Návod a střih na jednoduchou instantní čepičku ve více velikostech. Ušít zvládne i začátečník na běžném šicím stroji.

5. 10. byl střih nahrazen novou verzí zpracovanou v PC barevně a i na větší formát (A3), informace k nové verzi (4 variantní) a odkazy na návody a rozměry nového střihu najdete zde:

https://www.caramilla.cz/jednoducha-cepicka/

Střih ve formě A3 je možné si stáhnout ze svého profilu z platné objednávky po přihlášení nebo z odkazů v mejlu po 7. sprnu.

Budeme potřebovat:

  • Pružný úplet – min. 5% elastanu, může být běžný jednolícní úplet nebo hladký patent, finerib… 20 – 40 cm dle velikosti čepičky: jednu výšku čepičky, vychází to cca 20 – 23 – 25 – 30 cm na jednotlivé velikosti.
  • Obyčejnou nit a strech jehlu 75
  • Střih:

https://www.caramilla.cz/produkt/jednoducha-kulata-cepicka-obvod-35-55/

Videonávod:

1.Přeneseme střih na látku – v místě, kde je ve střihu naznačeno “sklad látky”, stříháme látku dvojmo, ale v jednom celku. Výsledný díl vypadá jako na fotografii výše. Na švy přidáváme všude, nemusíme přidávat dole v rovné části, ale přidáním na švy nic nezkazíte.

2. Pružným stehem sešijeme”véčko” na čele a celou zadní část od “špiček” až dolů. Nejlepší pružný steh je buď třírovný pružný steh a nebo pružný overlockový steh, lze využít i nějaký cikcak – obrázky stehů najdete ve videonávodu.

3. Čepičku si spojíme v místě “křížku” nahoře, kde se budou potkávat dva stehy, které jsme právě ušily. Ze všech sil se snažíme, aby se zde stehy potkaly do křížku, ale pro začátečníky to není lehká věc, když se nepovede poprvé, vůbec to nevadí, příště to bude lepší a pak zase lepší, čepiček děti stejně potřebují hodně:)

Pečlově našpendlíme nebo i nastehujeme.

4. Takto máme sešito. Není třeba začišťovat, úplet ani náplet se netřepí a zbytečně by tak čepička na hlavě více tlačila, takto je měkčí – můj názor. Pokud máte overlock, tak určitě můžete šít na overlocku, i když “véčka” se velmi špatně šijí na overlocku “doztracena” a je v tomto případě lepší rovnosteh, lépe se šití jehly reguluje. Osobně to dělám tak, že šiji na overlocku a pak “véčka” / záševky ušiji ještě doztracena na rovnostehu – tak aby po přetočení na líc čepička v přechodu záševku do nesešité části nedělala “rohy”. Je potřeba šít velmi pozvolna, aby se záševek pomaloučku vytrácel.

5. Čepičku otočíme v místě, kde je ve střihu naznačen “sklad” na podehrnutí. Pozor – jak je uvedeno ve videu, každé dítě má jiný typ hlavy, někdo kulatou s velkým obvodem, ale nízkým “čelem”, někdo oválnou s malým obvodem, ale vyšším čelem. Čepička dokonale nemůže sedět všem na výšku přesně podle “čáry” ve střihu. Je lepší buď vzít míru výšky čepice z aktuálně padnoucí čepičky a nebo vyzkoušet dítěti na hlavičce “ohnout”. Tak dosáhnete ideální vaší čepičky a výšku si pak můžete zapracovat do střihu pro to své unikátní dítě. Píši to proto, že sama mám 3 děti a každé má jiný typ hlavy, na obvod má tříletý syn víc jak sedmiletá dcera, její čepice jsou mu na obvod malé a na výšku velké.

Už víte, proč mám ráda čepice s regulací na uzlík?:-)

TIP: NEJEN! 🙂 začátečníkům se v tomto bodě velmi špatně prošívá úplet na úplet tak, aby do obvodu přesně sedl a moc se nevlnil. Coverlock pomůže, ale kdo z nás ho má? Navíc já se přiznám, že na něm nešiji ráda… pro nás čepičky takto šiji na rovnostehu, byť mám průmyslový profi coverlock… Výhoda je jednak ta, že člověk nemusí kvůli jednomu švu měnit 3 nitě a regulovat napění všech těch nití, ale mimo jiné i ta, že čepička prošitá shora tříkrokkým cikcakem podle mě lépe vypadá, lépe pruží a je pohodlnější na nošení – šev netlačí na hlavičce a nedělá tam “hady”. Za nás tedy takto doporučuji.

Aby se vám čepička lépe šila, použijte lepidlo na papír typu “Kores”, je pratelné, rychle schne. Podlepíte si “podehrnutou část” – stačí cca 2 cm její konec a přilepíte na čepičku. Vrstvy se vám od sebe tak nehnou a navíc se čepička zpevní a při šití se úplet už nevlní! Před šití necháme trochu zaschnout.

6. Čepičku prošijeme tříkrokkým cikcakem.  Lze použít i jiné pružné stehy, ale toto je můj nejoblíbenější.

7. Čepička z rubu. A je hotovo:)