Obsah:

  • Podle funkce
  •    funkční
  •    dekorační
  • Podle způsobu vypracování
  •    kapsy našité
  •    kapsy klínové
  •    kapsy ve švu
  •    kapsy prostřižené

 

První řádek: kapsy klínové prošité, klínové s volným váčkem, klínové jinak tvarované; druhý řádek: kapsy prostřižené, ve švu, našité

 

Existuje velké množství druhů kapsiček. Liší se svým tvarem, účelem, umístěním na oděvu, liší se náročností vypracování. V tomto článku si uděláme celkový přehled (i když ne zcela vyčerpávající!), na jednotlivé návody budeme odkazovat postupně, tak, jak budou návody na další typy kapes vznikat.

Dělení podle funkce

Podle toho, jestli kapsičky slouží skutečně jako kapsy, nebo jsou na oděvu jen pro parádu, rozlišujeme kapsy funkční a dekorační. Funkční kapsa musí mít dostatečně velký průhmatník (u dospěláků se uvádí 12-18 cm, ale u dětského oblečení to samozřejmě může být i méně), dostatečně velký kapsový váček, adekvátní tvar kapsového váčku a umístění na oděvu takové, aby se tam dala ruka pohodlně zastrčit i bez rizika vykloubení některých kloubů 🙂

Dekorační kapsičky tyto požadavky splňovat nemusí. A co si budeme povídat, pro malá miminka jsou vlastně všechny kapsičky dekorační.

Někdy nám také “dekorační” kapsička vznikne chybou z původně funkční kapsičky, jako se občas někomu přihodí třeba u bundy:

Nejčastější chyby: oválné kapsy

Dělení podle způsobu vypracování

Našité kapsy

Našité kapsy můžeme najít na zadním dílu kalhot, u kalhot-kapsáčů i po stranách nohavic, najdeme je i na košilích.

(kapsa může být samozřejmě i jednoduchá bez nabírání)

(ke kapse může být i patka – to je ta vrchní “příklopka”)

Na Caramilla střizích se vyskytují u dětských a pánských kalhot-kapsáčů, nebo na dámských riflových kalhotách.

Klínové kapsy

Klínové kapsy znáte z našich střihů asi nejdůvěrněji. Najdeme je na (nejen) softshellových kalhotách, sportovní sukni, bundách, mikinách… Princip klínové kapsy je ve vystřižení průhmatníku (klínu) z vrchní vrstvy látky a podšití jinou vrstvou. Váček kapsy může být tvořen buď dvěma přidanými samostatnými vrstvami, nebo je jako vrchní část kapsového váčku využita svrchní vrstva oděvu. Pak je kapsa shora oděvu prošitá a viditelná.

a) Kapsa “jednoduchá” (s prošitím na předním díle)

O šití klínových kapes shora prošitých je celé video:

b) Kapsa s kapsovým váčkem (neprošitá po předním díle)

Klínové kapsy s vlastním kapsovým váčkem, bez prošití z líce oděvu, najdete zde:

Fotonávod: Jak ušít riflové kalhoty (kapsy a sedlo)

 

Kapsy ve švu

Kapsa ve švu, někdy také nazývaná “skrytá”, je kapsa, která nemá vystřihovaný průhmatník a otvor se nachází pouze ve švu.

Kapsa ve švu

Prostřižené kapsy

Prostřižené kapsy jsou už “vyšší level”. V oděvu je prostřižen otvor do kapsy, který může být několika způsoby začištěn. Podle typu začištění rozlišujeme kapsu bez výpustky, kapsu jednovýpustkovou, nebo kapsu dvojvýpustkovou.

Výpustkové kapsy – jak na ně?

Tyto kapsy zatím na žádném z Caramilla střihů nejsou využité, ale časem na ně třeba dojde.