Pokud chcete softshellové kalhoty (či jiné kalhoty podle těchto střihů) na kolenou vylepšit a ušít jiná než úplně jednoduchá kolena podle základního střihu, pak si pečlivě pročtěte tuto stránku. Možností, jaká kolena ušít, je několik:

 

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Sestavení střihu

Videonávod

Fotonávod

   – Hladká kolena jednoduchá

   – Hladká kolena zdvojená

   – Nabíraná kolena jednoduchá

        -> přední díl vcelku

        -> kolena všitá z druhého kusu látky

   – Nabíraná kolena zdvojená

Sestavení střihu:

Ve střihu máte vždy základní střih na kalhoty s předním dílem v celku. Postup sestavení střihu se liší podle toho, který typ kolen budete šít.

 

Chyby, kterých se můžete při sestavování střihu rovnou vyvarovat, jsou popsány v tomto článku:

Nejčastější chyby: Úprava střihu na softshellové kalhoty s nabíranými koleny

U dětských střihů najdete linie v různé výši dle velikostí, těmi je třeba řídit. V dámských střizích na kalhoty je linie pro přerušení pro všechny velikosti stejná. Je však určena pro postavu vysokou cca 170 cm a více. Pokud budete šít na postavu výrazně menší (nebo s výrazně kratšíma nohama vzhledem k trupu), je třeba umístění kolen odměřit a posunout výše. Pozor, je třeba posunout obě linie pro vsazení rovnoběžně a dodržet jejich původní vzdálenost! Na střihu mezi těmito liniemi pro vsazené kolene je značka pro koleno – tato značka by měla vycházet do středu kolene na postavě. ideální je tedy vzít si metr a perlan/látku/střihový díl/ušité kalhoty…dát na sebe a změřit míru od rozkroku po střed kolene. Pak posunete na střihu kolenní značku a od té můžete naměřit nebo posunout celé  koleno.

Videonávod:

Pokud budete chtít šít ze sloupečku zdvojená, pak se podívejte na tento video návod:

Pokud budete chtít šít z řádku nabíraná, pak určitě nevynechejte tento videonávod:

Fotonávod:

Hladká kolena jednoduchá

Šijeme rovnou podle základního střihu. Velmi doporučujeme začátečníkům ušít si jedny kalhoty pouze takto jednoduše!

Hladká kolena zdvojená

(Pozn. Ve střihové příloze se používá “jednoduchá” i ve smyslu “hladká”, zde to proto necháváme také tak.)

Zdvojená kolena vystřihnete podle střihového dílu, samozřejmě s přídavky na švy, a pak na základní díl našpendlíte a přišijete:

Poznámka: Zdvojená hladká kolena mají stejnou výšku jako nabíraná kolena, ve videu jsou však použity ilustrační obrázky starších kalhot ještě s delšími kolenními díly. Pokud chcete mít na kalhotách také takto dlouhá zdvojená kolena, musíte si kolenní díl prodloužit.

 

Nabíraná kolena jednoduchá

nabíraná jednoduchá z jednoho kusu látky

Pokud chcete nabíraná kolena, ale chcete je šít rovnou z jednoho kusu látky, pak si střih přestřihnete na 3 díly, vyměníte kolenní díl za ten nabíraný, a pak opět slepíte. Látku pak stříháte podle tohoto slepeného střihu. Záševky odšíváte přímo na předním díle (fotografie je z návodu na zdvojená kolena, takže záševky nejsou odšity precizně, ale pro představu, jak přední díl bude vypadat, to stačí).

Jak na záševky se dočtete zde:

Záševky

nabíraná jednoduchá ze dvou druhů látky (jiná barva vsazených kolen)

Původní střihový díl si opět přestřihnete na 3 díly, kolenní vyměníte za nabíraný, a každý z dílů si přenesete na látku včetně přídavků na švy!!! Díly k sobě budeme sešívat, takže pokud na přídavky nepřidáme, zmizí nám cca 6 cm předního dílu nohavice.

Nabíraná kolena zdvojená

Spodní díl sestavíme jako pro nabíraná kolena z jedné látky. Je důležité vyměnit tento kolenní díl, pokud si odšijete záševky na původním předním díle, přední díl nohavice se o délku záševků zkrátí!