Článek není sponzorován, nespolupracuji v reklamě s žádným prodejcem ani výrobcem šicích strojů. Všechny své stroje jsem si koupila za běžnou cenu v maloobchodě. Občas mi je poskytnut stroj k vyzkoušení a k recenzi. Recenze nedělám za úplatu, a dělám je s nejlepším vědomím a svědomím jako co nejvíce objektivní. Ale samozřejmě jsou subjektivní, protože já od stroje něco očekávám a je ten pohled mým prizmatem. Recenze jsou tedy nesponzorované, ale subjektivní🙂
Obsah stránky:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Typy strojů:
Tento článek si přečtěte, než začnete vybírat šicí stroj, pokud se nevyznáte v typech. Dočtete se zde, jaké máme základní typy strojů a co který stroj umí za stehy.
Funkce strojů:
Ve videu jsou informace o funkcích běžných šicích strojů (rovnosteh) – jaké mají vychytávky, co u stroje neopomenout a proč.
Video s úplně základním seznámením se strojem, níže v odstavcích najdete totéž video, avšak načasované na příslušné pasáže:
Nyní už víme, jaký typ stroje potřebujeme a jaké funkce se nám budou hodit.
Mechanický / elektronický:
Mechanický stroj se ovládá pomocí koleček (případně mačkacích tlačítek – Pfaff, Gritzner) a nemá žádný display. Nevýhoda může být horší uživatelský komfort (ale je to o zvyku), výhoda je nižší cena a u některých značek menší poruchovost (některé značky mají elektronické stroje poruchovější než jiné, za sebe bych se elektroniky nebála u Brother, Janome, ani u Berniny). Elektronický stroj je většinou uživatelsky velmi komfortní a umožňuje další přídavné funkce jako třeba automatický odstřih niti. Pokud si nastavíte ale délku a šířku u stehu a pak přepnete na jiný, předchozí nastavení se vám ztratí a musíte nastavovat znovu. U mechanických strojů nastavení kolečky zůstává i při změně stehu. Zachovat nastavení u elektronického stroje umí Bernina.
Vysvětleno také v časovaném videu zde:
Kyvný / rotační chapač:
Kyvný chapač mívají levnější modely a funguje tak, že se při spuštění motoru kýve tam a zpět. Kývavým pohybem zachytává horní nit spodní a provazují se. Tento chapač je vhodný pro začátečníky, lépe se reguluje a dělá hezčí steh. Dobře se s ním šije i silnou riflovou nití. Při šití má ale své limity, a to je například rychlost otáček, protože se kýve, nemůže se kývat moc rychle:-)
Rotační chapač se točí pořád v jednom směru dokola. Tím může být mnohem rychlejší, nit si nabírá při otáčení. Průmyslové šicí stroje a šicí stroje, které mají vysoký počet stehů za minutu, mají právě tento chapač. Jeho výhoda je, že se dokáže točit opravdu velmi rychle.
POZOR! Občas se používá označení horizontální a vertikální, to je ale velmi zavádějící, je úplně jedno, jak je chapač umístěn, zda “nastojáka” nebo “naležáka”, jde o ten pohyb, který chapač dělá při šití! Rotuje? Je rotační. Kýve se? Je kyvný. Níže u fotek uvidíte názornou ukázku rotačního chapače na stojáka:-)
Toto je kyvný chapač umístěný vertikálně.
Toto je rotační chapač umístěný horizontálně.
Toto je rotační chapač umístěný vertikálně! Je to chapač stroje Bernina. Je velmi, velmi rychlý, je umístěný stejně jako výše na fotce kyvný, ale je to rotační chapač.
K tématu v časovaném videu zde:
Výběr konkrétního modelu:
Níže najdete mé subjektivní zkušenosti, nic víc o strojích už nevím:-)
KONKRÉTNÍ MODEL KE KOUPI S VÁMI NEMOHU OSOBNĚ VYBÍRAT, DĚKUJI ZA POCHOPENÍ!
Kdo vám pomůže s výběrem, najdete na konci článku, který si celý přečtěte!
