Látkové pleny jsou ekologičtější než jednorázové, ale být bez plen je ještě vyšší level:-) V posledních letech si tzv. bezplenková metoda neboli přirozená hygiena novorozenců získává stále více zastánců a též praktikujících rodičů. Pro rodiče a miminka praktikující tuto metodu přináším návod na výrobu praktických kalhotek.

Kalhotky fungují tak, že se gumička navlékne miminku na bříško, dovnitř se vloží klasická složená plena, zabalí se mezi nožičky a volný konec kalhotek se zastrčí za gumičku. Při potřebě se pak rychle odchlípne.

Materiál:

  • Cca 60 x 50 cm silnějšího flísu
  • cca 1 m klasické prádlové gumy (nebo půl metru lastinu a půl metru prádlové gumy)

Užitečné odkazy:

Lastin

Pruženky – druhy, použití

Fotonávod:

Z flísu si nastříháme dva obdélníky cca 40 x 22 cm a jeden proužek cca 60 x 7 cm.

Takto budeme mít kalhotky pro malá miminka – velikosti cca S – M. Můžeme si pak ušít buď větší nebo ušít rovnou větší a velikost si upravit zasouváním za gumičku (prodávají se na trhu většinou právě jednovelikostní).

minim2

2. Cca 1 – 1,5 cm od okraje našijeme na jeden obdélník lastin / gumu. Necháme z jedné strany místo na našití kruhové gumy kolem pasu a na druhém konci cca 15 cm na “zastrkovací část”:-)

Lastin (i guma) se našívá tak, že si necháte cca 3 cm konec koukat za patkou. Pak nastavíte steh “tříkroký cikcak”, rychlost posunu na nulu a šířku stehu na 5 mm. Lastin si přišijete a zafixujete na místě, kde začíná řasení. Pak nastavíte rychlost posunu vyšší, chytnete si konec lastinu za patkou a lastin před patkou a taháte (před patkou – to, co budete přišívat – na maximum). Taháte a prošíváte cikcakem. Nakonec opět zafixujete jako na začátku.

Lastin lze samozřejmě nahradit klasickou prádlovou gumou. Lastin má pouze výhodu, že je měkčí a déle vydrží.

Tříkroký cikcak se nahrazuje špatně, ale guma lze přišít i obyč. cikcakem – jen si pořiďte širší lastin (1,27 cm). Také můžete na tomto místě použít všití gumy do tunýlku. (Přichytíte na obou koncích na pevno a pak zašijete do tunýlku tak, že se v něm guma volně natahuje – při šití tunýlku ji však nesmíte prošít:-)

minim3

Sešijeme oba obdélníky k sobě (našitá guma bude uvnitř). Entlujeme normálně z vnějšku overlockem nebo cikcakem (steh bude vně – z líce). Nesešité necháme jen místo, kde budeme našívat kruhovou gumičku.

minim3

Našijeme z flísu “tunýlek”. A do něj natáhneme gumičku.

minim4

Hotové rozložené kalhotky.

minim5

Hotové “zaklaplé” kalhotky:-)