Střih na kojenecké dupačky pro miminka. A maminky, které rády oblékají takto svá miminka. Dupačky můžete šít buď s rozepínáním mezi nohama (tzv. přebal) a nebo bez rozepínání mezi nohama.

Bez přebalu jsou mnohem jednodušší na šití, ale i tak není toto šití vhodné pro úplné začátečníky, lepší je už něco málo mít ušito. Na dupačky s přebalem je natočen videonávod, na dupačky bez přebalu je jen velmi starý fotonávod. Nicméně postup je podobný jako na ty s přebalem, jen před našitím stopiček vnitřní nohavici prošijete a nelemujete.

Dupačky jsem slibovala už od roku 2014, kdy jsem je šila pro Kryštofa, ale světlo světa spatřily až o 6 let později. Za tu dobu jsem je ale mockrát upravovala, abych byla spokojená a hlavně, aby bylo vše na mm přesně proměřeno při sešívání, označeno a vysvětleno. Grafická úprava do finále u tohoto střihu byla zatím nejnáročnější, co jsem zažila. Součástí střihu máte i schémata bodů, co k sobě patří přišít atp. Snad vám to pomůže se u šití tolik netrápit:-)

Originální set dupaček a čepičky na tkaničky od jedné z vás 🙂

Střih:

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obsahuje i přílohu s polohováním.

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte).

Střih obdržíte též ve formátu A1, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. 

Obě verze jsou v černobílé i barevné. 

 

Rozměry a spotřeba:

Dupačky jsou vhodné pro děti s látkovými plenkami.

Dupačky do šátku

Dupačky s ťapkami do šátku lze u malých miminek použít, ale je třeba ohlídat, aby při navázání do šátku (nebo do nosítka) nebyly moc natlačené špičky nožiček a netáhlo to miminko. Doporučuji v šátku nosit v dupačkách, které jsou komfortně velké, musí velmi dobře pružit švy i lemy, aby byly tažné. Případně je velmi dobrá úprava dát místo ťapek dolů náplety. Pak střih v tom místě přerušíte, doporučuji pro děti do šátku i o 5 cm prodloužit a našít náplety.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Střih je určen pro pleteniny. Ideální na dupačky je například kojenecký plyš – velur (osvědčil se například bambusový aksamit ze ŠijemDětem). Po více praních bavlněný velur vypadá stále krásně (kupuji na Batani), bambusový aksamit je jemnější a příjemný, ale bez sušičky brzy chlupy “lehnou”, při praní a sušení v sušičce vydrží jedno miminko taky v kondici, po 3 miminkách je nošení, praní a sušení už znát. Šít však můžete také z teplákoviny počesané i nepočesané, oboulíce, nebo třeba merina. Určitě by šlo šít třeba i z flízu nebo minky, ale nejsem zastáncem tohoto materiálu na dupačky. Na léto můžete použít i jednolícní úplet.

Na lemování můžete použít bavlněný šikmý proužek z pleteniny střižený tak, aby dobře pružil do šířky (pletení – řádky jsou tedy po kratší straně), ten se ale špatně shání, já lemuji proužkem hladkého patentu nebo fineribu složeného na třetiny.

Látky

Druky

Na dupačky jsou nejlepší kovové druky. Nejlépe drží druky Prym Jersey 10 mm (aplikují se pohodlně kleštěmi Vario). Jsou ale dražší. Já používám druky Roland Baby 9,7 mm (Kohinoor), musí se velmi pečlivě zalisovat a také mi udrží hladký patent na třetiny (ale mám lis, umím je ale aplikovat trvanlivě i kleštěmi:-). Někdo používá patentky KAM / Color snaps Prym, já to na oblečení ale nedoporučuji, jsou hodně vysoké, mohou tlačit a také to nevypadá moc hezky, zejména na ramínku. Já je na oblečení nepoužívám nikdy.

Více o typech druků a možnostech jejich aplikace najdete zde:

Druky

Načasováno na část, kde ukazuji jak aplikovat druky (různé způsoby) a jak případně druky oddělat, když se nezadaří:

Videonávod:

 

Fotonávod:

   – Přidání na švy

   – Dupačky bez přebalu

        -> Verze lemovaná

        -> Verze s podsádkou

   – Dupačky s přebalem

   – Upgrade dupaček pro holčičku

   – Ozdobení dupaček aplikací

Přidání na švy

Takto patří díly k sobě. Kde jsou stejné barvy, tam přijde díly sešít – to patří při šití k sobě. Ze střihu si body pečlivě přeneste na střihové díly, tak budete vědět, co k sobě patří přišít.

