Tak, stroj jsme již koupili, zbývá se poohlédnout po nitích.

Původně jsem si myslela, že nitě se dělí jen podle složení a barev a že výrobce je jedno, že kvalita nití musí být srovnatelná, ale mýlila jsem se! Bohužel to jedno není.

16. 2. 2020 Nejaktuálnější informace najdete zde:
Aktualizace: 8. 11. 2012
Ještě aktuálnější informace najdete zde ve videu:

Rozdělení

Nitě se liší na prvním místě podle složení. Nejuniverzálnější a nejpoužívanější jsou ty polyesterové. Na plenky nezbytné, protože bavlněné nitě mohou táhnout vlhkost. Proto, když si nejste jistí složením (máte třeba nějakou historickou špulku, kde to není napsáno), tak plenky raději ušijte nití, kde jste si 100% jisti složením.

Další specifikum nití je jejich návin. Nejčastěji je to 500 m nebo 1000 m u malých špulek nebo 5000 yardů či 5000 m u velkých kón. Malé špulky jsou vhodné do klasického rovnostehu (jsou to špulky do návinu 1000 m), velké kóny do overlocku či coverlocku. Jelikož tyto stroje mají velkou spotřebu nití, byly by malé špulky hned vyšité.

Ale:
2

Malé špulky klidně můžete použít i do overlocku nebo coverlocku. Kdo by měl mít také obrovskou zásobu kón ve všech barvách:)

A i velké kóny jde s trochou šikovnosti použít k většině klasických šicích strojů (u toho mého to asi nepůjde, má nit uloženou vevnitř a ještě horizontálně:) Můžete si buď koupit nástavec přímo na tyto účely vyrobený nebo vyrobit ze sklenice a ohnutého ramínka na prádlo (díky za fotku Definitiv:), vyrobit lze také z hrníčku, ke kterému se přilepí izolepou tyčka, na ní se dá svorka, do očka nit a je to (fotku jsem nenašla). A v případě, že máte rovnosteh postavený hned vedle (napravo od) overlocku, dokonce můžete vést nit z něj.

Kvalita se liší výrobce od výrobce. Nejkvalitnější nitě vyrábí firma Aspo, seženete v každé dobré galanterii, mají na výběr z mnoha krásných sytých a živých odstínů. Návin 500 a 1000 m. Vyrábí jak polyesterové, tak bavlněné nitě (tam je menší výběr).

Kvalitní nitě doma mám i od firmy Gütermann nebo Unipoly.

V kónách patří ke kvalitě nitě Hard. Z Německa mám z firmy Zapf (rušili fabriku v Německu a přesunovali výrobu do Číny, známá tam pracovala, tak má doma zásobu kón) nitě Astra (návin 5000 m) – ty jsou také velmi kvalitní a mají úžasné zajímavé odstíny.

Nitě, které nedoporučuji, jsou od firmy Balerina. Jsou sice levné, ale odstíny ošklivé, takové tuctové, jak vodovky. Některé barvy jsou dost do šeda a hlavně nitě jsou takové “chlupaté”, trhají se a mají v návinu buď žmolky, které se zaseknou v očku jehly a nebo dokonce uzlíky! A to celkem často! Návin se mi na povrchu někdy sesype, takže musím hodně nitě i vyhodit (ale to se stalo jen párkrát – platí jen pro návin 1000 m, kóny fungují dobře, ale kvalita nití taky nic moc).

Tipy jak použít kóny na rovnosteh:

Držák na kóny od Rukodělky:

3

Na ucho hrníčku jsem omotáním připevnila silnější drát izolepou. Na konci drátu jsem udělala očko.
A je hotovo!

4

Nit z cívky vedu přes očko přímo do šicího stroje.

Rukodělce děkujeme:)

 
 

Dva držáčky na kóny k rovnostehu od Sufika (děkuji za fotky):

Jedna je kupovaná a druhá je jen přidělaná na normální tyčce u stroje – mistička, která se standartně prodává ke strojům, a kus staré propisky.

5
6
7
8

Zásobu za levno nebo v galanterii za draho?

Svým pozorováním jsem přišla na to, že nitě nemá cenu nakupovat “na slepo” v e-shopech do zásoby. Já jsem celkem háklivá na odstíny a ne každá modrá je stejně modrá. Ideální je mít z velkoobchodu kóny v základních barvách + základní barvy malých špulek. Zbylé dokupuji po jedné či dvou špulkách v galanterii na živo – s kusem látky v ruce! Za toto porovnání se vyplatí připlatit. Protože takto nemusíte mít doma milion špulek barev, které nepotřebujete, ale máte jen těch pár, co potřebujete. Platí zejména při nákupu více špulek na overlock nebo coverlock (mám doma teď stovky nití, které nepotřebuji:)

10
Paleta nabídky nití Aspo – modré jsou bavlněné, růžové polyesterové. Vpravo velmi kvalitní a drahé nitě Gütermann.
11
Vlevo Aspo na papírové cívce a vpravo dva odstíny nití Unipoly.
12
Moje neoblíbené nitě Balerina. Cena odpovídá kvalitě…