Coverlock – mám si ho koupit? Jaký si mám koupit? Jak se s ním mám naučit? Pokusím se shrnout mé zkušenosti po devíti letech s tímto typem stroje.

Velmi obsáhlé video na toto téma

(je to spíš takový celovečerní film:-)

Coverlock je šicí stroj s velmi úzkým využitím, je určen na zapravování konců rukávů, nohavic, pasu legín, lemování (bodýček, triček, tílek)… Je určen pro pleteniny a šije pružným stehem. Jeho hlavní funkcí je, že začistí okraj a zároveň prošije pružícím stehem, který nepraská při nošení. Někdy se používá též označení interlock a stehu se někdy říká plochý prádlový steh.

Vyrábí se coverlocky jen se spodním krycím stehem, nebo s kombinací spodní i horní krycí steh (pak má “klikatici” nahoře i dole – dole zapravuje, nahoře zdobí). Oba typy se dělají jak průmyslové, tak v hobby sekci (hobby jsou ale velmi drahé).

Na líci vidíte jen “rovné šití”. 

Na rubu vidíte kličkovač – klikatici, krycí steh. Ten zaručuje pružnost stehu – ale za podmínky, že je steh správně nastaven. Není třeba používat pružné nitě, stačí dobře nastavený steh. Na fotografii je obyčejná nit Belfil S 120. 

Více o typech strojů se dočtete v tomto článku:

Jaký šicí stroj koupit? Druhy a typy

Setkáte se často s kombinací coverlock – overlock. Nejsem toho zastáncem, ale nemám zkušenost (ani ji neplánuji), takže více se k tomu nevyjádřím:-)

Martina: Tak já se tedy vyjádřím, abych Petru doplnila. Měla jsem nějakou dobu starší kombinaci OL/COL od Pfaffu. Stroj to nebyl špatný, ale tak pro někoho, kdo COL využije jednou za půl roku. Dobře, tak třeba jednou za měsíc. Dobře, tak i na jedno triko za týden. Ale ne pro toho, kdo chce za víkend našít několik bodýček a vzhledem k postupu šití potřebuje stroje OL a COL střídat. Když jsem v jeden den přestavovala stroj už pošesté, naštvala jsem se a nechala ho nastavený na COL a overlock jsem si pořídila jako další stroj. Takže asi tak. Nebudu vám tvrdit, že je kombinace hloupost, ale dobře si rozmyslete, jestli vám to za ty nervy při přestavování stojí.

Zpravidla švadlenky coverlock pořizují až jako 3. v pořadí:-) po běžném šicím stroji a overlocku.

Mezi coverlocky jsou bohužel propastné rozdíly jak mezi značkami, tak u některých značek i kus od kusu. Někdy nepomůže ani opakovaný servis a seřízení.

Rukama mi prošlo více coverlocků: doma jsem měla delší dobu Brother, průmysl Sirubu a nyní mám i Babylock. Ve velmi obsáhlém videu vám shrnu vše, co k tématu v současné době vím. Nejsem odborník, nejsem prodejce, nedělám žádnou reklamu. Ale na toto téma se často ptáte, proto jsem shrnula své postřehy, doporučení, rady, návody…

8

Můj první coverlock Brother. 

Více o tématu, jak vybrat šicí stroj, najdete v tomto článku:

Jak(ý) vybrat šicí stroj?

Jak šít na coverlocku

Coverlock je z mého pohledu nejnáročnější stroj na seřízení a naučení se na něm šít. Je velmi citlivý na jehly, nitě, i nastavení. Pokud není seřízen dobře, steh se povoluje, nebo kličkovač vynechává, při nošení se steh páře, nebo praská.

Pro pochopení, jak funguje coverlock, je velmi důležité mít v malíku, jak funguje overlock. Zde je článek, který vám podrobně vysvětlí termíny jako diferenciální podávání, hustotu stehu, nebo napětí nití. U coverlocku je nastavení velmi obdobné!

