Střih na pohodlné tepláky s volnějším sedem beze švu a s užšími nohavicemi. Tepláky jsou pohodlné na nošení, skvělé na podvlékání, jednoduché na šití.

Kalhoty tohoto typu jsou velmi diskutované a různě propírané a někdy i na pranýři, sama nejsem zastáncem kalhot “bez sedu”, na druhou stranu život s dětmi mě učí … hledala jsem dlouho střih tepláků pro svého hubeného syna tak, aby byly volné v oblasti, kterou se kluci liší od holek, ale užší v nohavicích (kvůli školce, kdy je třeba na tepláky natáhnout na ven softshellky), aby nikde netlačily a měl je syn rád. Osobně nikdy nedávám klukům legíny a punčocháče, kdo dává, má to v tomto ohledu snazší. Já nedávám a tak jsem si musela ten svůj ideální střih najít. Pomohla mi k tomu moje švagrová Markéta, která tyhle kalhoty šije svému synkovi ze stejných důvodů, minimum švů (má citlivou kůži) a maximum volnosti při pohybu, ale také  aby šly převléknout softkami. A tak světlo světa spatřil střih na baggy. Některými milované, jinými nenáviděné. Rozhodně nikoho nechci přesvědčovat, že to je top střih a že tak mají vypadat kalhoty. Nicméně u nás prostě frčí… u synů…

Střih není určen na plenky! Pro děti, které nosí plenky, volte obdobný střih “tepláky s kulatým sedem“. Baggy je střih navržený pro děti bez plenek, pro hubené děti. Nebude sedět dětem silnějším a na plenku bude moc obtažený (nicméně to jde, ale na jednorázovku a s tím, že budou kalhoty tak tak – hubeným dětem, silným budou malé).

Baggy se často fotí s roztaženýma nohama, ale abyste měly představu, jak střih sedí i s nohama u sebe a v pohybu, nafotily jsme ve všech možných pozicích a ve videu ještě najdete přímo pohyb v těchto teplákách. Sedí prostě jako baggy. Nečekejte dokonalé padnutí bez hrbolů. Protože tam prostě chybí přední a zadní sed:-)

Střih:

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Varianta vhodná na plenky (i látkové) zde.

Rozměry a spotřeba:

Střih je koncipován jako podvlékací, pro hubené až normální děti. Vždy před výběrem velikosti měřte:

Jak vybrat vhodnou velikost?

Střih není určen pro děti s plenkami. U hubených dětí se na knap jednorázová plenka vejde, látkovka ne.

Materiál:

Střih je koncipován pro pružné materiály!!! Je vhodný pro všechny typy pružných pletenin: teplákovina, úplet, warmkeeper, … pro méně pružné materiály (flíz, svetrovina, nepružná teplákovina) je třeba přidat více do šířky (zejména na nohavicích!). Nejlepší je teplákovina / french terry s obsahem elastanu.

Nepružné materiály a tkaniny nejsou pro tento střih vhodné. Nikdy nešijte baggy ze softshellu, plátna, rifloviny, pracího kordu atp.

Do nápletu dávám 2 cm širokou plochou dětskou pruženku. Na ozdobu knoflíčky. Miluji knoflíky od Koh-i-noor ze zinkové slitiny – jmenují se WILLY a dělají se ve dvou velikostech. Jsou naprosto úžasné a nezničitelné. Najdete například zde.

Na šití kapes můžete využít vlizelin, vlizelinový zažehlovací pásek s osnovou atp.

Více o výztuhách v tomto článku:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Návod na podobné tepláčky:

Fotonávod:

Podle varianty, kterou budeme šít, si vykopírujeme střihové díly a přeneseme je na látku, přidáme na švy a na lemy podle schématu a typu zakončení např. nohavic. Pokud nechcete šít náplety, je třeba nohavice (dle proporcí dítěte) protáhnout cca o 5 cm. A přidat na záložky (asi 3 cm).

Jak přidat na švy se dočtete v tomto článku:

Mám přidat na švy? A jak?

Verze bez kapes:

Přední a zadní díl (nejsou stejné).

Nyní si na sebe přiložíme vnitřní nohavice, srovnáme, musíme zajistit, aby byla vnitřní délka od středu stejně dlouhá jako vnější délka boků. Více ve videu. V některých velikostech a z některých materiálů je dobré oblouček v sedu přes přídavek švu mírně nastříhat. Více v článku o šití nerovných tvarů v odkazech výše.

Sešijeme pružným stehem.

Připravíme si náplety na nohavice a do pasu. Zde používám teplákovinu i do pasu. Ve střihu máte i střihové díly na náplety, ale jsou orientační, vždy záleží na konkrétní látce i dítěti. Více o tom, jak odměřovat náplety, najdete v návodu (odkaz výše).

Náplety si sešijeme – rovným nebo třírovným pružným stehem. Stejně si sešijeme i gumu do pasu.

Gumu vložíme na volno do nápletu a rovnoměrně našpendlíme.

Připraveno na šití.

Stejně náplety na nohavice.

Hotovo:-)

Verze s kapsami a knoflíky:

Pokud šijeme knoflíčky, můžeme použít ze střihového dílu proužek pod poklopec (nebo si můžete vymyslet vlastní tvar, šířku:-). Podhrneme jej a našijeme shora na tepláky přesně ve středu kalhot (pokud nechcete jinak, dá se experimentovat). Pokud vám stroj neprošije bez vlnění pružný materiál, tak si toto místo podžehlete. Více ve videu.

Našpendlíme.

Prošijeme na stroji. Pokud podžehlíte, stačí běžný rovný steh. Snižte přítlak patky, použijte kráčející patku.

Hotový připravený díl na našití knoflíčků.

Kapsy si dejte lícem kapsy na líc předního dílu. A našpendlete k sobě.

Před šitím je nejlepší okraj průhmatníku zpevnit vlizelinovým proužkem s osnovou.

Prošijeme. Pokud zpevňujeme proužkem s osnovou, stačí běžný rovný steh.

 

Průhmatník si sežehlíme tak, abychom zatáhli přední díl mírně do kapsy. Toto je pohled ze strany kapsy (tedy budoucí rub), přední díl je tam mírně vtažen.

A prošijeme. Zde je rozložená kapsa.

Složená kapsa – pohled z rubu.

Kapsový váček nyní přeložíme (ve střihu je přesně linie, kde má jít přeložit:-)

Takto se nám dostane zpět na “podkrytí” kapsy.

Nyní si prošijeme oblouček kapsy dole. Jen dole!

Předpřipravená kapsa. Tento šev musí být pevný, aby se kapsa neničila poklady v kapse.

Takto patří na přední díl.

Přichytíme špendlíky k přednímu dílu.

A prošijeme. Máme hotový přední díl s kapsami.

Na zadní díl si vykopírujeme kapsu na látku a nezapomeneme přidat na lem více jak na přídavek.

Kapsu můžete zdobit, pošít, … zábavnosti se meze nekladou:-)

K vyztužení okraje kapes můžete opět použít proužek vlizelinu s osnovou. Našpendlíme ji buď tak, jak je naznačeno na střihu, a nebo tak, jak se nám to líbí. Umisťování kapes je velmi individuální:-) My máme rádi kapsy snížené.

Připravíme si na šití. Důležité je, aby kapsy byly symetricky! Nepřesnost zadní díl kalhot neodpouští a je to dost vidět:-)

Pokud se vám ve vašem stroji látka vlní, použijte tipy a triky popsané a ukázané ve videu.

Kapsy našijeme. Další postup už je totožný s výše uvedeným fotonávodem:-)