výsledek.

Po došití si otočím podkrytí zipu pod přední díl tak, jak patří, a v místě šití prošiji znovu.

Nyní klasicky sešiji boční švy a nakonec vnitřní nohavici.

Zbývá založit rukávy a nohavice.

Hotovo:-)

Kombinéza s nedělitelným zipem a s dvojitou kapucí (teplákovina):

Nejprve si připravíme kapuci. Zde je verze s podšívkou, takže stříháno vše 2x. Kapuci špendlíme a sešíváme po oblouku, nikdy ne po rovném pruhu!

Více informací a rad zde:

Nejčastější chyby: sešívání oblouku a rovného dílu

 

Když mám sešity obě kapucky, tak vložím do sebe lícem k líci a sešpendlím si po obvodu (tam, kde to bude kolem hlavičky v čele a na tvářích).

Sešiji do tzv. “bubáka”, tedy máme kapuci vnější vpravo a vnitřní podšívku vlevo, sešito kolem obličeje. Přetočíme a vložíme do sebe.

Kapuci ještě prošiji okolo, a to tak, aby podšívka byla uvnitř (tedy ji jakoby mírně vtáhnu asi o 1 mm dovnitř).

Prošitá kapuce.

Sešijeme si zadní díly ve středu – od krku po sed.

Opět můžeme ještě prošít z lícní strany (u softshellu doporučuji), u materiálů, které lze rozžehlit se dá jen rozžehlit.

Sed.

Nyní si sešijeme celou kombinézu “dokola”. Na fotce vidíte vlevo zadní díl (má šev uprostřed), dole rukáv, nahoře druhý rukáv a vpravo vidíte přední díl. Tam je třeba dobře stříhat. Zde mám verzi s jedním zipem (pro oblékání to stačí i pro miminka). Ze střihu je tedy třeba přední díl vykopírovat jednou v celku a jednou přestřihnout na zip.

Na fotografii je vpravo dole přestřižená část, tam bude zip. A vpravo nahoře je nepřestřižená část, tam nebude zip.

Zde bude zip.

Já si sešiji první středovou část předního dílu – tedy oba díly přední k sobě v místě, kde dole je sed.

Zde na fotce vidíte přední díl – ten bez otvoru na zip a část předního dílu, nad tím bude zip. Vlevo je vidět přední sed kombinézy.

Zůstává mi otvor na zip.

Důležité je, že kapuce bude navazovat přesně na střed předního dílu (ten, co jsme sešívali). V ruce držím přídavek na všití zipu, kapuci jsem si pár stehy našila přesně ke středu předního dílu, aby se mi to místo nehnulo.

Nyní si vešpendlíme kapuci (obě vrstvy) tak, aby byla přesně od středu ke středu předního dílu.

Kapuci všijeme od středu předního dílu ke středu předního dílu.

Začištění průkrčníku, aby nebyl vidět šev. Zde v tomto návodu dělám již na začátku, ale doporučovala bych nechat začištění až po všití zipu, jak jsem šila v dalším návodu, postup najdete za všitím zipu níže.

K začištění proužkem je toto video (tričko):

Proužkem jakoby “obalíte” šev průkrčníku.

Takto vypadá všití proužku z líce, toto je místo “za krkem”, musí být takto prošito pod švem (sešitím kapuce a těla kombinézy).

Nyní již začíná dílo vypadat jako kombinéza. Zde máme všitou kapuci, začištěnou a připraveno na všití zipu. Vidíte, že u kapuce je jakoby kus látky navíc, to je přídavek na všití zipu (přídavek švu). Ten po našití zipu zmizí.

Pro ilustraci, sem přijde nyní zip.

Dole si můžete vybrat, kombinézu lze udělat celopropínací a dát dělitelný zip. pak budete končit podhrnutím a našijete dělitelný zip jako u bundy. Zde je postup pro šití nedělitelné verze, kdy můžete dolů dát třeba náplet. Pak si dole sešijete k sobě “otvor na zip” tak, jak je třeba podle zvolené délky zipu.

Na fotografii jsem si odměřila zip a zanesla značku, odkud musím sešít.

Při všívání nápletu by alespoň malý šev být měl.

Sešijeme tak, aby se dal šev rozložit od sebe – rozešít.

Takto vypadá místo po rozložení švu od sebe. Je to velmi důležité, protože zip budeme našívat na přídavek švu složený vždy na opačnou stranu, pokud bychom si sešili přídavek obnitkou k sobě, museli bychom ho pak nastřihnout.

Zip patří opět na střed předního dílu.

Šijeme po zipu. Nejlepší je  zip nalepit nebo nastehovat.

Více o šití zipu zde:

Místo dole.

Místo dole.

Našití zipu na přídavek švu u krku. Toto je ten přídavek navíc, co zmizí:-)

U krku je dobré dát záčistku zipu. Připravíme si krytí zipu (pruh, může být nahoře do obloučku).

Detailní návod najdete zde:

Jak na krytku zipu u bundy či mikiny

 

Krytí u krku přijde mezi zip a přední díl. Více viz návod výše.

Schovaný zip.

Schovaný zip.

Schovaný zip.

 

Krytí z druhé strany.

Krytí našijeme normálně při všívání zipu z rubu a pak ještě prošijeme i z líce. Vše máte v návodu v odkaze výše.

