Na šicích skupinách na sociálních sítích občas vznikne panika, jak správně nacvakat průchodky. A protože jsou různé druhy průchodek a jeden z výrobců má skutečně instruktážní video s chybou, vznikne někdy dojem, že “Caramilla to má taky špatně”. Proti tomu se musíme ohradit a uvést věci na pravou míru.

Různé druhy průchodek

Průchodka se skládá ze dvou částí: “samečka”, který se protáhne skrz díru v látce, a “samičky”, která se na něj navlékne. A právě o tvar samičky a její otočení teď jde.

Sameček je u všech typů průchodek podobný – má válec, který se protáhne dírou v látce a po navlečení samičky se do ní rozlisuje.

Zde vidíte průchodku z rubové strany – vidíte rozlisovaný prstenec samečka, který se takto “stočí” do žlábku samičky.

Zde ještě pohled zboku.

Zde je pohled shora z lícní strany. Je důležité rozlisovat průchodky tak, aby se neporušil kulatý tvar samečka.

Průchodky vyrábí více firem a ve tvaru samiček se liší! Nelze je tedy například aplikovat stejnými kleštěmi.

Typ Koh-i-noor

Koh-i-noor má samičku s jednoduchým žlábkem. Podle nákresu na zadní straně krabičky/blistru se žlábky pokládají do sebe, jako když skládáme hluboké talíře na sebe.

Bohužel ve videu to paní dělá přesně naopak.

video dostupné zde

Typ Prym – malý průměr

Prym s malým průměrem má samičku dvojitě zahnutou, od středu je nejprve malý žlábek, do kterého se sameček průchodky rozlisuje, ale pak se profil obrací a vzniká lehký žlábek na opačně straně. Při položení na stůl to pak na první pohled vypadá, že máme samičku “vypouknutím nahoru”. Takto ale patří. Pokud bychom ji dali naopak, přijde vypouknutí do středu a sameček se nebude mít kam zalisovat.

Sameček a samička z obou stran. Samička uprostřed je tak, jak přijde nasadit na samečka. Z druhé strany by nebyl sameček kam rozlisovat.

Zde pohled shora. Sameček – samička tak, jak patří nasadit nahoru – samička z druhé strany, jak nepatří nahoru, do prstenu uprostřed by se nedal rozlisovat kov na samečkovi.

Uprostřed je patrný žlábek, do kterého se rozlisuje sameček po aplikaci.

Zde ještě detail z boku.

Samičku umístíme tak, aby zapadla jako talířek do talířku.

Krásně do samečka zapadne a vidíte žlábek, do kterého přijde kov rozlisovat.

!FOTKY NÍŽE JSOU ILUSTRACE ŠPATNÉHO NACVAKNUTÍ!

Takto by vypadala průchodka, která by se nacvakla opačně než je ve videu výše, a tak jak radí oponentky, že se to má dělat opačně… nemá!

Z druhé strany totiž není žlábek pro rozlisování samečka, takže by šel kov rozlisovat ještě na kopeček samičky. Pokud je tenká látka, ještě to jde, ale pokud je silnější, už to opravdu nestačí… 

Vlevo je špatně aplikovaná průchodka, vpravo správně aplikovaná průchodka.

Vlevo je špatně aplikovaná průchodka, vpravo správně aplikovaná průchodka. Krásně vidíte, jak se sameček rozlisuje do žlábku samičky.

 

Rozdíl mezi typy a nasazením jsme se pokusily nakreslit v tomto schématickém nákresu:

 

Kleště Prym Vario

Kleštěmi  lze aplikovat dva typy průchodek. Jedny jsou s podložkou (máme jeden díl na líci a druhý na rubu). A nebo bez podložky (jsou např. součástí velké sady ke kleštím Vario). Průchodky s podložkou se při správné aplikaci nevytrhávají, průchodky bez podložky mi nevyhovují, ty nepoužívám vůbec.

Kleště Vario nelze kombinovat s průchodkami Kohinoor! Musíte mít průchodky od firmy Prym a nástavce k nim seženete v blistru – pozor ale, zda tam opravdu jsou, v náhradním balení nejsou.

Průchodky ke kleštím se dělají vel. 4 mm, 5 mm a 8 mm. Větší průchodky se musí aplikovat kladivem.

Aplikátory na průchodky Prym jsou velmi kvalitní, kovové. 

Průchodky Prym jsou krásné z líce i z rubu. Na fotografii 5 mm. 

