Šicí stroje jsou odsouzeny k dovolené, koupila jsem si sušičku na potraviny! Dlouho jsem váhala s koupí, na houby jsme si půjčovali sem tam sušičku od babičky, ale nakonec jsem se přeci jen odhodlala pro vlastní. Dlouho a poctivě jsem ji vybírala, četla recenze a hledala parametry. Nakonec jsem z původního záměru koupit co nejlevnější krám dospěla k závěru, že si koupím pořádkou sušičku, co bude dobře pracovat a dlouho vydrží fungovat.

Vybrala jsem Ezidri Snackmaker FD 500. Oproti obyčejné sušičce, kterou má babička, je to velký rozdíl, suší krásně rovnoměrně, usuší i 9 (i více, ale zatím mám jen devět) plat, je tichá a je vyrobena z kvalitního platu. Abych investici do drahé sušičky ospravedlnila, tak jede od pátka ve dne v noci. Experimentuju, co je dobré a co ne. Největší hit jsou křížaly, ale to bych se mohla usušit, večer naplním sušičku, ráno vysypu a večer už zase křížaly nemáme, Jasmínka je mj. rozdává ve školce při svačince.
Recept, který mne dneska nadchl je kandovaná aronie. Chutná minimálně stejně tak dobře jako sušené brusinky. Aronie je zásobárnou vitaminů a bude to skvělý “doplněk stravy” v podzimních a zimních měsících.
Nesnědli-li vám úrodu černé jeřabiny ptáci, můžete si vytvořit kandovanou aronii také.
Postup:
Aronii zbavíme stopek a důkladně propereme.
Povaříme v sladkém sirupu, který získáme uvařením cukru a vody 1:1 (1 kg cukru na 1 l vody). Vaříme asi 10 minut, až je aronie měkká. Po té necháme přes noc stát v sirupu. Ráno vyndáme sběračkou s dírkami do cedníku a necháme důkladně okapat. Okapanou aronii rozložíme na síto vyložené síťkou (malé plody by jinak dírkami propadaly) – použít by šel třeba i pečící papír. Sušíme na střední stupeň tak, aby aronie byla ještě trochu měkká (konzistence jako sušené brusinky). Uchováváme v uzavřené sklenici. Myslím, že to bude skvělý drobný dárek třeba na návštěvy.
Sirup lze použít opakovaně a až bude už hodně ochucený ovocem, tak jej přefiltrujte a použijte klasicky jako sirup na šťávu.