Jak postupovat při výběru:
- Sepište si podle videa výše jaké funkce chcete, aby stroj určitě měl (odvíjí se od způsobu a četnosti využití stroje a též vašeho finančního limitu).
- Podívejte se na základní videa Caramilla, kde recenzuji některé modely od více značek.
- Zkombinujte váš finanční limit s vybranou značkou. Záleží, co preferujete.
- Vyberte 1 – 3 modely a na ty hledejte konkrétní recenze (nejen v ČR).
- Zeptejte se uživatelek – např. na Facebooku.
- V případě nejasností mezi modely kontaktujte svého prodejce.
- Můžete se též informovat v servisech.
- Vždy se zajímejte o poruchovost stroje a též dostupnost servisu. (Kde budete stroj servisovat, jak dlouho bude servis trvat, za jak dlouho přijdou náhradní díly a kolik budou stát. V tomto jsou totiž propastné rozdíly, které mohou cenu stroje při užívání raketově navýšit! A to nejen u obyčejných strojů z marketu.)
- Nedoporučuji kupovat stroje v obchodních řetězcích s potravinami atp. Cena stroje, která je tlačena kvůli “akci” co nejníže to jde, je tlačena kvalitou vnitřních dílů stroje a nemusí se vám to vyplatit. Navíc pokud budete chtít ke stroji koupit třeba příslušenství, váš prodejce vám vždy ochotně poradí, jakou kráčející patku lze použít, “v Lidlu” vám moc neporadí, s ničím ohledně šití.
- Podívejte se na příslušenství. Zvažte cenu příslušenství a dostupnost. Konkrétně to platí třeba pro jehly. Doporučovala bych stroj, který šije univerzálními jehlami, které koupíte v každé galanterii. Např. Singery z Lidlu jsou neskutečně mlsné na nitě a jehly, stroj je sice třeba levný, ale šije jen s jehlami, které jsou mnohonásobně dražší než běžné jehly, to samé nitě. Tedy pokud se bavíme o tom, že chcete hezký steh.
Jakou značku?
Toto je JEN ČISTĚ SUBJEKTIVNÍ POHLED! Text vychází z mých asi desetiletých zkušeností sbírání informací o strojích a zkušenostech švadlenek v praxi, ale je subjektivní.
Značky šicích strojů mají zastánce i odpůrce, každá značka má své. Na českém trhu v současnosti působí dvě české značky šicích strojů, Lada a Garudan. Stroje sice nejsou montovány přímo v České Republice, ale jedná se o české firmy. Šicí stroje Lada jsou montovány na Tchaj-wanu (kvůli ceně práce, protože v České republice by stroj stál 3x tolik), ale každý stroj Lada je v ČR zašit, zkontrolován a až pak je poslán do prodeje. Česká firma hlídá kvalitu dílů, součástek i konečného produktu. A navíc jak Lada, tak Garudan dávají na zpětnou vazbu nás českých uživatelek a uživatelů a stroje neustále inovují na základě našich podnětů, to považuji za velký benefit “české firmy”:-) Já osobně (je to jen můj názor a postoj). S oběma značkami mám osobní zkušenost a patří k těm, které opravdu hodně prošijí (mé modely, co jsem měla možnost zkusit – i 8 vrstev softshellu a rifle vč. poutek) a zvládají i riflové nitě. Jsou to poctivé kovové stroje, které něco vydrží. Určitě se dají najít mouchy, ale to já osobně našla tedy na každém šicím stroji (opravdu, úplně na všech!). Pokud uvažujete o české značce, určitě doporučuji. Ještě se prodávaly šicí stroje značky Veronika, ale tam výroba již skončila. Byly to poctivé stroje, které se minimálně porouchaly, pracanti. Nově jsem viděla někde také stroje Veritas, o těch ale nemám žádnou informaci. Staré Veritas, co měly naše babičky a maminky, jsou skvělé stroje a těch se nezbavujte (stačí je servisovat).
