Variantní střih, podle kterého ušijete nejen triko s krátkým nebo dlouhým rukávem (varianta rovný zadní díl a nebo zadní díl do kulata), ale také šaty. Střih má záševek na rameni a tak lépe sedí i na “rovná” ramena, nedělá onen “létací” rukávek, jak je tomu u střihu bez záševku:-)

Velikosti střihu jsou 86, 92, 98, 104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 158, 164

Tato verze střihu (užší střih) je vhodná pro dívky a hubené vytáhlé kluky.

Větší velikosti střihu u dívek: Střih je navržen pro dívky, které jsou hubené a nemají příliš ženské tvary:-) Pro dívky se ženskými tvary určitě volte dámský střih v nejmenších velikostech. Tento je na šířku moc úzký a přes prsa by je táhl. Největší velikosti byly pilotovány na dívkách s obvodem přes prsa 70 – 75 cm. Vejde se tam i obvod 80 cm, ale tričko je pak již “na tělo” v horní oblasti:-) U dívek se musíte řídit jejich tělesnou konstitucí.

Součástí tohoto střihu je triko (krátký, dlouhý rukáv) a šaty s nabíranou sukénkou. Střih obsahuje naznačení na sestavení vrchní části s dalšími střihy na různé typy dívčích sukní. Více v návodu:

 

Střih najdete v e-shopu zde (kategorie pro děti – trika), můžete jej koupit v setu 86-164 a nebo v oddělených verzích I. (86-116), II. (122-140) a III. (146-164). (Sety budou k dispozici již brzy!)

Střih prozatím není zpracován do vrstev, verzí s vrstvami bude brzy nahrazen.

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Varianty střihu:

Střih je zpracován ve verzi dlouhý a krátký rukáv. Ze střihu si vykopírujete typ rukávu, který potřebujete šít.

Zadní díl můžete šít ve dvou variantách. Jednodušší na šití pro začátečníky je zadní díl šít rovně! Pro pokročilé můžete šít zadní díl dokulata.

Ze střihu lze ušít nabírané šaty se sukénkou “z obdélníku”. Přesné míry obdélníku a naznačení, kde se přesně má zkrátit horní díl, najdete ve střihu.

Dokoupit můžete půlkolovou sukni (upgrade zde). Sukně je totožná se sukněmi z jiných setů, nemusíte ji kupovat znovu. Varianta s rovnou sukní je to samé, upgrade koupíte zde. Dokoupit lze též kolovou sukni (upgrade zde).

Rozměry a spotřeba:

Pozn.: Tričko v menších velikostech je maličko delší než tričko s běžným rukávem v užší verzi!

Součástí střihu je i schéma polohování.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Pro normální děti volte (po změření!) velikost podle toho, jakou mají skutečnou výšku, střih je konstrukčně spíš větší. Tzn. že pokud má dítě 135 cm, měla by být akorát velikost 134. 134 znamená, že je nositelné při výšce dítěte 134 cm +. Pokud chcete tričko “na tělo”, volte určitě o jednu velikost méně (vyzkoušeno v týmu, tričko je pak tak akorát – není ale naprané a stále sedí). Pro triko na tělo pro hubené dítě je třeba volit i o 2 velikosti menší střih a protáhnout délku.

Větší velikosti střihu u dívek: Střih je navržen pro dívky, které jsou hubené a nemají příliš ženské tvary:-) Pro dívky se ženskými tvary určitě volte dámský střih v nejmenších velikostech. Tento je na šířku moc úzký a přes prsa by je táhl. Největší velikosti byly pilotovány na dívkách s obvodem přes prsa 70 – 75 cm. Vejde se tam i obvod 80 cm, ale tričko je pak již “na tělo” v horní oblasti:-) U dívek se musíte řídit jejich tělesnou konstitucí.

Více o úpravách střihu na triko najdete v tomto článku:

Jak upravit střih na triko

Materiál:

Jednolícní úplet (s podílem elastanu nebo bez elastanu) – jakéhokoliv složení (bavlněný, bambusový, merino, modal, funkční materiály, microfresh, coolmax atp.), oboulícní úplet.

Více v tomto článku:

Z čeho šít tričko

Krásná trička jsou z bordur a panelů, více informací zde:

Bordura / panel

Užitečné odkazy:

 

Záševky

Jak začistit průkrčník

Různé způsoby lemování

Lemování proužkem na třetiny

Lemování proužkem na čtvrtiny

O zakončení délky oděvu jsme sepsaly celý článek, zde najdete (mezi jinými) oba tyto způsoby:

Práce s dvojjehlou:

Videonávod:

Těšit se můžete na video návod krok za krokem pro začátečníky, již brzy bude doplněn.

Zde prozatím najdete videonávod na raglánové triko bez záševku:

Fotonávod:

   – Přidání na švy

   – Odšití záševku

   – Založení rukávů

   – Sešití dílů

  – Zapravení průkrčníku

        -> Verze se vzorečkem

        -> Verze bez vzorečku

   – Založení spodního okraje

   – Začištění rukávů

Tričko je třeba šít na overlocku nebo na běžném šicím stroji některým z pružných stehů. Více o šití úpletů se dočtete zde:

Přidání na švy

Připravíme si střih. Je důležité správně přidat na švy a na záložky.
Pro začátečníka je jednodušší šít verzi s rovným zadním dílem dole. Záda “dokulata” jsou složitější.

