Balonové sukně jsou velmi populární a velmi často na ně chcete koupit střih. Balonová sukně však žádný střih nepotřebuje, stačí pruh látky.

Balonových sukní můžeme šít několik typů, záleží, čím “balon” vyrobíme. Zda řasením, skládáním, gumičkou, tkaničkou v tunýlku… zda má nebo nemá podšívku, zda má nebo nemá pevný pas…

V tomto článku si ukážeme, jaké balonové sukně šije Caramilla a na některé z nich si ukážeme i návody, jak si je doma vyrobit. Vůbec není třeba se toho bát, věřte nám:-)

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Typy sukní

Materiál

Balonová sukně jednoduchá – do nápletů

   – Střih

   – Videonávod

Sukně do nápletu s podšívkou

   – Střih

   – Videonávod

   – Fotonávod

Skládaná balonová sukně

   – Střih

   – Fotonávod

Sukně zřasená tkaničkou

   – Střih

   – Fotonávod

Sukně do tvaru “A”

   – Střih

Typy sukní:

Pas: Můžete šít do pevného pasu se zipem, do nápletu, na žabičky, nebo do gumičky.

Dole: Můžete řasit do podšívky, balonový efekt udělat tkaničkou v tunýlku, nebo použít gumičku. Dole vypadá pěkně i náplet a je to velmi pohodlné řešení.

Balonové sukně můžeme mít buď hodně “bohaté” a nařasené a nebo spíš s takovým pouze lehce balonovým efektem. Vždy u sukně záleží, jak ji chcete nařasenou, hubeným sluší hodně nařasená, obdařenějším méně nařasená. Na silnější boky není střih balonové sukně úplně vhodný a když už ji chcete zkusit, doporučila bych spíš nahoře skládanou.

Materiál:

Na balonové sukně můžete použít velkou škálu materiálů. Od tkaných vazeb, zejména plátno a satén, až po úplety (ideálně tenčí jednolícní). Výhodou jsou látky, které nejsou náchylné k mačkání.

Skvělý je micropeach a nemačkavé úplety. Nejlépe vypadají jemná plátna, která jdou krásně zřasit. Plátna z bavlny nižší gramáže, která podšijete, jsou nejkrásnější. Ale mačkají se…  Použít můžete i jemný prací kord, satén, jemnou košilovou riflovinu a další sukňové látky…

Podšívky: Na podšívky můžete využít celou paletu materiálů od podšívkovin různých typů po satén (mám ráda pružný s elastanem) nebo jemný popelín (též mám ráda s elastanem).

Zde je sukně bohatě nařasená, více než na dvojnásobek. Je to asi 2,5 metru na této  sukénce velikosti S. Plátno.

Plátno batika Kaffe Fassett.

Zde byla jako podšívka použita síťová podšívka, lehoučká.

Zde podšívka z pružného saténu.

Podšívka u jemného popelínu.

Plátno běžné gramáže.

Lehoulinké plátýnko, které je až průsvitné, je skvělé, protože se krásně zřasí. 

Sukénka z pracího kordu. Hilco, eshop ŠijemDětem.

Jemná košilová riflovina, eshop Batani.

Vysoký náplet v pase.

Pro verzi do nápletů je skvělý úplet. Toto je patchworková verze ze zbytků.

Patchworková verze z pláten.

Micropeach na zdrhající Rozárce.

A nakonec jedna dávná vzpomínka na mě a Jasmínku v Mum and Me kompletku… 

Balonová sukně jednoduchá – do nápletů:

Jednoduchá verze, kde máte pruh látky, který je nařasený a všitý z obou stran do nápletů. Nemusí mít podšívku a je velmi lehká na šití.

Střih:

Videonávod:

Video se spustí v čase věnovaném přímo balonové sukni do nápletů. Na začátku videa jsou však ještě informace o vhodném materiálu a spotřebě, doporučuji zhlédnout celé 🙂

Sukně do nápletu s podšívkou

Je na šití složitější a není lehké a zábavné ji žehlit.

Délka sukně po kolena je velmi elegantní. 

Střih:

Na podšívku můžete využít i střih na sukni do A. Měla by být na boky tak volná, aby byla pohodlná, tedy ne naražená, ale nemusí být ani příliš volná.

Videonávod:

Videonávod se spustí v čase věnovaném přímo balonové sukni s podšívkou. Na začátku videa jsou však ještě informace o vhodném materiálu a spotřebě, doporučuji zhlédnout celé 🙂

Fotonávod:

Balonová sukně s podšívkou řasená (fotonávod)

Ta samá sukénka se též dá šít i do pevného pasu se zapínáním na boku.

Skládaná balonová sukně:

Je na šití složitější, ale je efektní pro postavy, které jsou už “vyzrálejší”:-)

Střih:

Na podšívku můžete využít i střih na sukni do A. Měla by být na boky tak volná, aby byla pohodlná, tedy ne naražená, ale nemusí být ani příliš volná.

Fotonávod:

Balonová sukně skládaná (fotonávod)

Sukně zřasená tkaničkou:

Na šití velmi jednoduchá. V pase můžete mít i náplet jako u sukní výše. Dole přidáte na založení a uděláte tunýlek, do kterého navlečete mašličku. Zde je verze s jemnými sklady, sukně do pevného pasu se zipem.

 

Stáhnout dolní okraj sukně můžete kromě tkaničky i gumičkou v tunýlku. Zde tunýlek a v něm gumička v celé délce, v pase náplet.

Střih:

Fotonávod:

Balonová sukně na stažení (fotonávod)

Návod: Jak chytře ušít dlouhou úzkou šňůrku nebo tkaničku

Sukně tvaru “do A”:

Na obdařenějších postavách vypadá dobře sukně, která je mírně delší a střihu do A, nahoře je maličko a nebo vůbec nařasená, a dole má lehký balonový efekt. Střih nejlépe vytvoříte ze střihu na sukni do A. V této verzi sukně jsou skvělé i kapsy.

Jak upravit střih bez kapes na střih s kapsami

Sukně s kapsami jen lehkého balonového efektu.

Kromě nápletu dole můžete lehkého balonového efektu dosáhnout i založením a všitím gumičky jen kousek po stranách, jak to udělala Tereza (děkujeme za poskytnutí fotografie).

Střih:

Střih ze sukně do A si můžete upravit vložením “klínů” rovnoměrně do střihu. Klíny děláte tak velké, o kolik potřebujete sukni bohatší, nahoře v pase nemusíte přidávat vůbec.

Dětská sukně do A (86 – 164)

Sukně (i těhotenská) do mírného A (34 – 56)