O tom, jak správně udržovat různé materiály, jsme už trochu psaly v článku o druzích látek, který naleznete zde:

Látky

Stejně jako o tom, jak je vyprat poprvé, pokud chcete mít alespoň trochu jistotu, že vámi ušitý kousek nezmění pozdějším praním svou velikost a tvar:-)

Mám látky před šitím vysrážet? Proč? Jak?

Přesto jsme se rozhodly o tomto obšírném tématu zpracovat samostatný článek, ať to máme hezky pohromadě.

Obecné zásady

Pokud jste koupili novou látku, jistě jste ji před šitím vysráželi, jak praví článek výše zmíněný:-) Pro již ušité kousky pak platí samozřejmě ta stejná obecná pravidla jako pro jakýkoli koupený kus vašeho šatníku:

  • řiďte se nejchoulostivější součástí oděvu
  • perte odděleně barvy tak jak jste zvyklí
  • vyvařovat lze zpravidla pouze výrobky z předem vysrážené bavlny nebo lnu, jiné materiály již bývají na teplotu citlivější
  • obecně jsou na teplotu citlivější barevné látky – platí i pro žehlení či sušení na přímém slunci a v sušičce prádla
  • barevné, potištěné látky perte a žehlete raději po rubu
  • látky s obsahem elastanu/Lycry a funkční materiály nesušte na topení, nenapařujte, žehlete na nižší teplotu
  • řiďte se pokyny výrobce – ve většině eshopů (alespoň by to tak být mělo) u každého materiálu najdete instrukce jak s daným materiálem zacházet, v kamenných prodejnách jsou zase role látek opatřeny visačkou s klasickými pracími symboly
  • používejte prací prostředky určené pro daný typ materiálu (obzvlášť choulostivá vlákna jako jsou vlna nebo hedvábí a funkční materiály se vám za to jistě odvděčí dlouhou životností)
  • i zde platí “dvakrát měř, jednou řež”, pokud si nejste jistí, raději postup předem vyzkoušejte na kousku látky🙂

Výběr pracího prostředku

Výběr pracího prostředku samozřejmě může ovlivnit (a většinou ovlivní) vzhled nebo vlastnosti látky, především po delším používání. Do prvního praní je vhodné přidat ocet, který by měl barvy ustálit, někdo (třeba já:-D) ho navíc přidává ke každému praní na místo aviváže. Pokud perete různé barvy dohromady (nebo látky s kombinací barev), je také možné do pračky vložit speciální ubrousky na zachytávání barev zabraňující zaprání (například DM drogerie).

Pokud jde o samotný prací prášek či gel, každý máme jiné zvyklosti. Ale nalijme si čistého vína, jinak bude zkrátka vypadat designový úplet praný v běžně prodávaném gelu určeném na barevné prádlo a jinak ten praný v mýdlovém slizu, mýdlových ořeších či jiné zcela netoxické variantě (o tom vím své:-))). Důvodem je použití detergentů, optických zjasňovačů a dalších chemických látek v běžných prostředcích, bez nich prostě většinou barvy ztratí něco ze svého jasu, jako by zešednou, zaperou se.

To samé platí pro látky světlé. Tam navíc můžete narazit pokud přejdete z chemických “opticky vybělovacích” prostředků na ty ekologické, skvrny vylezou a prádlo většinou celé zešedne (u eko domácích prášků lze ke světlému prádlu přidat směs perkarbonát + aktivátor TAED, na tmavé to raději nezkoušejte:-)).

Pozor si dejte i na namáčení látek – v případě kombinace hodně kontrastních barev můžou barvy při delším namáčení prolínat.

Je to tedy na volbě každého z nás, v čem budeme prát prádlo sobě a svým blízkým, jediné, co vám určitě doporučujeme je řídit se doporučením na jaké materiály lze použít aviváž a na jaké by se dostat nikdy neměla. To pak totiž ovlivní nejen vzhled materiálu, ale i jeho funkčnost.

V čem pere tým Caramilla….

