Pokud chcete softshellové kalhoty (či jiné kalhoty podle tohoto střihu) na kolenou vylepšit a ušít jiná než úplně jednoduchá kolena podle základního střihu, pak si pečlivě pročtěte tento návod.

Pokud budete chtít šít ze sloupečku zdvojená, pak se podívejte na tento video návod:

Pokud budete chtít šít z řádku nabíraná, pak určitě nevynechejte tento videonávod:

 

Ve videích je řečeno vše důležité, některé podstatné informace si ale ještě vypíchneme.

Ve střihu máte vždy základní střih na kalhoty s předním dílem v celku. Postup sestavení střihu se liší podle toho, který typ kolen budete šít.

Chyby, kterých se můžete při sestavování střihu rovnou vyvarovat, jsou popsány v tomto článku:

Nejčastější chyby: Úprava střihu na softshellové kalhoty s nabíranými koleny

 

1. Hladká kolena jednoduchá

Šijeme rovnou podle základního střihu. Velmi doporučujeme začátečníkům ušít si jedny kalhoty pouze takto jednoduše!

2. Hladká kolena zdvojená

(Pozn. Ve střihové příloze se používá “jednoduchá” i ve smyslu “hladká”, zde to proto necháváme také tak.)

Zdvojená kolena vystřihnete podle střihového dílu, samozřejmě s přídavky na švy, a pak na základní díl našpendlíte a přišijete:

Poznámka: Zdvojená hladká kolena mají stejnou výšku jako nabíraná kolena, ve videu jsou však použity ilustrační obrázky starších kalhot ještě s delšími kolenními díly. Pokud chcete mít na kalhotách také takto dlouhá zdvojená kolena, musíte si kolenní díl prodloužit.

 

3. Nabíraná kolena jednoduchá

   a. nabíraná jednoduchá z jednoho kusu látky

Pokud chcete nabíraná kolena, ale chcete je šít rovnou z jednoho kusu látky, pak si střih přestřihnete na 3 díly, vyměníte kolenní díl za ten nabíraný, a pak opět slepíte. Látku pak stříháte podle tohoto slepeného střihu. Záševky odšíváte přímo na předním díle (fotografie je z návodu na zdvojená kolena, takže záševky nejsou odšity precizně, ale pro představu, jak přední díl bude vypadat, to stačí).

   b. nabíraná jednoduchá ze dvou druhů látky (jiná barva vsazených kolen)

Původní střihový díl si opět přestřihnete na 3 díly, kolenní vyměníte za nabíraný, a každý z dílů si přenesete na látku včetně přídavků na švy!!! Díly k sobě budeme sešívat, takže pokud na přídavky nepřidáme, zmizí nám cca 6 cm předního dílu nohavice.

4. Nabíraná kolena zdvojená

Spodní díl sestavíme jako pro nabíraná kolena z jedné látky. Je důležité vyměnit tento kolenní díl, pokud si odšijete záševky na původním předním díle, přední díl nohavice se o délku záševků zkrátí!