Vánoční svátky bývají někdy nelichotivě označovány jako svátky konzumu a odpadu. Nakupujeme spoustu věcí a jídla, něco se použije jen jednou, něco se nespotřebuje a vyhodí… A nemělo by to tak být. Mnohdy stačí málo a než se nějaká nepotřebná věc vyhodí, můžeme jí zkusit dát druhou šanci.

Šití je skvělou možností, jak poškozeným či okoukaným věcem vdechnout nový život. Pokud má oblíbený kousek oblečení třeba flek či díru, nebo ho chceme jen ozdobit (a samozřejmě nejen starší, ale i úplně nové kousky), jsou skvělou volbou aplikace. Anebo se můžeme rozjet trochu víc a přetvořit starou věc na úplně novou.

Dnešním úkolem je tedy dát nějaké věci (nemusí to být jen oblečení) druhou šanci – ozdobit něco aplikací, přešít nějaký kousek na něco nového atd. A pokud momentálně nemáte co zachraňovat (nebo zdobit), klidně se pochlubte něčím takovým z dřívějška 🙂

Možností, jak dát nejen oblečení druhou šanci, je spoustu. Inspirovat se můžete v následujících řádcích.

Aplikace

Jak aplikace vytvořit, z čeho a na co se dají použít, to vše najdete v naší “škole aplikací”:

Malá škola aplikací

 

Pomocí aplikací můžete například zamaskovat nevypratelné skvrny, drobné dírky a jiné defekty. Tričko na úvodní fotce mělo na sobě fleky od inkoustu… Stačilo pár odstřižků úpletu a chvilka času a z trička vhodného akorát tak “na doma” je opět pěkný kousek šatníku :-).

 

Nebo můžete pomocí aplikací oživit starší nebo nezajímavý kousek šatníku. Já jsem si takhle kdysi pohrála s obyčejnou džínovou sukní, odstřižky softshellu, knoflíky, stužkami… Vznikl trochu bláznivý kousek, který je rozhodně k nepřehlédnutí 😀

 

Aplikacemi nemusíte zdobit jen oblečení. Ozvláštnit můžete klidně třeba látkovou tašku, batůžek, obal na knihu… cokoliv vás napadne.

 

Upcyklace

Polámaný deštník.
Na vyhození…
Nebo ne?

Stačilo sundat látku z konstrukce, rozstříhat na jednotlivé díly, z těch nařezat jiné díly, sešít je…

… a vznikla malá nákupní taška! I s vnitřní kapsičkou, do které se dá složit.

Další inspirace na upcyklaci:

Upcyklace

 

Cukroví

Druhou adventní neděli se o recept na oblíbené cukroví podělí Jana.

Myslivecké knoflíky

Miluju oříšky a cukroví mám nejradši “suché”, tedy bez čokolády, bez krémů… snad jen marmeláda u lineckého nevadí :-). Peču jen málo druhů, ale myslivecké knoflíky nesmí chybět.

Základem jsou kolečka z lineckého těsta. Na přibližně dva plechy knoflíků dělám těsto z 300 g hladké mouky, 200 g másla, 100 g moučkového cukru a jednoho žloutku. Vyjde to asi na víc, než dva plechy, ale protože většinou současně peču klasické linecké, tak to nikdy nevím přesně :-D.

Na ozdobu knoflíku se (v množství na ty dva plechy) ušlehá sníh z jednoho bílku a zašlehá se do něj 50 g krupicového cukru.

Pak se přisype 100 g mletých vlašských oříšků.

Na linecká kolečka se nakladou hromádky oříškového sněhu…

… a ozdobí se kouskem jádra vlašského ořechu.

A máte-li k dispozici několik malých pomocníčků, můžou si práci hezky rozdělit :-)). Jedna dcerka vykrajovala kolečka, druhá dávala sníh, třetí oříšky :-).

PS: když nějaký oříškový sníh zbyde, udělám z něj na plech hromádky a vznikne něco jako ořechové pusinky :-).

 

* Více informací o Adventu s Caramillou (včetně návodu, jak se zapojit do slosování o poukázky na střihy), najdete v úvodním článku.