Pokud ještě nevíte, o co letos napsat Ježíškovi, nebo máte neustále neodbytné nutkání něco tvořit (a jste více či méně skrytí perfekcionisti, tak jako já) mám pro vás jeden tip …
Tenhle článeček nemá být návodem ani manuálem, na to se ještě s kámošem (Harry) Plotterem známe ještě moc málo. Má to prostě být jen kratičké povídání (a pokoukání) o tom, k čemu se třeba takový hobby plotter dá využít a moje typy a postřehy z našeho kratičkého spolužití. Stejně tak přiznávám, že jsem toho ještě mnoho nezkoušela a zatím jsem toho s pomocí plotteru víc zprznila než vytvořila, ale i to může být třeba pro někoho poučné.
Za článek děkujeme Zikie!!!
Skvělé tipy a triky k použití plotteru se dají najít třeba na blogu firmy Forart, která plottery dováží a prodává. A nově pořádá i kurzy práce s plotterem (jen co dokojím se na jeden z nich chystám).
Co že to vlastně takový plotter je? Jedná se o řezací stroj – tedy věcičku, které v grafickém programu (ten je v balení spolu se zařízením) zadáte kde a co vyřezat, a on vám to vyřeže.
Dále se dá využívat funkce print and cut – tedy, že obrázek vytvořený (nebo stažený – o tom ale později) v grafickém programu nejprve na své tiskárně vytisknete a potom pomocí plotteru vyřežete.
Další samostatnou funkcionalitou – kterou ale nemám vyzkoušenou – je kreslení pomocí plotteru – tedy výměna nože za kreslítko.
Plotterů je samozřejmě na trhu celá řada, ten o kterém se zmiňuji já je od firmy Silhouette – typ Portrait. Ještě je na trhu typ Cameo – ten má o něco širší pracovní plochu a nyní i novinka Cameo NEW.
1
Teď ještě k tomu podle čeho a co řezat.
Předlohy si můžete sami nakreslit, případně si obrázek převést na vektor- tedy soubor vhodný k vyříznutí, stáhnout vektor z internetu – ideálně s příponou svg, případně jiný obrázkový formát jpg, png apod, nebo zakoupit v Silhouette obchodě – do kterého se vstupuje přímo z programu – obrázek stojí většinou kolem dolaru, případně bývají občas zlevněné na polovinu, týdně bývá jeden zdarma. Nakupovat se dá přímo – přes Paypal, přes předplacenou kartu, nebo si můžete zaplatit členství Silhouette klubu – a stahovat za výrazně vyšší částku než je členský poplatek.
Řezat se dá ledacos od obyčejného papíru,plastových desek,přes čtvrtky a barevné papíry různých gramáží, samolepicí bílé, barevné a průhledné folie, nažehlovací folie, folie sloužícík tvorbě šablon až po magnetické lepicí či potisknutelné materiály. Dále se pomocí plotru dá leptat sklo a tvořit razítka. To jsem ale zatím nezkoušela.
K řezání se kromě zařízení samotného používá ještě lepící podložka – ta slouží k tomu, aby nůž jednak nepoškodil přístroj a také aby materiál neutíkal, tam kam nemá.
2
K čemu se tedy takový přístroj zvící křížence mezi tiskárnou a laminovačkou dá využít?
1. k vyřezávání z papíru – Můžete vyřezávat různá přáníčka, obálky, krabičky, štítky, dílky
pro scrapbooking, fantazii se meze nekladou.
Tady se vyplatí nešetřit na materiálu, protože měně kvalitní papíry se třepí a výsledek nebývá úplně efektní, stejně tak se mi neosvědčilo vyřezávat úplně drobné vzory – filigrány apod. Protože je pak potřeba je dost pracně je separovat, různě se pak rozpadají a vyvádějí další neplechu.
3
Filgránové přání na které nezbyla trpělivost.
4
Filgránový motýl- nekvalitní třepivá čtvrtka.
Krabičky jsem zkoušela vyřezávat i z plastových desek, je třeba si ale důkladně pohlídat hloubku řezu, abyste nemuseli krabičky a různé detaily pracně dostříhávat nůžkami. Na to pak nemusíte mít ani plotter, že?
5
Krabička z průhledných desek.
2. k tvorbě štítků a samolepek – Je možné vytvářet samolepky a štítky na různé typy papírů, zde už se používá funkce print and cut a registrační značky. Tedy to, že si výtvor vytisknete na tiskárně spolu s takzvanými registračními značkami (takové
vodítko pro plotter) a poté na plotteru vyřežete. Teoreticky to mám zmáknuté dobře, ve skutečnosti právě s tímhle u mého plotteru dost bojuji. Nevím jestli je chyba v tiskárně, plotteru, nastavení obojího, ale nejpravděpodobněji je asi chyba mezi
stolem a židlí…
6
Tvorba etiket.