Z dalších značek jsou skvělé Brothery, ale v nižší cenové hladině nemají regulaci přítlaku patky. Mám je ráda uživatelsky a jsou velmi málo poruchové (měla jsem dva modely a oba byly v servisu vždy jen mojí chybou). Doporučila bych je spíš na lehké šití a vyšívání, nepořizovala bych je na časté šití softshellu nebo rifloviny ve více vrstvách (měla jsem stroje spíš nižší a střední cenové hladiny, vyšší model si snad brzy zkusím:-). Jsou fajn i na úplety, i když nemají regulaci přítlaku patky, šijí je hezky (je možné, že mají z výroby tlak patky nastaven trochu nižší, netuším). Výborně šijí Janome, mechanické stroje mi ale osobně v uživatelském komfortu přijdou trochu předpotopní a elektronické jsou zase dražší. Ale pokud má Janome regulaci přítlaku patky, určitě budete spokojení, šijí moc dobře, prošijí celkem dost. Skvělé stroje jsou JUKI. Měla jsem tu čest vyzkoušet vyšší model vč. plovoucí patky atp. Stroj prošije velké množství vrstev. Skoro nikdy si nikdo nestěžuje na Berniny, ale musíte sáhnout 2 – 3x hlouběji do kapsy. Další oblíbenou značkou jsou stroje Pfaff. Důvod je, že mají naprosto skvělý systém horního podávání IDT, a to i třeba při šití se zipovou patkou. Elektronické stroje Pfaff jsou skvělé pro ty, co budou šít lehčí materiál a budou potřebovat větší prostor od jehly vpravo. Mají hezké vyšívací stehy. Moje zkušenost s elektronickými Pfaff (a to i sdílená, protože jsem se na toto téma ptala mnoha zákaznic a taky účastnic kurzu šití) je, že celkem často mívá stroj poruchy a bohužel mají stroje dražší servis. Stroje šijí lehčí materiály skvěle, IDT je perfektní, ale je třeba počítat s velmi drahým provozem. Mechanické Pfaff šijí prý výrazně lépe a stížnosti na poruchy jsem nezaznamenala (nemám osobní zkušenost). Mechanické stroje mají celkem prima ovládání, není předpotopní a je velmi rychlé a intuitivní. Skvělé držáky jsou stroje Veronika, ale jsou při šití i ovládání pro mě trochu toporné. Ale s nimi rozhodně chybu neuděláte co do šití. Chválené jsou stroje Gritzner, ale již se nevyrábí (ale víceméně stejné stroje vyrábí Pfaff jak mechanickou řadu).
Stroje z Lidlu (SilverCrest) a Singer – Jsou některé z nás, které na ně nedají dopustit, že za málo peněz dost muziky. Osobně koupi ale doporučit nemohu s ohledem na množství dotazů, které k těmto strojům dostávám, k množství stížností, servisu a také příslušenství, které je k těmto strojům dražší než značkové příslušenství ke všem ostatním strojům. Konkrétně třeba myslím jehly, které jsou ještě skoro 2x dražší než Schmetz. Bohužel ani s reklamacemi v Lidlu nemáme dobrou zkušenost, stroj po roce nešije dobře a 3x byl z reklamace vrácen s tím, že mu nic není. To jsou pak opravdu vyhozené peníze. Pro někoho, kdo bude zkracovat záclony a párkrát do roka něco ušije, jsou stroje určitě dostatečné. Tomu, kdo chce šití zkusit, bych doporučila spíš se zeptat po okolí, zda by mu někdo nepůjčil starý stroj na vyzkoušení a pokud vás to bude bavit, kupte si lepší.
Jen doplním, že v Lidlu se vyhněte i nitím, kleštím a všemu, co k šití nabízí!
Jaký stroj se hodí, když na něm chci šít i úplety a nechci overlock?
Pokud máte místo na dva stroje, rozhodně bych doporučila klidně obyčejný šicí stroj a k němu overlock, ale ne každý má prostor na dva stroje.
