Vyrobili jste si kilo domácího tvarohu a nevíte “kam s ním”? Nebo vás také zaplavily jahody? Domácí nanuky frčí v tomto čase u nás.
Zatím nemám zmrzlinovač, takže rada pro ty, kteří také zatím odolávají (i když já jsem již neodolala a přeji si ho k narozeninám:)

Tvarohový Míša:
300 g tvarohu (čím lepší, tím lepší, my děláme nanuky výhradně z tvarohu tučného a domácího)
60-70 ml smetany (dávám 12% na vaření, použít se ale dá i mléko a nebo tučnější smetana) – množství tak, aby se tvaroh umixoval na jemný krém – ne moc hutný, ale ne moc tekutý – bude záležet na tvarohu, množství bude menší u tvarohu z vaničky a větší u tvarohu z kostky. Začněte třeba se 40 ml smetany a postupně přidávejte.
40 – 60 g sladidla (já používám med a nebo sirup agave, použít můžete jakékoliv vaše oblíbené sladidlo, s medem nám chutná Míša nejlépe)
Vše umixujeme do hladkého krému, který nebude zůstávat po stěnách nádoby a na mixovacím noži ani nebude moc tekutý.
Po 5ti mixováních míši se dole u tyčky trochu tvořily takové ty dlouhé střípky, které vznikají, když se nedostatečně zmrzlina během mražení míchá. Ale bylo jich jen pár a mě to na chuti vůbec nevadilo. Nicméně pro toho, koho to chytne a bude zmrzlinu dělat vícekrát týdně jako u nás, tak se zmrzlinovač asi vyplatí.
Jahodový nanuk:
Rozmixuji jahody se sladidlem (med, sirup, ovocný cukr), pokud jsou hodně sladké jahody, tak se ani sladidlo dávat nemusí.
Do jahodového nanuku můžete také přidat tvaroh nebo jogurt.
Ovocná zmrzlina:
Mixujeme vše, co máme po ruce. Nyní letí jahody s banánem. Pokud se dá ovoce zhruba půl na půl, tak není třeba vůbec přislazovat, banán se postará jak o příjemnou krémovitou konzistenci, tak o příjemnou sladkost. Výtečná je ale i melounová zmrzlina nebo melounovo-jahodová. Přidat můžete jakékoliv ovoce, které je na zahrádce a můžete ho kombinovat.
Ovoce nebo tvaroh nebo směs mixuji ve vysokorychlostním mixéru (blenderu). Pak setřu “kaši” ze stěn nad hladinou a dám do mrazáku. Nechám 45 – 60 minut, vyndám, setřu opět stěrkou ze stěn a zamíchám, chvilku pomixuji (jen promíchat, nesmí se dlouho mixovat, mixování směs zahřívá, což nepotřebujeme). Pak vrátím do mrazáku a celé opakuji asi 3 – 5x (míša chce mixovat poctivěji, ovocné zmrzliny stačí 2 – 3x).
Když je zmrzlina už hodně kašovitá, tak plním do tvořítek na zmrzlinu (doporučuji minimálně dvoje tvořítka a jedny až dvoje náhradní tyčky – ty můžete použít, když vytvoříte zmrzlinu, kterou vyndáte z tvořítek – tyčky vám zůstanou v nanuku a tvořítka můžete znovu použít s tyčkami novými. Pro někoho logické, mě to vůbec nedošlo, že to takto jde dělat:).
My máme dvoje tvořítka klasická, jedny náhradní tyčky a jedny tvořítka na zvířátka z Tescomy (pozor, nesmí se do nich dávat úplně tekutá zrmzlina, ideální na krémy, které obsahují banám, smetanu, jogurt, tvaroh, jen melounová zmrzlina po 3 hodinách předmražení mi z toho vytekla). A pro nás je to stále málo, ještě jedny náhradní tyčky koupím:)
Nanuky jsou hotové asi za 4 hodiny, ideální je nechat je přes noc, ale někdy se to nepovede a musíme ochutnávat ještě to samé odpoledne:)
Ovocné zmrzliny jíme rovnou tak, ale jahodové a tvarohové nanuky namáčíme do čokolády.
Poleva na nanuky:
200 g čokolády na vaření (ideálně kvalitní s vysokým podílem kakaa), asi 40 g ztuženého tuku (používám Omegu). Polevu připravím ve vodní lázni tak, aby byla dost tekutá (zkoušela jsem i jen čokoládu bez ztuženého tuku a bohužel to není ono, je moc hutná a 100g mi vystačilo asi tak na 3 nanuky:)
Čokoládu jsem zkoušela i Nugátovou na vaření (Orion) a tu nedoporučuju, je to na nanuku jen taková tuková sladká hmota:(
Když je poleva hladká a tekutá, přendám do namáčedla na nanuky, který jsem si letos koupila v Tescomě. Na návodu k namáčedlu je, že se může do něj dát čokoláda a rozehřát ve vodní lázni nebo mikrovlnce. Tak mikrovlnku nezkoušejte, zkoušela jsem 3x (na nejnižší výkon a jen krátký čas) a vždy se mi dole zmrzlina připekla a nahoře byla neroztátá. Zkoušela jsem i vodní lázeň, ale tvar nádoby není moc praktický na míchání tající čokolády. Ve vodní lázni rozpouštím jen, když mi v tvořítku čokoláda zbyde a je již s obsahem přidaného tuku, pak se to rozpustí dobře.
V nádobce musíme nechat dost místa na namočenou zmrzlinu, aby nám poleva nevytekla. Zároveň ale nesmí být hladina moc nízko, protože by
se omočila jen špička z nanuku. Dělám vždy více nanuků najednou, takže polevu postupně z misky z vodní lázně přilévám. Zbytek většinou nechám na příště a zase doliji. Případně zbytek lze využít tak, že jím zmrzliny polijete pomocí lžičky, není to tak extetické, ale o to je vrstva čokolády tlustší:)
Nyní vyndáme nanuky z mrazáku a chvilku je podržíme pod tekoucí horkou vodou. Pak jemně vytahneme.
Namáčecí akce musí být rychlá:)
Po vytažení necháme chvilku okapat a zatuhnout.
Vrátíme buď zpět do mrazáku a nebo rovnou můžeme konzumovat.