Léga na druky nebo knoflíky vypadá na tričku zajímavě a můžete ji použít na kojení. Též můžete do jakéhokoliv běžného střihu na triko přidat zapínání na zip. Léga lze šít i jako ozdoba, aniž by byla funkční. Ke střihu je nově zpracován i videonávod.

Výhoda tohoto kojícího způsobu je, že si tak můžete upravit úplně jakékoliv tričko, respektive střih na tričko. Třeba i to moje s raglánem, které nemá zpracovanou zatím kojící verzi. Protože to vlastně není až tak o střihu, ale o tom tam tu légu došít. Na sobě si změřte hloubku výstřihu, kterou potřebujete mít pod prsa, abyste bezpečně mohly “tasit” a nelezlo tričko z boku do kojení. A pak už postupujte podle návodu.

Návod je zpracován k tomuto střihu, kde je už proužek součástí střihu, též otvor:-)

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Nákresy

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

   – Triko z videonávodu

   – Druhý návod od milé zákaznice

Triko na zip

   – Nákresy

   – Fotonávod

Inspirace

Střih:

Dámské triko s běžným rukávem – hlubší výstřih | s légou (32 – 56)

Triko s légou na druky / knoflíky

S légou si můžete hrát, můžete ji nechat splynout s tričkem a mít ji stejného vzoru a ze stejné látky, a nebo ji můžete nechat vyniknout.

Nákresy:

 

 

Jakýkoliv střih si můžete upravit podle nákresu výše. Důležité je vzít délku výstřihu tak, aby vám bezpečně sahala pod prsa (pokud budete kojit). Šířku otvoru udělejte dle sebe, ale pozor, výsledná šířka otvoru (légy) bude velká jako vámi udělaný otvor + odšité švy. Protože kousek látka vedle “otvoru” se v tuto chvíli stává přídavkem švu (zpracujete ho při našití légy). Takže zpravidla stačí 1 cm otvor.

 

V rozích nastřihnete maličko (cca 1 cm). Tvar se stává jakýmsi lichoběžníkem.

 

Proužek musíte střihnout přesně tak, jak bude šířka légy + přídavky na švy, viz nákres. Zeleně je linie budoucího šití.

 

Tady ještě jednou na skladu látky. Linie šití a umístění légy.

Užitečné odkazy:

Druky

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Video není v češtině, způsob je ještě maličko jiný, ale může být inspirací.

Videonávod:

Fotonávod:

U dílků na légu si přidáte na šev. Tyto díly budete mít dva.

Na střed trika si připravte obdélníček tenčího vlizelínu. To samé na obdélníčky, tam po celé ploše légy. Je třeba dávat tenoučký vlizelin, aby nebyla léga moc tuhá. Pokud šijete např. z tenkého úpletu.

Zde je zažehlený vlizelín a přežehleno “na polovic”. 

Nyní si naznačíme na střihový díl na vlizelin linii šití. 

Přerušovanou čárou je vyznačena linie šití légy. Mezi plnými čarami se “vystřihne” díra po našití légy “díra”. A od plné čáry k přerušované je to nyní přídavek na švy – na všití légy.

Vešpendlíme oba díly légy po stranách – na líc předního dílu! Na légu jsem vám černou naznačila linii šití. Linie šití légy musí přesně sedět na linii šití, kterou jsme si naznačili na předním díle výše. Poté prošijeme dolů po jedné, a pak po druhé straně. Légu je možné si dopředu začistit na overlocku. Úplet se netřepí, spíš to hezky vypadá, ale není to technicky nutné obšít.

Nyní prošijeme po linii střihu.

Otvor prostřihneme podle nákresu na vlizelínu (tedy nástřihy v rozích a můžete vystřihnout onu “díru” mezi) A légu přetočíme. 

Já ještě obšívám dokola.

 

Trička šiji tak, že lem trika u krku přesahuje légu:

Lem přesahuje i légu.
Vršek légy z rubu.
Vlevo nahoře vidíte začištění lemu.
Zde overlockovým stehem začištěný “lichoběžník” nebo “trojúhelník” dole u légy. Vždy ale prošívám légu též na běžném šicím stroji rovným stehem. Pokud budete kojit a légu používat, doporučuji pružný steh.
Zde vidíte roh légy dole, to je to místečko, které musíte chytit tak, aby se bezpečně nepáralo, ale aby nebylo moc přídavku navíc, aby to légu v rozích netáhlo.
Léga v merinu.
Některé materiály musíte začistit, aby se netřepily. Já na overlocku šiji légu vždy.

