Vytvořit si svůj střih na půlkolovou, 3/4 kolovou a nebo kolovou sukni je velmi jednoduché. Potřebujete k tomu vlastně jen krejčovský metr a násobilku.
Vytvořte si spolu se mnou střih na sukni dle vaší představy, obvodu pasu a také požadavku na délku.
Níže najdete vzorečky a nákresy, video, jak postupovat, najdete v mém šicím klubu.
Obvod pasu
Začneme tím, že si změříme obvod pasu.
Důležité upozornění – pokud chcete šít sukni třeba do nápletu, tak musíte obvod “pasu” měřit v nejširším místě postavy, abyste sukni převlékly přes boky!
Pokud budete šít z nepružícího materiálu, musí být sukně v nejužším místě nahoře dostatečně velká, aby se dala převléknout přes nejširší místo postavy.
Pokud budete šít z pružící látky, může být sukně nahoře užší, protože se natáhne.
Pokud chcete sukni až do pasu a budete šít z nepružícího materiálu, musíte vložit do švu zip. Návod na takovou sukni najdete třeba zde.
S rozměrem obvodu pasu budeme dále počítat ve všech variantách střihu.
Tvorba střihu
Střih tvoříme na rohu střihového papíru – roh je středem kružnice – necelé kružnice, kterou budeme vynášet na papír podle vzorečků u dané sukně.
Vzorečky pro výpočet poloměru jsou tyto:
-
- půlkolová: obvod pasu děleno 3,14 (sukni šijeme ze dvou dílů)
- 3/4 kolová: obvod pasu krát 0,21 (sukni šijeme ze 2 dílů)
- kolová: obvod pasu děleno 6,28 (sukni šijeme ze 4 dílů a nebo 2 dílů na přeložku)
Níže ještě najdete podrobné nákresy ke střihům na jednotlivé sukně.
Využít můžete také tuto aplikaci – kalkulačku.
Výsledný poloměr naneseme rovnoměrně od rohu papíru všemi směry. Jsou dvě možnosti – můžeme přiložit hrot tužky ke krejčovskému metru, jehož horní část budeme držet v rohu papíru – rovnoměrně tak vyneseme část kružnice. A nebo naneseme od rohu papíru podle pravítka či metru míru na několika místech a pak spojíme rovnoměrně tužkou.
Ověření správnosti střihu:
Obvod přeměříme a vynásobíme počtem dílů. Měli bychom dostat zpět “svůj” obvod pasu.
Délka sukně:
Délku sukně nanášíme od námi vytvoření linie.
Od linie v horní části sukně pak budeme odměřovat stejným způsobem délku sukně. Můžeme opět vynášet buď tak, že sečteme poloměr z předchozího kroku a délku sukně a nanášíme opět metrem od rohu papíru, který tvoří střed kružnice.
A nebo nanášíme délku sukně rovnoměrně od linie “pasu” a pak čárky pospojujeme.
Spojování čárek:-)
Výsledný střih vystřihneme.
Pokud máme krátký papír, tak můžeme buď nastavit a nebo na látce sukni prodloužit. Přidáme rovnoměrně k okraji sukně délku, o kterou chceme sukni prodloužit a pospojujeme.
Půlkolová sukně
Půlkolová sukně se šije ze 2 dílů. Při tvorbě střihu naneseme od rohu střihového papíru rovnoměrně část kružnice o poloměru, který vypočítáme tak, že obvod sukně vydělíme číslem 3,14.
Půlkolová sukně do pevného pasu. Sukně je z pevného materiálu a má v jednom bočním díle zip a ve druhém kapsu.
3/4 kolová sukně
3/4 kolová sukně se šije ze 3 dílů. Při tvorbě střihu naneseme od rohu střihového papíru rovnoměrně část kružnice o poloměru, který vypočítáme tak, že obvod sukně vynásobíme číslem 0,21.
Kolová sukně
Kolová sukně se šije ze 4 dílů (pokud není dlouhá, můžeme střihový díl nanést také na přeložku látky, a pak bude ušita jen ze 2 dílů). Při tvorbě střihu naneseme od rohu střihového papíru rovnoměrně část kružnice o poloměru, který vypočítáme tak, že obvod sukně vydělíme číslem 6,28.
Kolová sukénka do nápletu…
Pokud máme dost velký kus látky na odpovídající velikost sukně, lze šít kolovou sukni také v jednom kuse – látku si pro tento způsob složíme na dvakrát:
Dívčí sukénka do široké gumy střižená z celého kola. Pokud není vzor striktně jednostranný, je to fajn řešení.
I tyto úpletové šaty mají sukni střiženou v jednom kuse. Na dospělé, a navíc s délkou pod kolena, to chce ale už slušnou šíři látky.
Polohování
U polohování bude záležet na vzoru látky a také na délce sukně. Můžeme polohovat různými směry. Já nejraději polohuji tak, abych měla vzor od pasu “rovně” dolů, což u půlkolové sukně ale znamená celkem velkou spotřebu látky. Toto je samozřejmě problém, pokud šijeme kolovou sukni z jednoho dílu, nedoporučuji tak tedy šít látky se striktně jednostranným vzorem, v zadním díle byste pak měly například postavičky hlavou dolů:-)
Pokud šijete dlouhou sukni a nebo máte látku menší šíře, můžete kouknout do toho skvělého článku na další tipy a triky, jak si s polohováním poradit. Díly můžete i nastavovat a dělit na menší.