Zde je schéma jednotlivých dílů a přídavků na švy a na lemy.

Přeneseme střih na látku a vystřihneme díly trička – pozor, všude přidáváme na švy (i v průkrčníku), dole doporučuji přidat 2,5 – 3 cm na založení, to samé na rukávech.

Střih pokládáme na sklad látky.

Na látku si přeneste značky na sesazení rukávu (na fotce je u nůžek).

Pokud budete šít tričko se zadním dílem dokulata, musíte přidat na záložky / lemy zpět po linii střihu v místě, kde se bude zadní díl “zahýbat” zpět.

Záložka zadního dílu trička musí po linii založení směřovat opět k linii střihu. Takže je takto “do cípu”.

Zkontrolujeme – založíme záložku zpět podle střihu.

Rukávy (postupujeme tak i u dlouhého, ale tam není zkosení tak markantní) – na záložku přiložíme rukáv zpět na linii konce rukávu a vykopírujeme “zpět”, a to opět vč. přídavků na švy.
Vystřižený rukáv vč. záložky.
Takto přijde založit, musí vyjít opět do linie střihu trika.

Více informací o přidávání na švy a na lemy:

Mám přidat na švy? A jak?

Nyní máme tedy nastříháno na celé tričko.

Odšití záševku

Záševky na ramenou je třeba sešít přesně podle linie naznačené ve střihu a do ztracena. Více se dozvíte v samostatném článku:

Záševky

Do ztracena odšitý záševek.

Správně odšitý záševek z líce.

Záševek na rameni je vhodné po odšití zastřihnout. Po rozložení to bude vypadat asi takto.

Po odšití záševku by linie rukávu u krku měla takto hezky navazovat.

Založení rukávů

Rukávy se u trika mohou založit až nakonec, vypadá to lépe, ale zvláště u malých obvodů na konci je to na šití mnohem složitější. Proto někdy pro začátečníky a pro malé obvody je jednodušší první založit, a pak až sešít.

Více o zakončení rukávů se dozvíme v tomto článku:

Založíme rukávy (buď na coverlocku a nebo tak, že začistíme nejprve okraj látky overlockovým stehem a pak z líce prošijeme dvojjehlou nebo jiným pružným stehem – tříkrokým cikcakem nebo třírovným stehem).

Tříkroký steh je na toto ideální.

Sešití dílů

Zde je schéma, jak k sobě patří jednotlivé díly. Na předním díle máte v raglánovém švu značku. K té přijde sesadit značka na rukávu – to je část rukávu, která přijde sesadit k přednímu dílu (je kratší než u zadního dílu).

Pro lepší orientaci a sesazení rukávu nám mohou pomoci speciální značky, tzv. zástřihy. V místech, kde máte značku ve střihu si ji můžete přenést na přídavek švu “nastřižením”. Důležité je nastřižení udělat jen maličké, aby nezabralo celý přídavek na šev, pak byste ve švu měli dírku! Můžete maličko nastřihnout (já dělám maličké véčko) a nebo můžete naznačit křídou, fixem, někdo dává jen špendlíček. Někdo nepoužívá značky vůbec.

K sobě patří značka (zástřih) na předním díle a na části rukávu, která přijde k přednímu dílu. Zástřihy přiložíme k sobě.

Díly k sobě přiložíme a našpendlíme, důležité je, že musíme hezky přikládat, nikde nic nenatahujeme! Linie raglánového švu není stejná u předního / zadního dílu a rukávu. Tvar se liší a je to tak správně a normální.

Na běžném šicím stroji si bohatě vystačíme s vhodně nastaveným cikcakem – tedy jemnější na sešívání, hrubší na začišťování.

Kratší část rukávu přijde k přednímu dílu, delší k zadnímu dílu.

Sešijeme “dokola”, přišijeme k sobě raglány.

Přetočíme tričko tak, aby bylo k sobě rukávy, bokem k boku.
Připravíme si na sešití boky. Důležité je pohlídat průramek – aby se tam přesně potkaly švy “do křížku”.
Sešité triko po boku. Zde nejsou ještě založené rukávy.
6

Sešité triko, které má již založené rukávy.

Zapravení průkrčníku

Zde malá odbočka k především dámským tričkům. Často, když šijeme pro sebe, si triko v průběhu šití zkoušíme, jestli sedí. Mnohé z nás se pak zděsí velikostí výstřihu před našitím průkrčníku. Jak je ale vidět na následujících fotkách, průkrčník výstřih hodně stáhne, takže pokud jste zvolily správnou velikost a neudělaly nějakou chybu při přidávání na švy, vyjde vám výstřih úplně přesně.

