Návod, jak si poradit se šitím pirátky i na obyčejném šicím stroji.
Střih na pirátku najdete zde:
Pirátku jsem šila ze lněného plátna z Batani. Je na léto a na pirátku opravdu jedinečné.
Informace k šití obecně, k materiálu atp. najdete zde:
Fotonávod pro běžný šicí stroj:
Připravíme si střihové díly, dva pruhy (šiji s kšiltem, takže jsou dva, na sklad látky po kratší straně), dva obloučky na bok kšiltovky, dva kšiltíky, jeden středový díl na sklad látky.
Ve střihu máte přesně popsána písmenka, vždy patří číslo k číslu. Tady tedy jednička je na kratší strašně středového dílu pirátky a k ní patří jednička na bočním dílu. ten je mírně tvarován a je důležité tyto body správně sesadit a nevšít je opačně.
Pro lepší orientaci jsem si body dopsala přímo do střihu!!!! A pak ještě i na látku.
Tady ještě přímo u sebe, jednička k jedničce (je tam šipka u té jedničky v kroužku) a dvojka ke dvojce, tu značí ve střihu značka zástřihu. Díl patří ke středovému pruhu tou kulatou částí, ne tou rovnou!
Zde je rozložený středový díl. Je důležité správně přidat na švy, máte to přesně zakreslené přímo ve střihové příloze, od bodu dva k bodům jedna a jedna se přidává na šev, ale na plachetce se nepřidává na šev! U kulatých bočních částí standardně. Vidíte, že jsem si radši čísla napsala přímo na látku!
Sesadíme k sobě linii švu na linii švu, růžek na růžek. Toto místo chce velkou přesnost, je to totiž celkem velký oblouček sesazený na rovnou část. Ani mně to moc nevycházelo a bojovala jsem s tím. Chce to přesnost a nebo kousíček odstřihněte, ale nesmí to nevyjít o moc.
Důležitá věc je, že vždy musíte špendlit po kulaté části! Nikdy ne po rovné!
Připravený jeden boční díl.
“Rovná část” bočního dílu směřuje dolů.
Oba dva díly z boku připravené.
Plachetku je možno si olemovat šikmým proužkem (lemovala jsem tím běžným, z bavlny). Uděláme to ještě před sešitím.
Lem šikmým proužkem jde od bodu dva do bodu dva.
Nyní si přišijeme boční díly. Vždy šijeme po kulaté části a vždy šijeme po linii střihu přesně! Já šila přes špendlíky. Spodní část si průběžně hlídejte a narovnávejte, aby nedělala sklady!
Ušito a nyní si začistíme cikcakem.
Sešito a začištěno cikcakem.
Zde vidíte kulatou našitou část a olemovanou plachetku.
Připravíme si kšiltík, dáme do něj výztuhu a zažehlíme. Polifix jsem dávala na obě části a pak sešila k sobě. Přetočila na líc a ještě prošila.
Prošito z líce.
Kšiltík je dobré si ještě zafixovat u vnitřního oblouku švem a pokud šijete z třepivého materiálu jako já, tak ještě i začistit cikcakem.
Nyní přijde kšiltík našít na jeden pruh! Odměříme střed pruhu a střed kšiltíku.
Připravíme si kšiltík na jeden pruh. Špendlíme a šijeme po kšiltíku.
Při šití je třeba kšiltík jakoby “narovnávat”, tedy kšiltík mírně jakoby navarhánkujete (na fotce vlevo), abyste šili po vnitřním obloučku co nejvíce rovně.
Zde je kšiltík na jednom pruhu, našit.
Nyní si našijeme druhý pruh.
Přetočíme na líc, kšiltík kouká:-)
Připraveno na sesazení k vršku pirátky. Druhý kraj pruhu necháváme nesešitou!
Nyní důležitá část. Odměříme si přesně střed čepičky nad čelem (opravdu přesně!!!) a naznačíme si na pruhu na konci, kde nám pruh při přiložení na vršek čepičky končí u bodu č. 2. Tam si uděláme značku. Z obou stran a přesvědčíme se, že to máme opravdu symetricky a rovně. Měřila jsem pečlivě a stejně jsem to měla ve finále křivě:))))
Toto je bod dva. Tam končí lem a začíná přídavek na šev, který jsme si nechávali na začátku.
Od naznačeného bodu na konec bude pruh sloužit k zavazování, sešijeme si lícem k líci po rubu. Část, co přijde k čepičce, zůstává nepřišitá.
“Chapadla” přetočíme na líc. A můžete přežehlit. Já žehlím z ekologických důvodů až na konec, abych neměla dlouho rozpálenou žehličku a nebo opakovaně nerozehřívala…
Poslední krok je, že si přišpendlíme část od bodu dva k bodu dva kolem čela a sešijeme.
Zde je vidět bod dva – na nákresu dole pod pirátkou je to to místo, kde začíná kulatá plachetka a na druhou stranu přídavek na šev. To je místo, kde se odděluje “chapadlo” na zavazování a plachetka. A naopak spojuje se pruh s dílem vrchním na hlavu.
Sešijeme a je hotovo. Vyžehlíme.
Zde je ono místo – bod dva. Ještě jsem ho zafixovala takto, aby se “netrhalo” a vypadalo hezky.