Poradna: strihy@caramilla.cz , FAQ
... střihy ověřené praxí ...

Menu

Objednávky: petra@caramilla.cz

Košík

Kombinéza (Střih a návod)

Střih na volnou kombinézu, třeba ze softshellu. V mnoha variantách.

Kombinéza je variantní střih, ze kterého můžete ušít několik druhů kombinéz. Není to však střih pro začátečníky. Jak na šití, tak na vytahování z přílohy! Vše jsme dokonale do detailu popsaly, ale přesto není střih určen pro ty, co šít začínají.

Střih vychází z bundy s raglánovým rukávem a byla mu ponechána možnost variantních kapucí. Též i variantních těl. Kombinézu můžete šít s různými druhy zdvojených kolen. Má kapsy, ale lze ji šít i bez kapes, střihový díl obsahuje obě varianty.

Střih je ve dvojvelikostech: 74/80, 86/92, 98/104, 110/116, 122/128.

Šít můžete různě obtížné varianty šití, není vhodná pro ty, kteří vůbec nic neušili, ale některé verze šití jsou možná jednodušší jak bunda:-)

Střih je zpracován ve verzi širší a užší.

Střih byl pečlivě otestován několika testerkami s dětmi v různém věku. Drobné úpravy byly navrhnuty, ale protože se v podnětech neshodly a někdy byly názory i protichůdné, rozhodla jsem se zpracovat verzi užší a širší s doporučením, aby si každý měřil své dítě a potřeby a podle toho případně střih drobně doupravil.

Potřeby se liší zejména u maminek, které mají děti s látkovými plenkami. Obecně děti s plenkami. Některé dítě nosí plenky při velikosti 116 a jiné jsou bez plen už v 74.

Ukázky kombinéz:

Celopropínací se šikmým zipem (dělitelným).

Kombinéza se šikmým zipem a zdvojenými koleny. Kapuce bez kšiltíku.

Kombinéza se zipem rovným uprostřed předního dílu a s nabíranými koleny. Kapuce s kšiltíkem.

Varianta se zipem rovně v předním díle, kapuce bez kšiltu. 

Šikmý zip nedělitelný ukončený před koncem nohavice. 

Střih:

Střih lze koupit ve verzi širší a užší kombinézy a nebo jako upgrade k širší/užší raglánové bundě.

 

Kombinéza – ŠIRŠÍ verze 74 -128

Kombinéza – užší verze 74 -128

 

Upgrade: Kombinéza širší 74-128

Upgrade: Kombinéza užší 74-128

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obsahuje i přílohu na dva způsoby polohování – celá bunda z jedné látky / bunda ze dvou látek.

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte).

Střih obdržíte též ve formátu A0 (2 strany A0 – jedna obsahuje tělo, jedna kapuce), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. 

Obě verze jsou v černobílé i barevné variantě.

Rozměry, spotřeba a pomůcky (zipy)

Součástí střihu je schéma polohování.

Rozměry kapuce:

 

Jak upravit kapuci

Nejčastější chyby: Kapuce nesedí / jak upravit kapuci

 

Materiál

Kombinéza je volného střihu a je určená jako vrchní vrstva. Tedy na podvlékání, při dobře zvolené velikosti i na podšívání. Šít lze ze softshellu, šusťáku, teplákoviny, veluru, wellsoftu, coralflízu, minky, … Je určena spíš pro silnější materiály, není to overálek na tělo.

Pomůcky: Jehly vhodné na šitý materiál, případně lemovací pruženka (lze jí začistit zip, kapuci….). Délky zipů jsou uvedeny v tabulce.

Zipy doporučuji použít kvalitní, já používám skoro výhradně zipy od firmy YKK, vyzkoušené mám i zipy Opti, obojí jsou kvalitní a nerozpadnou se, neutrhnou se.

Kvalitní zipy koupíte ve spřáteleném obchůdku na Biaska.cz, Batani.cz nebo YKK zipy.

Zipy z levných zdrojů se mi velmi neosvědčily, poruchovost u mě byla 90%. Z levných zipů jsou nejlepší zipy VTC spirálové. Kostěným levným se vyhněte obloukem. Nerozpadnou se zipy kovové.

Video: Zipy – druhy, zkušenosti, kde koupit

Varianty:

 

Kapuce a rukávy jsou shodné s těmi z bund s raglánovým rukávem (užší k užší / širší k širší). A všechny kombinézy mají kombinovatelné kapuce (tedy lze ke kombinéze šít menší, střední i větší kapuci).

Spodek kombinézy můžete zapravit podle svých představ, stejně jako třeba softshellové kalhoty.

Výběr vhodné velikosti:

Střih širší je vhodný i pro zimní podvlékání. 

Střih užší je vhodný pro letní nošení a štíhlé děti. Moje děti nosí na tlustý svetr v zimě a to dokonce i vel. 98/104 při velikosti dítěte 116 🙂

Střih již není třeba zvětšovat jako je to ve videu! Pouze, pokud máte dítě, které má širší ruce nebo obvod přes prsa či pas.

