Velké vzory jsou velmi populární, ale málokdo ví, jak se orientovat při jejich nákupu, jak kdy je vzor umístěn a jak správně na něj polohovat střih.

O polohování a pružnosti mluvím zde v tomto videu:

 

Velké vzory se prodávají jako panely nebo bordury. U tohoto pozor, protože vzor je tištěn buď jako bordura (tj. po okraji šíře látky je natištěn vzor) a nebo jako panely (ty jsou tištěny nad sebou na délku látky, máte tedy vzor určitého rozměru a do délky pak opakování zase další panel).  S tímto je potřeba počítat se spotřebou kvůli polohování na látku.

Bordura je vzor, který je tištěn na okraji role na šíři. Může být i oboustranná, zde je jednostranná bordura, vzor se opakuje, ale můžete vzít jakoukoliv délku metráže a z ní šít. Spotřeba látky s bordurou bývá vyšším, protože polohujeme tak, aby umístění střihu mělo logiku k vzoru bordury.

Polohování střihu na borduru je vlastně “opačně”, a to jak u úpletu, tak u tkanin.

Panel je vzor navržen po délce, opakuje se do délky a e-shopy stříhají panely vždy po kusech. V e-shopu pak máte uveden přesný rozměr jednoho panelu. Šíře panelu je šíře látky a výška panelu je délka jedné “periody” na délku, můžete vzít 2, 3, 4 ks panelu, ale musíte počítat s polohováním tak, aby mělo logiku. Někdy musíte volit panel tak, aby se tam střih vešel tak akorát, aby například dítě nemělo z panelu na bříšku jen nohy slona, protože panel je moc velký a nebo naopak vy na šatech dva panely a 1,5 slona. Panely vždy dobře měřte!

Polohování střihu na panel je “normálně”, ale vždy musíme vzít v úvahu výšku jednoho panelu, aby nám vzor akorát vyšel do střihu.