Při našem několikaměsíčním experimentování jsme s Jasmínou vyvinuly nový střih – tentokrát na kapsovou AIO bez křidýlek.

Nám tyto plenky moc vyhovují. Dělají malý zadeček (a to je pro nás coby parádnice důležité, že:-), hezky drží kolem nožiček. Střih jsem několikrát měnila a upravovala, ale to neznamená, že ještě nezaznamená změny:-)

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Fotonávod

 

2. 11. 2018 byl střih nahrazen verzí překreslenou v PC, žádné změny střih nezaznamenal, jen je hezčí:) A je zpracován bez přídavků na švy. Střih si lze stáhnout z platné objednávky na webu. E-mail nezasílám, nenastaly vůbec žádné změny, není to třeba:)

Střih můžete libovolně používat pro svoje soukromé nekomerční účely, děkuji:)

Jako vkládačka (savé jádro) se mi osvědčila plenka ze 4 vrstev silného bambusového flízu. Vkládačky šiji cca 15 x 35 cm. Dělá malý zadeček:-) Když přebaluji po více jak 3 hodinách, dávám ještě jednu krátkou z bambusového froté, bambusovo-konopného flízu a aksamitu. Stejně tak pro starší nebo čuravější děti.

Materiál:

  • 0,5 x 0,5 m suedecloth / bambusového aksamitu / tenkého flízu
  • 0,5 x 0,5 m PUL
  • cca 0,5 m lastinu
  • cca 35 cm suchého plenkovacího zipu očka + cca 15 cm suchého zipu háčky + 2 patentky samečky + 4 patenty samičky / nebo: 16 patentek samečci + 10 patentek samičky (plus kleštičky)
  • Kousek flízu nebo suedeclothu na podložení patentek
  • polyesterová nit:-)

Materiály se dají koupit na Šijem dětem. Flíz kupuji na Mimibazaru a suedecloth můžete sehnat na Fleru (zvolte ve vyhledávacím menu v rolovátku “materiál”:-)

Pruženky – druhy, použití

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Fotonávod:

Střih přeneste krejčovskou křídou na látku a přidejte na švy. Pokud budete šít více plenek AIO, doporučuji si udělat rovnou svou šablonu, kde budete mít své přídavky na švy a v místech druků si uděláte dírky:-) Skrz ně se pak rychle naznačí patentky na látku třeba pratelným dětským fixem.

Mám přidat na švy? A jak?

Vyznačte si též místa, kam přijdou patentky  / použijete-li suchý zip, tak místo, kde bude suchý zip / a místa, kam přijde nařasit gumička.

Vystřihněte z látky PUL i látky na vnitřní vrstvu díl na plenku, plus ustřihněte kus z flízu (nebo suedeclothu) na podložení patentek na bříšku (jen horní řady – té do V). Na okraje při stříhání přidejte cca 0,5 cm. (Pokud budete mít čtverec 0,5 x 0,5 m, možná bude střih trošku delší, tak ho přizpůsobte na šířku látky, délka plenky ušitá z 0,5 m PUL je dostatečná:-)

Přichyťte k sobě kalhotkový díl PUL a kus flízu na podšití a z rubu prošijte tam, kde je společný okraj po krajíčku rovným stehem (tak, aby po obšití overlockem nebo cikcakem byl steh schován dovnitř). (Dáváte-li sucháč, vynechte)

Vyznačte si na přední díl pleny přesně místa, kde budou patentky – je dobré po přenesení ze střihu zkontrolovat podle pravítka, aby to bylo opravdu přesně. Nacvakejte patentky. Patentky na zmenšování (těch šest pod tím V) podložte vystřiženými kolečky z flízu.

Pro sucháč: Zmenšovací patentky nacvakněte stejně, místo patentek všijte rovným stehem suchý zip po okrajích.

Poznámka: patentky pro zmenšování jsou v novém střihu jinak, fotka je podle staršího střihu.

