Mnoho z nás, které doma šijeme, smýšlíme alespoň trochu ekologicky. Proto také mnoho z nás řeší, v čem a jak si odnáší potraviny z obchodu. Nyní je to velké mediální téma, což je skvělé.
Nedávno na Facebooku proběhla inspirační diskuse mezi vámi, co se vám na šití osvědčilo a jak obaly na potraviny do obchodu pojímáte. Přišlo by mi škoda, kdyby to zapadlo jen ve staré diskusi na Facebooku, tak jsem vaše nápady sesbírala do uceleného článku.
Tašky
Na bezobalové nakupování potřebujeme látkovou velmi skladnou tašku, kterou smotáme do ruličky a máme ji vždy u sebe, můj muž nosí síťovku:-) Má ji už 3 roky a nedá na ni dopustit:)
Návod, jak ušít tašku:
Doma si můžete ušít prima tašku z materiálu microepach. Je pevný, nemačká se a je skladný. Nebojte se využít ani různé druhy “panelů”, třeba na sukni, na halenku, vše je to vlastně micropeach, nebo si to tedy myslím:) Máte tak krásný panel velikostí vhodný tak akorát na tašku. Trvanlivější tašku ušijete z kočárkoviny. Ta je nepromokavá, ale zase není tak měkká a skladná.
Ozkoušeno nemám, ale myslím si, že na tenoučkou tašku (ne na 3 dvoulitrovky Coly a nebo 10 konzerv:) by byla skvělá i plášťovka z batani a nebo šusťákovina, je hodně jemná, ale je nepromokavá a opravdu velmi příjemná.
Pozor, všechny tyto materiály se třepí a je třeba nechat velké přídavky na švy – asi 2 cm – a pořádně začistit.
Sáčky
Na sáčky na potraviny (pečivo, ovoce, zeleninu…) můžeme použít buď umělé nebo přírodní materiály. Můžeme koupit buď nové a nebo použít to, co doma máme…
Umělou síťovinu seženete u Gábinky.
Naprostou peckou pro použití na potraviny je podle mě biobavlněný tyl. Ten koupíte na M. I. Špulce.
Návody, jak ušít sáčky:
Videonávod:
Níže je inspirace od vás:
Sáčky z jemného tylu cca 30g. Dole zpevněné bavlněným plátnem.
Sáčky z organzy, zpevněné dole bavlněným plátnem.
Sáček ze staré záclony. Zero Waste na druhou:)
Sáček z jemné záclony.
Máte své tipy a triky z oblasti bezobalu? Pochlubte se, pošlete nám fotku, rádi do příspěvku vložíme. Tipy, triky, materiál, zkušenosti, odkazy…
jirsev
Petro gratuluji k novému webu, je opravdu skvělý.
Co se týká bezobalových sáčků jsem všemi prsty pro! Já jsem chtěla podpořit snahu českých děvčat a koupila jsem si za “hříšné” peníze jejich sáčky Frusack, ale teď vidím, že můžu použít i staré záclony 🙂 Ze začátku jsem měla obavy, jak na to budou reagovat v supermarketech, ale většina pokladních to chválila a některé, co to neznaly, tak se ptaly, kde jsem to koupila. Takže všem, co záleží na tom v jakém prostředí budou žít naše děti a vnoučata vřele doporučuji – nakupujte bez obalu! Jsou i obchody, kde můžete přijít se sáčky a nakoupit do nich.
důchodkyně z Moravy Jiřina
Caramilla
Moc děkuji! Je úžasné tuto myšlenku šířit kolem sebe, čím více takových bude, tím více se to “pohrne” 🙂 Opravdu se raduji, že toto téma nyní je v kurzu, před 10ti lety jsme byli za blbce, když jsme z bundy tahaly jetý pytlík na rohliky v obchodě, to jsme tenkrát teda recyklovali donekonečna ten jeden plastový igeliťák, doba jde dopředu a je to skvělé!
Ajuna
Dobrý den,
k tomuto tématu by mě zajímalo, zda nějakým způsobem třídíte odstřižky z šití – myslím tím třídění coby odpadu. Je mi jasné, že základ je vyšít vše až do nejmenšího kousíčku, ale přece… Nejsem typ, který šije aplikace, nebo složité patchworkové věci a ponožky také nejdou ušít ze všeho. Myslíte, že je možné zbytky softu a jiných polyesterů dávat do plastu?
A do jakého odpadu bavlnu a jiné přírodní materiály?
Caramilla
To je velmi zajímavé téma. Musím říct, že zatím toto vyřešeno nemám, toho odpadu ze šití až tak moc nemám, tak jednu malou tašku za 2 měsíce (odstřižky z overlocku, malé kousky látek, co už nevyužiji a nitě). FLíz atp. jde určitě dát do plastu, ale jak je to se softshellem netuším. Přírodní materiály do kompostu. Ale musí být kompost pestrý, aby se to v něm rozložilo. A určitě na menší kousíčky a hezky proházet. Z tříděným odpadem úplně nevím jak kde to je, ale moje poslední informace byly, že na dotřiďovací lince se stejně k recyklaci dostane jen bezpečný plast, který je jasného druhu a lze ho tedy bezpečně recyklovat. Myslím si, že odstřižky by stejně končily nakonec ve spalovně a nebo na skládce. Ale je to jen domněnka, chtělo by to kontaktovat někoho, kdo se vysloveně tříděním odpadu zabývá.
Sluncikova
A nešly by odstřižky využít jako výplňový materiál při šití hraček, polštářků apod? Ideálně umenšené na co nejmenší kousky nějakou šikovnou “skartovačkou”? Nebo je při takovém využití nějaký problém, proč by to nemuselo být vhodné?
Eliška
Dobrý den. Několik sáčků již ušitých. Nejdříve jsem prošla staré záclony. Nějaké zbytky zpracovány. Jinak jsem v látkách nakoupila několik zbytků (nejdražší cca 35 Kč). Různě zpracovávám zbytky. V obchodech sice trochu koukají, ale nikdo zatím nenadával. Naopak chválí nápad. Dokonce i moje maminka už o sáčky projevila zájem. Pořizovací cenu zvyšuji jen tím, že na přání našívám látku dle přání (když nemám doma zbytek) – např. zelené plátno na zeleninu, hnědé na pečivo, červené na ovoce, atd. k tomu stuhy dle barvy…. Navíc je to krásná rychlovka, když má člověk potřebu relaxace (což pro mě šití je) po náročném dni a vím, že mám na šití jen chvíli času….
Snad nás se sáčky bude stále více a více……Ještě musím vymyslet něco nepromokavého na láhev s pitím a na termosku s hrníčkem….
Děkuji za návody s odkazy…
Eliška
Zatím mám asi jen cca 10 sáčků….V obchodech zatím velmi pozitivní reakce prodavaček. Jediný “problém” je držení etiket. V hlavě už mám myšlenku, jen jsem to ještě nezkusila.
Eliška
Tak sáčky šiti od léta celkem pravidelně. Několik jich bylo vytvořeno i jako dárek pro stromeček…..Zatím u všech velký úspěch. Prodavačky v obchodech žádný problém. Naopak velká chvála….Všem se líbí. Recykluji staré záclony (nebo občas koupím zbytkovou metráž) i zbytky plátna co mi zůstane (něco se nepovede) z šití…..Bohužel obchody u nás mají ještě většinou váhy v obchodě na etikety. Tak jsem na některé musela našít “kapsu”, aby etiketa držela (z kusu pevnějšího igelitu…..). Jen jsem ještě žádný sáček nestihla vyfotit (snad se nějak podaří). Většinou je hned dávám dále…..
Snad bude alespoň tímto způsobem méně plastů……