Takto patří aplikátory a části průchodky. Kroužek na “zobáček”, průchodka do mističky.

Část průchodky, která je z líce látky po aplikaci, dáme do dílu s mističkou.

Zapadne do prohlubně.

 

Podložku (kroužek) dáme na díl se “zobáčkem”, a to tak, že nám “prstenec” směřuje k protikusu. Prohlubeň je tedy na druhé straně.

Po nasunutí kroužku na průchodku se nám nahoře objeví “kanálek”, do kterého se rozlisuje průchodka.

“Rozlisovaná” průchodka. Kroužek se po aplikaci nesmí viklat! 

Videonávod jak aplikovat průchodky (načasováno):

Starší video s ukázkou nacvakávání průchodek najdete zde:

Občas slyšíme, že Caramilla to v tomto videu nacvakává špatně. Ale není to pravda, prostudujte si fotky výše, pokud máte pochybnosti:-)

Videonávod, jak aplikovat průchodky do plátna – jak podložit průchodky, aby se nevytrhávaly, najdete zde v tomto návodu (načasováno na část, kde aplikuji průchodky):

Typ Prym – větší průměr

Průchodky Prym s větším průměrem je nutné vždy natloukat kladivem, do kleští bohužel nepasují. Žlábek je u nich ještě maličko jinak tvarován.

Vlevo sameček, uprostřed samička tak, jak nepatří nasadit na samečka, vidíte uprostřed, jak směřuje kov nahoru – tam by nešlo rozlisovat samečka. Vpravo vidíte samičku tak, jak přijde nasadit na samečka – vidíte žlábek (kov směřuje dolů), kam jde samečka rozlisovat.

Takto přijde nasadit samička na samečka – opět vidíte žlábek, kam se rozlisuje kov ze samečka.

Oficiální video k nacvakávání větších průchodek. Toto ale nejsou ty menší výše:-)  Video je dostupné zde

Podložky Prym Power Dots

Firma Prym vyrábí přímo zažehlovací výztuhy pod průchodky a druky, které látku zpevní a zabrání tak vytržení druku či průchodky při manipulaci. Není to jen ustřižený kus vlizelinu – z rubové strany jsou potaženy folií, která je pevná, jde je nažehlit. Díky tomu se druky / průchodky nevytrhávají při manipulaci. Jsou skvělé na úplety i na plátno.

Podložky fungují i bez zažehlení, lze jimi podkládat i materiály, na které se nedá zažehlovat.

Nažehlovací výztuhy pro druky a průchodky Power Dots od Prym pořídíte například v galanterii Mixsa.

Kolečka jsou jednostranně zažehlovací.

Před aplikací je vhodné připravit si dírku.

Zažehlujeme asi na stupeň dva, maximálně mírně nad dva puntíky.

Zažehlené kolečko (bez předem připravené dírky).

Uděláme dírku do místa, kde bude průchodka a nasadíme z líce průchodku.

Dál již postupujeme normálně.

Když materiál kolem průchodky natahujete, tak se místo pod průchodkou ani nehne. To je hlavní výhoda této výztuhy, oka pleteniny drží bez hnutí na místě. Používám ji ale i na plátno.

Podložka s již protaženým samečkem.

Po zalisování.

A máme hotovo, no není to nádhera:-)

Video, jak používat zažehlovací podložky najdete zde (načasováno):

Zkušenosti Caramilly:

Pokud máte u jemných materiálů problém, že se vám druk nebo průchodka vytrhávají (ne vypadávají, ale vytrhnou se i s látkou a nebo se pustí oko), tak toto váš problém spolehlivě vyřeší. Nyní jsem si na ně, musím překvapivě říct, opravdu zvykla a jsou základní součástí mé Vario sady:-) První jsem si myslela, že je to drahá pitomost. Ale používám je nyní pořád… (dřív jsem stříhala kolečka různě z různých látek, ale podložky od Prym jsou mnohem pevnější).

RECENZE CARAMILLY

Na závěr ještě doporučení. Po dlouholetém používání různých průchodek (opravdu nejsem placená za reklamu:-), musím říct, že průchodky Prym se (kleštěmi) mnohem lépe aplikují, nedeformuje se prstenec na lícní straně po zalisování tak, jako se mi to stávalo u druků Koh-i-noor. Lépe drží a nevypadávají. Proto já již kupuji jen průchodky Prym. Důvodem může být možná i právě ten jiný tvar samičky, to netuším.

Rozsáhlý článek o kleštích Vario a všech jejich využitích najdete zde, včetně videa:

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat