Štědrý den se blíží a je nejvyšší čas začít myslet na zabalení dárků. A protože dárky se nemusí balit jen do kupovaného dárkového papíru nebo papírových tašek, budeme zase trochu šít. V látkových sáčcích, pytlících a taštičkách to dárkům určitě bude moc slušet :-). Dnešním úkolem je tedy ušít aspoň jeden látkový sáček (případně se pochlubit nějakým dříve ušitým). A kdo se chce u stroje opravdu vyřádit, může zkusit i ušít stuhu nebo vyšít jmenovku!

Dárkové sáčky

Začneme dárkovými sáčky a pytlíčky. Kromě toho, že jsou opakovaně použitelné, si můžete přizpůsobit velikost přesně podle potřeb a třeba “měkké dárky” se do sáčku určitě budou balit líp než do papíru. Třeba tyhle dokonale poslouží na obligátní vánoční ponožky :-D.

Sáček nemusí být jen s vánočním motivem, však dárky si nedáváme jen na Vánoce :-).  A pokud byste dárkový sáček opravdu na nic nevyužili, můžete zkusit ušít “zero waste” sáček na nákup ovoce a zeleniny, nebo třeba sáček na skladování pečiva. Ty zároveň můžou posloužit i jako fajn dárek ;-).

Jak ušít sáček (zero waste, na cvičky, na cokoliv)

Návody na různé sáčky najdete v článku věnovaném právě jim. Na sáčky na úvodní fotografii byly použity tyto postupy: zelený sáček je šitý podle návodu na dárkový pytlík, červený sáček podle návodu na pytlík na praní/ovoce a zeleninu, béžový sáček je bez tunýlku a je nahoře jen založený.

Pytlíky na cokoliv (inspirace a návody)

Šití je jednoduché, můžete zapojit i děti! Jak na to, vám ve videu ukáže Jasmínka 🙂

 

Mašle a stuhy

Dárky máme zabalené, na řadě je jejich ozdobení nějakou pěknou mašlí. Vytáhněte tedy stuhy a stužky, tenké i široké, taftové či saténové, stříbrem či zlatem protkávané, klidně i krajky a podobné luxusnější záležitosti a zkuste aspoň jednomu balíčku uvázat slušivou látkovou mašli :-). A samozřejmě nemusíte zůstávat jen u kupované “mašlové metráže” – klidně si zkuste ušít stuhu vlastní!

Pokud se rozhodnete stuhu ušít, je způsobů více. Jedním z nich je otáčený proužek látky se švem schovaným uvnitř.

Pozor, daleko lépe se bude šít (a na velkých balíčcích i hezky vyjímat) stuha širší než je ta z návodu :-D.

Ustřihneme si pruh látky široký jako dvojnásobek požadované šířky stuhy (+ přídavky na šev), dlouhý podle požadované velikosti balíčku (dobré je využít celou šíři látky a případně nastavujeme) přeložíme napůl a sešijeme po rubu. Aby šel pak otočit na líc, vložíme dovnitř tenčí stužku a na začátku ji zapošijeme (tento kousek se pak odstřihne a zbytek stužky zůstane nedotčený).

Po sešití tahejte za volný konec stužky, až se přišitý konec začne vtahovat dovnitř…

… a postupně se celého hada podaří protočit na líc.

Srovnejte šev do středu a vyžehlete.

Máte-li na stroji ozdobné stehy, můžete ještě stuhu vyzdobit pěknou výšivkou 🙂

 

Jmenovky

Aby si každý pod stromečkem poznal svoje dárky, je potřeba je opatřit jmenovkami. Co tedy zkusit alespoň jednu až dvě jmenovky ušít? Tedy spíše vyšít :-). Nebojte, vyšívací abecedu na stroji potřebovat nebudete (ale použít ji samozřejmě můžete), stačí i úplně obyčejný cikcak, kousíček látky a originální jmenovka je na světě.

Pokud má Váš stroj mezi ozdobnými stehy, můžete písmenka na ušití jmenovky využít. Doporučuji nejdřív si to vyzkoušet na odstřižku :-).

Pokud naprogramujete písmena za sebou, stroj je vyšije se spojovacími nitkami. Můžete je opatrně přestřihnout a steh vytáhnout, aby vyšitý text byl hezčí, ale riskujete tím, že se písmenka budou párat. I když na víceméně jednorázové jmenovce to asi nevadí 🙂

 

Pokud máte na stroji jen obyčejné stehy, můžete samozřejmě písmenka vyšívat také. Jen už ne plně automaticky :-).

Nejdřív bude potřeba si písmena předkreslit. Kromě křídy nebo jiných značkovačů na bavlněné plátno dobře píše i obyčejná měkká tužka č. 1.

Nastavíme si úzký hustý cikcak…

… a postupně vyšijeme všechny linky.

No… je znát, že písmenka jsou  kreslená od ruky 😀

Budeme rády, i když se pochlubíte jakýmikoliv jinými jmenovkami. Inspirace se vždycky hodí :-).

 

* Více informací o Adventu s Caramillou (včetně návodu, jak se zapojit do slosování o poukázky na střihy), najdete v úvodním článku.

Aktualizace: 16. 12. 2023