Ve světě galanterie je pořád co objevovat. Článků o různých více či méně nezbytných krejčovských potřebách a další galanterii najdete na mém webu už pořádnou řádku. Až by se v tom člověk mohl ztratit! Proto je tu tenhle nový článek, abychom si všechno sesumírovali, zopakovali a těšit se můžete i na pár novinek, které jsem vyzkoušela v poslední době.
Článek není sponzorován a vyjadřuje soukromý subjektivní názor.

Zde je video s nejoblíbenějšími stálicemi v Caramilla dílně:

Zde výběr pro úplné začátečníky:

Desatero začínající švadlenky

A kompletní článek, ze kterého jsme vycházely u tvorby tohoto rozcestníku, pak zde:

Krejčovské nezbytnosti

A pokud byste stále neměli dost, spoustu videí k tématu galanterie jsem natočila pro jednu z lekcí školy šití a nedávno také v rámci webináře o galanterii, které jsou ke shlédnutí v mém Klubu:

 

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Špendlíky

Svorky

Metry a pravítka

Řezací podložka a kolečko

Nůžky

Páráčky

Pinzety

Jehly a nitě

Křídy, tužky, fixy

Další tipy

 

Špendlíky:

Tak začneme hned symbolem krejčovského řemesla – špendlíky! Budete se divit, ale i zde se najdou kvalitní a šunty. Preferuji malé ostré “mrchy” se skleněnými hlavičkami. Za kvalitu budete vděčni…

Se špendlíky se pojí magnetické mističky na špendlíky, které jsem dlouho odolávala, ale teď ji naprosto miluju. Bez ní si šití neumím představit. Nejen, že mistička chytí hozený špendlík a nemusím je přesně urovnávat, ale když se špendlíky třeba vysypou nebo popadají na zem, prostě je vysaji magnetem🙂

No a to nemluvím o nádherných Prym Love mističkách! Tuhle roztomilou srdíčkovou z nové kolekce jsem si pořídila teprve nedávno, co na ni říkáte?

Pokud jde o funkčnost, vede u mě klasická oválná mističky. Má uvnitř jeden velký silný magnet, je tedy těžší, stabilnější a pevněji drží špendlíky. V srdíčku jsou dva menší magnety.

Ony dva magnety…

Špendlíky drží, ne tak pevně jako na oválné mističce, ale dostačující to je.

 

No a samozřejmě mi doma nechybí ani starší modrá Prym Love s puntíky:-D (Prostě magnetická mistička je fakt vychytávka, kterou musíte mít:-))

Svorky:

Jsou alternativou špendlíků, někdo je miluje, jiný je nemá rád. Skvělé jsou ale pro materiály, které nelze dobře špendlit a nebo to není ideální – například softshell. Ve svorkách jsou rozdíly, dají se koupit levné, drahé a nebo velmi drahé. Moje zkušenost u těchto svorek je, že čím kratší, tím kvalitnější (lepší pevnější plast i pružina, kvalitní svorka více pojme a více udrží, je pevnější a nepraská). Nicméně svou službu udělají i levné svorky. Já jsem si zamilovala svorky od firmy Clover, ale dobré má i firma Prym a možná ještě další:-)

Srovnání skřipečku z Aliexpressu (světlejší žlutý) a tmavšího Clover. Clover se krásně hladce rozevře na maximum a zároveň je pevný.

Metry a pravítka:

1

Další nezbytností, bez které se opravdu těžko obejdete, je krejčovský metr. Těch je třeba mít několik, protože se neustále, ale neustále ztrácí… Dělají se dva druhy. Jeden je obousměrný (na jedné straně končí a po otočení zároveň začíná – nemusíte tak hledat “nulu”) a druhý jednosměrný (nula začíná z obou stran na stejném místě – můžete si být tak jisti, že když si v pase naměříte 40 cm, že jste opravdu zhubli a nedržíte metr jen obráceně:) Oba mají své místo, každý má své pro i proti.

Poslední dobou používám většinou kvalitní svinovací metry. Výhoda je, že metr se po měření zasune a nehrozí tedy “uříznutí” jako v případě běžných metrů. Většinou mám jeden po kapse:-)

Velmi využívám i klasické malé školní 20 cm pravítko – toto na fotografii jsem dostala v první třídě! 🙂 Skvělá jsou ale i malá krejčovská pravítka např. od firmy Prym. Některá mají i mezírky na značkování “křídou”.

Na zafixování látky, kterou stříhám přeloženou napůl, aby byl střih symetricky, používám klipy.

Řezací podložka a kolečko:

3

Řezací podložka je primárně určena pro šití patchworku, ale své místo si najde i při šití oblečení. Rozměr pro šití oblečení je nejlepší 60*90. Na fotografii vidíte růžovou podložku z ekologického materiálu, která byla ale celkem měkká a rychle se ničila. Nyní používám podložku od firmy Prym, je jakoby tužší, hutnější a pevnější a je skvělá. Kvalitní podložky ale dělají určitě i další firmy. Malá otočná podložka je výborná na malé věci, aplikace atp. Skvělá je např. na řezání koleček na odličovací tampony. Její rozměry jsou na mě ale malé a moc ji nevyužívám.

K řezací podložce patří řezací kolečka. Doporučuji průměr kotouče 45 mm. Na menší kravinky pak průměr 18 cm. Typů řezacích koleček je mnoho a není jednotný názor, které se nejlépe drží v ruce a nejlépe ovládá. Já mám ráda Prym Olfa. Mám jej několik let a jen vyměňuji kolečka, je stále plně funkční.

Vždy kolečko uklízejte mimo dosah dětí, i když je zajištěné, nikdy nevíte, kdy dítě přijde na to, jak jej odjistit a následky mohou být až fatální!

Kolečko Olfa Prym.

Kolečko Clover. Osobně preferuji Olfu. Clover mi nevyhovuje, špatně se mi s ním řeže, vrže, a navíc jsem se s ním už třikrát pořezala. Ale Jasmínka ho má ráda:-D

Nůžky:

5

Za nůžky doporučuji si připlatit. Mám již mnoho let nůžky od japonské firmy KAI a Clover.

Začneme zprava: Velké dlouhé nůžky (27 cm celková délka) využijete víceméně na stříhání metráže rovně – tzn. kdo rozměřuje a posílá metráž, nezbytné, ale pro švadlenku, která “jen stříhá střihy” k ničemu, jsou moc dlouhé. Další jsou nůžky střední s mikrozoubkem – délka 210 mm – ty jsou na stříhání tak akorát dlouhé. Mikrozoubek udrží látku na nůžkách (neklouže) – super třeba na PUL. Prostřední malé (tzv. vyšívací) nůžky používám nejvíce. Jsou skvělé na vystřihování aplikací, stříhají přesně a dobře se s nimi míří. Délka je 135 mm. Nejmenší nůžtičky jsou párací, ty se opravdu vyplatí, jsou ostré a skvěle se s nimi míří. Mám variantu zahnutou (zahnuté jsou špičky jakoby mírně k sobě – tím pádem žádná nitka neunikne tomu, že by proklouzla mezi ostřím:). Poslední nůžky úplně vlevo jsou cvakačky – výhoda je, že jsou neustále otevřené a rychle tak odstřihnete nitě. Dobře míří, dobře se s nimi pracuje, jen je třeba cvik, aby nežvejkaly. Cvakačky je třeba koupit také kvalitní, ty levné nápodoby (stojí někdy pár korun) jen cvakají, ale nestříhají… Cvakačky Kai jsou velmi oblíbené, ale já jsem si více oblíbila cvakačky od Clover. Po pár letech je třeba je ale nechat nabrousit.

Nůžky Clover, skvělé například na obloučky.

6

Veselé cvakání – nitky při šití už jinak neodstřihuji…

7

Zde jsem pro vás vyfotila mikrozoubek – fakt tam je!

8

Párací nůžtičky se musí ostře hlídat před malými pomocníky, je to opravdu nebezpečná hračka.
1

Na drobné aplikace jsou nejlepší nůžky od Clover – délka 11,5 cm. Bez těch bych si už život představit neuměla. Mají velmi ostré tenké špičky. Jen pozor, pokud máte v pracovně malé děti.

Na fotografii jsou ještě cvakačky od Clover, jsou skladné a velmi ostré, a pak Clover páráček:-)

Páráčky:

10

Pářeme každá…páráček je tedy další nezbytnost. Slouží k párání a prořezávání knoflíkových dírek. Pozor, je hodně ostrý a některé citlivější látky je lepší s ním nepárat – snadno při špatném míření se udělá nevratná dírka! Proto opatrně a dobře mířit a přeřezávat jen to, co přeříznout chcete!:-)
V kvalitě páráčků jsou obrovské rozdíly. Některé ani jako nové nepářou (ale může to být třeba jen vadný kus) a jiné pářou, ale velmi rychle se ztupí. Každému také do dlaně vyhovuje jiný typ páráčku. Pozor též na levné nápodoby oblíbených značek, neudělají zdaleka tak radosti jako jejich předlohy.

O páráčcích byl sepsán i podrobný článek, najdete ho zde:

Páráčky

Pinzety:

11

Pinzeta je také dobrá pomůcka. Navléct bez ní nitě do overlocku nebo coverlocku je k uvztekání (ono i s tou pinzetou to stojí za to:))) Je součástí dodávky s overlockem, takže ji obdržíte. K rovnostehu až zas tak potřeba není.
V pracovně využívám dva typy pinzet, dlouhou klasickou a pak krátkou “opačnou”.

Jehly a nitě:

12

Bez jehel by to nešlo. Jenže není jehla jako jehla! Vyplatí se investovat a jehly měnit. Na tenčí materiály tenčí jehla, na silnější tlustší. Na stretch speciální jehla. Džínovinu a softshell šiji jehlou jeansovou. Na silnější nitě pro ozdobné prošívání jsou skvělé jehly se zvětšeným okem. Prodávají se krabičky s mixem jehel, kde najdete základní jehly. Jsou tam i stretch jehly síly 75 a 90. Kvalitních značek jehel je více, já jsem zakotvila u Schmetz.
O typech a značkách jehel a důležitá doporučení najdete v tomto článku:

Důležité informace o nitích si můžete přečíst zde:

Nitě (druhy, kvalita, použití)

Křídy, tužky, fixy

Značit střihy a malovat aplikace je někdy kumšt – na každou látku se hodí jiný typ značítka:-) Používám víceméně všechny možné druhy.

Na úplety jsou nejlepší fixy, buď speciálně na textil a nebo obyčejná fixa dětská – musí být ale pratelná!
Mizící fix je super třeba na PUL nebo aksamit, když si značím, kde mají být patentky atp. Mizí někdy tak rychle, že než udělám díru šídlem, nic tam není:-) Ale perfektní záležitost, určitě využijete.  Nevýhoda je, že velmi brzy “zaschne”.

Nejlepší klasická křída, co jsem kdy měla, je TOMY – nešpiní, krásně se drží, nádherně kreslí, je přesná, ale křehká, hned se zlomí, ale s úlomky se kreslí taky skvěle. Je levná, takže jí mám vždy dostatek. Bohužel se již ale nedá koupit.

Klasické krejčovské křídy z galanterie jsou drobivé a lámavé a hned se ztupí, ale používám je velmi často pro jejich lehkost a dobrou dostupnost (ty mají snad všude:-). Dále můžete koupit speciální křídy od firmy Prym, které jsou hutnější a velmi dobře kreslí jak na úplet, tak na tkaninu. Dále pak mýdlové křídy, které jsou skvělé na tkaniny.

Vyrábí se též různé křídy v tužce, liší se v tuhostí. Ty tužší moc na nic nemalují, jen na velmi tuhé materiály. Raději mám tužky měkčí. Dělají se různé barvy. Vhodnější jsou na tkaniny. Vyrábí se též moderní tužky typu “verzatilka”, kam se plní tuhy. Musí se ořezávat a celkem rychle se tupí. A též ve formě mikrotužky, která je bezkonkurenční na aplikace, a hlavně se nikdy neztupí!

Dále se mohou hodit rádla, rádýlka (dělají se zubatá s ostrými zoubky, s tupými zoubky i “hladká”) a tzv. křídová rádýlka, která jsem si velmi oblíbila. Skvěle a rychle se s ní nanáší linie střihu, ale riziko je, že mají vyšší prášivost (z některých materiálů tedy rychle “opadají”.

Novinkou pro mě samotnou byla v poslední době propiska mizící teplem. Používat je můžete takto přímo, nebo je vložit do nějaké staré vypsané propisky:-) Fungují moc pěkně, docela mě nadchly! Jak hezky kreslí a mizí pod žehličkou můžete vidět ve webináři o galanterii, který jsem nedávno zveřejnila v Klubu.

 

Zde najdete celý článek o různých “značítkách”, obsahující i video:

Krejčovské křídy, tužky, fixy, rádla

Další tipy:

Stojánek, do kterého můžete “zapíchnout” nůžky, tužky, páráčky, pinzety, pravítka, křídy v tužce, ale i šroubováčky. Je od Prym a je opravdu skvělý. Je pevný a ač jsem tomu moc nevěřila, stabilní a udrží i větší nůžky. Je to naprosto skvělá pomůcka, abyste měli stále všechny potřeby po ruce. Před stojánkem jsem zkoušela různé krabičky, šuplíčky, pořadače, ale vždy jsem něco hledala. Zde ani nemusíte “hrabat”.

Uvnitř stojánku jsou gumové “kytičky”, do kterých a mezi které můžete dávat pomůcky – je to naprosto skvěle vymyšleno, užší věci dáte do “lístku”, širší pomůcky dáte do prostoru mezi, který je širší. Tím pádem do stojánku dáte prakticky cokoliv. Díky gumě vše dobře drží.

Lístek se přizpůsobí velikosti a tvaru pomůcky a díky materiálu gumy “drhne” a pomůcka v něm neklouže.

Skvěle domyšlený je i prostor uprostřed, který je přerušený a můžete na délku do něj dát i pravítko, krásně tam drží v prostoru mezi lístky.

Detail prostřední linie stojánku, do kterého lze dát i pravítko a zároveň detail lístku, který se hezky “roztáhne” kolem nůžek.

Ač na první pohled se to moc nezdá a nevěřila bych tomu, tak spolehlivě udrží i větší nůžky (21,5 cm). Větší se tam už nevejdou a nezkoušela jsem stojánek s větším počtem těchto velkých nůžek (doma mám jen jedny). Ale pokud máte jedny větší a další menší, tak stojánek nůžky udrží, nůžky z něj nepadají a nepřevrací se.

Zde ještě s pravítkem, jako důkaz, jak jsou nůžky asi dlouhé.

13

Ještě před časem se mi cívky válely všude kolem stroje a na zemi. Box na cívky je super praktická pomůcka! Určitě doporučuji! Jen velký pozor na boxy, které mají předvinuté cívky, těm se vyhněte obloukem! Velmi často tyto nitě a cívky ve strojích zlobí a to i přes to, že do vašeho stroje velikostí jdou… nekupovat, nepoužívat!

15

I lepidlo patří do krejčovské dílny. Buď to speciální na textil nebo Kores na papír – obě se vyperou vodou a drží skvěle. Perfektní na lepení aplikací a na zkrocení zlého a neposedného hyperaktivního ADHD aksamitu 😀

Stejné využití může mít i toto lepidlo v tužce od Prym.

Toto udělátko na fotce je takzvaný zarovnávač hran a rohů, opět od firmy Prym. Využijete jej například při rovnání ušitých záhybů – límců, manžet atd.

Pro šití zipu rozhodně využijete Stylefix od Farbenmix nebo podobnou pásku od Prym – Wonder Tape. Výhodou té od Prym je, že se vypere, a nezůstává tedy nadobro ve výrobku:-)

Tímto už se dostáváme v podstatě k tématu výztuh, a i na ty pro vás máme zpracovaný celý článek, najdete jej zde:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Zapomenout nesmíme ani na různé druky, průchodky a kleště pro jejich aplikaci, pokud zvažujete pořízení i tohoto sortimentu, určitě si pročtěte tento odkaz:

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

A v neposlední řadě je třeba zmínit i různé gumy/pruženky, či zipy. I k těmto tématům najdete na caramillím webu příslušné články:

Pruženky – druhy, použití

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit