Jakmile jednou začnete šít oblečení, začnou se vám doma dřív nebo později hromadit střihy. Jak střihy skladovat a udržet si v nich pořádek? Podívejme se na inspiraci od zákaznic Caramilly.

Střih dostanete v pdf podobě a vytisknout ho můžete několika způsoby. Všechny střihy, včetně těch nejstarších, jsou rozložené na listy A4, které je potřeba po vytištění slepit a poté buď vystřihnout nebo vykopírovat příslušnou velikost. Novější střihy (zpracované v grafickém programu) je možné kromě tradiční A4 vytisknout i ve formátu A1 nebo A0, takže nemusíte nic lepit a máte jeden velký arch papíru, ze kterého si opět můžete vystřihnout nebo vykopírovat potřebnou velikost. A nejnovější střihy umožňují tzv. tisk ve vrstvách, kdy si můžete rovnou vytisknout jen potřebnou velikost.

Více se o práci se střihem dozvíte ve videu:

Slepený nebo vytištěný střih lze poté skladovat různými způsoby. Někdo velké střihy stočí do roličky a zajistí gumičkou, vloží do papírového tubusu a nebo třeba do ruličky od toaleťáku 🙂 .

Můžete je nechat také takto “navolno” viset, pokud k tomu máte odpovídající skladovací prostory:-)

Většina švadlenek ale střihy spíše skládá. Velmi časté je vložení střihu do euroobalu. Je to praktické – hned vidíte obsah. Větší střihy (především dámské a pánské) se ale poskládané do euroobalu často nevejdou, zde pak nastupují papírové obálky nebo prešpánové desky (ty se dají ohnutím v hřbetu přizpůsobit tloušťce obsahu). Hodit se může i velký igelitový zip sáček nebo nejrůznější další velkoformátové kapsy a desky na dokumenty. U všech způsobů je dobré si titulní stranu zřetelně označit, ideálně fotkou střihu. Dobré je také přiložit další informace o střihu jako je velikostní tabulka, schéma polohování, vzorek látky, ze které jste naposledy střih šili, dále nejrůznější poznámky, jak střih sedí, případně jaké úpravy na něm příště chcete udělat.

Základní střih už uložený máme. Dále potřebujeme uschovat i vykopírované velikosti. Někdo je stříhá rovnou ze střihu (nebo tiskne ve vrstvách potřebnou velikost), většina švadlenek ale konkrétní velikosti překresluje. Nejčastěji na střihový papír, někdo používá i netkanou textilii perlan. Takto vykopírované velikosti se většinou pohodlně vejdou do euroobalu (proti vysypání je dobré ho zajistit kancelářskou svorkou).

 Desky, obálky a euroobaly pak většinou putují do šanonů, pořadačů nebo krabic.  Zpočátku je to jeden šanon, pak dva… a ani se nenadějete a už je potřeba i šanony pečlivě popisovat a střihy tématicky třídit, aby byl vždy snadno dohledatelný ten, který zrovna potřebujete 🙂

Na fotografii jsou v krabici dvě balení pořadačů. V pohodě by se vešli i tři balení. Ikea SUMMERA – závěsný pořadač, 299,- / 16 ks + TJENA – Úložná krabice s víkem, 35x50x30 cm, 249,-

 

Tedy, tolik teorie a realita u některých z nás (vás). Mnohem rozšířenější realita je zřejmě střihy všude možně, jen ne na jednom místě a přehledně. Tak se můžete inspirovat a místo obchodu s látkami vzít jednou útokem papírnictví :-D.

Všechny použité fotografie jsou od členek facebookové skupiny Caramilla – vše o šití (střihy, návody, poradna).