Hluboký výstřih – před našitím průkrčníku a po našití.
Lodičkový výstřih – před našitím průkrčníku a po našití.
a) s využitím vzorečku
Oblíbený způsob, který bývá pomocí pro začátečníky.
Použijte hladký patent 1/1 a nebo finerib. Vzoreček lze použít i pro jiné materiály, ale nelze dopředu garantovat, že bude fungovat, materiály jsou různě tažné.
Pro začátečníky doporučuji hladký patent nebo finerib!
Pro hladký patent / finerib: obvod průkrčníku * 0,7 (až 0,75 může být, 0,7 hezky stáhne, 0,75 je trochu volnější ale neměl by odstávat).
Pro úplet s elastanem: cca 0,8 – 0,85 * obvod průkrčníku
Materiálem, který není dostatečně tažný, nikdy nelemujte!!!

Změřte si průkrčník ušitého trika.

Vynásobte vzorečkem.

Připravte si proužek. Výška proužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.

Délku proužku podle vzorečku plus přídavky na švy!

Sešijeme konce běžným stehem nebo třírovným pružným. Přídavky švu rozložíme od sebe. Tím bude lem měkký.

Proužek složíme na polovinu.

Rovnoměrně našpendlíme do průkrčníku. Vždy půl / půl, natáhneme, atp. Jako špendlíme náplet.

Našijeme dokola.

Šev průkrčníkového proužku dávám na zadní šev raglánu.

Lem můžeme ještě přišít. Lépe si pak sedne a při nošení se nepřetáčí. Někdo neprošívá, já vždy. Důležité je, že zde nesmíte v žádném případě použít nepružný steh! Šijte tedy třírovným pružným (cikcak nevypadá až tak pěkně, pak je možná lepší tričko zde neprošívat a nebo jen po zadním díle). Na fotografii je šito jednojehlou na coverlocku.

Po našití nás může vyděsit, že se nám to trochu vlní.

Vyžehlíme:-)

b) Verze bez vzorečku

Na tuto variantu je třeba mít odměřování maličko v ruce, více si ukážeme v tomto videu:

Výhoda tohoto způsobu, který používám léta letoucí já osobně je, že můžete použít jakýkoliv pružící materiál na olemování a nemusíte se stresovat vzorečky, které plus mínus fungují, ale já mám radši se řídit pocitem v ruce… pro začátečníky je toto ale těžší způsob.

Připravte si proužek. Výška proužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.

8
Začneme přišívat složený proužek napůl asi 5 – 7 cm od kraje . Natahujeme tak akorát, chce to trochu cvik a také každá látka má jinou vůli, patent 1/1 je třeba natahovat celkem dost, úplet tak středně.
10
Skončíme opět cca 5 cm před koncem. Proužek je třeba si odměřit tak, aby i v těchto koncích hezky pružil. A sešijeme k sobě z rubu. Doporučuji běžný steh a rozložit přídavky švu od sebe jako je to v návodu a).
11
Sešité místo proužku si sešpendlíme se švem raglánu u trička.
12
10. Nakonec prošijeme průkrčník cca 4 mm od švu rovně – musíme použít pružný steh, buď dvounitný coverlock a nebo třírovný steh na obyčejném stroji (pokud nemáte, tak tříkroký cikcak a nebo dvojjehlu).

Pokud vám začištění průkrčníku dělá neplechu, mrkněte na článek o nejčastějších chybách v průkrčníku:

Průkrčník navíc můžete v zadním dílu takto začistit:

Založení spodního okraje trika

Založíme přesně podle linie švu.
Na boku vyjde záložka “šev na šev”. Našpendlíme si oba boky ve švech.
Nyní prostředek. Zde je zadní kulatý díl, u rovného dílu je to jednodušší.
Založím si prostředek zadního dílu přesně podle linie švu.
Nyní oblouček záložky na konci (přídavek na záložku – je delší než linie střihu!) potáhnu po založení podle linie střihu do obloučku tak, aby si tam záložka přesně sedla.

Postupně našpendlím. Špendlení provádíte z lícní strany, pokud budete šít dvojjehlou nebo na coverlocku. Z rubové strany pokud budete šít třeba tříkrokým cikcakem. Tím lze šít po lícní i rubové straně.

Při šití kulatého okraje je třeba tričko vždy maličko “potáhnout”, aby se tam záložka hezky porovnala a nedělala sklady.

Zde vidíte, jak vypadá ušitá kulatá záložka před vyžehlením. Je vidět, že je vnitřní část navolněná. Dobrý tip je si záložku předem trochu stáhnout. Buď stehovkou nebo na overlocku stehem stahujícím maličko – třeba na 0,7 diferenciál.

Foto ilustrační – tričko nemá tak velký oblouk a v pohodě se přizpůsobí i potažením, ale pro začátečníky to může být pomocí.
Po vyžehlení si krásně záložka do trička sedne.

7

Začištění rukávů

Pokud jsme rukávy zakládali už před sešitím, bude nyní třeba pouze začistit, zapošít, spoj.

Třeba takto do tvaru velkého tiskacího I.

Pokud jsme si založení nechali nakonec, založíme a prošijeme, opět viz článek zde:

Jak zakončit rukávy a nohavice

Takto vypadá založení rukávku až v posledním kroku, je to v průramku hezky “na čisto”.