Pro šití pružných materiálů je výhodou, když stroj má regulaci přítlaku patky. Důvod je ten, že úplet se pod patkou, která moc tlačí do látky, natahuje a po vyjmutí ze stroje se vlní. Snížením tlaku se sníží to, jak moc se natáhne úplet pod patkou, a tím je pak vlnění menší. To je podle mě zásadní, aby se úplety nevlnily. regulaci přítlaku patky nemají všechny modely! Mají ji již víceméně asi všechny značky, ale ne u všech svých modelů. Ne všechny stroje, které mají tuto funkci uvedenou, mají její funkci opravdu dostatečnou a skvělou. Velmi dobrý přítlak mají stroje Janome, Juki a Garudan, dobře funguje i Ladě, pokud má kovový šroub, zpravidla bych nedoporučila u obyčejných strojů plastový šroub na regulaci, elektronická regulace (tlačítkem nebo na display) funguje dobře (tu má např. elektronický Pfaff vyšší třídy). Bez debat je samozřejmě regulace přítlaku u Bernin. Brothery vyšších tříd mají též regulaci přítlaku, vyzkoušen tento model nemám, ale věřím, že to bude v pořádku. Přítlak patky se hodí i při šitý vysokých vrstev materiálu (tam se zvyšuje, u úpletů se snižuje).
Plastový regulační šroub, který mají některé nejlevnější mechanické stroje víceméně nefunguje. Nebo tedy mně nefungoval zatím na žádném stroji. Točení podle mě nemá efekt. Pokud máte tento šroub u své Lady, kupte si kovový šroub a vyměňte si ho, pak regulace funguje výrazně lépe!
Kovový šroub regulace přítlaku patky funguje mnohem lépe než plastový. Do většiny šicích strojů lze tento dokoupit. Dávala jsem Lady šroub i do jiných značek šicích strojů, ale pravda je, že někde mi přišlo, že ani to, bohužel, nepomůže. U Lady H73A tento šroub funguje, ale rozsah regulace je menší než mají některé jiné stroje.
Regulace kolečkem – nevýhoda je, že má jen pár stupňů a není pozvolná, ale funguje jinak skvěle, a myslím, že dostatečně. Na 2 je to střední přítlak, na 1 menší, na 0 minimální a na 3 vyšší. Myslím si, že naopak pro začátečníka je toto skvělá věc, protože ví “šiji úplety, dám si dvojku”. Tuto regulaci jsem viděla u Janome a Garudan.
Kolečko na regulaci přítlaku patky u stroje Juki, podobné mají i stroje Brother. Jsou na něm vyznačené stupně přítlaku (u Juki od 1 do 7, hodnota 5 je doporučená jako nejčastěji používaná), ale lze jím otáčet plynule, tedy nastavit přítlak klidně někam “mezi”.
POZOR, když má stroj uvedenou regulaci přítlaku automaticky, tak to znamená, že ji má z výroby automaticky nějak zregulovanou, ale nemůžete si ji regulovat manuálně vy sami. Tzn. takový stroj tu regulaci přítlaku patky nemá!
Nutno dodat, že u některých strojů můžete demontovat kryt a regulaci najdete schovanou pod ním. Musíte pak ale vždy při regulování stroj rozebrat. Většinou je třeba přítlak měnit podle materiálu. Měním ho velmi často. I úplet nešiji vše na stejný přítlak, ale měním podle místa a počtu vrstev, podle stehu…
Některé stroje ale tuhle možnost ani tak nemají, toto je, tuším, Brother, který nemá regulaci přítlaku patky ani ve funkcích, ani po rozebrání.
Další, co je u šití úpletů fajn, je horní podávání (kráčející patka, která se doporučuje jako náhrada horního podávání trochu pomůže, ale horní podávání nenahradí, navíc dělá dost rámus a musí se složitě montovat).
V tomto videu se můžete podívat na srovnání:
Co hodně pomůže je ale třeba overlocková patka. Taková Janomka s regulací přítlaku patky a overlockovou patkou šije úplety krásně.
Dále pak tenké vhodné jehly na pleteniny (stretch, super stretch, jersey).
