Střih na “božské bombarďáky” je jeden z nejpopulárnějších, které mám. Zákaznice jsou velmi často v šoku, jak skvělý je a skvěle se nosí. Také jej miluji. Ale občas člověk chce udělat parádu, mám ráda i veselé kalhotky. Nejlépe ze zbytků. Mnoho z vás si psalo též o střih, který bude klasický, vykrojený. Proto přináším střih na kalhotky dámské a dětské v klasické verzi.

Střihy testoval celý tým Caramilla. Byla to celkem legrace.

Dámský střih je sice vykrojen na stehnech, ale má na zadek jakési “esíčko”, aby byl zadek hezky schován v kalhotkách a nelezl z nich ven. Otestujte, uvidíte. Mám ráda oba své střihy, bombarďáky jsou pohodlnější, ale tyhle jsou zase krásnější a někdy mám ráda být vesele oblečená od hlavy k patě. A také rády s Jasmínkou šijeme ze zbytků.

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Formáty: A2/A1/A4 barevně / černobíle. Na A4 je třeba po vytištění střih slepit. Na velké formáty lze nechat tisknout v copycentru.

Varianty  kalhotek:

Kalhotky lze šít mnoha způsoby. Lze je šít buď s minimem švů v jednom celém dílu jen s našitým klínkem a nebo z více dílů. Čím více dílů sešíváte, tím je šití pracnější a švy “méně komfortní na nošení”, ale zase více příznivé na zpracování prostřihů a zbytků látek.

Varianta A – Kalhotky v jednom díle s minimem švů

Největší spotřeba – nejlehčí šití.

Kalhotky mají klínek našitý jakoby shora. Jsou příjemné na nošení.

Varianta B – kalhotky ze dvou dílů

Varianta, která je taková kompromisní. Je méně náročná na spotřebu, trochu těžší na šití, ale ne tak moc, klínek můžete nechat na přední části i nezapravený.

Klínek lze nechat buď na volno a nebo přišít jako ve variantě A.

Varianta C – kalhotky ze tří dílů

Jsou nejlepší na spotřebu zbytků, jsou šity ze 3 dílů (+ klínku). Na šití nejtěžší. Díky kombinaci látek můžete ale vykouzlit “patchworkové” originální kalhotky. Z mého pohledu nejhezčí.

Klínek má po obou stranách šev schovaný uvnitř. Nejestetičtější řešení, ale zase – jsou tam 4 vrstvy látek na sobě, takže šev je jakoby “nejhrubší” na nošení.

 

Rozměry a spotřeba:

Materiál:

Kalhotky lze šít z jakéhokoliv úpletu s elastanem. Ideální je bavlněný úplet s elastanem nebo bambusový úplet s elastanem. Použít lze i modalový úplet. Lze použít i úplet bez elastanu, ale je třeba šít kalhotky volnější, aby neškrtily, a stáhnout je gumičkami. Lze šít i z viskózy.

Na klínek lze použít bez problému jakýkoliv úplet bez elastanu. Doporučuji třeba biobavlněný nebělený úplet. Nebo úplet z bambusové viskózy.

Na zapravení okrajů: lemovací pruženku (10 – 20 mm širokou), pružnou kraječku, galonovou tenkou pruženku, lastin, náplet (na lemování nohaviček, v pase by nedržel bez gumy).

Z čeho a čím šít spodní prádlo

Užitečné odkazy:

Videonávody:

Jak šít spodní kalhotky s minimem švů:

V tomto videu uvidíte šití kalhotek verze A, která je nejjednodušší na šití a nejlepší na nošení. Ve videu je ukázáno i zapravení okrajů. Střih je jiný, ale šití obdobné.

Tento střih ale musíte po okrajích zapravit! Není možné jej nechat jako u kalhotek “bombarďákového typu” bez zapravení okrajů! 

Fotonávody:

Způsoby zapravení kalhotek

   – Lemovací pruženka

   – Pružná krajka

   – Gumička do založení

   – “Nápletík”

   – Prosté založení

 Varianta A – kalhotky v jednom díle s minimem švů

 Varinata B – kalhotky ze dvou dílů

 Varianta C – kalhotky ze tří dílů

 

Způsoby zapravení kalhotek

Kalhotky klasického střihu je třeba na okrajích zapravit!

Lemovací pruženka

Zapravit lze kalhotky mnoha způsoby. Populární je lemovací pruženka, kalhotky s ní jemně po okraji stáhnete. Nevýhoda je její žmolkatění a oprání, někdo ji nemá rád na kůži (my Caramillí rodina třeba…). Práce s ní je ale asi nejsnazší.

Zapravení lemovací pruženkou.

Pružná krajka

Další možné zapravení je pružnou krajkou. Zde záleží velmi na kvalitě krajky. Krajku lze našít shora a nebo podhrnout. Více ve videu níže.

