Článků o nejrůznějších krejčovských pomůckách a nezbytnostech a dalších návodů máme na webu už mnoho, ale přesto jsme se při příležitosti spuštění nového běhu kurzu pro začátečníky rozhodly sepsat ještě jeden – zkrátka vypíchnout takové desatero začínající švadlenky pěkně na jednu hromadu.

Úplně zkraje bychom chtěly začít nejminimalističtějším nákupním seznamem, jaký zvládneme, věříme, že mnozí z vás jej ocení:-)

Takže, pouštíte-li se do Vašeho prvního projektu, budete potřebovat:

  1. stroj a látku, bez toho to nepůjde:-)
  2. krejčovský metr
  3. křídu nebo jiné “značítko” na látku
  4. kvalitní nůžky
  5. špendlíky
  6. jehlu na ruční šití a stehovku
  7. jehly do Vašeho šicího stroje (dle šitého materiálu)
  8. nitě (do začátku Vám určitě budou stačit základní barvy)
  9. hodí se mít doma žehličku
  10. páráček!

Pro doplňující informace čtěte dál a mrkněte na video:-)

 

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

  1. Šicí stroj
  2. Střih a jeho příprava
  3. Látka
  4. Měření
  5. Přenesení střihu na látku
  6. Stříhání
  7. Jehly, nitě, špendlíky
  8. Žehlení
  9. Co když se to nepovede
  10. Ještě pár drobností

 

1. Šicí stroj

Když to vezmeme úplně od nuly, je jasné, že abychom mohli začít šít, je třeba mít šicí stroj. Ať už si pořídíte nový, najdete ho na půdě po babičce, nebo třeba půjčíte od kamarádky.

Šicích strojů jsou mraky, doslova, do začátků se však určitě omezte pouze na výběr běžného šicího stroje, overlock ani coverlock nezbytně potřebovat nebudete.

Jaké typy strojů existují a čím se od sebe liší se dočtete zde:

Jaký šicí stroj koupit? Druhy a typy

Pokud je to pro Vás stále španělská vesnice, tápete, a rádi byste názor odborníka, mohl by Vám pomoci tento rozcestník:

Rozcestník pro výběr šicího stroje

2. Střih a jeho příprava

Stroj bychom měli. Teď je na řadě rozhodnout se, CO chceme šít a připravit si na to střih. Střihy od Caramilly pořídíte zde v eshopu v elektronické PDF verzi:

https://www.caramilla.cz/e-shop/

A tento návod Vás provede krůček po krůčku celým nákupem:-)

Nákup krok za krokem (nakupování, placení, stahování)

Takto pořízený střih si následně vytisknete buď v copycentru (to má tu výhodu, že můžete tisknout rovnou velkoformát a tedy nemusíte nic lepit), nebo klidně doma na běžné tiskárně a následně jej podle instrukcí slepíte:

Tisk a složení střihu v PDF

Pokud nemáte možnost tisku, můžete si střihy pořídit od našich partnerů již vytištěné a opatřené obálkou se všemi informacemi:

Tištěné střihy Caramilla

3. Látka

Šicí stroj je v pohotovosti a úhledně připravený střih čeká na svoji šanci:-) Nyní je na čase vybrat pro střih vhodnou látku. (Bacha na to, když to budete dělat naopak, existuje velmi výrazné riziko, že se ve své syslírně brzy utopíte:-D) Každý střih má ve své infostránce kapitolu “Materiál“, kde je uvedeno, pro jaký druh látky se hodí a někdy přímo i upozorněno, pro jaký rozhodně ne:-) Vždy tedy vybírejte látku podle toho, co z ní budete šít!

Pokud máte rádi ve věcech jasno a zajímá Vás i trocha té teorie, doporučujeme přečíst tento článek:

Látky

A pokud Vás zajímají naše osvědčené eshopy, tak ty najdete přehledně sepsané zde:

Kde koupit látky?

4. Měření

Tak a tady už se dostáváme k těm krejčovským nezbytnostem. Už asi tušíte, že pouze stroj a látka Vám stačit nebudou. Šití bohužel znamená spoustu věcí (někdo tomu říká bordel, obzvlášť partneři nadšených švadlenek k tomu mívají sklony…) okolo.

Abychom mohli správně zvolit velikost, kterou si ze střihu vykreslíme, budeme potřebovat krejčovský metr. Vybrat si můžete mezi obousměrným (na jedné straně končí a po otočení zároveň začíná – nemusíte tak hledat “nulu”) a jednosměrným (nula začíná z obou stran na stejném místě – můžete si být tak jisti, že když si v pase naměříte 40 cm, že jste opravdu zhubli a nedržíte metr jen obráceně:-) Oba mají své místo, každý má své pro i proti.

