Poklopec na kalhotách (či sukni) je jedním ze strašáků začínajících švadlenek, přeci jen už je to “vyšší dívčí”, jak se říká. Pokořit ho ale rozhodně stojí za to!

Jak bude poklopec orientovaný se liší podle toho, zda budou kalhoty dámské či pánské. Na nákresu níže vidíte, jak by správné dámské/pánské zapínání mělo vypadat:

Návod ve videu zohledňuje dámské zapínání, návod ve fotografiích pánské zapínání. Šití se neliší, liší se jen orientace poklopce. Dávejte tedy pozor! Obrázky níže jsou orientované jako pánské zapínání.

Pokud ve střihu není přídavek na všití zipu, na předním díle shora sedu si vyznačte podle výšky poklopce a délky zipu přídavek asi 1 cm navíc jako “zub”. Všude pak ještě přidejte na švy.

Fotonávod:

Díly si připravíme podle nákresu. Výše je obrázek, jak byste měli mít lícní stranu střihových dílů – obrázek odpovídá pánskému zapínání, u dámského bude poklopec na opačné straně. Většinou ale nanášíme střih na kalhoty na rub látky, tzn. že musíte mít díly zrcadlově obráceně, pokud se díváte na rub!!!

Další důležitá věc je délka zipu. Nemusíte sehnat a nebo mít po ruce zip, který dokonale přesně pasuje do střihu, můžete si délku zipu upravit. Pak ale musíte podle zipu upravit též přídavek na zip na jednom předním díle a střihové díly poklopce!

Zde je lícní strana kalhot – vlevo z mého pohledu je přídavek na zip podle délky zipu. Vedle je již ušitý kousek (obdélník), který přijde našít k tomuto dílu “se zubem”. Vpravo je díl poklopce “dokulata” – je třeba si linii poklopce buď nanést na lícní stranu křídou, stehovkou a nebo našpendlit při závěrečném šití šablonu a šít po jejím okraji.

Tip: Díl poklopce “dokulata” nemusíte ani stříhat zvlášť, ale můžete si díl nalepit ke střihu v místě, kde na druhé straně bude “zub”. Dílek pak jen založíte beze švu. Mě se více líbí verze, kdy se přišívá díl jako samostatný dílek, ale možné jsou oba způsoby.

Zde je schéma, jak patří díly poklopce k předním dílům. Mezi díl “se zubem” a obdélníček patří jedna strana zipu. Na duhou část patří díl “dokulata”.

Před šitím poklopce si začistíme obnitkou (cikcak, overlockový steh) přídavky švu u obou sedů.

Našijeme si po linii střihu dílek dokulata – líc na líc, šijeme z rubu.

Zde je část “dokulata” začištěná a našitá na část PD bez zubu:-) Díl se zubem zatím necháváme být. Důležité je, že si ale oba přední sedy začistíme!

Sešijeme si přední sed. Do místa, kde bude linie šití poklopce – zde červená značka na konci.

Podle střihového dílu s poklopcem si vyznačíme spodní část ozdobného prošití (pokud máme jinou délku zipu, naznačíme podle upraveného střihového dílu prošití).

K tomuto místu nyní přišijeme přední sed.

Takto z rubu, našpendleno po linii střihu až ke značce z obrázku výše.

Sešitý sed ke značce.

Sešitý sed ke značce z rubu.

Nyní je možné si proštepovat část předního sedu, kde je našit díl “dokulata”.

Přídavky švu složíme směrem k dílu dokulata. Zde je mám pod prstem.

Proštepovaný přední sed.

Zde je proštepovaný přední sed z rubu – vidíte zde přídavky švu složené k dílku poklopce “dokulata”.

Našijeme si předem ušitou začištěnou druhou část dílu poklopce  na přední díl se zubem, mezi díly vložíme zip. Sešijeme po “zubu” až dolů”. Tento šev by po zavření poklopce neměl být vidět.

Nyní si na část “se zubem” připravíme předem ušitý obdélníček a zip.

Prošijeme zipovou patkou.

Až dolů, kde se dostáváme “do zubu”. Zip je našit o kousek vedle linie sedu (té základní ze střihu, kterou držíme na zrcadlovém díle). Snažila jsem se to nafotit:-)

 

Našitý zip a obdélníček pod ním.

Zde je schéma, jak se nyní našívá zip na druhou část předního dílu. Našije se první “skrytě” na díl poklopce “dokulata” a pak se proštepuje po líci. Ze začátku je třeba složit podložení již našitého zipu zpět do kalhot. Po našití zipu na “vnitřní kulatou část” není z líce kalhot žádný šev vidět!

Tento krok se velmi špatně fotí, lepší je video. Nyní si zapneme poklopec a odměříme si přesně, kde má být přišit zip ke druhé části poklopce, aby byl přesně rovně a poklopec se nerozevíral. Zároveň si “uklidíme” obdélníček pod zipem tak, aby jsme měli jistotu, že si ho neprošijeme.

Zip je našpendlen jen takto na jedné té části dílu “dokulata”.

Opět šijeme zipovou patkou.

Až dolů.

Zde vidíte, že šev, který jsme šili, není nikde při nošení vidět, poklopec se nyní rozevírá jako harmonika. (Špendlíky vlevo jsou zajištění obdélníčku, aby nezavazel při šití:-)

Nyní v prvním kroku  necháme složené podložení poklopce do kalhot mimo zip a prošijeme si linii poklopce do místa, kde se bude cca překrývat pak podkrytí zipu s druhým předním dílem. Po té složíme podkrytí poklopce zpět a prošijeme spodní část poklopce přes všechny vrstvy.

Nyní proštepujeme poklopec. Zde můžeme buď naznačit linii šití křídou nebo šít podle šablony – po okraji. První část šití děláme s obdélníčkem stále “uklizeným” pryč (vidíte ty špendlíky).

Zde ukazuji prstem, kde linie šití s uklizeným obdélníčkem končí.

Proštepovat můžete i dvojmo.

Spodní část poklopce proštepujeme již přes všechny vrstvy – tedy obdélníček vrátíme pod zip.

V bodech “námahy” zajistíme hustým cikcakem. Takto bude vypadat šev poklopce z líce:-)

Dámská verze poklopce:

Ve videonávodu uvidíte poklopec dámského zapínání:

Stejně tak v tomto starším fotonávodu najdete dámské směrování:

Jak ušít poklopec a pevný pas (fotonávod)