Overlock je speciální šicí stroj, který sešívá, začišťuje švy a ořezává přebytečný materiál, to vše v jednom kroku. Následující článek ho představí trochu blíže a především prozradí, co a jak nastavit tak, aby stroj byl užitečným pomocníkem při šití.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Co je to overlock

   – Definice a funkce

   – Overlockové stehy u běžných šicích strojů

   – Stehy a nitě u overlocku

   – Materiály

Nastavení overlocku

   – Šířka stehu (ořezu)

   – Napětí nití

   – Hustota stehu

   – Diferenciál

Šití na overlocku

   – Řasení

   – Zvlněný okraj

   – Slepý steh

   – Rohy a obloučky

   – Zakončení stehu

   – Párání

Jak vybrat overlock

Co je to overlock?

Definice a funkce

Overlock je obvykle dvoujehlový čtyřnitný speciální šicí stroj, který sešije a začistí (= obnitkuje) švy v jednom kroku a navíc látku i ořízne (funkci ořezu lze i vypnout). Nenahraditelný je především při šití úpletů, protože hlavní vlastností stehu z overlocku je vysoká pružnost a pevnost.

Důležitou funkcí u overlocků je diferenciální podávání, tj. posun sešívaného materiálu od zvýšeného tahu, až po řasení. Tímto způsobem lze ovlivňovat napětí materiálu při obnitkovávání.

Overlock však neumí šít jedním rovným stehem jako běžný šicí stroj, proto ho nelze mít jako jediný stroj, vždy je základem mít rovnosteh. Vedle sešívání švů lze overlock využít také k začištění okrajů (např. sukní), tzv. obnitce.

Základní výhody a nevýhody overlocku a zda ho lze při šití nahradit, se dočtete v tomto článku:

Jaký šicí stroj koupit? Druhy a typy

Overlockové stehy u běžných šicích strojů

Řada běžných šicích strojů sice nabízí overlockové stehy také, ale protože mají jen jednu jehlu a dvě nitě, nemůžou obnitkovat pružný materiál tak dokonale a nemůžou látku ořezávat. Ořez sice může nabídnout speciální ořezová patka, ale zkušenosti s ní nejsou příliš dobré, především u více vrstev nebo silnějších materiálů.

Stehy a nitě u overlocku

Overlockový steh se na overlocku tvoří třemi, čtyřmi nebo pěti nitěmi. Nejběžnější jsou čtyřnitné overlocky (třínitného stehu na nich dosáhnete jednoduše – vyvléknete jednu z jehel, ukážeme si na fotografiích dále). Pětinitné overlocky se prodávají minimálně, využijí je spíše profesionální švadleny.

Do overlocku se používají větší kónické niťové cívky (kóny), které se odvíjí směrem nahoru. Dvě nitě vedou do jehel a dvě do kličkařů. Na rozdíl od rovnostehů se u overlocku nevyskytuje člunek, provázání stehů je zajištěno činností kličkaře. Správné navlečení nití je velmi důležité, i drobná chyba často způsobí, že stroj „zlobí“ a nešije správně. Proto pokud overlock šije špatně, zkontrolujte ze všeho nejdřív navlečení nití, zda jsou provléknuté všude, v každém očku, kde mají být, zda správně “sedí” v talířcích napětí.
Velké kóny kvalitních nití bývají poměrně drahé. Vyplatí se proto pořídit je především v základních, víceméně neutrálních barvách (béžová, šedá, černá, bílá) a barevné kupovat jen v menších návinech (i běžná malá cívka se dá na overlocku použít). A pokud netrváte na tom, aby šev ladil i v rubu s barvou šitého oděvu, stačí barevně přizpůsobit nit v levé jehle – ta je totiž jediná, které může být ve švu po rozložení a odtažení od sebe trošku vidět.