Jak šít na overlocku

Jak vyndat látku ze stroje nebo ukončit steh coverlocku najdete zde (načasováno):

Nitě, jehly

Ze všech strojů, které mi prošly rukama, jsou coverlocky (Brother, Babylock i Siruba) nejnáročnější mlsouni na nitě. Nitě, které bez problémů šijí třeba v overlocku, mohou “nechutnat” coverlocku (a může jít o stejnou značku! např. overlock Brother šil dobře i s nitěmi Hard, ale na coverlocku Brother to s nimi opravdu nešlo).

Nelze říct, jaké nitě jsou ty jediné správné, každý stroj má trochu jiné oblíbence, nicméně jsem neslyšela, že by někdo nadával na Amann Belfil S 120 síla v kónách 5000m. Mně osobně v Babylocku nešijí ani malé špulky 1000 m Belfil S 120 (nelze dobře regulovat steh tak, aby byl správně utažen), vůbec mi nebere Hardy (nitě se trhají) a další obyčejné nitě. Nedoporučuji do něj ani např. Isacord (jsou křehké, jsou to vyšívací nitě a při nošení pak steh praská), bavlněné nitě (např. ony duhové silnější žíhané nitě z Batani – jsou do stroje moc silné).

Naopak se hodí nitě SabaFlex a SabaTex (případně i další chemlonové kvalitní nitě – nemám úplně všechny vyzkoušené, protože mám 10 tisíc m kóny už několik let, není potřeba:-). Rozhodně nedoporučuji (za sebe) nitě Amann Aspotex (jsou to maličké špulky), stroj s nimi vůbec nešije, cuchá se nit, nejde regulovat, steh se rozpadá, nitě, které jsem vůbec nějak nepobrala (nešijí mi ani na rovnostehu uspokojivě, asi tam je mezi námi špatná chemie, protože někdo je má moc rád:-).

Do coverlocku Babylock za sebe doporučuji kóny 5000 m kvalitních nití (např. Belfil S 120 nebo i chemlonky).

Kónický tvar cívky s nitěmi vhodnými do coverlocku zajistí, že se nit odvíjí mnohem lépe, špulka se směrem nahoru zužuje. Proto se doporučují tyto nitě do coverlocku, aby odvíjení bylo rovnoměrné. Cívka nití by měla na svém místě být pevně (pokud coverlock má k tomu možné nástavce, na které jde cívka usadit, učiňte tak) a odvíjet by se měla pouze nit! Cívka se při šití nemá točit!

Běžný tvar špulky nití. Hůře se odvíjí. Na coverlocku mi tato nit nešije dobře – steh nevypadá pro mě uspokojivě, není perfektní. 

Nit SabaFlex je perfektní do kličkaře, protože je opravdu hodně pružná – elastická. Kličkař pak nepraská, ani když není perfektně volný. U hobby coverlocku je to velká pomoc mít tuto nit v kličkaři. Dá se použít i do jehel, ale pak pozor, neukončujte steh jen “na uzlíky”!!! Uzlíky se rozvazují, vždy pečlivě zapošívejte, nit je dost “živá”.

Více o niti SabaFlex v této recenzi:

Pružné nitě Sabaflex

Osobně se mi nedařilo dobře a pravidelně šít s nitěmi bez sítěk, se síťkami se mnohem lépe odvíjí nit a steh je stejnoměrný, šiji vždy a jedině se síťkami (každý toto má jinak, neříkám, že vždy každý musí mít stejný názor).

Síťky na nitě bývají součástí příslušenství ke stroji a způsobí, že se nitě rovnoměrně odvíjí, u chemlonových to zajistí, že nitky nelétají nad špulkou, protože jsou lehoučké a snadno se uvolní tahem do vzduchu. U běžných nití mám ozkoušeno, že způsobí také to, že se nedělají na nitkách “šmodrchance”. U coverlocku se mi nitě zamotávají samy do sebe a pak se trhají.

 

Velká kóna chemlonové nitě od Amann. Je lehoulinká, bez síťky “lítá” a pak se může zamotat o další nitě:-)

Pokud máte nad špulkou toto, nit se příliš rychle uvolňuje, pomůže jí síťka.

Při výběru jehel doporučuji dbát pokynů prodejce – bývá uvedeno v návodu ke stroji. Do Babylocku jsou nejlepší jehly Schmetz Overlock Serger:-) Síla 80 a 90. Dáte-li tam tenčí jehly, nešije stroj dobře, nitě se trhají. Výrobce doporučuje 80 – 90 jehly určené pro coverlock.

Více o jehlách se dočtete v tomto článku:

Jehly (typy a druhy jehel a jak vybrat tu správnou)

Jehly speciálně určené pro coverlock (nenechte se zmást označením overlock:-)

Jak měnit jehly a rozpich ukazuji v této části videa:

Pomůcky při zakončování stehu – pinzeta se “špičkou” (zde pozor u průmyslového stroje, kde se hůře dostává pod patku, pinzeta je ostrá a udělá dírky, u hobby coverlocku ji používám neustále) nebo tupá silná jehla (tu používám neustále u Siruby). 

Nastavení, chyby

Nastavení

Jak nastavit steh (načasované video na příslušnou část):

Nastavení je podobné jako u overlocku.

Diferenciální podávání určuje, v jakém poměru se podává horní a spodní látka.

U Babylocku je to velká “páčka”. N značí neutrál, na ostatních strojích bývá často hodnota 1. 

Pokud je hodnota nad neutrál (tedy obvykle větší jak 1), podává se vrchní látka rychleji – na spodní látku se navolňuje (řasí).

Zde je moc vysoký diferenciál (2) a látka nahoře je nařasená a “ujíždí” (lem se kroutí) – lépe je toto vidět ve videu.

Pokud je hodnota nižší než 1, tak se naopak horní část “přinatahuje” a je podávána pomaleji než spodní vrstva.

Zde je to velmi špatně vidět – horní šev. Lépe je to vidět ve videu, vlní se to opačně:-) Vespod. 

Můžeme též regulovat hustotu (délku) stehu. Čím kratší je steh, tím je hustší. U Babylocku se doporučuje šít na hodnotu 3 – 3,5 u běžných látek (úplety), u silnějších na 4 a u jemnějších na nižší hodnoty pod 3.

Kolečko pro regulaci hustoty stehu u Babylocku.

Zde je ukázka hustoty stehu – vpravo je hodnota 4, postupně je snižováno na 3,5, 3 až k hodnotě 2, dál už jsem radši nešila, nitě by se zpřetrhaly:-)

Coverlock se hodí na zakončování délek triček, legín, svetříků, … na některých dobrých strojích lze všít např. i gumu do pasu. Je to jednoúčelový stroj, nedá se na něm sešívat nebo obnitkovávat, … na druhou stranu můžete podle počtu jehel a volby rozpichu zvolit steh užší či širší. Můžete vyndat jakoukoliv jehlu. Dvě nebo jednu. Můžete šít 3, 2 nebo 1 jehlou. Když k tomu připočtete, že Babylock má krásný ozdobný steh kličkaře, kterým se dá šít i na lícní straně, už se variabilita stroje rozšíří.

Seřídit je třeba napětí nití a kličkaře. Pokud jsou vidět kličky horních nití, je třeba nitě v jehlách dotáhnout (ukazuji ve videu), kličkař musí být volný, aby měl vůli při natažení do šířky.

Regulaci coverlocku je třeba se naučit. Nastavení měním, pokud měním za jiný typ (i třeba výrobce) nití a jiný typ látky. Ne vždy, ale často. 

Správně regulovaný steh nemá vylezlé ven nitě jehel, jsou to maličké “bobky”, které jsou na rubu vidět, ale nevytahují se. U hobby coverlocku ale ty kličky musí být vidět maličko, aby se steh netrhal. Kličkař musí být volný, aby měl vůli do šířky. Nesmí se ale vytahovat na stranu, musí být navolněn uprostřed.

Chyby

Chyby při šití bývají u coverlocku obdobné jako u overlocku, proto důrazně doporučuji přečíst si i tento článek:

Nejčastější chyby při šití na overlocku

Chyby ukazuji ve videu zde:

Velmi častou příčinou, že není steh tak, jak být má (jsou nitě volné, třeba jen občas, chvíli dobré, chvíli špatné, nebo vynechává kličkař), je špatné navlečení stroje (zkontrolujte talířky, zda je v nich nit dobře zaseklá, zkontrolujte cestičky, zda se někde nit nezasekla nebo naopak nevypadla, dejte síťky, aby se odvíjela rovnoměrně).

Pokud vám kličkař vynechává, může být důvod ve špatné regulaci nití (zde je moc povolné napětí kličkaře, kličky jsou volné a utečou). Horní steh je Babylock správně regulovaný, prostřední steh je Siruba správně regulovaný, spodní je Babylock špatně nastavený – moc volný kličkař. Více ukazuji ve videu.

Velmi často příčinou vynechávajícího kličkaře je také příliš volný přítlak patky.

Regulace přítlaku patky. Velmi často používám. Aby se látka při šití “nenatahovala”, povoluji, když naopak steh neprovazuje dobře a kličkař vynechává, přitahuji.

Příslušenství – lemovače, zakladače, …

Velmi oblíbenou pomůckou coverlocků jsou zakladače a lemovače. Usnadní práci při lemování tak, aby bylo naprosto rovnoměrné. Někomu vyhovují a jde mu to s nimi na první dobrou, někomu nesednou a radši se to naučí z ruky:-) Lemovat na třetiny z ruky není problém se naučit, lemovat na čtvrtiny je už z ruky nemožné. Pořídila jsem si pro účely zkoumání a recenze zakladač originál Babylock a pak univerzální zakladač na lemování proužkem na třetiny. Cena se nedá srovnat, ale bohužel i kvalita se nedá srovnat. Použít jdou oba, s tím Babylock ale asi tak stokrát radši pracuji:-) Naučila jsem se s ním na první dobrou, a to mi přijde lemování na čtvrtiny celkem náročné. Lemovač univerzál na třetiny mě velmi, velmi, velmi potrápil. Nějakým způsobem s ním umím olemovat, ale v praxi ho nepoužívám, nepracuje se mi s ním dobře a mnohem rychleji se mi lemuje z ruky.

🙂 Stačí mi +- rovně ustřižený proužek a jedu… 

Vzadu je univerzální zakladač proužku na třetiny, který mi k srdci nepřirostl a jeho seřízení mi pokaždé zabere tak půl hodiny, při lemování musím velmi bedlivě vše sledovat a snažit se, aby mi lemoval rovně. Uprostřed je Babylock zakladač na čtvrtiny, který miluji a lemuji s ním velmi často a ráda. Vpředu je aparát, který tvoří poutka, originál Babylock, funguje skvěle a použití je jednoduché, třeba na tkaničky. 

Jak zakladač funguje a proč mám a nemám který ráda vám ukážu ve videu.

Nespornou výhodou zakladače k lemování je, že máte proužek úplně přesně a rovnoměrně – jak prošit, všude je stejně široký – tak natažen (někdo neví, jak moc natahovat proužek při lemování). Další výhodou je, že na rubu máte přesně “trefen” okraj kličkařem a po ušití nemusíte nic odstřihávat. To je věc, která se z ruky dělá velmi těžko. V tomto má zakladač velký smysl. Na druhou stranu příprava proužku je celkem náročná, protože musí být přesný, nesmí se kroutit a musí být dostatečně dlouhý. 

Video o zakladačích (načasováno):

Recenze coverlocku Babylock a Siruba (srovnání)

Rukama mi prošlo už více coverlocků, o Babylocku se povídají už léta “báje”, tak jsem se rozhodla zjistit, zda je to opravdu takový zázrak. Cenově je totiž na úrovni průmyslových coverlocků.

Design je prostě unikátní. Mám ho ráda:-)

Na nitě je to z mého pohledu mlsoun jako každý jiný coverlock. Více je výše v odstavci o nitích. 

Co ale vypíchnu přímo u Babylocku je kombinace nití. Zjistila jsem, že hodně dělá vhodná kombinace nití nahoře a dole. Zde je moje nejoblíbenější – nahoře v jehlách Belfil S 120 5000 m a v kličkaři SabaFlex 120.

Stejně skvěle šije i s chemlonkou kónou od Amann (Asfil, SabaTex).

Co ale vždy musím na nitích mít, je síťka. Proč se dočtete v odstavci o nitích výše.

Obsluha stroje je příjemná, vše se krásně reguluje, jde jak po másle, je to vše rychle navlečené. V tomto má stroj opravdu 10/10.

Stroj má automatické navlékání kličkaře. Jak to funguje, ukazuji ve videu. Prozradím, že skvěle! Moc mě to baví. A funguje spolehlivě.

Zde je načasováno na video, jak se navléká kličkař:-)

Naprosto skvělý je ořez – ostrý, dobře tvarovaný, na skvělém místě, využívám často, ostatně je to vidět i ve videu.

Nejčastější otázka: Co vše prošije? Měla jsem Brother, to byl stroj na lehké šití, problém měl i s prošitím švů, natož se pokusit tam dát gumu, to nikdy! Ani tak nešil úplně spolehlivě, dělal problémy na začátku šití, nikdy nešil hned od kraje tak, aby provazoval (je to ale už asi 8-9 let zpět). Babylock prošije “všechno” (a nyní mě nechytejte za slovo, je to stroj na pleteniny, lehčí šití – trička, tepláčky, legíny, ne na softshell a riflovinu, toto s dovolením nebudu testovat). Babylock prošije i švy v teplákovině a ještě s gumou uvnitř. Sešitou gumou dokola, s cedulkou, ukazuji to ve videu. Opravdu zázrak. Ani nezaváhá. Na to, že je to hobby stroj, klobouk dolů. Pro mě velké překvapení. Stejně tak “všechno” prošije i Siruba. 

Toto je velmi hutný žakárový náplet, ve švech, s gumou, která má na sobě taky šev, ani nezaváhal. Po půl roce stále bez chybičky.

Babylock má krásný steh, naprosto ozdobný, používám jej i z lícní strany na okrasu. Ano, vím, že “se to nemá”. Ve videu ukazuji půl roku prané, nošené a v sušičce sušené oblečení a steh vypadá pořád pěkně. Každému, co jemu je příjemné, nikoho nenutím, mně se to někdy líbí, tak si to tak šiji. 

Steh kličkaře použitý na lícní stranu, po půl roce (pračka, sušička, nešetřeno) – bez jakékoliv změny, vypadá stále stejně. Dovolím si tvrdit, že se zavřeným okem nahradí i horní krytí (ale jen na materiálech, které se netřepí, případně můžete okraj zapravit před prošitím na overlocku). Horní krytí mám na coverlocku Siruba, ale seřídit jej, aby hezky provazoval steh obou kličkařů a nepáral se ani na jedné straně, je náročné (jde to) a navíc ukončit ten steh je taky náročné… Nejlépe se šije tak, že se pak vyšije z látky ven, ale vyndat to uprostřed šití je opravdu “porod”. Steh ale vypadá jinak, to je třeba říct. Toto je prostě spodní kličkař, horní kličkař je takový větší had.

Vrchní krytí na Sirubě. Vidíte ale i na fotce, že sem tam nitka… ale je to asi o cviku, nejsem servisní technik, až bude více klidu, hodlám to pokořit!

Výhoda Babylocku je, že po došití se dá “vyjet” z látky řetízkem. Opravdu skvělá věc, ale zase tak často to nepotřebujeme, většinou šijeme na coverlocku “dokola”:-) Ve videu ukazuji oba způsoby.

Řetízek se pak hezky jen zapraví zpět, ukazuji ve videu.

O Sirubě povídám ve videu – navlékání, výměna jehel, vyndavání látky ze stroje, ukončování stehu, regulace napětí nití, změny rozpichu nebo typu stehu jsou velmi náročné na čas a také zkušenosti. Výhoda průmyslového šicího stroje je menší hlučnost (celkově je zvuk stroje hlavně mnohem příjemnější, je to takové ševelení, neleze to na mozek, hobby coverlock prostě “mlátí”, pro delší práci bych určitě doporučila průmysl) a zdvih patky na pedál. Pokud sešlápnete pedál levé nohy, tak se automaticky zvedne patka a uvolní napětí nití a vy máte stále volné ruce. Toto mi u Babylocku chybí opravdu hodně. Babylock má páčku, kterou se též uvolní napětí nití při zdvihu patky, ale musíte rukou přes ruku (je nad patkou na ne úplně dobře dostupném místě). Jiné coverlocky ale nemají ani tuto vymoženost, u Brotheru jsem napětí nití musela uvolňovat najednou na všech kolečkách čudlíky, které šly špatně zmáčknout a pěkně všechny najedou – jinak nešly nitě povolit pro vyjmutí látky ze stroje. Opravdu nerada vzpomínám!

