Fotonávod na balonovou sukýnku, nařasenou v pase do nápletu, s podšívkou. 

Přehled vhodných materiálů najdete ve velkém přehledovém článku o balonových sukních.

Jak ušít balonovou sukni (druhy / návody)

Materiál

Tato sukně bude z jemného bavlněného plátna s podšívkou z bavlněného popelínu. V pase bude náplet a guma (2 cm široká dětská plochá pruženka), na stažení budeme potřebovat tenkou prádlovou gumu (lze vynechat).

Fotonávod

1. Připravíme si látku na vrchní sukni (tato bude dětská, šitá z celé 110 cm šíře látky, na výšku má 40 cm), náplet a gumu do pasu (dle pasu dítěte), tenkou prádlovou gumičku a podšívku. Podšívka musí být oproti hlavní látce kratší cca o 7 – 8 cm. Kratší podhrnutí by bylo málo a podšívka by lezla ven, delší by znamenalo, že sukně bude tak moc balonová, že bude odstávat :-). Na podšívku můžeme využít střih na sukni do mírného A. Případně rozměry odhadneme – stříháme ji ze dvou stejných dílů, celkový horní obvod podšívky pak musí být o trochu větší, než je obvod nejširšího místa boků (aby sukně šla obléknout a pohodlně se nosila). To je důležité dodržet především v případě, že podšívku šijeme z nepružného materiálu. Pokud zvolíme úplet, může být i přímo na tělo.

2. Sešijeme boky podšívky a zároveň sešijeme pruh látky na sukni, kratšími stranami k sobě (vše lícem k líci).

3. Švy rozžehlíme.

4. Nyní budeme řasit. Začneme spodním okrajem sukně, který budeme sešívat se spodním okrajem podšívky. Řasit můžeme na overlocku nebo na rovnostehu (ukážeme si oba způsoby, podrobně se na řasení můžete podívat do článku Jak řasit).
Na overlocku řasíme tak, že napětí nití nastavíme na 8-8-5-5, diferenciál na 2, hustotu stehu na 4, šířku 5 a šijeme. Látka se za patkou sama začne řasit.

5. Na začátku i na konci si necháme dostatečně dlouhé volné nitě, aby bylo možno řasení ještě regulovat – tak, aby přesně sedlo k podšívce.

6. Sešpendlíme k sobě sukni a podšívku. Lícem k líci, špendlíme po rubu. Regulujeme řasení, aby přesně sedlo k podšívce.

7. Ve chvíli, kdy máme sešpendleno a řasení přesně sedí, si volné konce nití svážeme do uzlíku, aby se řasení už nepovolovalo.

našpendlená sukně s podšívkou

8. Sukni a podšívku sešijeme. Na overlocku nezapomeneme nastavit zpět správné napětí nití a diferenciál! (pokud se na něm řasilo)

9. Takto vypadá polotovar po převrácení na líc. Nahoře (resp. na fotografii vlevo podšívka), dole (vpravo) sukně.

10. Na právě ušitý šev spojující dolní okraj sukně a podšívky našijeme tenkou prádlovou gumu. Pomáhá držet sukni tvar a přitahovat ji k nohám. Nutná není, bez ní bude sukýnka víc rozevlátá.

11. Gumu našíváme pružným stehem (ideální je tříkroký cikcak) a natahujeme tak akorát. Málo utažená guma by byla zbytečná, příliš utažená by sukni stahovala dovnitř moc nebo mohla dokonce škrtit. Hodně záleží na tažnosti gumy. Lastin stačí natahovat minimálně, úzkou prádlovou gumu poměrně dost.

12. Takto vypadá mezivýsledek po rozložení z rubu. Nyní budeme řasit horní část sukénky, tentokrát si řasení ukážeme na rovnostehu.

13. Na rovnostehu nastavíme rovný steh, co nejdelší a povolíme napětí horní niti. Na začátku i na konci šití si necháme delší volné nitě a prošijeme linii u okraje látky.

14. Šlo by řasit i jednou nití, ale správně se řasí dvěma, jde to tak lépe, řasení je rovnoměrnější a lépe se reguluje. Cca půl centimetru od první linie tedy prošijeme ještě jednou.

15. Na druhé fotografii je v detailu vidět, jak je volná horní nit (žlutá) v podobě drobných kliček vidět na rubu.

16. Sukýnku nařasíme tak, že zatáhneme za spodní nitě a látku postupně stahujeme a řasíme.

17. Opět regulujeme délku řasení tak, aby přesně sedlo k podšívce, tentokrát k hornímu okraji. Pokud šijeme podšívku z pružného materiálu, může zůstat kratší než obvod sukně a při špendlení se pak přizpůsobí. V případě pružné podšívky je také důležité, aby obvod nařasené sukénky byl o trošku větší než obvod boků, aby šla sukénka obléknout a pohodlně nosit. Rovněž je dobré po sešití vypárat řasící nitě.

18. Pokud řasení sedí, opět si volné konce nití svážeme k sobě, aby se řasení již nepovolovalo.

19. Sukni otočíme na líc a vnitřkem podhrneme dovnitř podšívku. Našpendlíme podšívku na sukni, horní okraj podšívky k hornímu okraji sukně, rubem na rub, špendlíme z líce.

20. Sukni a podšívku k sobě v kraji sešijeme. V této fázi můžeme vytáhnout řasící nitě.

21. Přišpendlíme a přišijeme náplet (více o všívání nápletu ve videu níže).

22. Hotová balonová sukýnka 🙂 .

 

Užitečné návody:

Jak řasit (na overlocku i běžném šicím stroji)

 

Videonávod se spustí v čase, kdy začíná sukně do podšívky, v úvodu videa je ještě povídání o balonové sukni obecně, vhodném materiálu atd.