Za návod včetně fotografií děkujeme zákaznici Markétě!

Materiál:

Z čeho šít sportovní oblečení aneb Funkční materiály

Střih:

Pro dětské velikosti nebo malé dámské velikosti lze využít střih dětského raglánového trika:

Triko s raglánovým rukávem 86-164

Pro větší dámské velikosti lze využít střih raglánového trika ke krku:

Dámské triko s raglánovým rukávem – základní střih – KE KRKU (32 – 56)

Nebo trika s klasickým rukávem a výstřihem ke krku:

Triko dámské 36 – 46 – verze ke krku

 

Cyklodres jsem šila pro svoji sportovní švagrovou k narozeninám. Vycházela jsem z dětského trička s raglánem, které je i ve větších velikostech a výstřih má ke krku. Stejným způsobem by šel ušít dres i podle střihu na dámské klasické tričko, které je rovněž ke krku.

Nejdříve jsem ušila cvičné tričko z úpletu, abych vyzkoušela a upravila velikost, kapsu na zádech, stojáček a nacvičila všívání zipu. Tento dres jsem pak šila z coolmaxu. Vzorovaný byl kupovaný na de-park.cz a jednobarevný na unuodesign (pod názvem funkční tričkovina). Šila jsem polyesterovými nitěmi a stretchovou jehlou. Dále budeme potřebovat lemovací gumičku a nedělitelný zip.

1. Podle střihu na tričko si vystřihneme přední a zadní díl a oba rukávy. Přidáme si standardně na švy a lemy, podle zvoleného způsobu zakončení. Na cvičném červeném dresu z úpletu jsem rukávy klasicky zakládala, na dresu z coolmaxu jsem vše lemovala gumičkou. U průkrčníku jsem přidala na šev asi 1,5 cm, aby byl výstřih ještě trochu menší. Ve skutečnosti jsem pak odšila jen 0,7 cm.

2. Podle střihu na zadní díl si vykopírujeme kapsový díl na záda. Výšku kapsového dílu (pro velikost 164) jsem udělala 21 cm (měřeno středem ZD, který je dole zaoblený). Na kapsovém díle si také naznačíme linie šití, které díl rozdělí na jednotlivé kapsové přihrádky. Na švy přidávám pouze na bocích, dole i nahoře budu zakončovat lemovací gumičkou.

3. Na stojáček jsem vystřihla obdélník 11 cm vysoký a asi 45 cm dlouhý, včetně přídavků na švy, aby mi vyšel konečný stojáček asi 4 cm vysoký a zbylo mi dost látky na založení. Stříhám raději vyšší a delší, toto se dá upravit až přímo při šití stojáčku.

4. Na předním díle si vyznačíme středovou linii, kde bude všit zip. Tuto linii si podžehlíme proužkem vlizelínu, aby se nám snadněji všíval zip a nekroutil se (nemám na stroji regulaci přítlaku patky). Nažehlovala jsem přes pečící papír na stupeň 2, protože se coolmax na vyšší teploty žehlit nesmí. Pro jistotu jsem si nažehlení ještě předem vyzkoušela na odstřižku látky.

5. Kapsový díl si olemujeme na horní straně lemovací gumičkou. Při šití gumičku lehce natahujeme, aby kapsa byla ve finále trochu stažená. Šila jsem třírovným pružným stehem.

6. Olemovaný kapsový díl

7. Kapsový díl si pečlivě našpendlíme k líci zadního dílu a prošijeme po bocích a spodním lemu. Pak prošijeme i obě linie kapes, které kapsu rozdělí na tři části. Důležité je důkladně prošít tyto linie přes lemovací gumičku nahoře, protože toto místo bude namáhané. Prošívala jsem opět třírovným pružným stehem.

8. Kapsa po prošití

9. Přišijeme si rukávy k přednímu a zadnímu dílu.

10. Sešijeme tričko po bocích včetně rukávů.

11. Olemujeme si rukávy lemovací gumičkou, nebo si je založíme. Já si lemovací gumičku předem odměřila (o trochu kratší než rukáv samotný) a sešila do kruhu. Pak jsem ji našila třírovným pružným stehem.

12. Olemujeme si stejným způsobem i spodní lem trička.

13. A můžeme jít na stojáček. Aby se nám lépe našíval, nastřihneme kousek (asi 5 cm) střední linií předního dílu, kam přijde vsadit zip.

14. Našpendlíme si límeček lícem k líci do průkrčníku a přišijeme. Při šití lehce límeček natahuji.

15. Všitý límeček (stojáček).

16. A teď přijde na řadu zip. Já jsem použila nedělitelný zip značky YKK, délku 18 cm. Nejdříve si do rubu složíme stojáček podle požadované výšky. Necháme si dostatečný přídavek dole na založení, pod který budeme schovávat šev průkrčníku.

17. Teď si odměříme délku zipu. Přiložím horní okraj zipu k hornímu okraji stojáčku. Na předním díle si vyznačím, kam až zip bude sahat.

18. Zip otočím k přednímu dílu lícem k líci a „hlavou dolů“. Prošiji ho těsně vedle kovové zarážky zipu a jen ve střední části, ne až ke krajům. Na fotce jsem se to snažila vyznačit fialovou linkou vedle špendlíku.

19. Nyní si po středové linii přední díl rozstřihneme. Na fotce opět vyznačeno fialovou čárou. Nestříháme až úplně ke švu pod zipem, ale asi 6 mm nad a pak do stran, jakoby do „véčka“.

20. Detail nastřižení pro zip.

21. Zip si protočím opět směrem nahoru a našpendlím z rubu k prostřihu v předním díle. Pokud bychom chtěli pod zip krytí, všijeme krytku v tomto kroku.

22. Prošiji z rubu za použití zipové patky. Šev stojáčku skládám směrem nahoru, aby byl pak uvnitř stojáčku schovaný.
Stejným způsobem si z rubu našpendlím i zip na druhou stranu prostřihu a prošiji. Dávám si pozor, aby mi seděl šev na šev průkrčníku – nejdříve si našpendlím a prošiji jen toto místo, zkontroluji z líce, zda švy k sobě sedí a pak teprve došpendlím a doprošiji zbytek zipu.

23. Zip mám všitý z rubu, ale z líce ho ještě neprošívám, to až úplně na závěr spolu se stojáčkem. Stojáček si přeložím a zafixuji po celém obvodu. Zkontroluji, zda po zapnutí zipu k sobě sedí oba horní okraje stojáčku.

24. Spodní okraj stojáčku založím a našpendlím přes šev průkrčníku na vnitřní straně. Prošijeme po linii průkrčníku třírovným pružným stehem.

25. Teď už zbývá jen prošít obvod zipu z líce a máme hotovo!

Dámské triko s běžným rukávem, verze pro větší prsa.