I v metrech jsou velké rozdíly, zejména v materiálu. Některé metry jsou tuhé a velmi brzo praskají a hlavně při měření odstávají a jsou neforemné. Naopak některé jsou měkké a je radost s nimi pracovat.

Kromě klasického měkkého krejčovského metru existují také svinovací metry. Výhoda je, že se metr po měření zasune a nehrozí tedy “uříznutí” jako v případě běžných metrů.

Každopádně při šití vždy platí, “dvakrát měř a jednou řež”!

5. Přenesení střihu na látku

Pokud máme připravený střih i látku, budeme ho nyní potřebovat nějakým způsobem na látku přenést. Fajnšmekři mohou samozřejmě střih rovnou položit, přidržet, přišpendlit (já vím, já vím, dostanu se k tomu!) a takzvaně “ojet” nůžkami či řezacím kolečkem….my obyčejní smrtelníci však preferujeme nakreslení celého střihu na látku i se všemi nezbytnými značkami.

K tomu budeme potřebovat nějaký značící nástroj. V dnešní době je nabídka opravdu široká, k dispozici jsou křídy, tužky, fixy, mýdla, dokonce i propisky. Značit střihy a malovat aplikace je však někdy kumšt – na každou látku se hodí jiný typ značítka:-)

Na úplety jsou nejlepší fixy, buď speciálně na textil a nebo obyčejná fixa dětská – musí být ale pratelná! Pořídit si můžete také mizící fix z galanterie. Jeho výhodou i nevýhodou zároveň však je, že mizí velmi velmi rychle:-D

Klasické krejčovské křídy z galanterie jsou drobivé a lámavé a hned se ztupí, ale jsou snadno dostupné, seženete je opravdu v každé galanterii. Dále můžete koupit speciální křídy od formy Prym, které jsou hutnější a velmi dobře kreslí jak na úplet, tak na tkaninu. Dále pak mýdlové křídy, které jsou skvělé na tkaniny.

Vyrábí se též různé křídy v tužce, které se liší tuhostí. Ty tužší moc nemalují, jen na velmi tuhé materiály. Příjemnější na práci jsou určitě tužky spíše měkčí. Navíc je pořídíte v různých barvách. Vhodnější jsou na tkaniny, úplety se pod nimi příliš tahají. Vyrábí se též moderní tužky typu “verzatilka”, kam se plní tuhy. Musí se ořezávat a celkem rychle se tupí. A též ve formě mikrotužky, která je bezkonkurenční na aplikace, a hlavně se nikdy neztupí!

Dále se mohou hodit rádla, rádýlka (dělají se zubatá s ostrými zoubky, s tupými zoubky i “hladká”) a tzv. křídová rádýlka, která jsem si velmi oblíbila. Skvěle a rychle se s ní nanáší linie střihu, ale riziko je, že mají vyšší prášivost (z některých materiálů tedy rychle “opadají”.

Zde najdete celý článek o různých “značítkách”, obsahující i video:

Krejčovské křídy, tužky, fixy, rádla

6. Stříhání

Když už máme jednou nakresleno a nezapomněli jsme ani na žádnou z důležitých značek, můžeme přejít k vystřižení jednotlivých dílů. Šicí svět je rozdělen na dva tábory – zarputilé staromilce a milovníky nůžek (tam patřím já, hehe) a průkopníky, kteří nedají dopustit na řezací kolečko a podložku 🙂 Kolečko ale do začátku rozhodně nezbytné není.

Ať už budete používat kolečko nebo ne, nůžky prostě k šití neodmyslitelně patří, ne vše se dá vyřešit kolečkem:-) U nůžek se vyplatí si připlatit, opravdu je velký rozdíl, jestli stříháte profi nůžkami, nebo nějakými z Lídlu či Kauflandu. Špičkou jsou nůžky od japonské firmy KAI a Clover.
5

Pro začátečníky bych vypíchla nůžky střední s mikrozoubkem – délka 210 mm – ty jsou na stříhání dílů oblečení tak akorát dlouhé a mikrozoubek udrží látku na nůžkách (neklouže). Na fotce jsou to ty druhé zprava. Prostřední malé (tzv. vyšívací) nůžky jsou skvělé na vystřihování aplikací. Stříhají přesně a dobře se s nimi míří. Délka je 135 mm. Nejmenší nůžtičky jsou párací, ty se opravdu vyplatí, jsou ostré a skvěle se s nimi míří. Na fotce vidíte variantu zahnutou (zahnuté jsou špičky jakoby mírně k sobě – tím pádem žádná nitka neunikne tomu, že by proklouzla mezi ostřím. Poslední nůžky úplně vlevo jsou cvakačky – výhoda je, že jsou neustále otevřené a rychle tak odstřihnete nitě. Dobře míří, dobře se s nimi pracuje, jen je třeba cvik, aby nežvejkaly. Cvakačky je třeba koupit také kvalitní, ty levné nápodoby (stojí někdy pár korun) jen cvakají, ale nestříhají…opět tedy vsaďte na kvalitu značky Kai nebo Clover.

