Odstává vám průkrčník? Vypadá, jako by ho někdo vytahal? Ušili jste triko, zkusili jste si ho, a je vám kolem ramen obrovské? Kde je chyba?

A) Odstává mi lem průkrčníku

“Mám všitý lem průkrčníku, ale vypadá to strašně! Co s tím???”

Tento dotaz se opakuje s železnou pravidelností. Nemusíte si z toho nic dělat, myslím, že málokdo dá první průkrčník hned jak ze žurnálu a cvičení dělá mistra 🙂

Základní odpověď je: musíte více natahovat proužek lemu a vůbec nenatahovat průkrčník.

Nejdřív se na to podíváme trochu teoreticky. Kdo nemá rád teorii, klidně přeskočí rovnou k videu 🙂

Průkrčník (díra v triku) má nějaký obvod. První, co nás napadne, je samozřejmě to, že lem má mít stejný obvod. Problém je v tom, že triko se směrem ke krku zužuje. Takže když budeme mít o 2 cm výše stejný obvod jako níže, nebude triko přiléhat, ale budeme mít z lemu “stojáček”.

 

Červeně je obvod průkrčníku v místě, kde je díra, zeleně je vnitřní obvod lemu. My tedy musíme ustřihnout lem tak dlouhý, jako je vnitřní zelený obvod, protože natáhnout se náplet umí dobře, smrštit nikoliv 🙂

 

A jaká je ta kouzelná formulka? Někdo říká obvod průkrčníku krát 0,7 pro hodně pružné náplety (hladký patent s elastanem, finerib), 0,85 pro méně pružné úplety (úplet s elastanem – u úpletu s elastanem velmi záleží na pružnosti, můžete se pohybovat mezi 0,75 – 0,85 * obvod průkrčníku). Caramilla proto doporučuje nepočítat, ale špendlit 🙂

Pro začátečníky je na lem nejlepší použít hladký patent s 5% elastanu nebo finerib, protože úpletem se lemuje hůře.

Na lemy se nehodí používat nepružné materiály (oboulícní nebo jednolícní úplet bez elastanu). Naopak třeba merino (i bez elastanu) je třeba někdy natahovat ještě víc jak 0,7 * obvod. U merina opět záleží na typu tkaní a tažnosti, některé merino pruží málo, některé pruží velmi mnoho a neodvíjí se to od podílu elastanu, ten nemusí mít merino žádný.

Pokud použijete 100% bavlněný úplet bez podílu elastanu, proužek se průkrčníku nepřizpůsobí.

Proužek na půl střižený šikmo

Úplet není třeba stříhat šikmo tak jako šikmý proužek z tkaniny. Nicméně někdy se objevují chytré rady, že to pomůže tomu, že tričko lépe u krku sedí. Osobně jsem velký rozdíl nepozorovala, ale střižením šikmo se dá dostat zajímavého efektu, pokud šijete proužky.

Toto je proužek střižený přesně 45 stupňů šikmo. Při nošení sedí celkem pěkně stejně jako proužek střižený rovně. Osobně zázraky nepozoruji, ale někdo si to chválí. 

Podívejte se na návodné video:

Proužek na poloviny:

Proužek na třetiny:

 

A tady už je výsledek – stejné triko, první pokus o lem a druhý pokus podle návodu na videu 🙂 Děkujeme zákaznici Marii za skvělé fotografie!

B) Vlní se mi lem průkrčníku

Zde může být chyba, že taháte zároveň za látku a natahujete u šití též průkrčník trika.

Základní rada: za průkrčník trika nikdy netahat! 

Pomoc:

  1. Velmi často také pomůže snížit přítlak patky, někdy totiž patka tak moc tlačí do látky, že ač netaháte, sama vám průkrčník vytahá. Toto bývá časté třeba u bambusové viskózy.
  2. Problém může být také v tom, že máte špatně zvolený steh /  nastavení stehu. Může to být třeba příliš hustý a krátký steh nebo nevhodný steh.

C) Triko mi je v průkrčníku obrovské, padá mi z ramen, vypadávají mi prsa… 

Toto se týká především dámských trik. Často, když šijeme pro sebe, si triko v průběhu šití zkoušíme, jestli sedí. Mnohé z nás se pak zděsí velikosti výstřihu před našitím průkrčníku. Jak je ale vidět na následujících fotkách, lem průkrčník výstřihu hodně stáhne, takže pokud jste zvolily správnou velikost a neudělaly nějakou chybu při přidávání na švy, vyjde vám výstřih úplně přesně.
Střihy, které jsou určeny k lemování proužkem na polovinu, jsou o lem v průkrčníku snížené. Tzn. že počítají ještě s cca 1,5 cm lemu, který našijete do průkrčníku / výstřihu. Lem navíc hodně tričko stáhne.
hluboký výstřih – před našitím průkrčníku a po našití
lodičkový výstřih – před našitím průkrčníku a po našití
Podobně má lemování velký efekt i u tílka. Bez lemování vypadá, že je “větší”. Zde lemováno lemovací pruženkou.

Triko má obří průkrčník i po správném olemování?

Možná se stala chyba při stříhání:

Nejčastější chyby: Pokládání na sklad látky

D) Průkrčník u trika s přinechaným rukávem

Výstřih je konstruován jakoby na ramena, má být lodičkový, tedy ne úplně ke krku. Pokud máte užší ramena nebo chcete triko víc ke krku, protáhněte náramenice víc ke krku a výstřih celkově zmenšete.

Pokud už máte ušito a a obzvlášť v případě odstávajícího průkrčníku trika s přinechaným rukávem zakončeného prostým založením či podsádkou je jednou z možností například provlečení tenké kloboukové nebo prádlové gumičky.

Tričko s odstávajícím průkrčníkem.

Po provlečení gumičky tunýlkem si výstřih pěkně “lehne”.

Zde opět vidíte příliš velký odstávající průkrčník.

Průkrčník s provlečenou gumičkou.

Další informace k tématu lemování:

Různé způsoby lemování

Jak začistit průkrčník