Návod na balonovou sukni do nápletu a s podšívkou, která má místo řasení v pase sklady.  Pokud se použije menší množství látky a jemnější sklady, je vhodná i pro postavy s širšími boky.

Přehled vhodných materiálů na sukni i podšívku najdete v přehledovém článku o balonových sukních.

Jak ušít balonovou sukni (druhy / návody)

Fotonávod:

1. Připravíme si pruh látky na sukni (rozměry si na konkrétní postavu určíme dle obrázku, konkrétně tato sukně je z metru látky o šířce 110 cm rozstřižené podélně napůl, na postavu o obvodu boků 103 cm), podšívku (můžeme využít střih na sukni do mírného A), náplet a gumu do pasu a tenkou gumičku na podhrnutí do balonu (na fotce chybí). Na podhrnutí počítáme cca 8 cm (4 – 5 cm je málo a podšívka by se přetáčela ven, 10 cm už je moc a sukně pak odstává).

2. Nejprve si sešijeme podšívku. Položíme díly na sebe, sešpendlíme a sešijeme boky. Pokud ji šijeme z bavlněného popelínu, tak ještě rozžehlíme švy. Podšívka na fotografii je pružná PES síťovina, ta se nežehlí.

3. Sešijeme si pruh látky na sukni po kratších stranách k sobě.

4. Vytvoříme sklady. Nelze určit univerzálně, jak mají být široké a v jakých rozestupech, je třeba zkusit na konkrétní postavu. Šířku a rozmístění skladů ovlivňuje i délka použitého pruhu látky. Delší pruh (cca dvojnásobek obvodů boků nebo i víc) je třeba skládat hodně, pokud chceme sukni spíše méně skládanou, volíme menší násobek obvodu boků a jemnější sklady. Jelikož sukně bude do nápletu, je potřeba, aby takto poskládaná šla obléknout přes zadek – doporučuji v této fázi opatrně (špendlíky!) zkusit a případně upravit.

Pokud chceme mít sklady opravdu pravidelné, můžeme si předem nakreslit značky, podle kterých pak budeme skládat. Tuto sukni jsem skládala “od oka”, po rozložení by značky vyšly zhruba v těchto rozestupech.

5. Poskládanou sukni přes sklady prošijeme, abychom je zafixovali. Je dobré skládat a špendlit z líce směrem doleva, abychom při prošívání jeli přes sklady ne “naproti”.

6. Pozor, je potřeba hlídat sklady (zvlášť ty širší) i zespoda, snadno se stane, že se takto ohrnou. Stačí pak páráčkem nebo ostrými nůžkami rozpárat těch několik špatných stehů, sklad narovnat a znovu prošít, není třeba párat to celé. Tato část bude za chvíli schovaná jiným švem.

7. Dolní okraj si nařasíme. Řasit můžeme na overlocku nebo na rovnostehu (více v článku Jak řasit). Na rovnostehu budeme řasit tak, že povolíme horní nit, nastavíme co nejdelší steh (obyčejný rovný) a ve dvou řadách prošijeme okraj sukně. Na začátku a na konci si necháme volné nitě, nezapošíváme.

8. Taháním za spodní nitě látku postupně zřasíme.

9. Míru nařasení regulujeme podle šířky dolního okraje podšívky.

10. Předtím, než nařasenou sukni sešpendlíme s podšívkou, si částečně zafixujeme řasící nitě. Při špendlení bude nejspíš ještě potřeba jemná regulace řasení, proto nitě zatím nezavazujeme na uzlík, nýbrž je jen obtočíme okolo špendlíku.

11. Podšívku špendlíme dolním okrajem k nařasenému okraji sukně, lícem k líci, špendlíme po rubu.

12. Podšívku a sukni k sobě sešijeme.

13. Po sešití vypářeme (vytáhneme) řasící nitě.

14. Na právě ušití šev spojující sukni a podšívku našijeme tenkou prádlovou gumu. Není nutná, ale pomůže sukni lépe držet u těla, aby tolik neodstávala. Natahovat je potřeba tak akorát, volná guma by byla k ničemu, příliš utažená by sukni mohla stahovat až moc.

15. Poté sukni otočíme na líc, podhrneme podšívku dovnitř a sešpendlíme horní okraj podšívky s horním okrajem sukně. Tím vznikne balonový efekt – podšívka je kratší než vrchní sukně, takže sukni vtáhne dovnitř.
Špendlíme tentokrát rub k rubu. Buď můžeme rovnou pokračovat přišpendlením nápletu a sešít vše v jednom kroku nebo si v této fázi můžeme nejprve sukni a podšívku sešít.

16. Na sukni s podšívku ještě přišpendlíme a přišijeme náplet. (Podrobně o všívání nápletu v tomto videu.)

17. Sukně je hotová 🙂 .

Užitečné návody:

Jak řasit (na overlocku i běžném šicím stroji)