Někdy potřebujeme jako dárek nějakou hezkou maličkost nebo si třeba jen chceme trochu vyzdobit byt. Anebo by se hodil malý jehelníček nebo voňavý polštářek… Všechny tyhle drobnosti si můžete ušít podle návodu na jednoduché drobné dekorace :-).

minisrdíčka plněná levandulí
“Valentýnský” minijehelníček 🙂

Materiál

Budeme potřebovat kousky látek (stačí i menší zbytky, podle toho, jak velkou dekoraci chcete), materiál na výplň (např. duté vlákno, vatelín, vata, malé odstřižky látek). V případě zavěšovací dekorace stužku nebo provázek na zavěšení. Pokud má být výsledný výrobek voňavý, tak nějakou voňavou příměs do výplně (např. levandule, sušené bylinky…).
Na obstřihávanou verzi se můžou hodit také entlovací nůžky.

Fotonávod

Šít lze několika způsoby, ukážeme si tři. První dva mají přiznaný šev a okraj, u třetího je šev schovaný.

Úplně nejjednodušší je šít po lícu a “jedním tahem”, kdy výrobek naplníme přímo pod patkou stroje a odpadá tak ruční zapošívání.

1. Látky sešpendlíme rubem k rubu a nakreslíme si požadovaný tvar.

2. Pokud má být dekorace zavěšovací, vložíme stužku.

3. Sešívat začneme nejlépe na delší rovné hraně (nebo prostě tak, aby tam pak šel dobře nechat otvor na naplnění).

4. Šijeme rovným stehem, prošijeme tvar po předkreslené lince a zastavíme kousek před začátkem šití. Jehlu necháme zapíchnutou v látce.

5. Zvedneme patku co nejvíc a přímo “pod strojem” dekoraci naplníme. Jako pomůcka na zatlačení výplně dovnitř zde posloužila čínská hůlka :-).

6. Po naplnění patku spustíme opět dolů a došijeme zbývající část. Zapošijeme.

7. Sešitý tvar poté vystřihneme.

8. Vystřihávat můžeme entlovacími (zubatými) nůžkami, okraj je pak ozdobný a víceméně se zabrání třepení. Ne úplně, při manipulaci se může třepit i takto začištěný okraj, ale dekorace většinou jen někde visí a moc se s ní nemanipuluje :-).

9. Při vystřihování okolo stužky pozor, ať si ji neustřihneme :-).

10. Místo entlovacích nůžek můžeme klidně použít obyčejné, vystřihnout dekoraci rovně a vytřepit okraje schválně :-).

 

Druhou možností je také šití po lícu, ale plnicí otvor nechat nezašitý, výrobek vyndat zpod patky, naplnit a otvor zašít v ruce. Třetím způsobem je ušít dekoraci po rubu, nechat si volný otáčecí otvor, otočit na líc, naplnit a otáčecí/plnicí otvor opět ručně zašít.

  1. Připravíme si šablonu, můžeme třeba obkreslit vykrajovátko na cukroví.

2. Na variantu “otáčenou” položíme na sebe vybrané látky lícem k sobě, na variantu obstřihávanou rubem k sobě. Nakreslíme vybraný tvar.

3. Vložíme stužku na zavěšení ozdoby. U varianty otáčené tak, aby stužka byla schovaná uvnitř a ven koukaly konce stužky, které po převrácení na líc budou uvnitř.

4. U varianty obstřihávané naopak, tam se nic otáčet nebude.

5. Po nakreslené linii prošijeme. Nezapomeňte na to, že u obstřihávané varianty bude prošití vidět, volíme tedy vhodnou barvu nitě. U obou variant necháme nesešitý otvor na naplnění. Pozor, nenechte si ho příliš malý, šíře “na prst” je hraniční :-D.

6. Sešité ozdoby vystřihneme. U otáčené ozdoby odstřihneme růžky a nastřihneme “véčka”, aby se po přetočení nic nekrabatilo. Obstřihávanou ozdobu vystřihneme entlovacími nůžkami za linií prošití, pozor hlavně u stužky, ať si ji neustřihneme.

7. Otáčenou ozdobu přetočíme na líc a obě varianty vyžehlíme.

8. Naplníme vybranou výplní. U malých plnicích otvorů pomůže pinzeta.

9. U otáčené ozdoby otvor zašijeme ručně skrytým stehem.

10. U obstřihávané ozdoby prošijeme chybějící část.

11. Hotovo, můžeme pověsit. Třeba na stromeček :-).