Více k tomuto tématu (včetně těch řezacích koleček, kdybyste po něm toužili:-)) najdete zde:

Krejčovské nezbytnosti

7. Jehly, nitě, špendlíky

A jsme u vlastního spojování někdy zdánlivě zcela nespojitelných dílů:-D

K tomu budeme potřebovat v rámci svědomité přípravy pravděpodobně špendlíky, případně také jehlu na ruční šití a stehovku – speciální silnou, ale křehkou nit, která se dá snadno přetrhnout a z látky vytáhnout. Ta rozhodně nepatří do stroje, ale skutečně slouží pouze k ručnímu nastehování, přípravě dílů před vlastním šitím.

Pokud jde o špendlíky, nebudete to chtít slyšet, ale opět se nevyplatí šetřit. Nekvalitní špendlíky bývají tupé a ničí tak látku, případně se také brzy ohnou, upadne jim hlavička a tak podobně. Nejlepší jsou zkrátka klasické malé štíhlé OSTRÉ špendlíky se skleněnou hlavičkou.

Přípravy jsou u konce a je na čase sednout ke stroji – konečně! – a šít. Je jasné, že k tomu budete potřebovat vhodnou jehlu a nit. Toto jsou dvě velmi široká témata, ke kterým máme samozřejmě na webu samostatné články:

8. Žehlení

Bude to znít jako klišé, ale bez žehličky to vážně moc nejde. Pokud budete šít jen dětské tepláčky, čepičky….a podobné jednoduché úpletové projekty, tak to bez ní přežijete (ale pssst, to se nesmí říkat!). Jakmile však dojde na trochu se vlnící průkrčník u trika, reflexní nažehlovačku jednorožce, aby si to dítě ty kalhoty vůbec bylo ochotné obléci, nebo nedejbože na šití z plátna…už si bez žehličky ani neškrtnete:-)

Vše o žehlení při/po šití najdete v tomto článku:

Žehlení

9. Co když se to nepovede

A to se stane, to si buďte jistí:-) I švadleny šijící většinu života se někdy prostě utnou a musí vzít do ruky páráček. Ten si tedy do začátku určitě pořiďte, bude se hodit. Kromě párání slouží také  k prořezávání knoflíkových dírek. Bez něho se šití obejde jen stěží. Ale pozor, je hodně ostrý a při zbrklém (někdy až hysterickém, víme jak to je…) párání se  snadno udělá nevratná dírka! Proto opatrně a dobře mířit a přeřezávat jen to, co přeříznout chcete!:-)
V kvalitě páráčků jsou obrovské rozdíly. Některé ani jako nové nepářou (ale může to být třeba jen vadný kus) a jiné pářou, ale velmi rychle se ztupí. Každému také do dlaně vyhovuje jiný typ páráčku. Pozor též na levné nápodoby oblíbených značek, neudělají zdaleka tolik radosti jako jejich předlohy.

O páráčcích byl sepsán i podrobný článek, najdete ho zde:

Páráčky

10. Ještě pár drobností

V psaní by se dalo samozřejmě pokračovat ještě velmi, velmi dlouho. Je otázkou, kde je ta hranice, kdy se jedná o pomůcky, bez kterých se v úplných začátcích skutečně neobejdete, a kdy už ne:-) Pokud jde o vybavení dílny základními nástroji, určitě využijete pinzetu, pokud budete šít dětská body nebo plenky (a zrovna dvakrát si neužíváte bouchání kladivem), budou se Vám hodit kleště k aplikaci druků.

Zásadní je si vždy před šitím pročíst infostránku ke střihu a připravit si vše potřebné. Snažíme se vše uvádět, v infostránkách najdete vždy také odkazy na jednotlivé články o výztuhách, zipech, i výše zmíněných kleštích:-)

Spoustu dalších tipů na užitečné vychytávky i obšírněji popsané vše výše zmíněné najdete zde:

Krejčovské nezbytnosti

A pokud byste ještě toho čtení neměli dost, určitě si projděte celý náš rozcestník pro začátečníky:-)

Šití krok za krokem pro začátečníky