Poradna: strihy@caramilla.cz , FAQ
... střihy ověřené praxí ...

Menu

Objednávky: petra@caramilla.cz

Košík

Jak(ý) vybrat šicí stroj?

Jak(ý) vybrat šicí stroj?

Než začnete vybírat, doporučuji tento základní článek:

Jaký šicí stroj koupit? Druhy a typy

 

V něm se dočtete, jaké máme základní typy strojů a co který stroj umí za stehy.

Dále pak doporučuji toto video:

V něm jsou informace o funkcích běžných šicích strojů (rovnosteh) – jaké mají vychytávky, co u stroje neopomenout a proč.

Výběr konkrétního modelu:

Každá máme jiné potřeby, jiné představy a také šijeme jinak často a z jiných materiálů. A také, každá z nás chceme nebo můžeme investovat do šicího stroje jinou částku!

Proto nejsem schopna odpovídat na v poslední době velmi četné dotazy typu “Jaký stroj do 15ti tisíc si mám koupit?”. Rozhodnutí je vždy a jen na vás!

Nejsem prodejce strojů ani servisní technik, jsem jen maminka 4 dětí, která šije mnoho let a prošlo jí rukou pár značek a typů stroje, ráda pro vás shrnu svoje zkušenosti, ale nejsem kvalifikovaná za vás rozhodnout! Necítím se na to kvalifikovaná a děkuji, že to respektujete. Mohu vám maximálně obecně poradit a vše, co umím poradit, najdete v mých článcích a videích. Podívejte se, pročtěte, a pak už je to jen na vás.

Zároveň moje kapacity již nestačí na to, abych s vámi trávila čas na mailech a chatech a zkoumala jednotlivé modely a jejich funkce.

Abych vám vybírání usnadnila, natočila jsem pár videí, ale spíš jsem tím sama sobě uškodila, protože na základě videí mi chodí desítky a stovky dotazů, ale já nemám už vůbec žádnou další kapacitu na ně odpovídat…

—————————

Ještě jednou, protože mi i přes tento článek a oranžové písmo chodí moc a moc dotazů se seznamem strojů, abych vybrala z předvýběru (3 – 10 ti strojů) ten jeden nejlepší:

KONKRÉTNÍ MODEL KE KOUPI S VÁMI NEMOHU VYBÍRAT, DĚKUJI ZA POCHOPENÍ!

Modely nemám v hlavě a studovat je nemám čas, navíc, jaké funkci a ceně dáte přednost, je jen vaše rozhodnutí. Je mi to velmi líto, s každou z vás bych ráda strávila 3 hodinky při výběru vašeho stroje. Ale prostě to fakt nejde! I kdybych se rozkrájela… Kapacita už byla překročena…

Pokud se ptáte na jeden konkrétní ideální stroj, jaký bych doporučila a jaký znám: Pfaff Quilt Expression 4.0. Na tom šiji 5 let. Ale drahý stroj, drahý servis. Neporuchový není. Přesto bych ho neměnila.

Doporučuji se obrátit na prodejce: např. pana Hoška

——————

Jak postupovat při výběru:

 1. Sepište si podle videa výše jaké funkce chcete, aby stroj určitě měl (odvíjí se od způsobu a četnosti využití stroje a též vašeho finančního limitu).
 2. Podívejte se na základní videa Caramilla, kde recenzuji některé modely od více značek.
 3. Zkombinujte váš finanční limit s vybranou značkou. Záleží, co preferujete.
 4. Vyberte 1 – 3 modely a na ty hledejte konkrétní recenze (nejen v ČR).
 5. Zeptejte se uživatelek – např. na Facebooku.
 6. V případě nejasností mezi modely kontaktujte svého prodejce.
 7. Můžete se též informovat v servisech (servisáci nejradši doporučují kromě starých Veritasek ještě značku Veronika).

Poznámka pod čarou:

Zvažte též cenu příslušenství. Konkrétně třeba jehly. Doporučovala bych stroj, který šije univerzálními jehlami, které koupíte v každé galanterii.

Jakou značku?

Značky šicích strojů mají zastánce i odpůrce, každá značka má své. Skvělé jsou Brothery, ale v nižší cenové hladině nemají regulaci přítlaku patky. Výborně šijí Janome, ale jsou uživatelsky trochu předpotopní. Chválené jsou Lady – stroj, co jsem měla na recenzi, mě nenadchl, ale rozhodně to není špatný stroj. Za sebe doporučuji také Pfaff (viz níže). Skoro nikdy si nikdo nestěžuje na Berniny, ale musíte sáhnout 2 – 3x hlouběji do kapsy. Skvělé držáky jsou stroje Veronika, ale jsou při šití i ovládání pro mě trochu toporné. Ale s nimi rozhodně chybu neuděláte co do šití. Zuby si brousím na vyzkoušení stroje Gritzner, zařadila bych je taky mezi dobré značky, ale jen podle toho, že jsem na ně nikde nikdy neslyšela hanu:) A dále jsou nyní populární stroje Juki. Zkušenost ale nemám.