Trochu jsem se bála potisku průhledného samolepicího matriálu v inkoustové tiskárně, funguje ale bezchybně, nic se nemaže, nerozpíjí.
3. k tvorbě nažehlovaček je možné řezat originální (originální folie se prodává hladká nebo strukturovaná – jakoby do sametova) i neoriginální materiál, prostě vyřežete, nažehlíte a hotovo. Jen je třeba být trošku ostražití při separaci složitějších tvarů a při nažehlování opravdu hodně tlačit na žehličku – ideálně celou svojí vahou.
7
Nažehlovací fólie.
8
Nažehlovací fólie.
9
Vyseparovaná nažehlovací folie.
4. k tvorbě šablon – firma Silhouette prodává materiály k tvorbě šablon obecně – je tužší a použitelná vícekrát, ale vyřezaný objekt musí být spojitý, jinak vám jednotlivé díly vypadnou. A pak materiál k tvorbě šablon na textil – ten mě trochu potrápil. Než jsem pochopila systém, stálo mě to pěkný kus matroše… Musíte šablonu totiž vyřezat, vyseparovat, na ní nalepit další lepící folii, která vám udrží všechny kusy při sobě. Odlepit spodní lepicí část, aplikovat na textil, sloupnout tu přídržnou folii, uhladit… a pak voila, můžete malovat. Výsledek je ale moc prima – mám ráda různé obrázky a nápisy na oblečení, nemám ale ráda nedokonalosti, kdy je na první pohled vidět, že jde o home-made výrobek, pokud to tedy není záměr. Musím říct, že v tomhle ohledu jsem s plotterem naprosto spokojená. Jen je zase třeba dát pozor na separaci u složitějších tvarů – například u vnitřků písmen.
10
Malování přes šablonu.
11
Malování podle šablony.
12
Malování podle šablony.
13
Kombinace nažehlovací folie a malování přes šablonu.
14
15
5. k tvorbě magnetů – dá se sehnat jak lepící magnetický materiál (ten tedy jen vyříznete a nalepíte na zadní stranu nějakého nelepivého materiálu), tak potisknutelný magnetický materiál. Je potřeba zase použít print and cut a registrační značky. Tady jsem byla dost zklamaná, samotný materiál vypadá skvěle, lesklý, krásný, je ale děsně tenký. Na výrobu magnetek s fotkami potomků na lednici fajn, ale pokud se jako já chcete rozšoupnout a vyrobit vlastní vertikální puzzle, potážete se zlou… Na první pohled vše vypadá efektně, ale fakt nedrží… Magnetické záložky do knížek jsou ale taky prima..
6. k tvorbě textilních aplikací – prodává se podžehlovací materiál s třepivým a netřepivým okrajem, kterým látku podžehlíte a potom vyříznete. Určitě by se dal použít i vliesofix, ale zatím jsem ani jedno z toho nezkoušela.
Dál už jen ve zkratce – tvorba třpytivých dekorací pomocí oboustranně lepicí folie a rhinestones nebo hotfixů, k výrobě domácího nalepovacího tetování, k leptání na sklo nebo výrobě razítek. K tomu všemu se dají sehnat materiály. Případně pokud chcete nějakou z technik vyzkoušet – prodávají se i takzvané starter kity – konkrétně ten nažehlovačkový, šablonovaní, rhinestones, leptací. Možností je neomezeně. Myslím, že každý si najde to své. Prima je mít alespoň bazální znalosti práce s grafickými programy. Ale jde to i bez nich, čehož jsem zářný příklad. A zkoušet a zkoušet – bez toho bych nepřišla na to, že podložka lepí jak blázen a je třeba ji před použitím trošku “zajet”, že není čtvrtka jako čtvrtka – a že některé se třepí, že filigrány jsou sice krásná věc, ale může se vám stát, že separací strávíte víc času, než jste ochotní a tak dále.
Prostě je to o praxi, stejně jako všechno. Plotter je ale bezva hračka, se kterou se dá vymyslet spousta projektů. A až se můj plotter skamarádí s tiskárnou a bude VŽDYCKY řezat tam kde chci já a ne tam, kde se mu zrovna namane, i když jsem ho před tím asi stokrát koordinovala pomocí registračních značek bude svět rázem nádherný …