OVERLOCK
Nejlepší recenze má overlock Babylock, ale sáhnete tam velmi hluboko do kapsy. Tento overlock má automatické napětí nití, což je výhoda, ale může to být i trochu nevýhoda. Výhoda je, že za vás řídí napětí nití a nemusíte se o nic starat, nevýhoda je, že si nemůžete s napětím nití sami hýbat. Někdy ale do napětí nití potřebujeme zasáhnout. Například na tomto overlocku nejde řasit tím, že dáte vysoké napětí nití, musíte řasit na běžném šicím stroji a řasení na overlocku je opravdu radost (sama mám průmyslový a také tam nemohu řasit a velmi mi to chybí – víc než volné rameno, které také nemám). Dále pak někdy je třeba maličko napětí v jehlách povolit, když potřebujeme extra pružný steh třeba na sportovním dresu v rozkroku.
Dále mám vyzkoušený od firmy Brother, vydržel šít softshell i na zakázku, ale pak jsem ho oddělala (asi po 3 letech). Naopak overlocky z nejlevnější třídy jako je třeba Singer se moc dobrým recenzím netěší (i když pokud dáte velmi drahé nitě, jehly a umíte stroj dokonale seřídit, tak šije taky dobře). Mezi nejlevnější overlocky, které má smysl koupit, patří podle mého názoru Brother 2104D nebo Lada 700 D. Skvěle šije overlock Janome (ale tam bych doporučila dražší třídu, protože typ 990 D má celkem dost uživatelsky nepříjemné navlékání kličkařů), Janome se mi hodně špatně seřizoval, aby steh vypadal hezky (model 990 D), ale když jsem seřídila, šil opravdu krásně (Brother se navléká snadno i nejlevnější model a reguluje též snadno.) Neslyšela jsem, že by byl poruchový, prý snese i velkou zátěž. Dobré recenze má i overlock od Juki.
Více k tématu najdete zde:
COVERLOCK
Hobby (v levnější třídě do 20 tisíc) bych nedoporučila ani jeden. Lepší je nahradit dvojjehlou a nebo koupit průmyslový stroj či sáhnout hluboko do kapsy (v cenové úrovni průmyslového šicího stroje a výš). Mám zkušenosti s více hobby coverlocky a nakonec jsem zakotvila u Babylock cover stitch a jsem spokojená. Vlastním též Sirubu průmyslový stroj, také prošije hodně, ale musí ji člověk umět dobře seřídit. Výhoda Siruby je vrchní krycí steh, ten Babylock nemá. Reference na Brothery jsou, že neprošijí bez kuckání přes švy, takže jen tenká látka a ne přes šev. Janome bývá kus od kusu, někdo je nadšen, někdo reklamuje, reklamuje, servisuje, až ho prodá. Takže za mě osobně domů Babylock nebo dvojjehlu.
Své zkušenosti jsem shrnula do tohoto článku (uvnitř najdete i video):
Coverlock: Recenze, nastavení, chyby, lemovače, tipy a triky
Recenze Caramilly
Zde na webu články. V článcích najdete více typů strojů jak ve videorecenzích.
Video recenze najdete zde na Youtube.
Moje osobní zkušenosti v rychlém přehledu
Pfaff Quilt Expression 4.0
Nejlépe z těchto šil Pfaff, má totiž regulaci přítlaku patky, která jde povolit tak, že skoro netlačí (plave), má hodně místa vpravo od jehly a má IDT, což je skvělá vychytávka (je to horní podávání, které lze napojit na více patek než je jen univerzální – např. na zipovou). U tohoto stroje mi nevyhovuje kolenní páka, protože je moc pomalá (je elektronická a trvá věčnost, než se zdvihne). Stroj má automatický zdvih patky, na který se skvěle zvyká. Koupi stroje bych už ale neopakovala, a to z důvodu velmi častých a velmi drahých oprav. Za 6 let byl na opravě 2x v záruční době (vypadával display, který pak už ale nezlobil, seřídit se u nového musel ale 2x) a pak ještě 3x v pozáruční době a vždy oprava stála 3 – 6 tisíc. Což je dost peněz. Bohužel odešlo trafo, to stálo 5 tisíc Kč a za rok odešlo znovu. První 3 roky, co jsem stroj měla, jsem šila celkem často, ale většinu jsem šila na overlocku a coverlocku. Poslední roky šiji už málo (pár hodin týdně, protože mám malé děti a nestíhám). Na stroji jsem ale šila hojně i softshell.
K tomu, jak stroj šije, nemám výhrady, až na to, že je dlouhá hlava a při rychlém šití se klepe, což může způsobit ne úplně dokonalé stehy – hlavně vyšívací. Tento typ stroje se prý hodí spíše na lehčí šití (ne na více vrstev softhellu).
Nyní mám půjčený Pfaff Expression 710. Ten má skvělé ovládání (volbu stehů na dotykovém display). Šije stejně jako výše zmíněný model, jen je mlsný na jehly a softshell prošije jen jednou jehlou (stretch 75). Ve výkonu je určitě slabší než Lada a Garudan. Což se i shoduje s doporučením, že stroj je určen na patchwork a ne na silné materiály typu softshell a riflovina. Riflovina se mi na tomto stroji nešije dobře.
Stroj Pfaff Expression 710 si zamilovala dcera, vyšívá na něm krásné výšivky.
Brothery
Brother byl můj první šicí stroj – mechanický. A pak jsem si koupila elektronický NX-400 (recenze zde na starém blogu). Brothery jsem do servisu dávala jen proto, že jsem udělala já chybu (moc jsem vyšívala a stroji se zadřel motor, nebo jsem ho nečistila dost a nepromazávala pravidelně a šila na něm plenky). Mám tuto značku ráda co do obsluhy, je uživatelsky příjemná, a pak co do poruchovosti, náhradní díly jsou celkem dostupné (asi týden se čeká) a servis je skvělý v Prostějově. NX-400 odšil 4 roky (šila jsem i zakázky) a pak jsem jej prodala kamarádce, která na něm úspěšně šije dalších 6 let (nedávno jsme si psaly, no problem:-). 3 měsíce jsem šila na Innov-Is 15, což je skvělý stroj, nyní tento stroj má už 2 roky naše škola, šijí na něm děti a jsou nadšené. Brothery obecně bych doporučila spíše na lehčí materiály. Ale záleží také na typu stroje! Mezi modely jsou velké rozdíly (samozřejmě i finanční).
NX-400 slouží léta letoucí. Má i regulaci přítlaku patky (kolečko kouká vzadu).
Lada H73A
4 měsíce jsem měla šicí stroj Lada H73A, s tím jsem neměla jediný problém (nyní ho testuje dál moje sestra). Na Ladu H 73A vyjde recenze – je to naprosto skvělý stroj v poměru cena / výkon, klidně bych si ho i mohla nechat, zvykla jsem si na něj. Nemá IDT, a já osobně bych potřebovala ještě volnější přítlak patky (aby byla plovoucí), dále pak jsem rozmazlená velkým prostorem od jehly vpravo. Lada ale prošila i 8 vrstev softshellu + 3 vrstvy oboulícního úpletu, fakt jsem nevěřila! Je úžasná na obsluhu (volba stehů je opravdu perfektní) a má automatický odstřih niti. Lada má velmi přívětivý a dostupný servis a levné náhradní díly.
Garudan Creativo GHE-1500
Dále mám již pár měsíců na vyzkoušení šicí stroj Garudan Creativo GHE-1500. Stroj má extrémně dlouhé rameno, má skvělý přítlak patky, který jde povolit na minimum, nemá moc hezké vyšívací stehy (ale to nepoužívám) a prošije opravdu hodně (stejně jako Lada). Nemá horní podávání, ale musím říct, že šije moc hezké rovnoměrné stehy i bez IDT (srovnávala jsem softshellové kalhoty a jednu nohavici jsem šila na Pfaff s IDT a druhou na Garudanu, nepoznala jsem rozdíl, což mě překvapilo, třeba Lada H73A stehy rovnoměrné bez toho IDT nemá a i s kráčející patkou měla horší výsledky než Garudan. Ale zase cena Lady je 2,5 x menší:-) Garudan mi nevyhovuje v obsluze, ještě stále jsem se nesžila s trochu retro panelem na volbu stehů. Zejména regulace šířky a délky mě trochu umí potrápit, ale asi to chce ještě zvyk. Kolenní páka je moc daleko od mého kolene, takže ji nepoužívám. Bude skvělý pro ty, co šijí těžké materiály a potřebují hodně prostoru od jehly vpravo. Opět časem vyjde recenze.