Pružná krajka lze našít na okraje kolem stehen i do pasu. My s Jasmínkou máme radši verzi “jen v pase”:-) Ale vůbec nejradši máme v pase “nápletík”.

Gumička do založení

Další způsob je založení kalhotek s všitím gumičky do založení. Tento způsob je trochu náročnější a na neoblečených kalhotkách nemusí vypadat krásně, ale na nošení za nás Caramillí rodinu nejpraktičtější. Gumičku používáme úplně tenoučkou galonovou! Nehodí se prádlová, pozor na to!

Jak našít galonovou pruženku do založení najdete ve videonávodu (odkaz níže).

Galonová pruženka našitá do lemu zajistí, že kalhotky drží tvar na místě. Je to náhrada za lemovací pruženku a krajku pro ty, kteří neradi tyto umělé materiály na těle. Já osobně si takto kalhotky šiji velmi ráda, krajku v tříslech nemám ráda.

Pruženka galonová všita do založení, zde je vidět, že lze použít i v pase. (Střih je jiný, ale využít lze tento způsob také).

“Nápletík”

Další náš velmi oblíbený způsob je zapravení “nápletíkem”, tak tomu říkám já. Je to vlastně proužek na poloviny a nebo maličký nizoučký náplet. Pozor, použít lze jen úplet s elastanem! Náplet na toto nefunguje! Má moc velkou tažnost a kalhotky by padaly (dovnitř by se  musela dát guma, což je také možnost, pak použijte plochou dětskou 2 mm širokou:-) “Nápletík” je nejlepší nahoru, takové kalhotky máme doma nejradši (dětské, dámské i klučičí boxerky). Lze použít i na nohavice.

POZOR: Při tomto způsobu je třeba upravit střih. v místě, kde budeme používat tento způsob zapravení, musíme ubrat na střihu o míru výšky nápletíku. Nahoře ubírám jen maličko (nepřidám nahoře na šev), kalhotky jsou pak ale vyšší, což nebývá na škodu:-) Na nohavicích ale musíte vždy ubrat!!! Myslím, že ale na nohavičky se tento způsob až tak moc nehodí a když už, použila bych naopak náplet, je tažnější a nebude v tříslech táhnout.

Doporučený “vzoreček” pro úplet se jeví někde mezi 0,7 – 0,8 * obvod kalhotek nahoře. Velmi záleží na tom, zda osoba, co kalhotky nosí má spíš bříško ven a nebo bříško propadlé 😀  A samozřejmě na tažnosti úpletu. Bambus je třeba mnohem méně tažný!

Zapravení nápletem v pase.

Nápletík v pase je moc pohodlný a vypadá krásně.

Kraječka nebo nápletík? Vyzkoušejte, co vám bude vyhovovat nejvíc:-)

Prosté založení

Zkoušela jsem i tento způsob a úplně dobře nám u tohoto střihu nevyhovuje. Kalhotky mají tendenci z půlek sjíždět směrem “ke středu”:-) Nicméně ještě testujeme. Ale za sebe tento způsob nedoporučuji.

Na založení je lepší střih na vyšší kalhotky (můj druhý), která je přes stehna a kalhotky tak drží na svém místě. U tohoto střihu doporučuji jiné způsoby.

Vše o pruženkách různého typu se dozvíte zde:

Pruženky – druhy, použití

Varianta A – Kalhotky v jednom díle s minimem švů

 

Způsob nejnáročnější na spotřebu, ale nejlehčí na šití a komfortní na nošení.

Připravíme si střih kalhotek vcelku, klínek (na fotce není) a na zapravení okrajů v tomto případě pružnou krajku. Na švy přidáváme všude tam, kde nějaké šev bude – určitě tedy v bocích, okraje a pas podle zvoleného způsobu zapravení. Zde to bude kraječkou zahnutou do rubu, přidáme tedy v pase i u “nohaviček” tolik, o kolik budeme kraječku podhrnovat. U klínku se nepřidává nic.

Klínek našpendlíme lícem nahoru na rub kalhotek na vyznačené místo ve střihu.

Přišijeme pružným stehem, vhodný je tříkroký cikcak.

Přišitý klínek.

Vykrojené okraje zapravíme pružnou krajkou. Způsobů je více (viz video výš), zde bude krajka podhrnutá do rubu. Přiložíme tedy krajku lícem k líci (rovný okraj krajky k hraně kalhotek, na lícovou stranu, ozdobná část krajky směřuje k látce.)

Pružnou krajku přidržujeme za patkou i před patkou a jemně natahujeme (názorně ukázáno ve videu), aby okraje kalhotek hezky stáhla. Šijeme pružným stehem! Vhodný je opět tříkroký cikcak.

Takto vypadá meziprodukt.

