Střih na kojenecké dupačky pro miminka. A maminky, které rády oblékají takto svá miminka. Dupačky můžete šít buď s rozepínáním mezi nohama (tzv. přebal) a nebo bez rozepínání mezi nohama.

Bez přebalu jsou mnohem jednodušší na šití, ale i tak není toto šití vhodné pro úplné začátečníky, lepší je už něco málo mít ušito. Na dupačky s přebalem je natočen videonávod, na dupačky bez přebalu je jen velmi starý fotonávod. Nicméně postup je podobný jako na ty s přebalem, jen před našitím stopiček vnitřní nohavici prošijete a nelemujete. 

Dupačky jsem slibovala už od roku 2014, kdy jsem je šila pro Kryštofa, ale světlo světa spatřily až o 6 let později. Za tu dobu jsem je ale mockrát upravovala, abych byla spokojená a hlavně, aby bylo vše na mm přesně proměřeno při sešívání, označeno a vysvětleno. Grafická úprava do finále u tohoto střihu byla zatím nejnáročnější, co jsem zažila. Součástí střihu máte i schémata bodů, co k sobě patří přišít atp. Snad vám to pomůže se u šití tolik netrápit:-) 

Dupačky bez přebalu v nejmenší velikosti na 3 kg Rozárce.

Dupačky s přebalem vel. 56 na novorozeném 4,5 kg Kryštůfkovi 🙂 
Dupačky lze ozdobit obrázky, tipy najdete na konci stránky.
Dupačky pro holčičky můžete ještě předělit a ozdobit, najdete též na konci stránky

 

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Varianty střihu

Rozměry a spotřeba

Materiál

   – Druky

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

   – Přidání na švy

   – Dupačky bez přebalu

   – Dupačky s přebalem

   – Upgrade dupaček pro holčičku

   – Ozdobení dupaček aplikací

Střih:

Dupačky (i na látkové pleny) 50 – 80

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Je k dispozici ve formátu A1 a A4. Černobíle a barevně.

U dupaček doporučuji tisknout ve vrstvách kvůli přehlednosti značek:-)

Varianty střihu:

 

Rozměry a spotřeba:

Dupačky jsou vhodné pro děti s látkovými plenkami.

Dupačky do šátku

Dupačky s ťapkami do šátku lze u malých miminek použít, ale je třeba ohlídat, aby při navázání do šátku (nebo do nosítka) nebyly moc natlačené špičky nožiček a netáhlo to miminko. Doporučuji v šátku nosit v dupačkách, které jsou komfortně velké, musí velmi dobře pružit švy i lemy, aby byly tažné. Případně je velmi dobrá úprava dát místo ťapek dolů náplety. Pak střih v tom místě přerušíte, doporučuji pro děti do šátku i o 5 cm prodloužit a našít náplety.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Střih je určen pro pleteniny. Ideální na dupačky je například kojenecký plyš – velur (osvědčil se například bambusový aksamit ze ŠijemDětem). Po více praních bavlněný velur vypadá stále krásně (kupuji na Batani), bambusový aksamit je jemnější a příjemný, ale bez sušičky brzy chlupy “lehnou”, při praní a sušení v sušičce vydrží jedno miminko taky v kondici, po 3 miminkách je nošení, praní a sušení už znát. Šít však můžete také z teplákoviny počesané i nepočesané, oboulíce, nebo třeba merina. Určitě by šlo šít třeba i z flízu nebo minky, ale nejsem zastáncem tohoto materiálu na dupačky. Na léto můžete použít i jednolícní úplet.

Na lemování můžete použít bavlněný šikmý proužek z pleteniny střižený tak, aby dobře pružil do šířky (pletení – řádky jsou tedy po kratší straně), ten se ale špatně shání, já lemuji proužkem hladkého patentu nebo fineribu složeného na třetiny.

Látky

Druky

Na dupačky jsou nejlepší kovové druky. Nejlépe drží druky Prym Jersey 10 mm (aplikují se pohodlně kleštěmi Vario). Jsou ale dražší. Já používám druky Roland Baby 9,7 mm (Kohinoor), musí se velmi pečlivě zalisovat a také mi udrží hladký patent na třetiny (ale mám lis, umím je ale aplikovat trvanlivě i kleštěmi:-). Někdo používá patentky KAM / Color snaps Prym, já to na oblečení ale nedoporučuji, jsou hodně vysoké, mohou tlačit a také to nevypadá moc hezky, zejména na ramínku. Já je na oblečení nepoužívám nikdy.

Více o typech druků a možnostech jejich aplikace najdete zde:

Druky

Načasováno na část, kde ukazuji jak aplikovat druky (různé způsoby) a jak případně druky oddělat, když se nezadaří:

Užitečné odkazy:

Mám přidat na švy? A jak?

Lemování proužkem na třetiny

Jak šít úplety na klasickém šicím stroji

Nejčastější chyby: sešívání oblouku a rovného dílu

Šití nerovných tvarů (rohy, oblouky)

Místo druků můžete samozřejmě přebal vybavit také knoflíčky:

Šití knoflíkové dírky a knoflíků na šicím stroji

Videonávod:

Fotonávod:

Přidání na švy

Takto patří díly k sobě. Kde jsou stejné barvy, tam přijde díly sešít – to patří při šití k sobě. Ze střihu si body pečlivě přeneste na střihové díly, tak budete vědět, co k sobě patří přišít.

