Jasmínky výbava na letošní zimu k zelenkavé péřové vestičce. To byl zase příběh, jak jsem hrozně výhodně koupila na mimibazaru vestičku a doma zjistila, že k ní nemám boty a čepici. Čepici jsem tedy utvořila a botičky musela koupit další, máme jich fakt málo:D (Bohužel na zimu všechny růžové, to k té limetkové fakt nejde:/)
Na tuto čepici z merina podšitou wellsoftem opravdu nedám dopustit, je skvělá i do mrazů a neprofoukne, je krásná a “pejzy” jdou i uvázat, aby byla zafixována přes ouška, když hodně fouká a dítě se mele. Loňskou čepičku navíc nosíme ještě teď, takže vydrží i dvě sezony.
Tak jsem si včera po náročním dni porelaxovala u háčkování:) Místo etiket jsem počítala sloupky…
Na žádost některých z vás jsem nafotila fotonávod, kterak u čepičky háčkuju uši + další.
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Míno, usměj se… kukí… (maminko nes… ) …:D
12
13
A protože se často ptáte, co má Jasmí na sobě za hardy, tak dneska až na čepičku necaramillí produkce – vše kupováno na MMB z 2. nebo 3. ruky:) 3/4 od Vingina, vestička Benetton a svetřík je hitovka od Nextu, kdo vidí, závidí:) Dneska jsem objednala Míně na MMB větší, protože tenhle jí bude v zimě malý. Je teplej a podšitej a každý chválí:)
14
No a další naše zimní boty:D Aneb koupila jsem na MMB hrozně výhodně péřovou limetovou vestičku a zjistila, že k tomu nic nemám, tak jsem musela uháčkovat čepičku a koupit boty:) Toto je opravdu neskutečná zhýralost, botičky od Romagnoli, z druhé ruky na MMB byly dokonce levnější než nové supertity a jsou fakt jak nové, jsem z nich nadšená, jen jsou dost úzké a vysoké, k sukýnce nebo 3/4 ale super:D
15
Tak dost módní přehlídky, jdeme do práce …
16
Potřebujeme:
2x klubíčko á 50g (já miluju Merino od Vlnapu a teď nově mi do ruky padla příze Comfort také od Vlnapu, je bez merina, je hodně heboučká a má úpravu antipilling). S merinem je čepička superteplá, ale i Comfort si myslím, že je dostačující, lama je hodně teplá sama o sobě:)
Háček č. 8 a háček č. 4 nebo 5 (na aplikace) – čepičku háčkuju dvojmo.
Knoflíčky nebo třeba i korálky na ozdobu. Já zůstala věrna těm Caramillím.
Postup:
1. Uděláme 5 řetízkových ok (ŘO), spojíme pevným okem do kroužku (PO)
2. Do vzniklého kroužku uháčkujeme nejprve 3 ŘO (náhrada prvního dlouhého sloupku) a pak 15 dlouhých sloupků (DS) – celkem tedy máme 16 DS
3. Opět místo prvního DS uděláme 3 ŘO a do toho samého oka uděláme ještě jeden DS, pak pokračujeme 1DS, 2DS, 1DS, 2 DS atp. Ukončíme PO.
4. Další řada je 2DS, 1DS, 1DS, 2DS, 1DS, 1DS, … (místo prvního sloupku v každé řadě dělám 3 ŘO)
5. 2 DS, 1DS, 1DS, 1DS, 2DS, 1DS, 1DS, 1DS, …
6. 2 DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 2DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, …
7. Další řadu už nepřidávám a háčkuji do každého DS jen jeden DS. Takto je čepička cca pro 2 leté dítě (Mína má obvod 47 cm). Pokud chcete menší, tak uberte jedno přidávání, pokud větší, tak udělejte ještě další řadu/řady s přidáváním (opět o jeden dlouhý sloupek mezi zdvojenými přidáte).
8. Uháčkujeme do potřebné výšky – já dělala těch řad na výšku (bez přidávání) šest.
17
9. Nyní přichází fáze uši. Háčkuju každé ucho zvlášť. Pokračuju v zadu z prostředka. 3 DS jako náhrada a pak jsem udělala 10 dalších DS.
18
19
10. Nyní otočíme směr háčkování “zpět” a uděláme do DS, který je zpět vedle posledního DS další DS (neděláme ždáné PO jako náhradu – tímto se ten sloupek hezky “zaoblí”). Uháčkujeme 7 DS v protisměru.
20
11. Takto pokračujeme. Až máme těch 7 DS, opět obrátíme směr háčkování a háčkujeme zpět. Vždycky vzlatně ubereme 2 krajní DS. Na konci ucha necháme 3DS, těmi končíme, ustřihneme a uděláme stejně druhé ucho.
21
12. Na druhé ucho začneme napojením na prostřední 3 ŘO uprostřed čepičky vzadu. Háčkujeme úplně stejně. 3 ŘO uprostřed uháčkovaných v bodě 9. nepočítáme a uháčkujeme opět 10 DS na druhou stranu.
13. Obháčkujeme celou čepičku krátkými sloupky, já volila kontrastní přízi.
14. Nyní čepičku ozdobíme. Kytičky háčkuju podle klasického návodu (asi 4 nebo 5 ŘO; 10 KS; 5 ŘO vynechat jeden KS a píchnout do dalšího, takto vznikou základy pro okvětní lístky; pak háčkuju do vzniklých oček vždy KS, PDS, 3DS, PDS, KS) a tak podobně:) Na háčkované kytičky doporučuju mimibazar, přišlo mi zbytečné to znovu fotit:)
Hezky vypadají i knoflíčky…
22
15. Nyní si připravíme wellsoft na podšití (lze podšít i obyčejným flízem, jen nebude čepička tak teplá).
23
16. Střihneme podle vzniklé čepičky s tím, že přidáme asi 2 cm přídavky po celém obvodu! Střihneme dva díly zrcadlově obráceně.
24
17.sešijeme k sobě oba díly, stačí rovně na rovnostehu na stroji nebo i v ruce jehlou:) Tento vzniklý útvar vložíme do čepičky a ručně jehlou všijeme (okraje wellsoftu pordhnujeme dovnitř čepičky).
25
18. Nyní uděláme kroucené šňůrky. Potřebujeme asi 12 ks. nití cca 80 cm dlouhé (dle vašich přání – výsledná šňůra bude kratší). Připravíme si šňůrky a provlečeme DS na okraji ucha.
26
19. Jeden konec si za něco přivázeme a začneme kroutit – šňůrka se musí kroutit po celé délce, u průchodu DS jí trošku pomůžeme.
27
20. Kroutíme tak dlouho, dokud se po uvolnění napnuté šňůrky nezačnou dělat “bobky”:) Po té odvážeme, dokroutíme konce (zejména tam, kde bylo přivázáno), přesuneme DS na čepičce přesně doprostřed, uděláme uzel a zakroutíme o sebe.
Takto uděláme i druhou šňůrku, konce zastřihneme a máme hotovo:)
Někdo na konce ještě dělá bambulky, ale mě to nepřijde moc praktické:)
Hodně zdaru!;-)