Vždy před šitím si střih změřte a porovnejte s velikostí aktuálně padnoucího oblečení!

Střih je v pase mírně projmut (míry jsou v tabulce). Kdo má radši bundu rovně a nebo má dítě s bříškem, tak si může střih upravit spojením průramků. Výsledná bunda tak bude mít šířku v pase stejnou jako je šířka uvedená v průramcích.

Popis úpravy: 

1. Spojíte rovnou čarou průramek a konec bundy.

2. Posunete výkroj kapsy.

3. U kapsového váčku spojíte opět oba konce rovně.

Kapuce:

Kombinézy mají různé velikosti kapucí (užší má malou, širší má střední), které můžete měnit formou upgrade za jinou velikost. Více o tomto tématu a o tom, jak si kapuci upravit, a o rozměrech kapucí najdete zde:

Jak upravit kapuci

Stahování na olivky:

Fotonávod na bundu s kšiltem a podsádkou obsahuje téže návod, jak ušít stahování na olivky. U olivek pozor na jejich bezpečnost. U krku malých dětí mohou způsobit opravdu nepříjemné úrazy (ohroženy jsou oči, krk, hrozí udušení, švihnutí do obličeje…), proto kupované bundy pro děti nesmí mít šňůrky a stahování. Já pro své děti (ty větší) šiji tak, jak je v návodu na bundu s kšiltíkem. Tedy schované dovnitř, žádné konce ven, ven jen očko. Takto se nám žádný úraz nepřihodil, tkaničky jsou vždy schované uvnitř bundy (dole) a v tunýlku (u krku). Další způsob je šít stahování napevno, tedy prádlovou gumičku do tunýlku (najdete ve videonávodu na jednoduchou bundu).

Nikdy nešijte tkaničky, které koukají koncem z bundy ven! Více zde:

Tkaničky na oblečení pro děti

Další materiál (na stahování bundy): Prádlová guma / kulatá guma 3 mm + 8 průchodek 5 mm a 4 olivky na dvě dírky nebo s větší dírkou, kam se vejdu dvě tkaničky (tam a zpět).

Videonávod:

Související články a videonávody:
Jak na krytku zipu u bundy či mikiny

Typy kolen a jak na ně:

Při vytahování střihu ze střihové přílohy budete potřebovat přečíst tento článek:

Fotonávod, jak šít nabíraná kolena:

Fotonávod:

Neprve si připravíme kapuci. Zde je verze s podšívkou, takže stříháno vše 2x. Kapuci špendlíme a sešíváme po oblouku, nikdy ne po rovném pruhu!

Více informací a rad zde:

Nejčastější chyby: sešívání oblouku a rovného dílu

 

Když mám sešity obě kapucky, tak vložím do sebe lícem k líci a sešpendlím si po obvodu (tam, kde to bude kolem hlavičky v čele a na tvářích). 

Sešiji do tzv. „bubáka“, tedy máme kapuci vnější vpravo a vnitřní podšívku vlevo, sešito kolem obličeje. Přetočíme a vložíme do sebe.

Kapuci ještě prošiji okolo, a to tak, aby podšívka byla uvnitř (tedy ji jakoby mírně vtáhnu asi o 1 mm dovnitř). 

Prošitá kapuce.

Sešijeme si zadní díly ve středu – od krku po sed. 

Opět můžeme ještě prošít z lícní strany (u softshellu doporučuji), u materiálů, které lze rozžehlit se dá jen rozžehlit.

Sed. 

Nyní si sešijeme celou kombinézu „dokola“. Na fotce vidíte vlevo zadní díl (má šev uprostřed), dole rukáv, nahoře druhý rukáv a vpravo vidíte přední díl. Tam je třeba dobře stříhat. Zde mám verzi s jedním zipem (pro oblékání to stačí i pro miminka). Ze střihu je tedy třeba přední díl vykopírovat jednou v celku a jednou přestřihnout na zip. 

Na fotografii je pravo dole přestřižená část, tam bude zip. A vpravo nahoře je nepřestřižená část, tam nebude zip.

Zde bude zip.

Já si sešiji první středovou část předního dílu – tedy oba díly přední k sobě v místě, kde dole je sed.  

Zde na fotce vidíte přední díl – ten bez otvoru na zip a část předního dílu, nad tím bude zip. Vlevo je vidět přední sed kombinézy.

Zůstává mi otvor na zip.

Důležité je, že kapuce bude navazovat přesně na střed předního dílu (ten, co jsme sešívali). V ruce držím přídavek na všití zipu, kapuci jsem si pár stehy našila přesně ke středu předního dílu, aby se mi to místo nehlo.

Nyní si vešpendlíme kapuci (obě vrstvy) tak, aby byla přesně od středu ke středu předního dílu. 

Kapuci všijeme od středu předníh dílu ke středu předního dílu. 

Začištění průkrčníku, aby nebyl vidět šev. Zde v tomto návodu dělám již na začátku, ale doporučovala bych nechat začištění až po všití zipu, jak jsem šila v dalším návodu, postup najdete za všitím zipu níže.

K začištění proužkem je toto video (tričko):

Proužkem jakoby „obalíte“ šev průkrčníku.

Takto vypadá všití proužku z lícu, toto je místo „za krkem“, musí být takto prošito pod švem (sešitím kapuce a těla kombinézy).

Nyní již začíná dílo vypadat jako kombinéza. Zde máme všitou kapuci, začištěnou a připraveno na všití zipu. Vidíte, že u kapuce je jakoby kus látky navíc, to je přídavek na všití zipu (přídavek švu). Ten po našití zipu zmizí.

Pro ilustraci, sem přijde nyní zip.

Dole si můžete vybrat, kombinézu lze udělat celopropínací a dát dělitepný zip. pak budete končit podhrnutím a našijete dělitelný zip jako u bundy. Zde je postup pro šití nedělitelné verze, kdy můžete dolů dát třeba náplet. Pak si dole sešijete k sobě „otvor na zip“ tak, jak je třeba podle zvolené délky zipu. 

Na fotografii jsem si odměřila zip a zanesla značku, odkud musím sešít.

Při všívání nápletu by alespoň malý šev být měl. 

 

Sešiíjeme tak, aby se dal šev rozložit od sebe – rozešít. 

Takto vypadá místo po rozložení švu od sebe. Je to velmi důležité, protože zip budeme našívat na přídavek švu složený vždy na opačnou stranu, pokud bychom si sešili přídavek obnitkou k sobě, museli bychom ho pak nastřihnout.

Zip patří opět na střed předního dílu. 

Šijeme po zipu. Nejlepší je  zip nalepit nebo nastehovat. Více o šití zipu zde:

Místo dole.

Místo dole.

Našití zipu na přídavek švu u krku. Toto je ten přídavek navíc, co zmizí:-)

U krku je dobré dát záčistku zipu. Připravíme si krytí zipu (pruh, může být nahoře do obloučku).

Detailní návod najdete zde:

Jak na krytku zipu u bundy či mikiny

 

Krytí u krku přijde mezi zip a přední díl. Více viz návod výše.

Schovaný zip.

Schovaný zip.

Schovaný zip.

 

Krytí z druhé strany.

Krytí našijeme normálně při všívání zipu z rubu a pak ještě prošijeme i z lícu. Vše máte v návodu v odkaze výše. 

Krytí zipu pod zipem lez uděla až dolů (u kombinézy, která přijde přes oblečení být nemusí, stačí krytka zipu, toto je overal na tělíčko pro miminko, tam jsem dávala krytí pod zip po celé délce a dole jsem chytila na přídavek švu složený do strany).

Krytí pod zipem našívám ve chvíli, kdy šiji zip po lícu.

Zde je kryté dole – otvor je nohavice, je vidět, že tam zakrývá dole celou plochu zipu.

Přetočené na rub, abyste lépe viděli. Nahořže vidíte rozložení přídavků na šev od sebe.

Zde je vidět našití zipu na rubu a pak všití légy at po prošívání zipu z lícu.

Zde je našitý zip, který přetočím a budu šít po lícu.

Přídavek švu složený od sebe.

 

Zde je ještě jeden možný způsob, jak vyřešit začištění průkrčníku z jiného návodu. Proužek našívám až nakonec a dávám jakoby „přes zip“. Viz fotografie.

Začistí se tak hezky zip. Toto ze strana bez krytí zipu.

A zde je strana s krytím zipu.

 

Nyní všijeme náplet. Detailní video najdete zde:

Na nohy jsem dávala delší rostoucí náplety, na rukávky jen krátké. 

Náplet sešijeme k sobě a rozložíme přídavky švu od sebe.

Vešpendlíme rovnoměrně do nohavice a rukávu.

Šev na vnitřní šev rukávu (nohavice).

Našijeme, viz video.

Našitý náplet.

 

Okolí zipu z rubu lze zapravit podsádkou (není součástí střihu).

 

Ilustrační fotografie:

 

Se stojáčkem a kratším zipem. Stojáček není součástí střihu, je to inovace testerky:-)

dav
dav

Kombinézu lze podšít, zde je rub.

Podobné články

2 komentáře k tématu “Kombinéza (Střih a návod)

  1. lucie.sumova

    Dobrý den, ráda bych ušila pro syna kombinézu ze softshelu se šikmým zipem ke koleni. Ve videu jsem viděla podsádky ale ve střihu jsem na podsádky nenarazila. Mám základní střih na bundu užší s raglánem a upgrade na kombinézu. Podsádka z bundy je malá a když ji přiložím směrem k tomu zešikmení, tak nelícuje u průkrčníku. Jakým způsobem ji vytvořit? Případně dá se někde sehnat? ( v nějakém střihu) děkuji

Napsat komentář