Zde je schéma přídavků na švy u obou variant.

Dupačky bez přebalu

Lemované

Do zadního dílu všijeme klín, dáváme dobrý pozor, aby byl přesně uprostřed zadního dílu, ze střihu si přeneste značky, kam klán má zasahovat do nohavice a také středu zadního dílu a středu klínu. Šijeme po obloučku klínu. Pokud stříháte větší přídavky na švy a máte méně pružný materiál, můžete si obloučky i nastříhat kolmo po přídavku švu. Já dávám na švy cca 0,7 mm a lze šít bez tohoto. Šiji na overlocku.

U přední stopičky (špička) musíte velmi dobře díl sešpendlit (nastehovat) a při šití správně přikládat, aby dobře vyšel. Velmi špatně se toto místo sešívá. Více ve videonávodu.

Ušitá nožička z rubu.

Ušitá nožička z líce.

Připravíme si podsádky “uší”. Já je začišťuji na overlocku.

Podsádku našijeme na ucho.

Zádíčka lze stáhnout galonovou pruženkou – nejlepší je našít ji tříkrokým cikcakem. Stáhne tak zádíčka na štíhlé miminko, využívala jsem při šití pro hubenou dcerku, toto není ve střihu, je to upgrade, který jsem já využívala, můžete také, a nemusíte:-)

Sešijeme si 1 bok.

Dupačky olemujeme a sešijeme. Toto je velmi náročné a více k tomu říkám ve videu – jak dobře olemovat “uši” atp.

Vše k lemování proužkem na třetiny:

Lemování proužkem na třetiny

Nyní si přišijeme vnitřní nohavici – přes již našitý klín.

Všitý klín.

Dolů podle značek vsadíme ťapičku. Více v návodu

Dupačky olemujeme (výše naleznete odkaz na lemování proužkem na třetiny, více ve videu) a na boku sešijeme. Lze též šít na 3 kroky – lemování začít kus od kraje a skončit opět kus od kraje, sešít proužek a pak dodatečně doprošít. Více v článku o lemování proužkem na třetiny.

Aplikujeme druky. Na střihu není přesně značka, protože by byl už moc nepřehledný, ale dáme druky podle jejich velikosti tak, aby byly tak akorát v uchu a od sebe (tedy cca 0,5 – 1,5 cm od sebe na uších). Více k drukům v návodu a článku výše.

S podsádkou (a bez ťapek)

Tato verze je asi nejjednodušší a zvládne ji i začátečník, který už něco málo ušil. Vyhneme se lemování na třetiny i složitějšímu sesazování ťapiček. Navíc podsádka vypadá moc pěkně.

Ze střihu si vykopírujeme ZD – kopírujeme podle linie střihu bez přebalu. Místo ťapiček zakončíme nohavice rovně spojením bodů 4 a 5. Přeneseme si i body 1 a 2 pro sesazení klínku. Po celém obvodu ZD si přidáme na švy. Podle ZD si vykopíruji i podsádku ZD = horní část ZD, zde u vel.74 jsem ji ustřihla ve vzdálenosti 8 cm od průramků. U podsádky si navíc dole přidám na založení lemu podobně jako u trička (zde 2,5 cm).

Stejně postupujeme i u PD – nohavice zakončíme zase rovně spojením bodů 4 a 5, přeneseme body 1 a 2 pro sesazení klínku, po celém obvodu přidáme na švy. Vykopírujeme podsádku, u které si opět přidáme na švy a lem. Boční šev podsádky PD a ZD musí být stejně dlouhý. Dále vykopírujeme klínek – zde si vyznačíme přesně linii šití a sesazovací body, velice nám to pak usnadní práci.

U podsádek si podžehlíme vlizelínem místa, kde budou patentky. Můžeme k tomu použít přímo střihové díly „podšití“.

Sešpendlíme a sešijeme pružným stehem boční strany podsádky PD a ZD.

Spodní okraj podsádky založíme.

Prošijeme (zde tříkrokým cikcakem).

Připravená podsádka.

Na střed ZD do bodu 1 si našpendlíme střed klínku (bod 1). Špendlit musíme přesně po linii šití.

Detail. Práci může usnadnit, pokud si klínek ještě nastehujeme nebo budeme šít nadvakrát vždy od středu (bodu 1) ke straně (bodu 2).

Šít budeme po vnějším oblouku, tzn. klínkem nahoru.