Zde je schéma přídavků na švy u obou variant.

Dupačky bez přebalu

Do zadního dílu všijeme klín, dáváme dobrý pozor, aby byl přesně uprostřed zadního dílu, ze střihu si přeneste značky, kam klán má zasahovat do nohavice a také středu zadního dílu a středu klínu. Šijeme po obloučku klínu. Pokud stříháte větší přídavky na švy a máte méně pružný materiál, můžete si obloučky i nastříhat kolmo po přídavku švu. Já dávám na švy cca 0,7 mm a lze šít bez tohoto. Šiji na overlocku.

U přední stopičky (špička) musíte velmi dobře díl sešpendlit (nastehovat) a při šití správně přikládat, aby dobře vyšel. Velmi špatně se toto místo sešívá. Více ve videonávodu.

Ušitá nožička z rubu.

Ušitá nožička z líce.

Připravíme si podsádky “uší”. Já je začišťuji na overlocku.

Podsádku našijeme na ucho.

Zádíčka lze stáhnout galonovou pruženkou – nejlepší je našít ji tříkrokým cikcakem. Stáhne tak zádíčka na štíhlé miminko, využívala jsem při šití pro hubenou dcerku, toto není ve střihu, je to upgrade, který jsem já využívala, můžete také, a nemusíte:-)

Sešijeme si 1 bok.

Dupačky olemujeme a sešijeme. Toto je velmi náročné a více k tomu říkám ve videu – jak dobře olemovat “uši” atp.

Vše k lemování proužkem na třetiny:

Lemování proužkem na třetiny

Nyní si přišijeme vnitřní nohavici – přes již našitý klín.

Všitý klín.

Dolů podle značek vsadíme ťapičku. Více v návodu

Dupačky olemujeme (výše naleznete odkaz na lemování proužkem na třetiny, více ve videu) a na boku sešijeme. Lze též šít na 3 kroky – lemování začít kus od kraje a skončit opět kus od kraje, sešít proužek a pak dodatečně doprošít. Více v článku o lemování proužkem na třetiny.

Aplikujeme druky. Na střihu není přesně značka, protože by byl už moc nepřehledný, ale dáme druky podle jejich velikosti tak, aby byly tak akorát v uchu a od sebe (tedy cca 0,5 – 1,5 cm od sebe na uších). Více k drukům v návodu a článku výše.

S přebalem

Dupačky s přebalem šiji ve videu, není pro ně návod krok za krokem. Postupujete stejně jako u dupaček bez přebalu, jen nesešíváte vnitřní nohavici, ale lemujete ji.

U dupaček s přebalem šijeme klínek jen na zadní díl, a pak lemujeme. Ve střihu má klínek trochu jiný tvar, toto byla pilotní verze. Správný tvar máte ve videu.

Lemování

Zde je schéma, jak máte dupačky lemovat – zadní díl se lemuje v oblasti klínku. Na obrázku vpravo je, jak patří lem na lem – linie střihu se tedy přesně potká v překladu. Více ve videu.

Vše k lemování proužkem na třetiny:

Lemování proužkem na třetiny

Lem přes lem. Zde je lem vyřešen proužkem veluru, zkoušela jsem to tak, ale nevyhovovalo mi to. Ale pěkně to ilustruje to přeložení lemu přes lem. Lemování proužkem na třetiny máte ve videonávodu.

Zapínání a lem z pruhu veluru.

Hotové dupačky z videonávodu.

Hotové dupačky z videonávodu. Druky od sebe dávám cca 5-6 cm, záleží, jak vám to vyjde do délky vnitřní nohavice, nesmí být od sebe moc daleko, protože pak se dělají “díry”.

Spodní špičky.

Fotka ťapičky po ušití z boku.

Začištěné průramku lemem z hladkého patentu.

Zapínání.

Dupačky zezadu.

Takto vypadá klínek, je na zadní díl přišit, a pak takto olemován.

Upgrade dupaček pro holčičku

Zde je obměna dupaček, které jsem šila na dcerku, můžete si je tak též upravit, když si přestřihnete vršek do kulata. (Klínek je zde na fotografii špičatější, střih jsem pak ještě měnila).

Do předělu můžete všít krajku.

Krajka vypadá krásně, toto je dědictví po mé prababičce.

Ozdobení dupaček aplikací

Dupačky jsou moc hezké s obrázkem, můžeme použít buď s výšivkou, kterou si koupíme již hotovou a nebo můžeme vlastní vyrobit.

Více o tom, jak našívat aplikace a moje tipy a triky najdete zde:

Malá škola aplikací

Zakoupená výšivka

Pokud je výšivka kvalitní, můžete ji našít jen rovným stehem. Pokud máte vyšívací stroj, můžete si výšivky i vyšívat sami:-)

Výšivka vlastní (bez vyšívacího stroje)

Krásné jsou aplikace z veluru. Pro ten se hodí použít vliesofix, který podžehlí velur a z druhé strany přižehlíte aplikaci na látku.

Po zažehlení vliesofixu vystřihnete aplikaci (tu si můžete na papír na vliesofixu z druhé strany nakreslit tužkou). 

Odděláme papír.

Nažehlíme na dupačky.

Našijeme – buď rovným stehem a nebo hustým úzkým cikcakem.

Našitý plameňák.

Ukázky mých dupaček