Osmý den Adventu s Caramillou připadl na 4. prosince, takže úkolem nemůže být nic jiného, než “barborky”. Vyrazte tedy někam pro větvičky, dejte je doma do vázy a pak už můžete jen s napětím čekat, zda vykvetou nebo ne :-).

Barborky jsou starý lidový (původně pohanský) zvyk, kdy se na svátek sv. Barbory dne 4. prosince nařežou větvičky třešní nebo višní (popř. jiného ovocného stromu) a vloží se doma do vázy s vodou tak, aby v teple do Vánoc vykvetly.

Pokud si větvičky nařeže a do vázy vloží svobodná dívka a větvičky do Štědrého dne vykvetou, tak se podle pověry do roka vdá :-). Může si například i pojmenovat větvičky podle nápadníků a čí větvička vykvete nejdřív, toho nevěstou se stane.

Tento oblíbený vánoční symbol připomíná sv. Barboru, světici z maloasijské Nikomédie. Podle legendy ji sťal vlastní otec, bohatý a krutý pohanský obchodník, za to, že se nezřekla křesťanské víry. Cestou na popravu údajně do ruky uchopila větvičku, která poté uprostřed zimy vykvetla.

Cukroví

Druhou adventní neděli se o recept na oblíbené cukroví podělí Jana.

Myslivecké knoflíky

Miluju oříšky a cukroví mám nejradši “suché”, tedy bez čokolády, bez krémů… snad jen marmeláda u lineckého nevadí :-). Peču jen málo druhů, ale myslivecké knoflíky nesmí chybět.

Základem jsou kolečka z lineckého těsta. Na přibližně dva plechy knoflíků dělám těsto z 300 g hladké mouky, 200 g másla, 100 g moučkového cukru a jednoho žloutku. Vyjde to asi na víc, než dva plechy, ale protože většinou současně peču klasické linecké, tak to nikdy nevím přesně :-D.

Na ozdobu knoflíku se (v množství na ty dva plechy) ušlehá sníh z jednoho bílku a zašlehá se do něj 50 g krupicového cukru.

Pak se přisype 100 g mletých vlašských oříšků.

Na linecká kolečka se nakladou hromádky oříškového sněhu…

… a ozdobí se kouskem jádra vlašského ořechu.

A máte-li k dispozici několik malých pomocníčků, můžou si práci hezky rozdělit :-)). Jedna dcerka vykrajovala kolečka, druhá dávala sníh, třetí oříšky :-).

PS: když nějaký oříškový sníh zbyde, udělám z něj na plech hromádky a vznikne něco jako ořechové pusinky :-).

 

* Více informací o Adventu s Caramillou (včetně návodu, jak se zapojit do slosování o poukázky na střihy), najdete v úvodním článku.

Aktualizace: 4.12.2022