Na spočítání dotazů, jestli má Caramilla nějaký střih na kalhoty s laclem, by mi už asi prsty nestačily:-D Nicméně, takový střih opravdu na eshopu nenajdete a proto jsme poprosily Kamilu, aby nám zkusila nafotit, jak tímto způsobem upravuje střih ona:-)

Střih:

V tomto případě se jedná o tepláčky s kulatým sedem, ale obdobně si laclík doplníte i k jinému střihu.

Máte takovou úpravu za sebou?  U jiného střihu, jiným způsobem, nebo se Vám povedla pěkná fotka takových gatí třeba v terénu? Podělte se! Rády fotky Vašich kalhot do článku doplníme:-)

Fotonávod:

Jsem ráda, že se mohu o postup podělit, nicméně berte, prosím, v potaz, že je to opravdu jen laicky vymyšleno, tudíž pokud byste měli nějaké rady, či konstruktivní připomínky, jak něco udělat lépe, budu za to ráda 🙂 Nefotila jsem úplně každý krok, počítám, že podle toho bude případně šít někdo, kdo již něco ušil. Snad jsem ale nafotila vše potřebné.

  1. Použijeme univerzální díl, ke kterému si vyrobíme lacl. V mém případě, velikosti 86, jsem přidávala na sed 2 cm (musí být jak u PD, tak u ZD). Tudíž spodek je 2 cm vysoký, výška laclu celkem cca 16cm, nahoře 6cm (ale u některých jsem dělala 7cm, záleží jak široký chceme), dolní lem odpovídá šířce univerzálního dílu, v mém případě tedy 14cm.

2. Přidáme na švy a vystřihneme.

3. Zadní díl si navýším o zmiňované 2 cm a plus přidám centimetry na gumu, dvakrát tolik, dle šířky gumy. V mém případě se jednalo o 4 cm. Dohromady tedy má obdélníček výšku 6 cm a šířku opět dle univerzálního zadního dílu.

4. Přidáme na švy (nahoře, kde bude guma nepřidáváme) a vystřihneme.

5. Připravíme si dvoje pásky, v mém případě jsem volila délku cca 42 cm a šířku 6 cm. Počítáme se založením.

6. Připravíme si lacl, jako podsádku. Použijeme díl, který jsme si vyrobili v 1. kroku. Přidáme na švy a dole si přidáme pár cm na založení, volila jsem 2cm.

7. Dále se vystřihneme kapsu, chceme-li ji mít a také náplety.

8. Připravíme si gumu na zadní díl. Délka bude jen o kousíček kratší, než je vrchní část zadního dílu, je důležité, aby guma zadní díl moc nestahovala. Nechala jsem si kraje, za zeleným označením, aby se mi lépe přišívalo.

9. Takto máme vše připraveno k šití.

10. Pokud chceme kapsu, nejdříve si kapsu sešijeme a pak našijeme na přední díl. Pečlivě vybírejte, kam ji umístíte, abyste nemuseli jako já pak párat a přešívat. Viz foto 10*. 😀

11. Uděláme si záložku na podsádce.

12. Podsádku našijeme na přední díl.

13. Podsádku z líce kolem lemu prošijeme.

14. Přišijeme si dle označených zelených čar gumu.

15. Jednou otočíme a prošijeme.

16. A ještě jednou otočíme a prošijeme.

17. Přední díl a zadní díl si připravíme lícem na líc na sebe.

18. A nyní přišijeme klasicky přední díl a zadní díl kalhot k sobě.

19. Našijeme náplety.

20. Sešijeme si pásky.

21. Pásky přišijeme na zadní díl na gumu. U předního dílu buď uděláme na laclu knoflíkové dírky a přišijeme na pásky knoflíky, a nebo dáme zapínací patentky.

Hotovo 🙂

Autor: Kamila Nergerová