Znáte to, parné letní dny vystřídá vlezlá zima, nejdřív jen tak polehoučku, když ráno vyrážíte do práce, školy, školky,…ale už i to umí být nepříjemné a člověk, prohřátý letními vedry, by nejradši hupsnul do zimní bundy, kulichu a rukavic 😀 (Možná to tak mám jen já, ale než se aklimatizuju, vážně i nad těmi rukavicemi kolikrát uvažuju:-D) No a tak obzvlášť u těch nejmenších (co si to nechají ještě líbit) saháme po čepičkách, co zakryjí ouška. Jaké střihy na podzimní a zimní čepice u Caramilly najdete? A jaké jsou pro tyto účely vhodné materiály? Tak čtěte dál:-) A pokud by vám nestačil článek, všechny čepičky vám ukážu také v šicím Klubu zde 😉
Obsah stránky:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Podle čeho vybírat střih a materiál na čepičku
- Věk dítěte – zde záleží, zda budete šít čepičku pro ležící miminko nebo už pro starší dítě či dokonce dospělého, u malých miminek musíte počítat se “šoupáním” hlavičkou a otáčením čepičky
- Podle ročního období / teploty – má čepička sloužit jen na vlahý podzimní větřík, nebo s ní počítáte i do mrazů?
Střihy:
Jednoduchá kulatá čepička
Klasika, která neomrzí. Jednoduchá čepička, která s dítětem navíc od určité doby vyloženě roste. Lze ji ušít jednoduchou pouze do založení, dvojitou, a pokud navíc použijete teplejší materiál, vystačí i do největší zimy.
Tip: Variace na jednoduchou čepičku – patchworkové čepičky
Mezi staršími střihy zdarma najdete dva střihy na patchworkové čepičky. Jsou to střihy malované ještě v ruce a následně naskenované, nemají tedy samozřejmě vrstvy a ani další grafické náležitosti, kterými se pyšní novější Caramilla střihy:-) Ale věřím, že někomu stále mohou udělat radost a pustí se do bláznivých čepic se zbytečků:-)
Patchworková oboustranná čepička (fotonávod, videonávod, střih free)
Tip: Čepička “homeleska” s lemem
Naopak nejnovějším střihem na čepičku se všemi náležitostmi je tato jednoduchá čepička “homeleska” s lemem, pokud vyberete dostatečně pružný materiál, vydrží téměř donekonečna. Samozřejmě co do velikosti, o ztrácení a ničení se tu nebavíme:-D
Čepička s růžky
Velmi efektní čepička pro menší děti (ale zase ne pro úplně ležící miminka). Vydrží poměrně dlouho a určitě v ní drobečka nepřehlédnete.
Čepička na ouška a šňůrky
Čepička ideální pro naše nejmenší. Skvěle sedí přes ouška a má šňůrky na zavazování pod bradou, aby si ji děti nemohly tak snadno strhnout a taky aby se příliš netočila na hlavě (třeba při ležení v kočárku). Šít ji ale můžete samozřejmě i bez tkaniček.
Čepice ušanka
Čepice ve třech verzích – kratší klapky jen na uši, delší klapky, dlouhé chlopně, které můžete použít i jako šálu a tím vznikne kukla, která nemusí přes hlavu. Nejlepší střih na čepici, která chrání čelo, bradu i krk zároveň a navíc je velmi jednoduchá na ušití. Podle zvoleného materiálu se na ni můžete spolehnout i v těch největších mrazech.
Kukla
No a konečně plnohodnotná kukla. Ta už však přes hlavu musí a některé děti to nemusí úplně dobře snášet. Střih je to ale opravdu vymazlený, kryje skvěle i dutiny a perfektně drží na hlavě a kolem krku.
Vhodné materiály:
Zatímco u letních pokrývek hlavy jsme se bavili převážně o tkaninách, u těch zimních budeme sahat dá se říct výhradně po pleteninách – tedy úpletech. Výběr je ale stále velmi široký a odvíjet se bude hlavně od toho, pro jaké teploty má čepička sloužit.
