Existuje velké množství druhů kapsiček. Liší se svým tvarem, účelem, umístěním na oděvu, liší se náročností vypracování. V tomto článku si uděláme celkový přehled (i když ne zcela vyčerpávající!), na jednotlivé návody budeme odkazovat postupně, tak, jak budou návody na další typy kapes vznikat.
První řádek: kapsy klínové prošité, klínové s volným váčkem, klínové jinak tvarované; druhý řádek: kapsy prostřižené, ve švu, našité
Obsah stránky:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
– Funkční kapsy
– Dekorativní kapsy
-> Kapsa “jednoduchá” (s prošitím na předním díle)
Dělení podle funkce
Podle toho, jestli kapsičky slouží skutečně jako kapsy, nebo jsou na oděvu jen pro parádu, rozlišujeme kapsy funkční a dekorační. Funkční kapsa musí mít dostatečně velký průhmatník (u dospěláků se uvádí 12-18 cm, ale u dětského oblečení to samozřejmě může být i méně), dostatečně velký kapsový váček, adekvátní tvar kapsového váčku a umístění na oděvu takové, aby se tam dala ruka pohodlně zastrčit i bez rizika vykloubení některých kloubů 🙂
Dekorační kapsičky tyto požadavky splňovat nemusí. A co si budeme povídat, pro malá miminka jsou vlastně všechny kapsičky dekorační.
Někdy nám také “dekorační” kapsička vznikne chybou z původně funkční kapsičky, jako se občas někomu přihodí třeba u bundy:
Dělení podle způsobu vypracování
Našité kapsy
Našité kapsy můžeme najít na zadním dílu kalhot, u kalhot-kapsáčů i po stranách nohavic, najdeme je i na košilích.
(kapsa může být samozřejmě i jednoduchá bez nabírání)
(ke kapse může být i patka – to je ta vrchní “příklopka”)
Na Caramilla střizích se vyskytují u dětských a pánských kalhot-kapsáčů, nebo na dámských riflových kalhotách.
Zvláštním typem kapsy našité shora je také pružná kapsička na sportovních legínách.
Klínové kapsy
Klínové kapsy znáte z našich střihů asi nejdůvěrněji. Najdeme je na (nejen) softshellových kalhotách, sportovní sukni, bundách, mikinách… Princip klínové kapsy je ve vystřižení průhmatníku (klínu) z vrchní vrstvy látky a podšití jinou vrstvou. Váček kapsy může být tvořen buď dvěma přidanými samostatnými vrstvami, nebo je jako vrchní část kapsového váčku využita svrchní vrstva oděvu. Pak je kapsa shora oděvu prošitá a viditelná.
Více o klínových kapsách včetně návodů k jejich zhotovení najdete zde:
Kapsy ve švu
Kapsa ve švu, někdy také nazývaná “skrytá”, je kapsa, která nemá vystřihovaný průhmatník a otvor se nachází pouze ve švu.
Dalším typem je kapsa ve švu na zip, využijete například u bundy:
Prostřižené kapsy
Prostřižené kapsy jsou už “vyšší level”. V oděvu je prostřižen otvor do kapsy, který může být několika způsoby začištěn. Podle typu začištění rozlišujeme kapsu bez výpustky, kapsu jednovýpustkovou, nebo kapsu dvojvýpustkovou.
Prostřižená kapsa může být také opatřena zipem:
Jak upravit střih bez kapes na střih s kapsami?
O tom na webu najdete samostatný článek:
Pingback:Jak upravit střih bez kapes na střih s kapsami – Klub Caramilla