Jednoduchá a velmi oblíbená verze kojicího trika nepotřebuje žádný svůj speciální střih a upravíte si tak jakýkoliv oblíbený střih na triko v celku.

Ze střihového dílu “přední díl” (může to být raglánový rukáv jakéhokoliv typu, běžný rukáv, přinechaný rukáv) si upravíme střih na dva díly, které se budou překrývat. Zde záleží na velikosti prsou, jak bude potřeba překryv udělat velký.

Střih přerušíte zhruba v oblasti průramků nebo maličko pod průramky. Já přerušuji v průramcích z toho důvodu, že nechci, aby mi spodní část s gumou šla přes prsa a z prsou mi dělala dvě oddělené boule.

V průramcích přerušíte linii střihu a horní část tohoto střihového dílu “zahodíte”. Necháte si jen spodní část pod linií. Na nákresu je raglán a běžný střih na triko, stejně budete postupovat i u trika s přinechaným rukávem (ověřeno).

Podruhé přerušíte střih pod prsy. Zde velmi záleží na hloubce a velikosti prsou a i na materiálu, ze kterého budete šít, méně pružný materiál potřebuje na střední prsa asi 20 cm překryv (vel. 38). Na menší prsa určitě stačí menší překryv, na hodně velká prsa bude zase 20 cm málo.

Tuto míru si musíte vyzkoušet a odměřit přímo na své postavě. Horní část musí končit pod prsem (ne hned pod prsem, to by se vytahovala nahoru), nesmí být až do pasu, protože pak se zase špatně vytahuje prso a do otvoru se vrací. Platí, že čím menší prsa, tím menší překryv. Velké prso jednak potřebuje větší překryv a jednak z otvoru neuteče, protože svou vahou se o spodní díl zasekne. Takže u mě, ač končí tričko celkem pod prsy, tak se kojí z trička dobře, moje prsa už něco pamatují a prostě malá nejsou 😀 

Z tohoto dílu “zahodíme” spodní část.

Dvě nové části dáme přes sebe. 

Nad prsa všijeme gumu, dávala jsem galonovou 2 cm širokou a je příjemná na nošení.
Více o všívání gumy a o typech gum v článku a videích na konci tohoto návodu.

Pokud budeme napojovat spodní část předního dílu v průramcích, musíme správně přidat na založení – tedy po linii střihu.

Gumu našívám na přídavek záložky a zastřihnu ji též podle linie střihu zpět na záložku.

Takto se pak záložka přes gumu složí. “Špička” je průramek.

Galonovou gumu je potřeba vždy prošít! Jinak se krabatí a skládá.

Oba připravené díly. Na vrchní část trička, která bude končit pod prsy, nemusíte dávat gumu, toto je coolmax, který málo pruží, proto jsem tam raději gumičku dala. Hodně maminek se shoduje, že ale stačí záložka pružným stehem prošitá. Tedy u běžných materiálů jako úplet s elastanem a merino.

Pokud máte malý rozdíl prsa / pod prsy, tak gumu dávat pravděpodobně nebudete muset, pokud máte ale větší rozdíl, guma vám lépe udrží horní díl, aby neodstával, je potřeba si to zkusit.

Díly dáme přes sebe.

Díl, co přijde přes prsa shora, tak patří nyní dolů.

Přes to položíme díl, který končí uvnitř nad prsy. A sešpendlíme si tričko po boku. Důležité je, aby se nám přesně potkala linie v průramku.

Zde je vidět okraj vrchní části předního dílu.

Kuk dovnitř:-) Dokončíme už jako běžné tričko.

Zde jsem dolů dávala kraječku. A je to triko s přinechaným rukávem.

Kojicí úprava na triku s běžným rukávem a výstřihem ke krku, verze pro velká prsa.

Zde návod od zákaznice:-)

Lem lze zapravit i gumou do tunýlku. Případně by měl fungovat málo natažený lastin.

Takto triko vypadá, když se špatně odměří délka horního předního dílu – přestřihnuto přesně v polovině výšky předního dílu; špatně se pak z trika vytahuje prso.

 

Informace k pruženkám:

Pruženky – druhy, použití

Následující video se spustí v části věnované pruženkám: