Sv. Lucie, jejíž svátek se dnes slaví, byla v lidové tradici považována za patronku švadlen (a kočích, sklenářů a brusičů). Ženy a dívky si v tento den měly odpočinout a nesměly příst, drát peří a prát. Ale jinde se také praví, že Lucie byla také patronkou úklidu a měl by se vymést všechen prach a pavučiny (a že na sv. Lucii chodily vesničanky převlečené za “Lucky” kontrolovat sousedky, jestli odpočinek dodržují, ale zároveň jestli mají uklizeno). A tak si právě dnes jako správné švadlenky vymeteme prach ze svých šicích strojů! 🙂

Na správnou péči o šití stroj se můžete podívat ve videu:

Ze stroje je potřeba vymést všechen prach…

… a pořádně ho promazat.

 

Více se dočtete v článku.

Jak pečovat o běžný šicí stroj (údržba)

Cukroví

Třetí adventní neděli se o recept na oblíbené cukroví podělí Jana.

Myslivecké knoflíky

Miluju oříšky a cukroví mám nejradši “suché”, tedy bez čokolády, bez krémů… snad jen marmeláda u lineckého nevadí :-). Peču jen málo druhů, ale myslivecké knoflíky nesmí chybět.

Základem jsou kolečka z lineckého těsta. Na přibližně dva plechy knoflíků dělám těsto z 300 g hladké mouky, 200 g másla, 100 g moučkového cukru a jednoho žloutku. Vyjde to asi na víc, než dva plechy, ale protože většinou současně peču klasické linecké, tak to nikdy nevím přesně :-D.

Na ozdobu knoflíku se (v množství na ty dva plechy) ušlehá sníh z jednoho bílku a zašlehá se do něj 50 g krupicového cukru.

Pak se přisype 100 g mletých vlašských oříšků.

Na linecká kolečka se nakladou hromádky oříškového sněhu…

… a ozdobí se kouskem jádra vlašského ořechu.

A máte-li k dispozici několik malých pomocníčků, můžou si práci hezky rozdělit :-)). Jedna dcerka vykrajovala kolečka, druhá dávala sníh, třetí oříšky :-).

PS: když nějaký oříškový sníh zbyde, udělám z něj na plech hromádky a vznikne něco jako ořechové pusinky :-).

 

* Více informací o Adventu s Caramillou (včetně návodu, jak se zapojit do slosování o poukázky na střihy), najdete v úvodním článku.