Domácí jogurt doma vyrábí jistě mnohé z vás, já jsem tomu celkem dlouho odolávala, protože mám dodávku kvalitního domácího biojogurtu a přišlo mi to zbytečně pracné. Nakonec jsem ale výzvu přijala a zjistila, že to vůbec pracné není a v domácích podmínkách není problém tenhle úkol pokořit:)
Pokud jste nezkoušeli, určitě zkuste, až poprvé uvidíte, jak vám jogurt ve skleničkách zhoustne, a na povrchu uvidítě lahodnou smetanovou vrstvu, tak se budete radovat jako malé děti, když postaví svou první věž z kostek:)

Budete potřebovat kvalitní čerstvé mléko – ideálně nehomogenizované (skvělé bude mléko z farem, farmářských trhů, mlékomatu…) a kvalitní jogurt, který zraje v kelímku nebo skleniče. Případně můžete rovnou experimentovat s jogurtovou kulturou, kterou koupíte v Dobrém koloniálu.
Z jogurtových kultur vám možná prve půjde hlava kolem, je jich mnoho druhů (stejně jako je mnoho druhů jogurtů). Kultury jsou směrí Lactobacillus Bulgaricus a Streptococcus Thermophilus, liší se zejména jejich poměr. Čím méně je v jogurtu Streptococcus Thermophilus, tím více se jogurt láme a pouští syrovátku. Čím více (75 – 80 ‘%, tím je jogurt krémovější a drží kompaktně po hromadě). Osvědčená kultura pro jogurt typu “jihočeský ze skleničky” je Lambda 6 – s tou dělám jogurt v současné době. Chystám se zkusit i kulturu Lambda 13.
Dále pak teploměr na měření teploty potravin, skleničky se šroubovacími uzávěry a chladící box na potraviny (jogurt jde dělat i v peřnách a nebo na topení).
Jogurty vyrábím se šetrně pasterovaného mléka z farmy Biovavřinec (jedno z nejkvalitnějších mlék v České republice – rozváží do mnoha míst blíže i dále Praze, prodávají na trzích – zkuste se podívat). Farma je našeho kamaráda, pro kterého jsme pomáhali natáčet před 1,5 rokem propagační promovideo, na kterém je Jasmínka a i celá naše rodina včetně Kryštofa v bříšku:)
Postup:
1. Pokud máme pasterované mléko, stačí jej jen zahřát na 45 stupňů a zaočkovat jogurtovou kulturou (buď již hotovým jogurtem – na 1 l mléka dáme 2 lžíce) a nebo jogurtovou kulturou (podle doporučeného dávkování).
2. Pečlivě rozmícháme v mléce a necháme asi 10 minut stát, aby se bakterie rovnoměrně rozptýlily v mléce.
3. Mezitím si nahřejeme skleničky – nalijeme do nich trochu vroucí vody tak, aby se nám sklenička vyhřála.
4. Jogurt nalijeme do skleniček, ze kterých jsme před tím vylili vodu. Ihned je uzavřeme a vložíme do chladícího boxu na potraviny (nebo do peřin ši na topení). Necháme v teple při cca 45-48 stupních 5 – 6 hodin.
Já dávám ještě do rohu boxu sklenici od okurek plnou horké vody, aby se lépe udržela teplota. Při kultivaci 3,5 litru nalitých do vyhřátých skleniček už je ale v boxu moc teplo a jogurt byl kyselý, takže od 3,5 litru sklenici už nedávám, je tam teplo dost i bez toho. Naopak, pokud budete dělat jen z litru, dalabych sklenice dvě – tak, aby nebyly v kontaktu přímo se skleničkami s jogurtem.
5. Z boxu vyjmeme, když jogurt zhoustne, nemusí být úplně tuhý, protože po přendání do ledničky ještě ztuhne, ale měl by držet “pudinkovou” konzistenci. Doba pro vyndání záleží na tom, jak máte rádi kyselý jogurt, pokud spíš mírně, tak vyndejte, jakmile zhoustne, pokud kyselý, tak nechte v boxu ještě o 1 – 2 hodiny déle.
6. Jogurty vložte do ledničky, tím se zpomalí kysání, výrazně, ale ne úplně, po 5ti dnech bude jogurt kyselejší než úplně nový. Jogurt nám vydrží určitě 14 dní, ale většinou se hned sní:)
7. Trochu jogurtu si schovejte na příště, takto jej můžete přeočkovat zhruba 5x.