Nacvakané patentky – vrchní řada patentek na zapínání je tvořena samečky. Šest patentek pod tím, které slouží ke zmenšování pleny tvoří – první dvě nahoře samečci a druhé dvě dole samičky.

Poznámka: patentky pro zmenšování jsou v novém střihu jinak, fotka je podle staršího střihu.

Patentky z rubu.

Poznámka: patentky pro zmenšování jsou v novém střihu jinak, fotka je podle staršího střihu.

! Máte-li vnitřní vrstvu nenasákavou (suedecloth, flíz), můžete teď všít lastin do míst kolem nožiček – všívám na vnitřní vrstvu z rubu cca 1 – 1,5 cm od okraje látky. Budete mít tzv. kanýrovou gumičku:-) U aksamitu by to provlhalo.

Všijte lastin do míst na zádíčkách (na PUL i vnitřní vrstvu) – všívám cca 0,5 cm od kraje. Pokud máte vnitřní vrstvu aksamit, musíte všít více od kraje – cca 1 cm.

Jak přišít lastin se dozvíte zde.

Místo, kde jste našili lastin, ohněte k rubu a pod stehem s lastinem prošijte rovným stehem (neprošívejte lastin, steh musí být pod ním!). Šev takto schováte na rub plenky. Flíz ani PUL není třeba začišťovat, netřepí se. U aksamitu je to horší, proto lastin všijte dále od okraje (cca 1, cm) a okraj zahněte pod šev – začistěte.

Začištěné místo všití lastinu na zádíčkách. Hotová vnitřní dotyková vrstva z rubu.

Přišijte k sobě vnitřní vrstvu a látku PUL – kolem dokola overlockem. V místě, kde začíná otvor pro kapsu zafixujte tak, aby se okraje kapsy nepáraly (např. cikcakem nastaveným na rychlost posunu nula). Nemáte-li overlock, prošijte obyčejným rovným stehem kousek od okraje a můžete obroubit cikcakem nebo jakýmkoliv začišťovacím stehem.

Plenka obšitá zevnitř – místo, kde je lastin kolem stehýnek – postup při všívání kanýrové gumičky.

Máte-li aksamit, teď všijte lastin do tzv. falešného tunýlku – na šev overlocku / přídavek švu – všívám na vnitřní vrstvu.

Takto vypadá našití lastinu zevnitř u falešného tunýlku.

Otočte plenku na líc a prošijte rovným stehem. Máte-li plenku s nenasákavou vnitřní vrstvou (suedecloth, flíz), tento krok můžete už vynechat.

Pokud šijete tzv. skrytou gumičku, neobšívejte kolem nožiček. Více se dočtete zde.

U všití lastinu do falešného tunýlku – v místě, kde je všit lastin zevnitř, tak rovný steh přizpůsobte tak, abyste lastin neprošili (!!! velmi důležité !!!), ušijete teď rovným stehem tunýlek. Při šití tunýlku tahejte jemně zespodu za aksamit, abyste PUL natočili co nejvíce dovnitř plenky.

Nacvakejte patentky na chlopně. Máte-li aksamit, můžete ještě raději podložit kolečky z flízu (mezi obě vrstvy – dovnitř).

Pro sucháč:

Připravíme si suchý zip. Konce odstřihneme do mírného obloučku.

Přišijeme k sobě vždy kus s háčky a kus s očky. Šijeme háčky nahoru (očky dolů:-) – háčky dole jsou zrádné a cuchají nit.

Vzniklá křidélka suchého zipu přišijeme ke kalhotkám. Háčky směřují dolů a očka jsou nahoře – pro případné překrytí obou kusů suchých zipů při zapínání.

Zatáhneme stehy zevnitř i z venku fénem.

A máme hotovo!

Kanýrový gumička. Tady ve verzi s aksamitem, testujeme provlhání:-)!

Plenka v akci – 5 m, cca 6 kg.

Kanýrová gumička na suedeclothu. Plenka není prošita rovným stehem.