Návod na sukni nebo šaty, které jsou postupně sešité z nařasených pruhů látky. Zde ze zbytečků, ale  můžete šít i z větších kusů. Případně z celých pruhů látky.

Není potřeba žádný střih nebo přesný návod. Důležité je, abyste uměli řasit. A správně  uměli nastavit stroj tak, aby vám nařasil tak, jak potřebujete.

Další kanýr vždy nařasíte 1,5 x obvod kanýru stávajícího. 

První část nejužší u šatů nebo sukně musí být komfortní na nošení, ale ne o moc širší, protože v každé další řadě obvod bude 1, 5 delší, a velmi rychle nám naroste do obřích rozměrů. A čím více nařasíme látky, tím těžší šaty jsou. Neděste se čísla, kanýr na dámské sukni dole může mít i několik metrů. Ten můj měl přes 8 metrů. Sukně je celkem těžká, ale velmi ráda sukni nosím a vydrží na těle i s žabičkováním.

Vršek šatů nebo i sukně můžete zkusit gumičkovat /zabičkovat/ nebo můžete volit i jiné způsoby zakončení v pase. Na těžkou sukni je lepší třeba pevný pas nebo pevnější guma v pase. Ale takto je to hezké:-)

Odkazy na články a návody, které se vám budou hodit:

Článek o žabičkování (gumičkování):

Žabičkování

Žabičkování a šití kanýru ukazuje video o šití letních šatů:

Různé způsoby zakončení v pase shrnuje tento článek:

Jak zakončit pas – náplet, guma, pevný pas

Řasení je součástí videonávodu na balonovou sukni:

… také videonávodu na těhotenské tričko:

Fotonávody na řasení na overlocku i rovnostehu:

Jak řasit (na overlocku i běžném šicím stroji)

Fotonávod

Připravíme si kanýry. Zde je potřeba udělat vzoreček. Zamýšlenou délku sukně rozpočítat do počtu kanýrů. Kanýry nemusí být stejně vysoké! Mohou se lišit na výšku. Většinou se spodní kanýr dělá maličko nižší.

Př. chceme sukni dlouhou 100 cm. A chceme, aby měla 5 kanýrů stejně vysokých. Budeme tedy potřebovat 5 řad pruhů látky o výšce 20 cm – PLUS PŘÍDAVKY NA ŠVY a zapravení sukně dole.

Z kousků látek nařežeme nebo nastříháme stejně vysoké obdélníky, které ale nemusí být stejně široké. Vždy to ale musí být obdélník. Nezapomeňte přidat při výpočtu výšky kanýrů na švy! Tzn. že u příkladu výše budu mít obdélníky o výšce cca 22 cm, a 1 + 1 cm mi seberou při šití švy.

Kousky látek si předem vyžehlete!

Stříhat pruhy můžete i z jednoho druhu látek dlouhé. Nebo můžete využít speciální patchworkové sady.

Nyní je třeba kousky k sobě sešít.

Pokud řasíte na rovnostehu, nemusíte řešit žádné nastavení stroje, prostě prošijete podle návodu, a zřasíte na požadovaný obvod. Vždy každý další kanýr musíte nařasit na obvod kanýru nad ním.

Pokud řasíte na overlocku, je to mnohem rychlejší, ale je potřeba si dopředu nastavit stroj tak, aby vám zřasil právě tak moc, aby se vám další kanýr vešel do předchozího a nemuseli jste jej moc dolaďovat. Takže ideálně na kousku látky nebo prvním kanýru vychytat nastavení. 

 

Zde je nastavení mého Brother 3034D, které jsem použila na zřasení kanýru z běžného designového plátna v poměru 1:1,5.

Hýbete jak s napětím nití, tak s diferenciálním podáváním a délkou stehu. Šířku stehu jsem měla na 5.

Spodní kanýr byl vážně nekonečný a nechce se až věřit, že v břiše nad foťákem je Rozárka asi 2 týdny před porodem.

Když máme nařaseno, je potřeba přesně vložit nový další kanýr na spodní okraj původního. A přizpůsobit.

Můžete nastehovat, našpendlit a prošít.

Vrchní i spodní okraj šatiček můžete zakončit například obnitkou. Šije se na overlocku, na tři nitě (vynechává se levá jehla). Obnitku ukazuje část následujícího videa:

 

Zde je vrchní žabičkovaná část přišitá již k pevné části, první vrchní kanýr sukně.

 

Je to neskutečná piplačka, ale opravdu je to sukně na celý život, i Jasmíny šaty obleču já jako kratší šaty a nebo sukni po kolena… a dělá radost v sezóně, a naprosto každý se za ní otočí…

Inspirace na další kanýrové sukně od Jany:

Vlevo: duhová sukně z lehkého popelínu, řasená jen mírně (menší poměr než 1:1,5), pas do nápletu.
Uprostřed: červená sukně z madeiry, bohatě řasená, žabičkovaný pas.
Vpravo: duhová sukně z pracího kordu (jemný manšestr), řasená jen mírně, v pase do nápletu.

Pas do nápletu i žabičkovaný pas se krásně přizpůsobí rostoucímu bříšku v těhotenství. Foceno měsíc a půl před porodem :-).