Návod pro nás nafotila a popsala Katka. Moc děkuji. 

“Otvor” v předním díle můžeme střihnout podle střihu takto již na začátku a nebo můžeme rozstřihnout až po ušití.

Připravíme si dva proužky (šíře by měla být jako otvor uprostřed předního dílu plus přídavky na švy) o něco delší než je připravený výstřih na légu. 

Lemovat výstřih lze před našitím légy (postup zde) a nebo až po našití légy (tak lemuje Caramilla:-). Lemování proužkem na polovinu.

Proužky si předložíme napůl – po délce líc k lící – a každý nahoře po rubu sešijeme.
Po sešití otočíme na líc a máme vršek hezky zapraveny, sešitá část bude nahoře u légy.

Tento bod můžete vynechat, pokud budete šít triko s légou “hladkou”, Katka má ráda řasení a udělala úžasný upgrade.

Takový menší upgrade: Nařasený výstřih hezky tvaruje hrudník, takže před našíváním légy si z obou stran nařasím na rovnostehu, napětí nitě na maximum a steh co nejdelší, nezapošíváme, nit po tom vytáhneme, až budeme mít légu našitou.

 

Pak si přiložíme proužek na každou stranu otvoru na légu a našpendlíme. Sešité části proužků jsou nahoře a rozevírají se směrem dovnitř do výstřihu – viz naznačeno levá lega dole.

Prošijeme na rovnostehu, já prošívám z druhé strany, kvůli řasení. Aby mi to neuteklo a viděla jsem na to.

Máme našito a léga je nyní vidět na líci trička.

Teď můžeme rozstřihnout výstřih, pokud jsme to neudělali na začátku. Dole nastřihneme látku do obráceného véčka. Vznikne jakýsi “lichoběžník”.

Otočíme si tričko na ruby a proužky légy dáme na sebe.

Vzniklý “lichoběžník” dáme pod Vznikly trojúhelník dáme pod proužky.

Prošijeme. Zde je důležité být přesný. Šít “od rohu k rohu”.

Rohy musí být tak, aby byly co nejvíce na hraně látky, ale ještě bezpečně, aby se látka nevytřepila.

Zastřihneme přebytek proužků.

A máme hotovo.

Aplikujeme druky a začistíme případně vršek. Druky můžete použít různé, zde jsou plastové.

Caramilla: Na kojení doporučuji Prym Jersey 10 mm, ty jsou pevné a bezpečně neodpadají. Když se správně aplikují, tak se dobře dají použít i Kohinor Roland Baby 9,7 mm.

Triko na zip:

Triko se dá ušít i se zapínáním na zip. Je to pro kojení rychlejší, ale zase zipy jsou poruchovější. Pro šití do úpletu doporučuji určitě pro ty, které mají nastavitelný přítlak patky. Případně si proužek u zipu na tričku pod-žehlete – proužkem tenkého vlizelinu.

Zde je postup, jak si udělat správně otvor na zip. Otvor vám zvětší totiž ještě nastřižení. Zde nebudete “vystřihovat” otvor jako výše, ale látku jen rozstřihnete a nastřihnete do véčka. Vznikne vám tak trojúhelník, ne lichoběžník jako u légy.

Okraje látky, kde budete našívat zip doporučuji podžehlit vliselinovým páskem s osnovou, např. tímto:

Tenký vlizelinový pásek s osnovou

Nákresy

 

Tričko si uprostřed nastřihneme. POZOR: Výsledný otvor po složení vzniklých přídavků na švy bude delší o nastřižení do “trojúhelníku”. Zip by měl být tak dlouhý jako je nastřižení včetně toho do diagonály!

 

Zde máte detail. Délka zipu (zelený), délka nastřižení rovně (červeně přerušovaná čára), červené nastřižení do “trojúhelníku” “otvor” prodlouží.