Steh Siruby je těžší regulovat, ale dá se lépe zregulovat. Je “techničtější” a pružnější. Nitě v jehlách se dají úplně dotáhnout (zde jsou zelené a nejsou prakticky na rubu vidět), kličkař se naopak dá krásně navolnit, takže při natažení se nic k sobě nestahuje, nepraská, nevyvíjí tlak, steh je prostě profesionální, toho se mi na žádném hobby coverlocku nepodařilo docílit. Více ukazuji ve videu.

Načasováno ve videu na Sirubu:

Steh na Sirubě vypadá jinak než steh hobby coverlocků. 

Rovnoměrnost z lícní strany:-)

Srovnání obou stehů ve videu (načasováno):

Srovnání stejného stehu na Babylocku (modrý nahoře) a Sirubě. Steh Babylocku je “hezčí” (dá se tedy použít i ozdobně na líci), steh Siruby je kvalitnější a pružnější. Více vydrží, poskytuje větší komfort při oblékání a dá se na něj lépe spolehnout. 

Asi největší rozdíl je při natažení stehu – ukazuji ve videu – u Siruby se nitě jehel nestahují k sobě do “buřtíku” a steh do šířky netáhne (například na rukávu na konci trička je to při oblékání znát), u Babylocku se nedá (nebo mně nešel) zregulovat spodní kličkař tak, aby dosáhl stejného výsledku jako Siruba.

Při nastavení napětí kličkaře na nejmenší hodnotu se sice steh navolní, ale začne problém s utíkáním kliček, i přes to se k sobě nitky do buřtíku stahují. V tomto je pro mě asi nejzásadnější rozdíl v kvalitě stehu obou strojů.

Závěr

Závěr si musí udělat určitě každý sám:-)

Důležité body:

  1. Coverlock je zbytný, dá se nahradit dvojjehlou. Pro šití doma (občas tričko) to bohatě stačí.
  2. Coverlock je náročný na nitě, jehly a nastavení – je třeba se s ním naučit (někdo říká, že sedne a šije, nejsem ten případ, ale neříkám, že to tak nemůže být 🙂
  3. V typech a značkách je velký rozdíl (zejména v tom, jak dobře se dá nebo nedá regulovat steh a co ten stroj prošije, Babylock je v tomto z mého pohledu špička, pokud chcete kupovat coverlock, určitě si najděte relevantní recenze a případně si někde stroj vyzkoušejte, na Facebooku doporučuji skupinku přímo k šití na coverlocku, tam najdete majitelky různých značek).
  4. Hobby coverlocky se snadno navlékají, regulují a mění se rychle a snadno rozpichy a typy stehů, jsou uživatelsky mnohem příjemnější a rychlejší. Je mnohem univerzálnější, můžete během chvilky ušít na 1 tričku různé typy stehů. Kličkař je ozdobný a dá se použít (se zavřeným okem a s pocitem, že děláte něco, co se tak dělat nemá) i jako steh vrchního krytí.
  5. Průmyslový šicí stroj je náročnější na seřízení, navlečení, nastavení a změny typů stehů, ale je mnohem tišší a příjemnější pro šití (zdvih patky a uvolnění napětí nití na pedál – volné ruce). Steh průmyslového šicího stroje je z mého pohledu kvalitnější a lépe pruží. Technicky tak svou funkci plní lépe a pro šití na prodej je tak stroj vhodnější… 😉

Video / článek nebyly žádným způsobem sponzorovány. Stroje i příslušenství jsem si koupila v běžné síti za běžnou cenu. Video obsahuje mé soukromé subjektivní dojmy, není to objektivní recenze obsahující exaktní testy.

Doporučené odkazy:

Nejčastější chyby při šití na overlocku

Jaký šicí stroj koupit? Druhy a typy

Jak(ý) vybrat šicí stroj?

Jak šít na overlocku

Jehly (typy a druhy jehel a jak vybrat tu správnou)