Jednolícní úplet s elastanem
Velmi oblíbený, univerzální a vděčný materiál. Pořídíte ho v nepřeberném množství barev a vzorů a opravdu jím nic nezkazíte. Pro úplně lehkou přechodovou čepičku můžete použít jen v jedné vrstvě se založením nebo třeba do všitého lemu.
Jednoduchá čepička z jedné vrstvy, zakončena do založení.
Když jednolíc použijete ve dvou vrstvách, čepička dost získá na tepelném komfortu, mým dětem takové čepice stačí i na nepříliš mrazivou zimu.
Dvojitá čepička z jednolíce.
Hladký patent (finerib)
Tenhle materiál je pro mě na čepičky top. Skvěle pruží, velmi snadno se z něj šije a je o poznání teplejší než jednolíc. Používám ho buď na celou čepičku, nebo třeba na náplet.
Čepička s lemem z hladkého patentu.
Kuklička z hladkého patentu – finerib z Moraviatexu.
Teplákovina
Teplákovina je hřejivější, ale zase musíte počítat, že tak dlouho nevydrží (pokud jde o velikost). Zpravidla bývá méně pružná a tak je také třeba velmi dobře vybrat velikost. Nebojte se klidně obtáčet metráž kolem hlavičky, abyste získali představu, jak ten který materiál pruží. Obvykle je třeba ale volit o velikost víc, než u jednolícního úpletu.
Pozor! Zrádná je pružnost i na výšku! Některé teplákoviny se sice dají natáhnout do šířky, ale jakoby se tím “smrsknou” na délku. Navíc čepice už z principu natahujeme na hlavu, opravdu to tedy chce, aby byla látka dostatečně pružná v obou směrech a pokud není, je třeba s tím počítat a přizpůsobit střih.
Aksamit – Velur
Materiál, který mám já osobně spojený s miminky. Moc ráda jsem z něj šila pro miminka dupačky, kabátky, no a samozřejmě i ty čepičky.
Kulatá čepička na ouška a šňůrky ozvláštněná o ouška, jak na ně najdete zde.
Flís
Ideální na ušanky, kukly, podšité kulaté čepičky,…. Zkrátka na čepice opravdu do zimy. Je třeba však počítat s tím, že ne každý flís dobře pruží (zejména právě do výšky) a i ten pružnější pruží zpravidla míň než třeba jednolíc nebo finerib. U čepiček mám v tabulkách dvě škály – pro pružnější a méně pružné materiály – a tak u flísu vždy volte velikost pro méně pružné materiály.
Kuklička z flísu.
Warpkeeper
Teplákovina, která má zevnitř moc příjemný jemný chloupek. Pružná je obvykle docela dost, ale je to silnější materiál, takže opět, dobře vybrat velikost! Obtočte kolem hlavinky, vyzkoušejte.
Kuklička z warmkeeperu.
Merino vlna
Merino je velmi pružné i bez příměsi. Je to tedy 100% přírodní materiál se skvělými vlastnostmi. Problém u něj je trochu s praním, případně některým dětem může i tato vlna vadit, kousat je. K merinu určitě doporučuji přečíst si článek zde:
Vlna merino – jak ji šít, prát, udržovat – Caramilla.cz
Kuklička z merino vlny.
Tip: Čepička s bambulí
Čepičky můžete navíc ozvláštnin bambulí! Je to velmi efektní. Na spodní foto navíc čepička podšitá beránkem.
Z čeho čepičky nešít
Nedoporučuji materiály jako wellsoft nebo minky, jednak jsou to materiály na dotek dost umělé a neprodyšné, což ale nemusí každému samozřejmě vadit. Hlavním problémem je, že velmi málo pruží! Pokud z nich přesto šít budete, počítejte s tím:-)
Stejně tak nedoporučuji 100% bavlněný úplet. Je sice přírodní, takže chápu nutkání:-) Ale nepružící úplet se vytahá a čepička nebude funkční.
Často se také ptáte, zda lze šít čepice ze softshellu. Viděla jsem z něcj uěšité už třeba ušanky, něco jako beranice, ale osobně to nedělám a nedoporučuji.