Stejně jako u légy vám zde vzniknou jakési přídavky na švy, ty složíte dovnitř a přes ně našijete zip. Samozřejmě, že můžete zkusit výstřih i podsadit a šít pod zip ještě podsádku, může to být na nošení komfortnější a je to tak “čistší” práce, ale mnohem pracnější. Já mám trička šitá jen takto a komfortu to nevadilo, jen ten zip z VTC nic moc nevydržel. Ze všech, co jsem zkoušela, je nejlepší a nejvíce vydrží zip z VTC skrytý. A pak YKK zipy. Ale málokdy se dají sehnat nedělitelné o délce vhodné pro kojení.

Zde je ještě detail. Zelený je zip, červená je linie šití, tečkované modré je okraj přídavku na šev, který je složený uvnitř trička a přes který šijeme. Zip našívám z lícní strany a šiji do materiálů, které se netřepí a není třeba začišťovat. Šiji s horním podáváním a sníženým přítlakem patky. Můžete zkusit též podžehlit kolem otvoru na všití zipu tenkým vlizelinem a nebo podložit při šití odtrhávacím vlizelinem či papírem.

Fotonávod čtenářky Markéty

Na předním díle si vyznačíme středovou linii, kde bude všit zip. Tuto linii si podžehlíme proužkem vlizelínu, aby se nám snadněji všíval zip a nekroutil se (nemám na stroji regulaci přítlaku patky). Nažehlovala jsem přes pečící papír na stupeň 2, protože se coolmax na vyšší teploty žehlit nesmí. Pro jistotu jsem si nažehlení ještě předem vyzkoušela na odstřižku látky.

Odměříme si délku zipu. Přiložím horní okraj zipu k hornímu okraji stojáčku. Na předním díle si vyznačím, kam až zip bude sahat.

Zip otočím k přednímu dílu lícem k líci a „hlavou dolů“. Prošiji ho těsně vedle kovové zarážky zipu a jen ve střední části, ne až ke krajům. Na fotce jsem se to snažila vyznačit fialovou linkou vedle špendlíku.

Nyní si po středové linii přední díl rozstřihneme. Na fotce opět vyznačeno fialovou čárou. Nestříháme až úplně ke švu pod zipem, ale asi 6mm nad a pak do stran, jakoby do „véčka“.

Detail nastřižení pro zip.

Zip si protočím opět směrem nahoru a našpendlím z rubu k prostřihu v předním díle. Pokud bychom chtěli pod zip krytí, všijeme krytku v tomto kroku.

Prošiji z rubu za použití zipové patky. Šev stojáčku skládám směrem nahoru, aby byl pak uvnitř stojáčku schovaný.
Stejným způsobem si z rubu našpendlím i zip na druhou stranu prostřihu a prošiji. Dávám si pozor, aby mi seděl šev na šev průkrčníku – nejdříve si našpendlím a prošiju jen toto místo, zkontroluji z líce, zda švy k sobě sedí a pak teprve došpendlím a doprošiji zbytek zipu.

Teď už zbývá jen prošít obvod zipu z líce a máme hotovo!

Video, které může pomoci

Není v češtině, je to kapsa, ale princip je stejný, i když já našívám trochu jinak (jen z lícní strany).

Fotky ušitého trika z detailu

Skrytý zip (VTC). Celkem dobře funguje, jezdec ale nevydrží ani pár praní, ošoupe se.
Běžný kratší zip (VTC) spirálový tenčí. Ten se takto u konce rozjel asi po měsíci nošení (kojení), nicméně funguje…
Vsazení zipu do lemu průkrčníku.
Zip uvnitř.
Okraje si můžete předem začistit overlockovým stehem.
Zip je prošit z lícní strany.

Inspirace:

Tričko od Katky na plastové druky.

Falešná zapínání na knoflíčky.

Kojicí funkční zapínání na kovové druky od Caramilly. Podle střihu přímo na kojící triko.

Upravené triko s raglánovým rukávem podle návodu.

Upravené triko s balonovým rukávem.

Zip lze šít i na šikmo, ale nedoporučuji to, protože po diagonále pruží úplet ještě víc než po vertikále a navíc se to špatně pak začišťuje v tom ostřejším rohu nahoře u průkrčníku:-)