Polovina našitého klínku přesně po linii střihu. Stejně postupujeme i od středu na druhou stranu. Zde je použit třírovný pružný steh. Nejraději ale klínky a oblouky, kde je potřeba velká přesnost, našívám na rovnostehu overlockovým stehem (viz návod na dupačky s přebalem a ťapičkami).

Všitý klínek.

Stejným způsobem vešpendlíme a všijeme klínek i do PD. Musí se tam přesně sejít bod číslo 2 na PD, klínku a ZD.

Všitý klín.

Pokud jsme šili na rovnostehu pružným rovným stehem, tak ještě klínek začistíme ze strany PD.

Sešijeme zbytek nohavic – já toto šiju na overlocku, takže tak zároveň začistím i zadní část klínku.

Všitý klín a sešité vnitřní švy nohavic.

Sešijeme boky PD a ZD.

Sešitou podsádku si našpendlíme lícem k líci ke kalhotám. Boční švy podsádky a kalhot rozkládáme každý na jinou stranu.

Sešijeme.

Zastřihneme nerovnosti a přídavek švu na minimum, případně nastříháme přídavky švu do „V“.

Podsádku protočíme dovnitř kalhot, pečlivě vytáhneme všechny okraje a přežehlíme.

Podsádku pak znovu ke kalhotám z líce po okraji přišiju (asi 3mm od kraje).

Podsádka po prošití – pěkně si „sedne“ do kalhot, ale ještě si ji přichytíme po stranách.

Boční švy kalhot a podsádky k sobě našpendlím a přišiju k sobě přesně v bočním švu, aby nikde nebylo nic vidět.

Po prošití z líce.

A z rubu.

Odměříme si náplety – zde pro vel.74 jsem dala náplety vysoké 15 cm (7,5 po přeložení, včetně přídavku na šev) a 14 cm široké včetně přídavku na šev.

Náplety sešijeme.

Švy rozložíme a náplet složíme na polovinu lícem ven.

Vešpendlíme do nohavic…

…a všijeme.

Na závěr aplikujeme patentky na zapínání – nejlépe se mi osvědčily patentky Prym Jersey 10mm, které aplikuji pomocí kleští Vario.

Hotovo:-)

Autor návodu: Markéta Darča

Dupačky s přebalem

Dupačky s přebalem šiji ve videu, není pro ně návod krok za krokem. Postupujete stejně jako u dupaček bez přebalu, jen nesešíváte vnitřní nohavici, ale lemujete ji.

U dupaček s přebalem šijeme klínek jen na zadní díl, a pak lemujeme. Ve střihu má klínek trochu jiný tvar, toto byla pilotní verze. Správný tvar máte ve videu.

Lemování

Zde je schéma, jak máte dupačky lemovat – zadní díl se lemuje v oblasti klínku. Na obrázku vpravo je, jak patří lem na lem – linie střihu se tedy přesně potká v překladu. Více ve videu.

Vše k lemování proužkem na třetiny:

Lemování proužkem na třetiny

Lem přes lem. Zde je lem vyřešen proužkem veluru, zkoušela jsem to tak, ale nevyhovovalo mi to. Ale pěkně to ilustruje to přeložení lemu přes lem. Lemování proužkem na třetiny máte ve videonávodu.

Zapínání a lem z pruhu veluru.

Hotové dupačky z videonávodu.

Hotové dupačky z videonávodu. Druky od sebe dávám cca 5-6 cm, záleží, jak vám to vyjde do délky vnitřní nohavice, nesmí být od sebe moc daleko, protože pak se dělají “díry”.

Spodní špičky.

Fotka ťapičky po ušití z boku.

Začištěné průramku lemem z hladkého patentu.

Zapínání.

Dupačky zezadu.

Takto vypadá klínek, je na zadní díl přišit, a pak takto olemován.

Návod č. 2

Vystřihneme si všechny díly ve střihu, přeneseme si na látku sesazovací značky a přidáme na švy podle schématu u střihu. PD a ZD stříháme podle linie střihu s přebalem, kolem které už na šev nepřidáváme. U klínku přidáme na šev po celém obvodu.

Začistíme si podšití „uší“ PD a ZD, kde bude zapínání na druky.

Podšití si k PD a ZD úplně v kraji přišijeme. Šití pak bude schované pod lemováním.

Případné přesahy zastřihneme.