Stroje z Lidlu (SilverCrest) a Singer – Jsou některé z nás, které na ně nedají dopustit, že za málo peněz dost muziky. Osobně koupi ale doporučit nemohu s ohledem na množství dotazů, které k těmto strojům dostávám, k množství stížností, servisu a také příslušenství, které je k těmto strojům dražší než značkové příslušenství ke všem ostatním strojům. Konkrétně třeba myslím jehly, které jsou ještě skoro 2x dražší než Schmetz. Bohužel ani s reklamacemi v Lidlu nemáme dobrou zkušenost, stroj po roce nešije dobře a 3x byl z reklamace vrácen s tím, že mu nic není. To jsou pak opravdu vyhozené peníze. Pro někoho, kdo bude zkracovat záclony a párkrát do roka něco ušije, jsou stroje určitě dostatečné. Tomu, kdo chce šití zkusit, bych doporučila spíš se zeptat po okolí, zda by mu někdo nepůjčil starý stroj na vyzkoušení a pokud vás to bude bavit, kupte si lepší.

Jen doplním, že v Lidlu se vyhněte i nitím, kleštím a všemu, co k šití nabízí!

OVERLOCK mám vyzkoušený od firmy Brother, ten doporučím, ale neznamená to, že jiné značky nejsou také dobré. Nejlepší recenze má overlock Babylock. Naprosto nejhorší overlock Singer. Dobré jsou určitě i overlocky od osvědčených firem jako je např. Pfaff… Za nejlevnější variantu poměr cena/výkon doporučuji Brother 2104D. Dobré reference mají i stroje Janome a Juki. Janome jsem měla na zkoušku, šije skvěle, ale je náročný na obsluhu, dost špatně se do něj navlékají nitě a špatně se reguluje napětí nití. Výhodou je trpělivost, čas a zkušenosti. Brother se navléká snadno a reguluje též snadno.

COVERLOCK hobby (v levnější třídě do 20 tisíc) bych nedoporučila ani jeden. Lepší je nahradit dvojjehlou a nebo koupit průmyslový stroj či sáhnout hluboko do kapsy (v cenové úrovni průmyslového šicího stroje a výš). Osobně mám nově Babylock samostatný coverlock a zatím jsem nadšená. Vlastním též Sirubu průmyslový stroj, také prošije hodně, ale musí ji člověk umět dobře seřídit. Výhoda Siruby je vrchní krycí steh, ten Babylock nemá. Reference na Brothery jsou, že neprošijou bez kuckání přes švy, takže jen tenká látka a ne přes šev. Janome bývá kus od kusu, někdo je nadšen, někdo reklamuje, reklamuje, servisuje, až ho prodá. Takže za mě osobně domů Babylock nebo dvojjehlu.

Své zkušenosti jsem shrnula do tohoto článku (uvnitř najdete i video):

Coverlock: Recenze, nastavení, chyby, lemovače, tipy a triky

Kde koupit?

E-shop vybírejte podle recenzí, jak se staví třeba k reklamacím, zda je to ověřený prodejce.

Z našich zkušeností doporučujeme:

 •  Galanterie Čendulka – Výhoda je, že se můžete pana Hoška přímo zeptat na jednotlivé modely a případně zvážit spolu s ním výběr stroje pro vaše potřeby. V Čendulce najdete výběr těch nejlepších značek šicích strojů a osobní přístup. V případě problémů s obsluhou stroje, vám dokáže pan Hošek poradit, co je třeba špatně…
 • E-shop Unuodesign, se kterým mám dobré zkušenosti i ohledně reklamací a kde mají též přívětivé ceny. Stroje mi zapůjčují občas na recenze, jsou tedy velmi ochotní.

Na jakém stroji šije Caramilla:

Vyzkoušela jsem obyčejný mechanický Brother, elektronický Brother do 20ti tisíc, starou Veritasku a nyní šiji na Pfaff Quilt Expression 4.0. Ani jeden stroj nebyl špatný, ale postupně mi přestávaly stačit funkce – šila jsem mnoho let na zakázky, chvílemi i 8 hodin denně!!! Proto ta volba. Se strojem jsem spokojená, 2x během asi prvních 14 dní byl v servise na opravě display (vypadával), ale vždy jsem do 3. dne měla stroj zpět, po druhé záruční opravě již display nikdy nezlobil, a šije od začátku roku 2014 naprosto bez problému.

Stroj ale není neporuchový a opravy vyjdou draze. Za 6 let používání:

 1. Po 3 letech odešla součástka na automatické regulováni nitě, – tato součástka byla vyměněna a stroj šije od té doby bez chybičky. Součástka se do nového vyššího modelu řady 4 už nedává, dává se nová, lepší, která se již neporouchá, mám ji už také.
 2. Po 5 letech odešlo trafo a nějaké další drobný servis.

Obě opravy se pohybovaly vč. vyčištění kolem 3 – 5 tisíc. Nechávám servisovat v Českých Budějovicích a oprava je velmi rychlá, během týdne mám stroj opět doma.

Ke stroji nemám výhrady, až na to, že je dlouhá hlava a při rychlém šití se klepe, což může způsobit ne úplně dokonalé stehy – hlavně vyšívací.

Za sebe stroj doporučuji, pokud vám nevadí jednou za cca 2 – 3 roky investovat do oprav. Co se šití týče, je úžasný. Neporuchový není.