Stroj si hravě poradil s riflemi, poutky a dokonce i riflovou nití! S tou třeba Pfaff nešije. Je na něj moc silná.
Juki HZL DX 5
Měla jsem možnost zkusit na odpoledne a je to fakt skvělý stroj, prošije velmi, velmi, velmi silné vrstvy, ale šije skvěle i úplet. Má regulaci přítlaku patky úplně do plovoucí polohy. Skvěle podává i bez horního podávání a šije velmi rychle. Ovládání je na mě takové zvláštní, ale je to o zvyku. Umí velmi mnoho stehů. Jediná nevýhoda stroje je, že má jen standardní prostor napravo od jehly.
Bernina 740
Měla jsem možnost si zkusit, protože mě zajímalo, co za ty prachy na tom stroji všichni vidí. A vážně je to dělo. Poctivý stroj, který umí všechno, co potřebujete. Nejvíce mě nadchlo to, že si pamatuje poslední volbu u stehu, takže při mém šití – rovně – cikcak – rovně …. nemusí člověk pokaždé znovu nastavovat délku a šířku stehu. Tento model má duální podávání a hodně místa všude… nalevo, napravo, nahoru! To jsem si uvědomila, že měříme pořád napravo, ale nikdo si nevšimne toho, že dost podstatné je i to, jaký má stroj prostor jakoby nahoru. Toto je opravdu šampión. K některým modelům lze přikoupit i vyšívací modul a to potom už nebudete mít čas vůbec na nic:-)
Je to stroj, který je neskutečně intuitivní na ovládání, jako mávnutím proutku nastavujete šířku a délku stehu (kolečka, kterýma se jen točí). Láska, láska, láska… Nevýhoda je ta, že jsou to stroje velmi drahé stejně jako příslušenství k nim (tím myslím patky a cívky). Výhoda je, že vám vydrží už celý život. Cívky má tato Bernina velké, takže nemusíte pořád domotávat:-) Stroj je chytrý a když se někde něco stane (zasekne se nit, přetrhne se nit, ve spodní cívce uvízne horní nit), okamžitě to hlásí…. naprosto skvělá je tzv. BSR patka – ta šije tam, kam vedete látku, je určená na quiltování, ale já osobně bych ji využila i na našívání aplikací. fakt pecka, nevěřila jsem… pořád jsem nechápala, co na té patce za takové prachy všichni vidí… a už to chápu. Je to jiná kategorie tenhle stroj. Pokud na něj máte peníze a místo, neváhejte. A není nic špatného na tom, když člověk na tenhle stroj vydělá nebo ušetří, šije celé rodině a pak si koupí tuhle radost.
Overlock Brother 3034 D
Šila jsem na něm 3 roky zakázky (softshell, pleny, fakt záhul, i 8 hodin denně) a po 3 letech odešel. Nicméně chyba byla, že jsem ho neservisovala každoročně. Stroj je skvělý na obsluhu, navlékání nití a seřizování. Servis je skvělý v Prostějově, náhradní nože jsou ale docela drahé. Nyní mám průmyslový šicí stroj Garudan a ten má nůž za pár korun:-)
Overlock Janome 990 D
Měla jsem jen půjčený, šije skvěle. Seřídit ho bylo ale náročné. Má šílené navlékání spodního kličkaře. Má úžasný design. Kamarádka na něm šije léta zakázky i těžší materiál a je stále prý ten stroj v pohodě. U Janome bych doporučila volit ale vyšší model, abyste měli jednodušší navlékání kličkaře.