Pružnou krajku podhrneme do rubu a prošijeme (lze šít po líci, ale lepší je šít po rubu, aby se lépe trefil okraj gumičky). Nutný je pružný steh! Cikcak, dvojjehla, třírovný pružný steh…

Takto vypadá zapravení kalhotek z rubu. Je vidět cikcak, kterým je přišitá krajka, i rovný steh, kterým je prošito z líce.

Kalhotky otočíme na rub a lícem k líci sešpendlíme jeden bok.

Olemované okraje se musí přesně sejít. Případné nerovnosti můžeme pak zarovnat v pasové části. Bok sešijeme a začistíme.

Olemujeme pružnou krajkou pas (s jedním sešitým bokem), postup stejný jako u vykrojení. Poté sešpendlíme a sešijeme i druhý bok.

Švové přídavky není potřeba začišťovat, úplet se netřepí a šev bude měkčí.

Zbývá jen začistit druhý sešitý bok z líce – švové přídavky složíme na stranu a prošijeme několika stehy hustého cikcaku.

Varianta B – kalhotky ze dvou dílů

 

 

Středně těžké šití, lépe se zpracují zbytky.

Připravíme si střihové díly. Na švy přidáváme tam, kde budou švy, a podle zvoleného způsobu zapravení. U klínku přidáváme na kratší zaoblené straně (která pak bude směřovat do zadní části kalhotek), u kalhotek přidáváme vždy na bocích. Pokud budeme lemovat gumičkou, už nikde jinde nepřidáváme, pokud budeme zakládat, všívat gumu atd., přidáme, jak je naznačeno na první fotografii.

Sešpendlíme k sobě oba díly kalhotek, lícem k líci. Na rub střední a zadní části (většího dílu) přišpendlíme ještě klínek, lícem klínku k rubu kalhotek.

Sešijeme.

Klínek převrátíme směrem do přední části kalhotek. Dostane se tedy přesně do střední části, do “mezinoží”.

Volný okraj můžeme prošít nebo nechat volný.

Pokud budeme okraje zakládat, nyní je založíme a prošijeme (např. tříkrokým cikcakem, dvojjehlou, na coverlocku… důležité je použít pružný steh).

Nebo můžeme olemovat lemovací gumičkou.

Sešijeme boky a olemujeme v pase.

Nebo můžeme v pase zakončit pružnou krajkou, tentokrát ji budeme našívat na líc (u způsobu A jsme si ukázali pružnou krajku s podhrnutím do rubu). Krajku si nejprve odměříme, volné konce sešijeme a přídavky švu rozložíme od sebe.

Rovnoměrně našpendlíme do kalhotek, na lícovou stranu.

Krajku přišijeme pružným stehem.

Našitá krajka.

Varianta C – kalhotky ze tří dílů

 

Super patchworková verze. Spotřebují se i maličké zbytečky, ale je to náročnější na ušití, pro pokročilejší.

Připravíme si střih a rozstřihneme ho na tři části.

Přidávání na švy se opět řídí zvoleným způsobem zapravování okrajů. Vždy přidáváme v místech, kde budeme kalhotky sešívat, tedy na bocích a v místech, kde jsme rozstřihli střih.
U klínku přidáváme jen na kratších stranách. Tyto kalhotky budeme zakládat do rubu, na všech třech dílech tedy přidáme po stranách na založení.

Máme připravené 4 díly – přední část (1), střední část (2) a klínek, zadní část (3).

Sešpendlíme k sobě střední a zadní část, lícem k líci.

Na rub zadní části přišpendlíme ještě lícem dolů klínek.

Takto to vypadá při pohledu shora – vlevo klínek, uprostřed zadní část, vlevo střední část. Sešijeme.

Po sešití převrátíme klínek směrem ke střední části kalhotek.

K volnému konci střední části přišpendlíme přední část, lícem k líci.

A nyní nastává nejobtížnější pasáž, takový malý hlavolam. Je potřeba našpendlit klínek tak, aby ho po rubu bylo možno přišít a aby po přetočení na líc byly švy schované a nic nebylo překroucené.

Sešijeme.

Protočíme zpět. Takto to bude vypadat z líce kalhotek, je sešitá střední a přední část.

A takto to bude vypadat z rubu. Švy klínku jsou schované.

Založíme a našpendlíme lemy. Lemy prošijeme pružným stehem – lze použít coverlock, dvojjehlu, cikcak atd.

Poté sešijeme boky a zakončíme kalhotky v pase. Pas můžeme zakončit např. nápletíkem. Všívá se stejně jako klasický náplet. Informace, jak a z čeho šít náplet jsou výše.

Další možností je pružná krajka našívaná na již sešité kalhotky. V tom případě si na začátku i na konci necháme kousek krajky volný…

… sešpendíme tak, aby si krajka hezky “sedla” na zbývající neolemovanou část…

… a sešijeme.

Konce krajky zatavíme zapalovačem, aby se dál netřepily.

Přídavek švu rozložíme od sebe a rozešijeme.

Přišijeme tuto poslední zbývající část krajky ke kalhotkám.