Údržba jednotlivých materiálů

Bavlna

100% bavlněné a látky lze zpravidla prát na 40°C – 60°C. V případě nebarvených látek i vyvařovat a bělit. Rovněž žehličku snesou na velmi vysokou teplotu:-) Samozřejmě pokud jste je před šitím správně vysráželi 😉

Pokud jde o prostředky, bavlna snese asi jakoukoli možnost. Lze použít i aviváž.

Toto se tedy týká bavlněného plátna, ze kterého si můžete ušít ubrus, povlaky na polštáře a další dekorační textil, ale také sukně halenky atd. Rovněž to platí pro 100% bavlněné úplety vhodné na volná trika, pyžamka atd. Dále do této skupiny patří také flanel, ale i kepr (třeba montérkovina).

Bavlna s elastanem/Lycrou/Spandexem

Troufám si říct, že u nás caramillích švadlenek bude toto jedna z nejčastějších možností – řeč je především o jendolícním či oboulícním úpletu, různých verzích teplákoviny, nebo nápletech, kdy bývá složení obvykle 92 – 95% bavlna a zbytek tvoří elastická vlákna. Tedy trička, bodýčka, tepláčky, mikiny, čepice, nákrčníky…a další nezbytnosti.

Takové látky pereme zpravidla na 40°C (i když z vlastní zkušenosti vím, že v pohodě snesou i občasné praní na 60). Předem vysrážený materiál by měl zvládnout i sušičku, ale zde se zkušenosti uživatelů dost různí:-) Já osobně se řídím heslem, že co nezvládne sušičku, nemá v naší domácnosti místo:-D

Bambusový úplet

Bambusové úplety se vyrábí podobným způsobem jako viskóza, jen výchozí surovina je jiná. Někdy se tedy mluví o bambusové viskóze. Pokud jde o údržbu, bambus snese docela dost. Můžete jej bez obav prát na 60°C, žehlit “na bavlnu” i sušit v sušičce prádla na střední stupeň. Toto platí pro především plenkové materiály jako jsou bambusové froté, aksamit, bambusový flís, ale i pro velmi oblíbený bambusový sportovní úplet.

Len

Len je stejně jako bavlna zcela přírodní materiál. Doporučuje se jeho praní na 40°C. Snese i vyšší teplotu – jeho vlákna se nepoškodí – ale hojně se mačká a sráží:-) Len má navíc specifickou strukturu vlákna, která se mnohem méně špiní, ale také snadněji uvolňuje již vzniklé nečistoty, proto je jeho praní na vyšší teploty v podstatě zbytečné.

Kvůli silné mačkavosti si rozmyslete i vysoké otáčky při ždímání prádla a použití sušičky, výrobek už by taky mohl být nevyžehlitelný:-) Před žehlením je dobré len navlhčit nebo zkrátka žehlit ještě vlhký.

Len perte ideálně v ekologických prostředcích na bázi mýdla.

Vlna

Údržba vlny bývá ošemetná. Pro naše potřeby šití nositelných nekousavých kusů šatstva většinou používáme 100% merino vlnu, někdy s úpravou superwash, někdy bez ní. Každopádně, vlna je velice senzitivní na vysoké teploty a především na změny teplot. Pereme ji tedy jemně v ruce ve vodní lázni příslušné teploty, bez velkého dření a tření (valchu tedy necháme na jindy), protože má tendence plstnatět a žmolkovatět.

Před šitím není nutné vlnu předepírat a ani my to nedoporučujeme, je na ní znát každé praní, ať postupujete jakkoli jemně:-)

Více o údržbě merina se dozvíte zde:

Vlna merino – jak ji šít, prát, udržovat

Hedvábí

I hedvábí se řadí k přírodním materiálům. Pokud byste se rozhodli z něj šít, buďte obezřetní, stejně jako u vlny. Hedvábí se mnohdy doporučuje dokonce čistit chemicky. Pokud už ho budete prát, tak jemně v ruce, promnout, nedřít, při nízkých teplotách, a poté opatrně vymačkat do ručníku, prostě opatrnosti není nikdy nazbyt:-) Žehlit můžeme, ale na nízkou teplotu a z rubové strany.