Materiály

Overlock se využívá především pro šití pružných látek – pletenin, u kterých díky charakteristickému provázání zajišťuje vysokou pružnost a pevnost švu. Je však oblíbený i u šití z nepružných látek, švy vypadají profesionálně. U pevných látek však overlock slouží především k začištění přídavku švu, sešívání jako takové je potřeba provést na rovnostehu, jinak se šev může časem rozjíždět. Kontroverzní někdy bývá otázka, zda na overlocku šít softshell a podobné materiály. Odpověď nabízí článek o šití softshellu:

Jak šít softshell

Nastavení overlocku

Jak správně nastavit a seřídit overlock? K čemu jsou jednotlivá kolečka a kdy je využít? Co vše lze regulovat? Jak převlékat nitě? Na co si dát pozor, jak správně stroj udržovat? To vše najdete v tomto videonávodu:

Nejčastější chyby při šití na overlocku jsme shrnuly do tohoto článku:

Nejčastější chyby při šití na overlocku

Nejrůznější varianty správného i špatného nastavení stehu ilustrují následující fotografie.

Pro názornost jsem navlékla každou nit v jiné barvě, aby bylo na stehu přesně vidět, která je která. Béžová – levá jehla, červená – pravá jehla, zelená – horní kličkař, modrá – dolní kličkař. Konkrétní hodnoty nastavení napětí, které u příkladů uvádím, platí pro overlock Brother 3034D a nepříliš silné bavlněné pláto. Jiný stroj a jiný materiál to může mít jinak, berte hodnoty tedy prosím jako orientační! Ideální je vyzkoušet si nastavení overlocku před šitím na odstřižku materiálu, ze kterého budete šít.

béžová – levá jehla, červená – pravá jehla, zelená – horní kličkař, modrá – dolní kličkař

Čtyřnitný a třínitný steh

Takto vypadá základní čtyřnitný steh při správně seřízeném napětí nití. Konkrétní nastavení napětí zde bylo na 5445. Nahoře je líc, dole rub stehu.

správně seřízené napětí nití, 5445, nahoře líc, dole rub
pohled na steh shora, provázání hezky sedí přímo na okraji

Takto vypadá třínitný steh, kdy se vynechá levá jehla (vlevo) nebo pravá jehla (vpravo).

třínitný steh, vynechaná levá nebo pravá jehla
třínitný steh šitý pouze pravou jehlou (červená)
třínitný steh šitý pouze levou jehlou (béžová)

Šířka stehu (ořezu)

Většina overlocků umožňuje nastavení šířky stehu v rozmezí od 5 do 7 mm (ale může to být i jinak). Nejčastěji se používá 5 mm (zvlášť pokud je potřeba, aby z rubu byl šev co nejměkčí a nejmenší), ale někdy se hodí i širší steh, například u třepivých materiálů nebo když potřebujeme větší přídavek švu např. na našití gumy).

Pozor, nejedná se o šířku stehu ve smyslu, jak daleko od sebe jsou jehly (jak to známe z rovnostehu, kde nastavujeme šířku stehu např. u cikcaku = jak daleko od sebe se bude zapichovat jehla, nebo u šířky rozpichu jehel u dvojjehly). Hodnota udává, jak daleko od levé jehly se posune nůž, a tedy v jaké šířce od “začátku” stehu látku ořízne, a jak tím pádem bude steh široký. Proto se někdy používá termín “šířka ořezu” a jindy “šířka stehu”.

Zde srovnání šířek stehu, které nabízí Brother 3034D.

šířka stehu 5 mm
šířka stehu 6 mm
šířka stehu 7 mm
zleva: 5 mm, 6 mm, 7 mm
5 mm a 7 mm vedle sebe (úhel fotky maličko zkresluje)

Následující ukázky stehů jsou šité na šířku 5.

Napětí nití

Takto to dopadne, když se moc povolí levá jehla – z rubu jsou vidět velká očka a po rozložení švu se sešívané vrstvy látky odtahují od sebe, steh je vidět.

povolená levá jehla, napětí nití 2445

Pokud je hodně povolená pravá jehla, vytvoří sice na rubové straně očka taky, ale v rozloženém švu to vidět nebude.

povolená pravá jehla, napětí nití 5145

Takto vypadá příliš utažená levá jehla. Maličko látku stahuje, na rubu není vůbec vidět. Navíc pak (u pružných látek) steh nepruží a šev může při nošení prasknout.

utažená levá jehla, napětí nití 8445

… a takto příliš utažená pravá jehla, látku stahuje.

utažená pravá jehla, napětí nití 5945

A jak to vypadá, když nejsou správně zregulované kličkaře? Příliš utažený dolní kličkař (modrá) způsobí, že smyčky horního kličkaře (zelená) se z líce přetahují až do rubu.