  1. Do středu ZD si našpendlíme klínek.

Šijeme přesně od bodu 2 přes střed (bod 1), do bodu 2 na druhé straně. Šijeme po vnějším oblouku, tzn. klínkem nahoru. Já tuto část nejraději šiju overlockovým stehem na rovnostehu, protože to tak zvládnu opravud přesně a i pěkně to vypadá.

Všitý klín z rubu.

A z líce.

Do PD si našpendlíme špičky (jsou symetrické, body 6 a 7 můžeme zrcadlit).

Opět šijeme po vnějším oblouku (špička nahoře) overlockovým stehem.

Přišité špičky z rubu…

…z líce.

Připravíme si proužek na lemování – já si ho zažehluji předem na třetiny a pak už rovnou lemuji.

Při lemování proužek mírně natahuji, ale látka se natahovat nesmí. V místě oblouku u PD natahuji proužek poměrně dost, stejně tak v oblasti klínku na ZD.

Olemovaný PD.

Olemovaný ZD i s klínkem.

Připravíme si boky PD a ZD na sešití. Já lemuji horní část až úplně nakonec a v tomto kroku sešívám oba boky. Je možné si ale sešít jen jeden bok, pak olemovat horní okraj a pak teprve sešít druhý bok – viz videonávod.

Vnitřní lemy dupaček si složíme na sebe, ZD je vespod, PD je nahoře. Lemy si na sebe úplně dole zafixujeme.

Lemy si k sobě sešijeme, aby se nám už dále nehnuly a lépe se nám všívaly ťapičky, případně náplety.

Do nohavic si našpendlíme chodidla ťapiček, přesně podle bodů. Špendlíme ze strany chodidla, po kterém budeme také šít.

Přišíváme přesně po linii střihu, zde pomocí overlockové patky overlockovým stehem.

Chodidla z rubu…

…pohled shora na špičky…

…detail z rubu a ze strany…

…detail z líce a napojení přebalu.

A nakonec detail z líce z vnější strany.

Zbývá nám olemovat horní okraj dupaček připraveným proužkem na třetiny. Já začínám lemovat kousek od bočního švu, kde si pak proužek přesně napojím, až téměř celý obvod dolemuji.

V obloucích („uších“), kde bude zapínání, natahuji proužek nápletu opravdu hodně, až na maximum.

Přišívám tříkrokým cikcakem – mám tak jistotu, že mi proužek nikde neuteče z rubové strany. Zde opět „ucho“ na ZD a proužek natažený na maximum.

Když se blížím ke konci, odměřím si přesně, kolik nápletu ještě k bočnímu švu potřebuji.

Oba konce nápletu si ve vyznačeném místě sešiji, lícem na líc.

Sestřihnu konečky švu a švy rozložím do stran.

Proužek pak znovu složím na třetiny, našpendlím a došiji konec lemování.

Nacvakneme druky zapínání do lemu – používám druky Prym jersey 10mm a kleště Vario.

Našpendlíme si na sebe přesně lemy přebalu a rozměříme vzdálenost druků, zde jsem dávala druky 5cm od sebe.

Nacvakáme druky po obou stranách lemu.

Hotovo:-)

Upgrade dupaček pro holčičku

Zde je obměna dupaček, které jsem šila na dcerku, můžete si je tak též upravit, když si přestřihnete vršek do kulata. (Klínek je zde na fotografii špičatější, střih jsem pak ještě měnila).

Do předělu můžete všít krajku.

Krajka vypadá krásně, toto je dědictví po mé prababičce.

Ozdobení dupaček aplikací

Dupačky jsou moc hezké s obrázkem, můžeme použít buď s výšivkou, kterou si koupíme již hotovou a nebo můžeme vlastní vyrobit.

Více o tom, jak našívat aplikace a moje tipy a triky najdete zde:

Malá škola aplikací

Zakoupená výšivka

Pokud je výšivka kvalitní, můžete ji našít jen rovným stehem. Pokud máte vyšívací stroj, můžete si výšivky i vyšívat sami:-)

Výšivka vlastní (bez vyšívacího stroje)

Krásné jsou aplikace z veluru. Pro ten se hodí použít vliesofix, který podžehlí velur a z druhé strany přižehlíte aplikaci na látku.

Po zažehlení vliesofixu vystřihnete aplikaci (tu si můžete na papír na vliesofixu z druhé strany nakreslit tužkou). 

Odděláme papír.

Nažehlíme na dupačky.

Našijeme – buď rovným stehem a nebo hustým úzkým cikcakem.

Našitý plameňák.

Ukázky mých dupaček