Mnoho z nás, které doma šijeme, smýšlíme alespoň trochu ekologicky. Proto také mnoho z nás řeší, v čem a jak si odnáší potraviny z obchodu. Nyní je to velké mediální téma, což je skvělé.

Nedávno na Facebooku proběhla inspirační diskuse mezi vámi, co se vám na šití osvědčilo a jak obaly na potraviny do obchodu pojímáte. Přišlo by mi škoda, kdyby to zapadlo jen ve staré diskusi na Facebooku, tak jsem vaše nápady sesbírala do uceleného článku.

Tašky

Na bezobalové nakupování potřebujeme látkovou velmi skladnou tašku, kterou smotáme do ruličky a máme ji vždy u sebe, můj muž nosí síťovku:-) Má ji už 3 roky a nedá na ni dopustit:)

Návod, jak ušít tašku:

Jednoduchá nákupní taška (návod)

 

Doma si můžete ušít prima tašku z materiálu microepach. Je pevný, nemačká se a je skladný. Nebojte se využít ani různé druhy “panelů”, třeba na sukni, na halenku, vše je to vlastně micropeach, nebo si to tedy myslím:) Máte tak krásný panel velikostí vhodný tak akorát na tašku. Trvanlivější tašku ušijete z kočárkoviny. Ta je nepromokavá, ale zase není tak měkká a skladná.

Ozkoušeno nemám, ale myslím si, že na tenoučkou tašku (ne na 3 dvoulitrovky Coly a nebo 10 konzerv:) by byla skvělá i plášťovka z batani a nebo šusťákovina, je hodně jemná, ale je nepromokavá a opravdu velmi příjemná.

Pozor, všechny tyto materiály se třepí a je třeba nechat velké přídavky na švy – asi 2 cm – a pořádně začistit.

Sáčky

Na sáčky na potraviny (pečivo, ovoce, zeleninu…) můžeme použít buď umělé nebo přírodní materiály. Můžeme koupit buď nové a nebo použít to, co doma máme…

Umělou síťovinu seženete u Gábinky.

Naprostou peckou pro použití na potraviny je podle mě biobavlněný tyl. Ten koupíte na M. I. Špulce.

Návody, jak ušít sáčky:

Pytlíky na cokoliv (inspirace a návody)

Jak ušít sáček (zero waste, na cvičky, na cokoliv)

Videonávod:

 

Níže je inspirace od vás:

Sáčky z jemného tylu cca 30g. Dole zpevněné bavlněným plátnem.

Sáčky z organzy, zpevněné dole bavlněným plátnem.

Sáček ze staré záclony. Zero Waste na druhou:)

Sáček z jemné záclony.

 

Máte své tipy a triky z oblasti bezobalu? Pochlubte se, pošlete nám fotku, rádi do příspěvku vložíme. Tipy, triky, materiál, zkušenosti, odkazy…