Začínáte s šitím zipu a potřebujete si ho na něčem vyzkoušet a na mikinu nebo bundu se zatím necítíte? Pojďte si se mnou ušít jednoduchou kapsičku/taštičku v podstatě na cokoliv. Budeme potřebovat nedělitelný nebo dělitelný zip v požadované délce. Můžete šít z jednoho kusu látky jako já nebo ze dvou, pokud budete chtít třeba každou stranu z něčeho jiného. Rozměry přizpůsobte tomu, na co má kapsička sloužit, a materiál jakbysmet. Můžete šít z PULu (plenková metráž), bavlny se zátěrem, kočárkoviny, pokud má být kapsička mírně nepromokavá, nebo třeba i z rifloviny, kepru, pevnějšího plátna, pokud být nemusí. Popusťte uzdu své fantazii:-)

Videonávod:

Kompletní videonávod krok za krokem a další spoustu videí k tématu zipů najdete v Klubu Caramilla. Dozvíte se:

  • jaké typy zipů existují a na co je použít
  • jak poznat a kde koupit opravdu kvalitní zip, který vás nenechá ve štychu
  • vybavím vás “desaterem” úspěšného šití zipu

Fotonávod:

 

Já jsem si připravila látku se zátěrem v jednom kuse, na spodní hraně kapsičky budu mít tedy přehyb a nikoliv šev. Šířku mi udává rozměr zipu.

Zip si nejprve našijeme na jednu stranu – líc na líc. Já si zip připevním před šitím páskou Wondertape (případně Stylefix), abych neporušila zátěr, ale pokud šijete látku, u které toto neřešíte, doporučuji si zip přistehovat. Podrobněji celý proces ukazuji ve videu.

 

Páskou si následně přilepím i druhou část zipu a přišiji. Před šitím při zapnutém zipu zkontroluji, že je vše jak má být.

 

Jezdec si posunu od krajů, aby nepřekážel, a nasvorkuji (u materiálu bez zátěru našpendlím nebo nastehuji) boky kapsičky.

 

Pozor aby přesně seděla zipová stuha na sebe.

Sešiji, opět použiji zipovou patku, abych mohla šít co nejblíže zoubků. Po sešití můžete začistit cikcakem nebo na overlocku, ale u materiálů, které se netřepí, to není třeba.

 

Kapsičku přetočím na líc, vytáhnu růžky (možno před tím odstřihnout z rubu rožky).

 

Zip můžete ještě po líci takto delším rovným stehem proštepovat.

 

Ještě pohled na rozevřenou kapsičku v detailu.