Krytí zipu pod zipem lze udělat až dolů (u kombinézy, která přijde přes oblečení být nemusí, stačí krytka zipu, toto je overal na tělíčko pro miminko, tam jsem dávala krytí pod zip po celé délce a dole jsem chytila na přídavek švu složený do strany).

Krytí pod zipem našívám ve chvíli, kdy šiji zip po líci.

Zde je kryté dole – otvor je nohavice, je vidět, že tam zakrývá dole celou plochu zipu.

Přetočené na rub, abyste lépe viděli. Nahoře vidíte rozložení přídavků na šev od sebe.

Zde je vidět našití zipu na rubu a pak všití légy až po prošívání zipu z líce.

Zde je našitý zip, který přetočím a budu šít po líci.

Přídavek švu složený od sebe.

 

Zde je ještě jeden možný způsob, jak vyřešit začištění průkrčníku z jiného návodu. Proužek našívám až nakonec a dávám jakoby “přes zip”. Viz fotografie:

Začistí se tak hezky zip. Toto ze strana bez krytí zipu.

A zde je strana s krytím zipu.

 

Nyní všijeme náplet. Detailní video najdete zde:

Na nohy jsem dávala delší rostoucí náplety, na rukávky jen krátké.

Náplet sešijeme k sobě a rozložíme přídavky švu od sebe.

Vešpendlíme rovnoměrně do nohavice a rukávu.

Šev na vnitřní šev rukávu (nohavice).

Našijeme, viz video.

Našitý náplet.

Kombinéza se zipem uprostřed:

Výchozí bod pro všívání zipu – k předním a zadnímu dílu kombinézy jsou přišité rukávy a švy z lícu proštepované. Boky jsou ještě volné, nesešité, lépe se tak k zipu dostaneme. Kapuce je sešitá, proštepovaná a přišitá k tělu kombinézy, spojovací šev kapuce a kombinézy je začištěný lemovací gumičkou a prošitý směrem dolů do těla.

Na předním dílu si odshora odměříme, kam až bude sahat zip. Používáme nedělitelný zip, zde u vel.74/80 je použita délka 35cm.

Místo, kde bude zip končit, si označíme špendlíkem nebo jinou značkou.

Levý a pravý přední díl si položíme na sebe lícem na líc a od rozkroku sešpendlíme až po značku konce zipu. Podle délky zipu to může být i jen pár centimetrů.

Tuto část si sešijeme rovným stehem, začátek i konec dobře zapošijeme.

Švy si rozložíme do stran a do takto připraveného předního dílu budeme všívat zip a podsádky. Zip s podsádkou můžeme našívat v jednom kroku společně, nebo nejdříve zip a pak podsádku (takto si to ukážeme v tomto návodu).

Na přídavek švu předního dílu si našpendlíme jednu stranu zipu. Můžeme použít i lepicí pásku WonderTape nebo Stylefix.

Prošijeme po celé délce zipu.

Stejným způsobem si našpendlíme druhou polovinu zipu na přídavek švu na druhé straně.

Dáváme pozor, aby se nám nahoře přesně potkaly švy mezi tělem kombinézy a kapucí. Zkontrolujeme si to z lícu ještě před našitím zipu.

Prošijeme zip po přídavku švu.

Přišitý zip z rubu.

Přišitý zip z lícu.

Zip si můžeme takto začistit lemovací pruženkou (foto jen pro ilustraci), nebo přišít podsádky.

Sešitá podsádka kapuce s podsádkou předních dílů u zipu. Podsádky předních dílů si vykopírujeme ze střihu jako pruh podél linie střihu, kde je zip. Délku si upravíme podle délky zipu.

Podsádka je začištěná, zde olemovaná po vnějším obvodu lemovací gumičkou.

Našpendlíme si ji po celém obvodu – zip -kapuce-zip.

Přišijeme opět po švovém přídavku.

Přišitá podsádka z rubu.

Podsádku si protočíme do rubu kombinézy a zafixujeme, aby při prošívání kombinézy z lícu nikde nic neujelo.

Prošijeme po obvodu kolem zipu a kapuce delším rovným stehem z lícu. Bude lepší použít silnější jehlu, protože zejména nahoře u zipu se potkává mnoho švů a je zde už silná vrstva. Prošívám už úplně od rozkroku přes rozložený šev směrem nahoru.

První strana zipu proštepovaná, pokračujeme přes okraj kapuce.

A zase dolů po druhé straně zipu.

Až dolů k rozkroku na okraj střihového dílu.

Všitý zip a přední díl připravený na dokončení bundy: sešití rukávů a boků, středního švu nohavic, dokončení kapuce a zakončení rukávů a nohavic.

Hotová kombinéza.

Inspirace:

Okolí zipu z rubu lze zapravit podsádkou (není součástí střihu):

Ilustrační fotografie:

 

Se stojáčkem a kratším zipem. Stojáček není součástí střihu, je to inovace testerky:-)

Kombinézu lze podšít, zde je rub.

Varianta se zipem rovně v předním díle, kapuce bez kšiltu. 

Potřebujete větší velikost?

Na základě poptávky padlo rozhodnutí udělat kombinézu jen do velikosti 128. Pokud byste přeci jen potřebovali ušít ji i větším dětem, jde zde možnost spojení bundy a kalhot, jak na to najdete v tomto návodu:

Softshellová kombinéza (návod na sestavení ze střihu kalhot a bundy)