Overlock Garudan průmyslový stroj
Na středně těžké materiály. Je skvělý, tichý, ostrý nůž, rychle šije, je velký, neskladný. A na to, aby prošil i softshell ve více vrstvách a krásně vypadal steh, se musí hoooodně štelovat, což nedělám, takže nemám steh dokonalý, ale funkční je. Šiji už jen pro nás. Důležité je upozornit, že stroj tak pěkně šije, že na něm nejde řasit! Jako na hobby overlocku.
Coverlock Brother 2340CV
Hobby coverlock, který šil hezky jen jemný materiál. Zlobilo provazování stehů na začátku.
Coverlock Babylock Cover Stich
Skvělý, recenze je výše.
Coverlock Siruba
Šije skvěle, steh je super, seřizování a navlékání nití je šílené. Recenze je výše.
Další stroje jsem si zkoušela různě na kurzech šití atp. Některé jsem měla na pár týdnů půjčené na vyzkoušení (třeba Janome stroje a další typy Brotherů, šila jsem na Juki). A šít jsem samozřejmě začínala na Veritasce a ještě jednu trochu rozbitou na půdě mám:-)
Jak se rozhodnout?
KONKRÉTNÍ MODEL KE KOUPI S VÁMI NEMOHU OSOBNĚ VYBÍRAT, DĚKUJI ZA POCHOPENÍ!
Doporučuji se obrátit na prodejce: např. pana Hoška (Je z Galanterie Čendulka a dokáže stroj vybrat přesně na míru vaší potřebě, nesnaží se prodat nejdražší model s největší marží za každou cenu a můžete mu opravdu věřit – také mi pomáhal vybírat šicí stroj. Výhoda je, že s problémy při šití vám ochotně poradí i po zakoupení stroje. Pan Hošek je zároveň servisní technik, vidí strojům až do … V neposlední řadě je to srdcař, známe se už i osobně:-). Určitě se ale můžete obrátit i na další prodejce, třeba Nej šicí stroje (osobní dobrá zkušenost) a určitě i další. Vždy koukejte na nezávislé recenze obchodu.
Každá máme jiné potřeby, jiné představy a také šijeme jinak často a z jiných materiálů. A také, každá z nás chceme nebo můžeme investovat do šicího stroje jinou částku!
Proto nejsem schopna odpovídat na v poslední době velmi četné dotazy typu “Jaký stroj do 15 tisíc si mám koupit?”. Rozhodnutí je vždy a jen na vás!
Nejsem prodejce strojů ani servisní technik, jsem jen maminka 4 dětí, která šije mnoho let a prošlo jí rukou pár značek a typů stroje, ráda pro vás shrnu svoje zkušenosti, ale nejsem kvalifikovaná za vás rozhodnout! Necítím se na to kvalifikovaná a děkuji, že to respektujete. Mohu vám maximálně obecně poradit a vše, co umím poradit, najdete v mých článcích a videích. Podívejte se, pročtěte, a pak už je to jen na vás.
Zároveň moje kapacity již nestačí na to, abych s vámi trávila čas na mailech a chatech a zkoumala jednotlivé modely a jejich funkce.
Konkrétní doporučené modely v různých cenových hladinách:
Abych vám vybírání usnadnila, natočila jsem pár videí, ale spíš jsem tím sama sobě uškodila, protože na základě videí mi chodí desítky a stovky dotazů, ale já nemám už vůbec žádnou další kapacitu na ně odpovídat…
Kde koupit?
E-shop vybírejte podle recenzí, jak se staví třeba k reklamacím, zda je to ověřený prodejce.
Z našich zkušeností doporučujeme:
- Galanterie Čendulka – Výhoda je, že se můžete pana Hoška přímo zeptat na jednotlivé modely a případně zvážit spolu s ním výběr stroje pro vaše potřeby. V Čendulce najdete výběr těch nejlepších značek šicích strojů a osobní přístup. V případě problémů s obsluhou stroje, vám dokáže pan Hošek poradit, co je třeba špatně…
- E-shop Unuodesign, se kterým mám dobré zkušenosti i ohledně reklamací a kde mají též přívětivé ceny. Stroje mi zapůjčují občas na recenze, jsou tedy velmi ochotní.
- Já jsem si stroj kupovala i na Nej šicí stroje🙂