Ani hedvábí před šitím nesrážíme!

Viskóza

Viskóza – vlákno z dřevěné celulózy – je na údržbu o něco horší než úplety bavlněné. Jednotlivé metráže se také mohou lišit – u některých výrobce uvádí možnost prát v pračce na 30°C, některé však doporučuje prát raději v ruce. Nelze tedy obecně určit, vždy je třeba dbát pokynů výrobce.

Když to vezmu za sebe, já osobně peru vše v pračce, pokud mám něco k ručnímu praní, dost často to leží dlouhé měsíce na dně prádelního koše:-) Samozřejmě na to ale někdy doplatím – konkrétně viskóza je za mokra velice křehká a proto se může prádlo například potrhat (znáte takové ty malé dírky na dámských topech? tak odtud vítr vane!:-) ).

Pár tipů, jak poškození viskózy v pračce eliminovat: perte se stejnými materiály (tzn. viskózová halenka a manželovy montérky nebo džíny z hrubé látky nebudou správná kombinace:-) ), možností je taky použít pro choulostivější kousky síťovaný sáček jako se používá například pro praní jemného spodního prádla. A pozor, viskóza se příliš nekamarádí ani se sušičkou prádla!

100% polyester: fleece, svetrovina, coral fleece…

Tyto umělé materiály není třeba před šitím předepírat a srážet. Praní se doporučuje na 40°C, fleece a jeho variace můžete na nízký stupeň žehlit (pro jistotu z rubové strany) i sušit v sušičce. Ideální je prát tyto materiály bez aviváže a nepoužívat na ně prací prostředky na bázi mýdla.

Softshell a další funkční materiály

Softshell je materiál tvořený z vrstev, kdy střední vrstvu (u letního spodní) tvoří membrána. Právě kvůli tomuto se doporučuje prát jej na 30°C (někteří výrobci však uvádějí i 40 a zkušenosti uživatelů s nimi souhlasí:-)), při vyšších teplotách by se jednotlivé vrstvy rozlepily. Softshell je možné při nižších teplotách žehlit, není však vhodné sušit jej v sušičce ani na horkém topení (opět kvůli riziku rozlepení). Pokud jde o použité prostředky, názory se opět různí:-) Někdo jej pere pouze ve speciálních gelech na sportovní oblečení s membránou, někdo v běžných prostředcích. Co je ale jisté, softshell ani jiné funkční materiály neperte s aviváží, ztratily by pak své jedinečné vlastnosti, stejně tak jim nemusí svědčit prostředky na bázi mýdla. Tip: různé řetězce prodávají speciální spreje nebo roztoky k ošetření sportovního oblečení, které by měly podpořit jejich nepromokavost:-).

Dalším svým způsobem funkčním materiálem je Caramillou oblíbený micropeach. Složením je to také 100% polyester, prát jej je vhodné na 40°C a podle výrobce snese žehličku, sušičku i aviváž 🙂

Za zmínku stojí také prémiový funkční úplet. Je tvořen z 80% polyamidem a z 20% elastanem. Prát jej můžete také na 40°C, žehlit do 110°C. Nepoužívejte na něj však aviváž a pro jistotu nesušte v sušičce:-)

Tyly, krajky

Tyto materiály bývají vyrobené ze syntetických vláken Polyamidu a je nutné je prát ručně do 30°C. Podobně jako přírodní choulostivé materiály je jen jemně promněte, nedřete a neždímejte, raději nechte okapat.

Prací symboly

Abyste nemuseli držet složení a údržbu každého doma šitého kousku v hlavě, můžete si (například u NaNi látek 🙂 ) nechat vyrobit dokonce vlastní ceduličky s pracími symboly. Pro svoje domácí užití je můžete používat úplně bez problémů a beztrestně. Pokud byste však chtěli časem své šité oblečení i nabízet k prodeji, je třeba si pro jejich použití zakoupit licenci, což má v ČR pod správou firma Sotex.