utažený dolní kličkař, napětí nití 5448

Příliš povolený dolní kličkař způsobí opak – jeho smyčky se objeví i na líci, kde z nich správně má být vidět jen část přesně sedící na okraji látky.

povolený dolní kličkař, napětí nití 5441

Příliš utažený horní kličkař způsobí podobný efekt jako povolený dolní, ale navíc i látku stahuje do “faldíku”.

utažený horní kličkař, napětí nití 5485

Povolený horní kličkař způsobí podobný efekt jako utažený dolní, ale nitě jsou více volné.

povolený horní kličkař, napětí nití 5425

Hustota stehu

Hustotu stehu můžeme nastavit od nejhustšího (stupeň R, vlevo) až po nejvolnější (stupeň 4, vpravo). Nejhustší steh se využívá především při šití úzkého obrubovacího stehu (viz zvlněný okraj, odkaz na článek níž), nejčastěji se šije na stupeň 3.

hustota stehu, zleva doprava na R-1-2-3

Diferenciál

Hodnota diferenciálu určuje, jak moc se bude látka natahovat (nízké číslo) nebo naopak stahovat (vyšší číslo). Nepružné materiály šijeme obvykle na hodnotu 1.

Na fotografii úpletu je nahoře šito s diferenciálem na 0,7 a látka se trochu vlní. Uprostřed je diferenciální podávání nastaveno na 1,5 . A konečně spodní řada, diferenciál nastaven na 2.0 a látku příliš stahuje.

diferenciál (shora) 0,7 – 1,5 – 2.0 LÍC
diferenciál (shora) 0,7 – 1,5 – 2.0 RUB

O regulaci overlocku si můžete přečíst i ve starším článku o regulaci napětí nití, diferenciálu a další.

Šití na overlocku

Řasení

Kromě šití běžných rovných švů lze na overlocku například řasit. Návod (včetně odkazů na videonávody) najdete v samostatném článku o řasení:

Jak řasit (na overlocku i běžném šicím stroji)

Zvlněný okraj

Vedle řasení pomůže overlock ušít ozdobný zvlněný okraj.

Jak ušít zvlněný okraj – fotonávod

Slepý steh

V dalším videu se můžete podívat, jak na overlocku šít slepý steh:

Rohy a obloučky

Ušít na overlocku pěkně obloučky a rohy chce trochu cviku. V následujícím videu se dozvíte, jak šít vnější i vnitřní rohy, vnější i vnitřní obloučky a jak „vyjet“ z látky bez odříznutí již ušitého švu.

Mrknout určitě můžete také na tuto část videa k rohaté čepičce (nelekněte se krátké odbočky k běžnému šicímu stroji):

A na čem všem můžete obloučky a rohy trénovat?

Pratelné kosmetické tampony

Tvarované prsní vložky kulaté

Tvarované prsní vložky – “slzy”

Čtvercovky a vkládačky

Látkové ubrousky

Zakončení stehu 

V místech, která budou ještě prošívaná a nebo lemovaná, lze steh z overlocku zakončit jednoduše “zatažením”. Názorně to ukazuje video:

V místech, která  již dále nebudou řešena, je potřeba zakončit jinak. Je možné řetízek rozplést a následně buď jehlou klasicky zapošít, nebo zavázat na uzlík, nebo zatáhnout do švu. Podrobný fotonávod bude doplněn.

Druhou možností zakončení již lemovaného sešití je zašití řetízku pod šev, jak ukazuje toto video:

Párání

K šití bohužel občas patří i párání. Párat overlockový steh není snadné. Jak na to, prozradí video nebo jeden ze starších článků o párání overlocku.

Párání overlocku

Jak vybrat overlock?

Na to neexistuje univerzální odpověď, každý má jiné požadavky a jiné finanční možnosti. Rady, jak vybrat šicí stroj obecně (nejen overlock) nabízí tento článek:

Jak(ý) vybrat šicí stroj?

Pro doplnění a přesnější představu se určitě podívejte i na tato doporučení:

Rozcestník pro výběr šicího stroje

Na podrobnou recenzi overlocku Brother 1034D a jeho srovnání s overlockem Brother 3034D se můžete podívat v následujících videích:

Na tomto videu pro změnu uvidíte představení overlocku Lada 700 D: